печерський районний суд міста києва
Справа № 757/25303/25-к
пр. 1-кс-22734/25
02 червня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду міста Києва - ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Печерського районного суду міста Києва клопотання прокурора відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 62025100110000031 від 25.01.2025 про арешт майна та передачу його в управління, -
30.05.2025 прокурор відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні № 62025100110000031 від 25.01.2025 про арешт майна та передачу його в управління.
Клопотання обґрунтовує тим, що Першим слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, за процесуального керівництва Київської міської прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025100110000031 від 25.01.2025 за підозрою ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених, ч. 3 ст. 255, ч. 3,4 ст. 368 КК України, ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 255 КК України, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 369 КК України, ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 369 КК України.
Так, в ході досудового розслідування встановлено необхідність у накладенні арешту на грошові кошти загальною сумою 50 000 (п'ятдесят тисяч) доларів США та 1 119 200 (один мільйон сто дев'ятнадцять тисяч двісті) гривень як предмет кримінальних правопорушень, які добровільно видані ОСОБА_11 19.02.2025, 24.02.2025, 28.02.2025, 03.03.2025, з метою забезпечення спеціальної конфіскації та конфіскації майна як виду покарання.
Крім того, враховуючи ч. 6 ст. 100 КПК України, прокурор вважає за необхідне передати вказане майно в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, та для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
У судове засідання прокурор не з'явився, про місце і час розгляду клопотання повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд вказаного клопотання у його відсутність, вимоги підтримує та просить задовольнити.
Вивчивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, приходжу до наступних висновків.
Першим слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, за процесуального керівництва Київської міської прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025100110000031 від 25.01.2025 за підозрою ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених, ч. 3 ст. 255, ч. 3,4 ст. 368 КК України, ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 255 КК України, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 369 КК України, ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 369 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , працюючи на посаді Генерального директора КО «Київзеленбуд», відповідно до розпорядження Київського міського голови № 1012 від 19.10.2023 № 1012, є керівником комунального об?єднання Київської міської ради, уповноваженим на забезпечення ефективної та безперебійної діяльності КО «Київзеленбуд», ефективного використання бюджетних коштів, мінімізації витрат, забезпечення прибутковості КО «Київзеленбуд» тощо.
Відповідно до умов укладеного контракту, ОСОБА_4 уповноважений укладати контракти на суму до 10 млн гривень від імені КО «Київзеленбуд», укладати трудові договори з усіма працівниками КО «Київзеленбуд», застосовувати до працівників КО заохочення та дисциплінарні стягнення, видавати в межах своєї компетенції накази та надавати доручення, обов'язкові для виконання всіма працівниками Підприємства, тощо.
ОСОБА_5 , працюючи на посаді Першого заступника генерального директора КО «Київзеленбуд», відповідно до наказу Генерального директора КО «Київзеленбуд» від 29.08.2024 № 471-п, відноситься до професійної групи «Керівники» КО «Київзеленбуд», організовує виконання доручень Генерального директора, здійснює координацію та контроль за роботою структурних підрозділів КО «Київзеленбуд».
Таким чином, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , обіймаючи вказані посади, які пов?язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, є службовими особами.
У невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше січня 2025 року, у ОСОБА_4 та ОСОБА_5 виник спільний злочинний умисел на створення злочинної організації для систематичного вчинення кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності, а саме: отримання неправомірної вигоди від суб?єктів господарювання, які визначались переможцями у процедурах публічних закупівель, що проводились КО «Київзеленбуд» у розмірі 15 % від загальної суми перерахованих коштів.
У зв'язку із цим, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше початку 2025 року, будучи службовими особами КО «Київзеленбуд», маючи, як керівники, авторитет серед підпорядкованих працівників, певні лідерські якості, обумовлені тривалим перебуванням на керівних посадах, достатній авторитет та можливість впливу, шляхом використання наданих службових повноважень, на підлеглих їм працівників, достовірно усвідомлюючи протиправний характер та високу суспільну небезпеку своїх дій, маючи на меті систематичне незаконне збагачення упродовж тривалого часу, створили стійке ієрархічне об'єднання, яке мало на меті вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів.
До складу злочинної організації, крім ОСОБА_4 та ОСОБА_5 увійшли: заступник начальника управління капітальних вкладень КО «Київзеленбуд» ОСОБА_6 , працівник КО «Київзеленбуд» ОСОБА_11 (анкетні дані змінено, у зв?язку із застосуванням до особи заходів безпеки), працівник КО «Київзеленбуд» ОСОБА_12 (анкетні дані змінені, у зв?язку із застосуванням до особи заходів безпеки), а також інші наразі невстановлені досудовим розслідуванням особи.
Зазначені особи умисно і добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх суспільно небезпечних дій, зорганізувалися в стійке ієрархічне об'єднання для вчинення злочинів у сфері службової діяльності, виконуючи при цьому єдиний спільний план, відомий всім учасникам, із розподілом функцій кожного учасника, спрямованих на реалізацію цього плану, підпорядковуючись під час здійснення злочинної діяльності ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
При цьому, для забезпечення стабільності та безпеки функціонування вказаної злочинної організації під час підбору зазначених осіб враховувалися їх особисті якості, навички, здатність до підпорядкування та організації діяльності інших осіб, схильність до вчинення правопорушень та готовність їх вчинювати, зв'язки серед керівників юридичних осіб, які надають товари, роботи та послуги за договорами з КО «Київзеленбуд», визнання авторитету її лідерів та безумовне їм підпорядкування.
З метою забезпечення існування та функціонування угруповання ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , як керівники організації, розробили єдиний план злочинних дій з розподілом функцій кожного з учасників групи.
Відповідно до вказаного плану, завданням і метою діяльності злочинної організації було отримання неправомірної вигоди від суб?єктів господарювання, з якими КО «Київзеленбуд» укладав договори на виконання робіт за рахунок коштів підприємства, задля незаконного збагачення учасників групи, що в подальшому стало основним джерелом доходу її учасників.
За розробленим планом злочинної діяльності, контрагенти КО «Київзеленбуд» мали сплачувати грошові кошти у розмірі 15 % від загальної суми перерахованих, після підписання актів прийому-передачі виконаних робіт, коштів, як «відкат», за підписання вказаних актів без зауважень та нестворення штучних перешкод для участі вказаних контрагентів у подальших процедурах публічних закупівель КО «Київзеленбуд».
Отримані кошти, за задумом ОСОБА_4 та ОСОБА_5 мали розподілятись між усіма учасниками злочинної організації.
Очолювана ОСОБА_4 та ОСОБА_5 злочинна організація характеризувалась: стабільністю і згуртованістю свого складу; розробкою та узгодженням планів і методів вчинення злочинів, пов'язаних із отриманням неправомірної вигоди; наявністю загально визначених правил поведінки; спрямованістю, домовленістю та готовністю до вчинення злочинів всіма членами злочинної організації у будь-який час; розподілом грошових коштів, отриманих від злочинної діяльності, між всіма її учасниками; чіткою ієрархією.
Дисциплінованість учасників злочинної організації підтримувалася її ієрархічністю, тобто свідомим і беззаперечним виконанням вказівок її керівників, наявністю санкцій за порушення правил поведінки та чітким розподілом ролей між її учасниками.
Учасниками злочинної організації постійної вживались заходи конспірації, зокрема: уникнення зустрічей у службових кабінетах, використання «шифрів» при обговоренні протиправної діяльності, уникнення зустрічей всієї організації разом.
Залежно від наявності особистих якостей членів злочинної організації, таких як навички, вміння зорганізовано працювати в групі, керівником злочинної організації було визначено чітку ієрархію серед учасників злочинної організації та розподілені функції між ними.
Також, до складу злочинної організації ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до діяльності злочинної організації були залучені інші невстановлені наразі досудовим розслідуванням особи, які відповідали за проведення процедур закупівель та укладення договорів, забезпечуючи укладення договорів виключно із контрагентами, які погодились на передачу неправомірної вигоди членам злочинної організації.
У подальшому, членами вказаної злочинної організації вчинено ряд корупційних тяжких та особливо тяжких злочинів, а саме: 13.02.2025 о 13 годині 40 хвилин на території АЗС «КЛО», розташованій за адресою: м. Київ, вул. Холодноярська, 15д, ОСОБА_13 , діючи за вказівкою ОСОБА_5 та ОСОБА_14 , зустрілась із директором ТОВ «Електромережбуд-7» ОСОБА_15 та висловила останньому прохання надати неправомірну вигоду за підписання актів виконаних робіт по договору між КО «Київзеленбуд» та ТОВ «Електромережбуд-7» без зауважень та можливість укладення договорів у подальшому.
Вказаними діями учасника злочинної організації забезпечили висловлення прохання про надання неправомірної вигоди представнику суб?єкта господарювання за вчинення ними дій із використанням наданого їм службового становища.
В подальшому, ОСОБА_13 , діючи умисно, відповідно до заздалегідь розробленого спільного злочинного плану, усвідомлюючи протиправність своїх дій, з метою власного незаконного збагачення, відповідно до розподілу ролей, 13.02.2025 об 11 годині 40 хвилин, за адресою: м. Київ, пр. Лобановського, 51, зустрілась із керівником УДНДПІ «УкрНДІпроектреставрація» ОСОБА_16 та висловила останньому прохання надати неправомірну вигоду за підписання актів виконаних робіт по договору між КО «Київзеленбуд» та УДНДПІ «УкрНДІпроектреставрація» без зауважень та можливість укладення договорів у подальшому.
Вказаними діями учасника злочинної організації забезпечили висловлення прохання про надання неправомірної вигоди представнику суб?єкта господарювання за вчинення ними дій із використанням наданого їм службового становища.
В подальшому, ОСОБА_13 , діючи умисно, відповідно до заздалегідь розробленого спільного злочинного плану, усвідомлюючи протиправність своїх дій, з метою власного незаконного збагачення, відповідно до розподілу ролей, 17.02.2025 о 12 годині 30 хвилин, на території КО «Київзеленбуд» за адресою: м. Київ, вул. Кудрявська, 23, зустрілась із керівником ТОВ «Бобкерент» ОСОБА_17 та висловила останньому прохання надати неправомірну вигоду за підписання актів виконаних робіт по договору між КО «Київзеленбуд» та ТОВ «Бобкерент» без зауважень та можливість укладення договорів у подальшому.
Вказаними діями учасника злочинної організації забезпечили висловлення прохання про надання неправомірної вигоди представнику суб?єкта господарювання за вчинення ними дій із використанням наданого їм службового становища.
В подальшому, ОСОБА_13 , діючи умисно, відповідно до заздалегідь розробленого спільного злочинного плану, усвідомлюючи протиправність своїх дій, з метою власного незаконного збагачення, відповідно до розподілу ролей, 17.02.2025 о 12 годині 30 хвилин, на території КО «Київзеленбуд» за адресою: м. Київ, вул. Кудрявська, 23, зустрілась із керівником ТОВ «Бобкерент» ОСОБА_17 та висловила останньому прохання надати неправомірну вигоду за підписання актів виконаних робіт по договору між КО «Київзеленбуд» та ТОВ «Бобкерент» без зауважень та можливість укладення договорів у подальшому.
Вказаними діями учасника злочинної організації забезпечили висловлення прохання про надання неправомірної вигоди представнику суб?єкта господарювання за вчинення ними дій із використанням наданого їм службового становища.
В подальшому, ОСОБА_13 , діючи умисно, відповідно до заздалегідь розробленого спільного злочинного плану, усвідомлюючи протиправність своїх дій, з метою власного незаконного збагачення, відповідно до розподілу ролей, 19.02.2025 об 11 годині 30 хвилин, на парковці поблизу закладу громадського харчування «Момент», розташованого за адресою: м. Київ, вул. Златоустівська, 2/4, зустрілась із директором ТОВ «Тімбудсервіс» ОСОБА_10 та отримала від останнього неправомірну вигоду у доларах США, еквівалентну сумі у 745509 гривень за підписання актів виконаних робіт по виконанню договору № 222/11 від 26.11.2024 без зауважень та можливість укладення договорів між КО «Київзеленбуд» та ТОВ «Тімбудсервіс» у подальшому.
Отримані кошти ОСОБА_13 залишила в себе на зберіганні для подальшого розподілу між членами злочинної організації.
Вказаними протиправними діями члени злочинної організації забезпечили отримання неправомірної вигоди для себе за вчинення дій із використанням наданих їм повноважень.
В подальшому, ОСОБА_13 , діючи умисно, відповідно до заздалегідь розробленого спільного злочинного плану, усвідомлюючи протиправність своїх дій, з метою власного незаконного збагачення, відповідно до розподілу ролей, 19.02.2025 об 11 годині 30 хвилин, на парковці поблизу закладу громадського харчування «Момент», розташованого за адресою: м. Київ, вул. Златоустівська, 2/4, зустрілась із директором ТОВ «Тімбудсервіс» ОСОБА_10 та отримала від останнього неправомірну вигоду у доларах США, еквівалентну сумі у 674510 гривень за підписання актів виконаних робіт по виконанню договору № 189/10 від 24.10.2024 без зауважень та можливість укладення договорів між КО «Київзеленбуд» та ТОВ «Тімбудсервіс» у подальшому.
Отримані кошти ОСОБА_13 залишила в себе на зберіганні для подальшого розподілу між членами злочинної організації.
Вказаними протиправними діями члени злочинної організації забезпечили отримання неправомірної вигоди для себе за вчинення дій із використанням наданих їм повноважень.
В подальшому, ОСОБА_13 , діючи умисно, відповідно до заздалегідь розробленого спільного злочинного плану, усвідомлюючи протиправність своїх дій, з метою власного незаконного збагачення, відповідно до розподілу ролей, 21.02.2025 о 10 годині 41 хвилині, у приміщенні закладу громадського харчування «Момент», розташованого за адресою: м. Київ, вул. Златоустівська, 2/4, зустрілась із ОСОБА_18 та висловила останньому прохання надати неправомірну вигоду за підписання актів виконаних робіт по договору між КО «Київзеленбуд» та ТОВ «Буд Альянс України» без зауважень та можливість укладення договорів у подальшому.
Вказаними діями учасника злочинної організації забезпечили висловлення прохання про надання неправомірної вигоди представнику суб?єкта господарювання за вчинення ними дій із використанням наданого їм службового становища.
В подальшому, ОСОБА_13 , діючи умисно, відповідно до заздалегідь розробленого спільного злочинного плану, усвідомлюючи протиправність своїх дій, з метою власного незаконного збагачення, відповідно до розподілу ролей, 21.02.2025 о 12 годині 04 хвилини, на території КО «Київзеленбуд» за адресою: м. Київ, вул. Кудрявська, 23, зустрілась із ОСОБА_19 та висловила останньому прохання надати неправомірну вигоду за підписання актів виконаних робіт по договору між КО «Київзеленбуд» та ФОП ОСОБА_19 без зауважень та можливість укладення договорів у подальшому.
Вказаними діями учасника злочинної організації забезпечили висловлення прохання про надання неправомірної вигоди представнику суб?єкта господарювання за вчинення ними дій із використанням наданого їм службового становища.
В подальшому, ОСОБА_13 , діючи умисно, відповідно до заздалегідь розробленого спільного злочинного плану, усвідомлюючи протиправність своїх дій, з метою власного незаконного збагачення, відповідно до розподілу ролей, 21.02.2025 о 15 годині 20 хвилин, на паркувальному майданчику поблизу закладу громадського харчування «Момент», розташованого за адресою: м. Київ, вул. Златоустівська, 2/4, зустрілась із директором ТОВ «Екокомпані Сервіс» ОСОБА_7 та отримала від останнього неправомірну вигоду у сумі у 1 млн. гривень за підписання актів виконаних робіт по виконанню договорам, укладеним між КО «Київзеленбуд» та ТОВ «Екокомпані Сервіс» без зауважень та можливість укладення договорів у подальшому.
Отримані кошти ОСОБА_13 залишила в себе на зберіганні для подальшого розподілу між членами злочинної організації.
Вказаними протиправними діями члени злочинної організації забезпечили отримання неправомірної вигоди для себе за вчинення дій із використанням наданих їм повноважень.
Відповідно до п. 1 примітки до ст. 368 КК України, неправомірна вигода у розмірі 1 млн гривень складає особливо великий розмір.
В подальшому, ОСОБА_13 , діючи умисно, відповідно до заздалегідь розробленого спільного злочинного плану, усвідомлюючи протиправність своїх дій, з метою власного незаконного збагачення, відповідно до розподілу ролей, 25.02.2025 о 10 годині 13 хвилин, на території КО «Київзеленбуд» за адресою: м. Київ, вул. Кудрявська, 23, зустрілась із бенефіціарним власником ТОВ «Ріалбуд» ОСОБА_20 та представником вказаної юридичної особи ОСОБА_21 . В ході зустрічі, ОСОБА_13 , діючи за вказівками ОСОБА_14 та ОСОБА_5 , висловила прохання надати неправомірну вигоду за підписання актів виконаних робіт по договору між КО «Київзеленбуд» та ТОВ «Ріалбуд» без зауважень та можливість укладення договорів у подальшому.
Вказаними діями учасника злочинної організації забезпечили висловлення прохання про надання неправомірної вигоди представнику суб?єкта господарювання за вчинення ними дій із використанням наданого їм службового становища.
В подальшому, ОСОБА_13 , діючи умисно, відповідно до заздалегідь розробленого спільного злочинного плану, усвідомлюючи протиправність своїх дій, з метою власного незаконного збагачення, відповідно до розподілу ролей, 28.02.2025 о 10 годині 41 хвилин, на паркувальному майданчику поблизу закладу громадського харчування «Момент», розташованого за адресою: м. Київ, вул. Златоустівська, 2/4, зустрілась із ОСОБА_8 та отримала від останнього неправомірну вигоду у сумі у 56800 гривень за підписання актів виконаних робіт по виконанню договорам, укладеним з КО «Київзеленбуд», без зауважень та можливість укладення договорів у подальшому.
Отримані кошти ОСОБА_13 залишила в себе на зберіганні для подальшого розподілу між членами злочинної організації.
Вказаними протиправними діями члени злочинної організації забезпечили отримання неправомірної вигоди для себе за вчинення дій із використанням наданих їм повноважень.
Окрім цього, у межах вказаного кримінального провадження повідомлено про підозру директору ТОВ «ЕКО КОМПАНІ СЕРВІС» ОСОБА_7 , який діючи умисно, на виконання злочинного умислу, усвідомлюючи протиправність своїх дій, маючи на меті вчинення службовими особами КО «Київзеленбуд» дій в своїх інтересах, 24.02.2025 об 15 годині 30 хвилин, приблизно, на паркувальному майданчику поблизу закладу громадського харчування «Моменто», розташованого за адресою: м. Київ, вул. Златоустівська, 2/4, зустрівся із службовою особою КО «Київзеленбуд» ОСОБА_11 та надав їй неправомірну вигоду в розмірі 1 000 000 гривень, за підписання актів виконаних робіт по раніше укладеним договорам по озелененню міста без зауважень та можливість укладення договорів між КО «Київзеленбуд» та ТОВ «ЕКО КОМПАНІ СЕРВІС» у подальшому.
Окрім цього, у межах вказаного кримінального провадження повідомлено про підозру ФОП ОСОБА_8 , який діючи умисно, на виконання злочинного умислу, усвідомлюючи протиправність своїх дій, маючи на меті вчинення службовими особами КО «Київзеленбуд» дій в своїх інтересах, 28.02.2025 о 10 год. 41 хв., приблизно, на паркувальному майданчику поблизу закладу громадського харчування «Моменто», розташованого за адресою: м. Київ, вул. Златоустівська, 2/4, зустрівся із службовою особою КО «Київзеленбуд» ОСОБА_11 та надав їй неправомірну вигоду в розмірі 56 800 гривень, за підписання актів виконаних робіт по раніше укладеним проектним договорам без зауважень та можливість укладення договорів між КО «Київзеленбуд» та ФОП ОСОБА_8 у подальшому.
Окрім цього, у межах вказаного кримінального провадження повідомлено про підозру директору ТОВ «Тімбудсервіс» ОСОБА_10 , який діючи умисно, на виконання злочинного умислу, усвідомлюючи протиправність своїх дій, маючи на меті вчинення службовими особами КО «Київзеленбуд» дій в своїх інтересах, 19.02.2025 об 11 годині 30 хвилин, на парковці поблизу закладу громадського харчування «Момент», розташованого за адресою: м. Київ, вул. Златоустівська, 2/4, зустрівся службовою особою КО «Київзеленбуд» ОСОБА_11 та надав їй неправомірну вигоду у доларах США, еквівалентну сумі у 745509 гривень, за підписання актів виконаних робіт по виконанню договору № 222/11 від 26.11.2024 без зауважень та можливість укладення договорів між КО «Київзеленбуд» та ТОВ «Тімбудсервіс» у подальшому.
19.02.2025 у ході проведення досудового розслідування, оглянуто та вилучено предмети, ззовні схожі на грошові кошти, передані ОСОБА_10 ОСОБА_11 у загальній кількості 500 купюр, а саме - 500 банкнот номіналом 100 доларів США.
Згідно висновку експерта ДНДЕКЦ від 27.03.2025 № СЕ-19-25/18398-ДД підтверджено відповідність вищезазначених банкнот аналогічним номіналам і зразкам, що перебувають в офіційному обігу.
24.02.2025 у ході проведення досудового розслідування, оглянуто та вилучено предмети, ззовні схожі на грошові кошти, передані ОСОБА_7 ОСОБА_11 у загальній кількості 1720 купюр, з них, банкноти номіналом 1000 гривень - 420 одиниць, номіналом 500 гривень - 1100 одиниць, номіналом 200 гривень - 100 одиниць, номіналом 100 гривень - 100 одиниць.
Згідно висновку експерта ДНДЕКЦ від 07.04.2025 № СЕ-19-25/18399-ДД підтверджено відповідність вищезазначених банкнот аналогічним номіналам і зразкам, що перебувають в офіційному обігу.
28.02.2025 у ході проведення досудового розслідування, оглянуто та вилучено предмети, ззовні схожі на грошові кошти, передані ОСОБА_8 ОСОБА_11 у загальній кількості 60 купюр, з них, банкноти номіналом 1000 гривень - 56 одиниць, номіналом 200 гривень - 4 одиниці.
Згідно висновку експерта ДНДЕКЦ від 17.04.2025 № СЕ-19-25/18397-ДД підтверджено відповідність вищезазначених банкнот аналогічним номіналам і зразкам, що перебувають в офіційному обігу.
03.03.2025 у ході проведення досудового розслідування, оглянуто та вилучено предмети, ззовні схожі на грошові кошти, передані ОСОБА_9 ОСОБА_11 у загальній кількості 118 купюр, з них, банкноти номіналом 1000 гривень - 8 одиниць, номіналом 500 гривень - 108 одиниць, номіналом 200 гривень - 2 одиниці.
Згідно висновку експерта ДНДЕКЦ від 14.04.2025 № СЕ-19-25/18400-ДД підтверджено відповідність вищезазначених банкнот аналогічним номіналам і зразкам, що перебувають в офіційному обігу.
Вищевказані грошові кошти можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
У зв'язку з викладеним, постановою слідчого від 07.05.2025 вищевказані грошові кошти, у сумі 50 000 (п'ятдесят тисяч) доларів США та 1 119 200 (один мільйон сто дев'ятнадцять тисяч двісті) гривень визнано речовими доказами у кримінальному провадженні № 62025100110000031 від 25.01.2025.
Окрім цього, із врахуванням положень п. 3 ч. 1 ст. 96-2 КК України, зазначені грошові кошти були предметом кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 368, 369 КК України, а отже щодо них може бути застосована спеціальна конфіскація.
У подальшому, згідно п. 21 «Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов'язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.11.2012 № 1104 грошові кошти загальною сумою 50 000 (п'ятдесят тисяч) доларів США та 1 119 200 (один мільйон сто дев'ятнадцять тисяч двісті) гривень зараховано на спеціальний рахунок.
Слідчий вказує, що метою арешту вказаного майна є забезпечення конфіскації майна як виду покарання, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України.
Статтею 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до п. 2, 3 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: спеціальної конфіскації та конфіскації майна як виду покарання.
Також санкціями ч. 3 ст. 255, ч. 3,4 ст. 368 КК України передбачена конфіскація майна.
Згідно ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
Згідно ч. 2 ст. 173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 КПК України); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 КПК України); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
За викладених обставин, враховуючи правове обґрунтування клопотання, яке відповідає положенням ст. ст. 170-173 КПК України, приходжу до переконання, що клопотання слідчого про накладення арешту на майно підлягає задоволенню з метою конфіскації майна, задля забезпечення дієвості та об'єктивності розслідування у вказаному кримінальному провадженні, оскільки незастосування арешту може призвести до відчуження майна.
За викладених обставин, слідчий суддя приходить до переконання про наявність підстав для накладенню арешт на майно з метою забезпечення спеціальної конфіскації та конфіскації майна як виду покарання.
При винесенні даного рішення судом враховано правову позицію висловлену у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Раймондо проти Італії» від 22 лютого 1994 року про те, що арешт, поза сумнівом, застосували як проміжний захід, що має забезпечити в разі необхідності подальшу конфіскацію майна, яке вважають імовірно результатом незаконної діяльності.
Так, згідно з абзацом сьомим частини шостої статті 100 КПК України, речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
У випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із статтями 171-173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абзацом сьомим частини шостої цієї статті, не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слідчого судді, суду надсилає копію цієї ухвали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, із зверненням щодо прийняття активів, а також вживає невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» (далі - Закон) передбачено, що Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.
У пункті 4 частини першої статті 9 Закону зазначається, що на Національне агентство покладено функцію з проведення оцінки, ведення обліку та управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.
За абзацом четвертим частини першої статті 1 Закону, управляючи активами, Національне агентство забезпечує збереження активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, та їх економічної вартості.
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону, управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється Національним агентством на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх економічної вартості.
Абзацом першим частини першої статті 19 Закону встановлено, що Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 19 Закону, активи, визначені абзацом першим цієї статті, приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів.
Згідно з частиною другою статті 19 Закону, у разі прийняття в управління активів, які чи права на які та їх обтяження підлягають державній реєстрації, Національне агентство надсилає того самого дня інформацію про накладення арешту на активи органам, що ведуть державні реєстри таких активів, прав на них або їх обтяжень.
Частиною першою статтею 21 Закону встановлено, що управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.
Вимогами абзацу другого частини другої статті 21 Закону передбачено, що управління активами здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, між Національним агентством та управителем визначеним за результатами конкурсу відповідно до абзацу першого частини другої зазначеної статті Закону. ;
Згідно з частиною четвертою статті 21 Закону, майно, в тому числі у вигляді предметів чи великих партій товарів, зберігання якого через громіздкість або з інших причин неможливе без зайвих труднощів, або витрати із забезпечення спеціальних умов зберігання якого чи управління яким співмірні з його вартістю, або яке швидко втрачає свою вартість, а також майно у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню, підлягає реалізації за цінами щонайменш не нижче ринкових.
У разі надходження винесеного у межах наданих законом повноважень рішення прокурора, а також судового рішення, що набрало законної сили, яким скасовано арешт прийнятих в управління активів, Національне агентство у триденний строк повертає їх законному власнику.
Вимогами статті 24 Закону, встановлено, що надходження від здійснюваного Національним агентством управління активами, а також кошти, одержані на підставі міжнародних угод щодо розподілу та повернення активів в Україну, перераховуються до державного бюджету.
Приймаючи таке рішення, слідчий суддя оцінює індивідуальні ознаки та властивості арештованого у даному кримінальному провадженні майна, вартість якого значно перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2019 року, та як наслідок виходить з того, що зазначені у клопотанні підстави для передачі майна на здійснення заходів з управління ним, мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні прокурора та доданих матеріалах та одночасно враховує, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити необхідність передачі такого майна на здійснення заходів з управління ним, з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому ч. 6 ст. 100 КПК України, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
Разом з тим, вжиття заходів щодо управління вказаним арештованим майном спрямоване на збереження його вартості, а також дає можливість збільшити цю вартість, тим самим компенсуються усі негативні наслідки застосування такого арешту.
Прокурором в клопотанні наведено вагомі доводи, що незастосування заходів щодо передачі в управління Національному агентству майна та в результаті цього невжиття заходів щодо збереження арештованого майна утруднить або зробить неможливим (втрата, погіршення фізичного стану майна, зменшення його економічної вартості) застосування негативних наслідків до підозрюваних у разі винесення обвинувального висновку стосовно останнього, а у разі винесення виправдувального вироку може стати порушенням прав підозрюваного у вигляді втрати вартості майна за час його перебування під арештом, що в обох випадках унеможливить досягнення завдань кримінального провадження.
Зважаючи на викладене, з метою збереження та збільшення економічної вартості арештованого майна, враховуючи при цьому процесуальну позицію сторони обвинувачення, яка вказує на неможливість самостійно здійснити управління вказаним майном, та враховуючи при цьому об'єктивну необхідність виключити прямий або опосередкований вплив та посягання підозрюваних на арештоване майно, запобігти можливості знищення, відчуження майна, та разом з тим, у випадку винесення виправдувального вироку зможе запобігти порушенню прав підозрюваного у вигляді втрати вартості майна за час його перебування під арештом, слідчий суддя приходить до переконання про задоволення клопотання з метою досягнення завдань кримінального провадження.
На підставі викладеного керуючись ст. ст. 2, 9, 100, 131, 170-173, 309 КПК України, ст.ст. 1,9, 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», слідчий суддя,
Клопотання прокурора відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 62025100110000031 від 25.01.2025 про арешт майна та передачу його в управління - задовольнити.
Накласти арешт у кримінальному провадженні № 62025100110000031 від 25.01.2025 на грошові кошти загальною сумою 50 000 (п'ятдесят тисяч) доларів США та 1 119 200 (один мільйон сто дев'ятнадцять тисяч двісті) гривень як предмет кримінальних правопорушень, які добровільно видані ОСОБА_11 19.02.2025, 24.02.2025, 28.02.2025, 03.03.2025.
Передати в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (м. Київ, вул. Бориса Грінченка, 1, код ЄДРПОУ 41037901) для здійснення заходів з управління речовими доказами з метою збереження їх економічної вартості на підставах, у порядку та на умовах, визначених ст.ст. 19, 20 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», речові докази у кримінальному провадженні № 62025100110000031 від 25.01.2025, на які накладено арешт, а саме грошові кошти загальною сумою 50 000 (п'ятдесят тисяч) доларів США та 1 119 200 (один мільйон сто дев'ятнадцять тисяч двісті) гривень, які зараховані на рахунок UA №9732231000002531300000104, відкритий в АТ «Укрексімбанк».
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора, що здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 62025100110000031 від 25.01.2025.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню в частині накладення арешту на майно.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена в частині накладення арешт на майно протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1