Березівський районний суд Одеської області
03.06.2025
Справа № 494/1023/25
Провадження № 3/494/396/25
03.06.2025 року м. Березівка
Суддя Березівського районного суду Одеської області Римар І.А., ознайомившись з матеріалами , які надійшли від Березівського РВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає згідно протоколу про адміністративне правопорушення за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною п'ятою статті 122, частиною другою статті 126 та частиною першою статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 року зі змінами та доповненнями (далі - КУпАП),
До Березівського районного суду Одеської області надійшли вищевказані матеріали про адміністративні правопорушення, які об'єднанні в одне провадження.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що матеріали адміністративних правопорушень підлягають поверненню на доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи.
Частиною 1 ст. 256 КУпАП визначені вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, а саме в ньому зазначається: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно положень ч. 1 та ч. 3 ст. 270 КУпАП інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники). Законні представники та представники мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; від імені особи, інтереси якої вони представляють, приносити скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу.
Однак, ні протоколи про адміністративні правопорушення від 12.05.2025 р, ані додані до нього матеріали ( втому числі відібрані письмові пояснення) не містять інформації щодо відомостей про батьків неповнолітнього ОСОБА_1 , їх телефонних контактів та адрес їх проживання. Більш того, не зрозуміло чи взагалі складались дані адміністративні матеріали у присутності батьків та чи відбирались пояснення у їх присутності.
Враховуючи те, що батьки, як законні представники мають право представляти інтереси свого неповнолітнього сина і мають бути, на підставі ст. 277-2 КУпАП, повідомлені судом про день розгляду справи в суді, суд вважає, що не зазначення вказаних даних про законних представників неповнолітньої особи, яка притягається до відповідальності порушує права неповнолітнього на захист.
Також при дослідженні матеріалів справи, суд враховує положення ст. 276 КУпАП, яка передбачає, що справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Тобто, поліцейським не враховані дані норми при надісланні даних адміністративних матеріалів саме до Березівського районного суду Одеської області з урахуванням думки неповнолітнього та його законного представника, який проживає взагалі у іншій Миколаївській області з даних протоколів про адміністративне правопорушення.
Відповідно до роз'яснень, що містяться в п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 11.06.2004 «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 КУпАП», а також, як вбачається зі змісту ч. 1, 2 ст. 276 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, зокрема передбачені ч.5 ст. 122, ч.2 ст. 126 та ч.1 ст. 121 КУпАП, мають альтернативну підсудність і можуть розглядатися як за місцем його вчинення, так і за місцем обліку транспортних засобів чи проживання порушника.
Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14).
Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає, що зібрані матеріали по справі про адміністративне правопорушення є неповним, оскільки складені за відсутності даних батьків неповнолітнього, а тому підлягають поверненню для доопрацювання, оскільки дані обставини фактично будуть порушенням права на захист неповнолітнього, а не усунення зазначених вище недоліків виключає можливість розгляду справи по суті, тому суд позбавлений можливості об'єктивно, повно та всебічно дослідити всі обставини справи для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
У зв'язку з цим, суд дійшов висновку, що адміністративні матеріали слід направити на доопрацювання.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 31.03.2015 року за №2-рп/2015, постанова судді про повернення матеріалу для оформлення належним чином оскарженню не підлягає.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст.8, 256,276,278 КУпАП, суд,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 122, ч. 2 ст. 126, ч. 1 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Березівського РВП ГУНП в Одеській області, для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І.А. Римар