Справа №523/9571/25
Провадження №1-кс/523/3106/25
27 травня 2025 року м. Одеса
Слідчий суддя Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 (в режимі відеоконференції), захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного - ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одеса) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Миколаєві ОСОБА_6 , яке погоджено з керівником Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону, про відсторонення від посади, в рамках кримінального провадження № 62025150020000093 від 06.01.2025 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Миколаїв, громадянина України, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , військовослужбовцю військової служби за контрактом, який на момент вчинення кримінального правопорушення проходив військову службу на посаді офіцера (помічник начальника зміни) відділу управління службою ІНФОРМАЦІЯ_2 у військовому званні «майор», раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України,
Другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні
№ 62025150020000093 від 06.01.2025 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснює група прокурорів Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону.
Згідно ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», до правоохоронних органів віднесені органи прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, Військової служби правопорядку Збройних Сил України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції і беруть безпосередню участь зокрема у нагляді і контролі за виконанням законів, у зв'язку із чим, майор ОСОБА_5 є працівником правоохоронного органу.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абзацу 4 вступу Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV, дія Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України поширюється на Державну прикордонну службу України.
Проходячи військову службу, майор ОСОБА_5 відповідно до вимог ст.ст. 19, 68 Конституції України, ст.ст. 11, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, повинен був свято і беззаперечно дотримуватися Конституції України і законів України, Військової присяги, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, дорожити честю і гідністю військовослужбовця, берегти військову честь і поважати гідність інших людей, не допускати негідних вчинків, виконувати свої службові обов'язки, які визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою та дотримуватися вимог статутів Збройних Сил України.
Окрім того, відповідності до положення про відділ прикордонної служби
НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України ОСОБА_5 повинен у своїй діяльності керуватися: Конституцією України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Законами України «Про державний кордон України», «Про державну прикордонну службу України», іншими Законами України, виданих на їх виконання актами Президента України, Кабінету Міністрів України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим положенням та іншими нормативно-правовими актами Адміністрації ДПСУ, наказами регіонального управління, начальника прикордонного загону, іншими актами законодавства, міжнародними договорами з прикордонних питань, даною посадовою інструкцією та іншими нормативно-правовими та розпорядчими актами.
Згідно вищевказаного ОСОБА_5 зобов'язаний серед іншого: дотримуватись вимог військової дисципліни; не допускати вчинення злочинів та адміністративних правопорушень, у тому числі корупційних правопорушень; не використовувати своє службове становище з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб, не допускати впливу членів сім'ї або інших осіб на виконання службових обов'язків; особисто брати участь у службі з охорони державного кордону та здійснення прикордонного контролю; та інше.
Так, відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Законом України «Про державний кордон України» встановлено, що Державний кордон України визначається Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ст. 1, 2), а перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку (ст. 9).
Крім того, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому, термін дії воєнного стану Указами Президента України № 133, 259, 341, 573 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» неодноразово продовжувався та діє по теперішній час.
Так, відповідно до п. 2 Указу Президента України від 24.02.2022
№ 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Крім того, п. 3 вказаного Указу зазначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені зокрема статтею 33 Конституції України, тобто право кожному хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (зі змінами внесеними після запровадження воєнного стану), право перетинання державного кордону України військовозобов'язаними надано особам лише з окремих документально підтверджених підстав.
Так, згідно з листом Адміністрації Державної прикордонної служби України № 23-6122/0/6-22-вих від 24.02.2022, з метою забезпечення оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності, проведення своєчасної та повної мобілізації, на період дії правового режиму воєнного стану виїзд за межі України громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років заборонений (за виключеннями).
Проте, незважаючи на обізнаність з вимогами наведених
нормативно-правових актів, ОСОБА_5 всупереч обов'язку їх неухильного дотримання, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно та за попередньою змовою з ОСОБА_7 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами на виконання спільного злочинного плану вчинив дії щодо незаконного переправлення невстановлених на даний час громадян через державний кордон України за наступних обставин.
Так, 12.12.2024 ОСОБА_5 зі свого мобільного телефону з номером сім-картки НОМЕР_2 з використанням месенджера «Whats app» зателефонував своєму знайомому ОСОБА_8 , який проходить військову службу в ОРУ ІНФОРМАЦІЯ_3 , з проханням передати місцевому жителю АДРЕСА_3 громадянину ОСОБА_7 , грошові кошти в розмірі 2500 грн, які він нібито заборгував останньому. Разом з цим, ОСОБА_5 повідомив, що кошти він перевів на особистий рахунок ОСОБА_8 зареєстрований в банківській установі - КБ «Приватбанк», номер карти НОМЕР_3 .
В подальшому ОСОБА_8 на раніше висловлене прохання ОСОБА_5 13.12.2024 в вечірній час зустрівся з громадянином ОСОБА_7 та віддав зазначені грошові кошти.
Продовжуючи свої злочинні дії спрямовані на особисте збагачення 21.12.2024 ОСОБА_5 з використанням мобільного телефону знову звернувся до ОСОБА_8 з проханням забрати в громадянина ОСОБА_7 грошові кошти, які останній йому, нібито, позичає. На висловлене раніше прохання ОСОБА_5 21.12.2024 в період часу з 20:00 по 21:00 в ході зустрічі, яка відбулась за місцем проживання громадянина ОСОБА_7 ( АДРЕСА_3 ), останній передав ОСОБА_8 грошові кошти в розмірі 15 000 грн., та перевів розмову на прикордонну тематику.
В ході чого громадянин ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_8 про намір займатися переправленням громадян України через державний кордон до Республіки Молдова. Окрім того в ході розмови ОСОБА_7 запевнив, що вже є «домовленості на території Республіки Молдова» та «схема вже відпрацьована». Після переправлення групи осіб через державний кордон, порушників будуть доставляти до м. Кишинів, де вирішуватиметься питання щодо проставлення відміток в паспортних документах (штампів), з метою легалізації перебування в Молдові. В подальшому в ході розмови ОСОБА_7 запропонував ОСОБА_8 в майбутньому сприяти переправленню громадян України, насамперед шляхом орієнтування щодо роботи оперативних співробітників на ділянках відповідальності, місць встановлення технічних засобів охорони (відеокамер та фотопасток). Разом із тим ОСОБА_7 запевнив, що в минулому в нього були ОСОБА_5 , коли той був на посаді начальника ПОРВ (з м.д. н.п. Підгірне), і що йому можна довіряти. Згідно інформації озвученої ОСОБА_7 , загалом за незаконне переправлення кожна особа порушник сплачує близько 5 000 доларів США, з яких 2 000 доларів США сплачуються на території Республіки Молдова (ймовірно в тому числі співробітникам ПП РМ), від 500 до 1 000 доларів США плата ОСОБА_5 , по 100 доларів США плата двом особам, які будуть спостерігачами на території України, 1 000 доларів США залишається особисто громадянину ОСОБА_7 та 500 доларів США ОСОБА_8 за «сприяння». Окрім того в ході розмови громадянин ОСОБА_7 висловив пропозицію про зайняття протиправною діяльністю на ділянці ВПС «Тарутине» на напрямку «ПІДГІРНЕ - КІРІЄТ ЛУНГА» (орієнтовно межах п/зн 0730/22 - 0731), в ранковий період часу з 08:00 по 11:00.Запевнив, що на кордоні ознак порушення кордону не буде, так як сліди порушення кордону будуть зароблені. По завершенню розмови громадянин ОСОБА_7 повідомив, що його наміри щодо незаконного переправлення осіб будуть систематичними та він здійснюватиме інформування ОСОБА_8 завчасно (не менш як за добу) за допомогою мобільного телефону. На цьому зустріч ОСОБА_8 та ОСОБА_7 завершилась.
В подальшому ОСОБА_8 , розуміючи протиправність дій ОСОБА_5 та ОСОБА_7 звернувся до правоохоронних органів із заявою про вчинюваний злочин та у подальшому діяв під контролем на викриття злочинної діяльності вказаної групи осіб.
Так, 16.01.2025 під час телефонної розмови ОСОБА_8 із ОСОБА_5 останній повідомив, що він має зателефонувати ОСОБА_7 та повідомити, що вже прибув на ділянку відповідальності ПОРВ «Підгірне», а також домовитись про особисту зустріч. На висловлену вимогу 17.01.2025 приблизно о 21:20 годині, відбулась зустріч ОСОБА_8 із ОСОБА_7 , в його будинку у с. Підгірне, Болградського району. Під час бесіди ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_8 про те що з метою організації незаконного перетину державного кордону України на ділянці обслуговування ВПС «Тарутине», йому необхідна, інформація, щодо наявності в двох лісових насадженнях, розташованих поряд з державним кордоном України із координатами: (46.254294, 29.025434 та 46.241134, 29.037733) місць розташування прикордонних нарядів, фотопасток, графіку чергування особового складу ВПС «Тарутине», а також запитав про місцезнаходження оперативного складу ПОРВ в певний час.
На вказане питання ОСОБА_8 повідомив що йому потрібно трохи часу щоб дізнатись цю інформацію.
Наступного дня ОСОБА_8 зателефонував ОСОБА_5 та під час розмови повідомив, що зустрічався із ОСОБА_7 , якому для незаконного переправлення осіб через державний кордон України необхідна була вищезазначена інформацію. Окрім цього, ОСОБА_8 зазначив про те що не володію всією необхідною інформацією, зокрема щодо місць розташування особового складу ВПС «Тарутине», на що ОСОБА_5 повідомив, щоб він не хвилювався та повністю довіряв ОСОБА_7 , так як він із ним вже співпрацював раніше.
Окрім цього, ОСОБА_5 зазначив, що якщо у ОСОБА_8 буде відсутня якась інформація, ОСОБА_7 «там підкорегує». Під час бесіди ОСОБА_5 неодноразово зауважував, щоб ОСОБА_8 співпрацював із ОСОБА_7 у розрізі надання йому інформації, з метою подальшого її використання для організації незаконного перетину державного кордону України, а також щоб ОСОБА_8 разом із ОСОБА_7 не забували про «дивіденди», з кожного громадянина який перетне незаконно державний кордон України.
В подальшому, 13.05.2025 року о 10:41 на мобільний телефон ОСОБА_8 надійшли повідомлення в месенджері «Wats app» від громадянина ОСОБА_7 . В даних повідомленнях він запитав у ОСОБА_8 коли саме вони зможуть «жарити мясо». Даний термін, за умов визначеної між ними раніше конспірації, ОСОБА_7 використовує для наступного позначення - незаконно переправляти ухилянтів через державний кордон України. Розуміючи суть прихованого питання від ОСОБА_7 , ОСОБА_8 зазначив, що вивчить вказане питання, про що повідомить додатково.
Після чого, 15.05.2025 року близько 5 години ранку, ОСОБА_7 , без повідомлення про свої наміри ОСОБА_8 , не повідомляючи останнього про намір незаконного переправлення осіб через державний кордон, за участі своїх невстановлених на даний час спільників, на автомобілі «ГАЗ 3110» д.н.з. НОМЕР_4 , чорного кольору, здійснив підвіз до державного кордону нібито двох невстановлених громадян України чоловічої статі , котрі за його вказівкою здійснили незаконний перетин державного кордону України до території Республіки Молдова, поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України.
Після цього. ОСОБА_7 засобами телефонного зв'язку повідомив ОСОБА_8 , що нібито здійснив незаконне переправлення двох осіб, а на запитання останнього чому не попередив завчасно, останній повідомив, що вирішив вчинити вказані дії самостійно. При цьому, ОСОБА_9 запитував у ОСОБА_8 коли саме він зможе з ним зустрітись для того, щоб розрахуватись, маючи на увазі надання грошових коштів у розмірі 500 доларів США за кожну особу, котра нібито незаконно перетнула кордон, на що ОСОБА_8 повідомив, що наразі зайнятий і коли буде можливість вони зустрінуться.
Так, 20.05.2025 року о 10:35 годині ранку ОСОБА_8 на мобільний телефон надійшло повідомлення від ОСОБА_7 про те, що він зараз знаходиться в селищі Бессарабське Одеської області та попрохав про зустріч. На що ОСОБА_8 погодився і прибув до визначеного місця о 14:30. В ході розмови ОСОБА_8 з ОСОБА_7 останні обговорили ситуацію, яка була пов'язана з незаконним перетином державного кордону України, що мало місце 15.05.2025 року та ОСОБА_7 пояснив що жодних проблем у нього не виникало. Окрім цього, ОСОБА_7 повідомив, що в нього нібито є ще 4 особи, котрі бажають перетнути державний кордон України і йому потрібна допомога для цих заходів. Разом з цим, ОСОБА_7 дістав з кишені грошові кошти, а саме долари США та тримаючи їх в стиснутій руці передав ОСОБА_8 .. Скільки саме коштів там знаходилось ОСОБА_7 не прокоментував. Згідно раніше існуючих домовленостей з ОСОБА_7 , за кожного ухилянта він мав надавати 500 доларів США, відповідно розмір грошових коштів мав складати 1000 доларів США. Після передачі грошових коштів, ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_8 , що майору ДПСУ ОСОБА_5 за даний факт незаконного перетину державного кордону передасть 200 доларів США, коли саме і яким чином не розповідав. За його словами, якщо ОСОБА_8 має бажання, то може за власної ініціативи перерахувати ОСОБА_5 , від свого «заробітку» в розмірі 1000 доларів США, якусь суму грошових коштів. Розмір цієї суми він повинен узгодити з ОСОБА_5 . В подальшому ОСОБА_8 та ОСОБА_7 розпрощались та домовились вийти на зв'язок для узгодження питання з переправленням через державний кордон України чотирьох осіб пізніше.
Зазначені грошові кошти в розмірі 1000 доларів США, в присутності двох понятих, ОСОБА_8 добровільно видав оперативним працівникам правоохоронного органу, про що було складено відповідний протокол, а вірність викладеного завірена підписами всіх учасників слідчої дії. В подальшому 23.05.2025 ОСОБА_8 перерахував частину грошових коштів в сумі 8200 грн., на картковий рахунок ОСОБА_5 як частину за незаконний перетин поза межами пунктів пропуску двох вказаних вище осіб.
В подальшому на раніше висловлену домовленість ОСОБА_7 25.05.2025 близько 04-00 год. здійснив організацію незаконного переправлення 2осіб через державний кордон України поза межами пунктів пропуску в межах населеного пункту с.Підгріне Болградського району Одеської області де протиправна діяльність була припинена шляхом затримання ОСОБА_7 працівниками правоохоронних органів.
Після цього, 25.05.2025 повідомлено про підозру у вчиненні злочину ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судовому засіданні прокурор клопотання про відсторонення підозрюваного від посади підтримав у повному обсязі.
Підозрюваний та його захисник не заперечували проти клопотання.
Дослідивши клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, заслухавши думку учасників судового засідання, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Згідно ч.1, ч.2 ст.154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Підозрюваний ОСОБА_5 на даний час обіймає посаду офіцера (помічник начальника зміни) відділу управління службою Східного Регіонального управління Державної прикордонної служби України у військовому званні «майор» та у зв'язку із перебуванням на цій посаді ним було вчинено кримінальне правопорушення, а тому перебуваючи на волі, використовуючи своє службове становище, може протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема може незаконно впливати на свідків та інших осіб у цьому кримінальному провадженні та осіб які приймали участь у слідчих діях.
Так, ОСОБА_5 , будучи не відстороненим від займаної посади, має право доступу до службових документів вищезазначеного органу, а тому може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Законом України «Про державний кордон України» встановлено, що Державний кордон України визначається Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ст. 1, 2), а перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку (ст. 9)
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІX введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Одночасно з цим, Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» № 65/2022 від 24 лютого 2022 року оголошено проведення загальної мобілізації.
Окрім того, Указами Президента України та відповідними законами воєнний стан та загальна мобілізація неодноразово продовжувався.
Відтак, з 24.02.2022 по теперішній час діє воєнний стан та загальна мобілізація.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Так, відповідно до п. 2 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Крім того, п. 3 вказаного Указу зазначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 33 Конституції України, тобто право кожному хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Окрім того, відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право вичерпний перелік військовозобов'язаних осіб віком 18-60 років.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен громадянин має право заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами цього права, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
Як передбачено вимогами ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Під час розгляду клопотання сторони обвинувачення, слідчим суддею встановлено, що злочин, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 кваліфіковано за ч. 3 ст. 332 КК України, санкція якого передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п'яти до дев'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
Слідчий суддя враховує частину 5 статті 9 КПК, якою передбачено, що кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).
Так, Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.
Для застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження (тобто відсторонення від посади) слідчий, прокурор зобов'язані довести наявність достатніх підстав вважати, що такий захід є необхідним для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України злочину.
Обставини вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення підтверджуються матеріалами, зібраними під час досудового розслідування кримінального провадження: протоколами допиту свідків, протоколом затримання ОСОБА_5 , протоколом огляду та вручення грошових коштів, а також іншими матеріалами.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що для припинення кримінального правопорушення чи запобігання вчиненню іншого кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного ОСОБА_5 щодо перешкоджання кримінальному провадженню, необхідно тимчасово відсторонити підозрювану від займаної нею посади.
На підставі викладеного, враховуючи наявність обґрунтованої підозри про вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, вагомість наявних доказів, з метою досягнення дієвості кримінального провадження та запобіганню вказаним ризикам, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Таким чином, керуючись ст.ст. 131, 132, 154-157, 309, 376, 395, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одеса) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Миколаєві ОСОБА_6 , яке погоджено з керівником Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону, про відсторонення від посади, в рамках кримінального провадження №62025150020000093 від 06.01.2025 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади офіцера (помічник начальника зміни) відділу управління службою Східного Регіонального управління Державної прикордонної служби України у військовому званні «майор» строком на 2 місяці.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора у кримінальному провадженні.
Ухвала слідчого судді підлягає оскарженню в установленому законом порядку.
Слідчий суддя ОСОБА_1