Справа № 553/2231/25
Провадження № 3/553/596/2025
Іменем України
02.06.2025м. Полтава
Суддя Подільського районного суду міста Полтави Грошова Н.М., розглянувши матеріали, що надійшли від Відділення поліції № 1 Полтавського РУП Головного управління Національної поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 184 КУпАП,
27.05.2025 до Подільського районного суду міста Полтави надійшов адміністративний матеріал від Відділення поліції № 1 Полтавського РУП Головного управління Національної поліції в Полтавській області у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 399402 від 15.05.2025, 15 травня 2025 року близько 14:00 год. ОСОБА_1 за місцем мешкання утрималася від виконання батьківських обов'язків, передбачених ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» відносно своєї малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки неналежним чином здійснювала контроль по догляду за дозвіллям своєї доньки внаслідок чого 29.03.2025 за місцем мешкання, а саме: АДРЕСА_1 , донька самостійно розмістила відео в соціальних мережах на яких вона була зображена оголена та в подальшому відео було виявлено працівниками поліції, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Порядок складання протоколу про адміністративне правопорушення визначений в ст. ст. 254-256 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи, особі яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Разом із цим, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 399402 від 15.05.2025 не конкретно викладено суть адміністративного правопорушення, а саме які саме дії вчинені 15 травня 2025 року близько 14:00 год. ОСОБА_1 , що містять склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, з урахування зазначення в протоколі подій, які відбулись 29.03.2025, не визначено, від виконання яких саме обов'язків, передбачених ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства", ухилилась ОСОБА_1 по відношенню до своєї доньки.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише у межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення та суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до загальних положень КУпАП, суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).
Вищевказані недоліки в оформленні матеріалу та їх неповнота перешкоджають всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи, унеможливлюють прийняття законного та обґрунтованого процесуального рішення по справі.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 Верховним судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи викладене, відсутність вищевказаних відомостей перешкоджає можливості повно та об'єктивно з'ясувати всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи про адміністративне правопорушення, у зв'язку з чим суддя вважає за необхідне повернути матеріали для належного оформлення та усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 256, 278, 280 КУпАП, суддя,
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 184 КУпАП повернути до Відділення поліції № 1 Полтавського РУП Головного управління Національної поліції в Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Грошова