Постанова від 03.06.2025 по справі 748/594/25

Провадження №3/748/382/25

Єдиний унікальний № 748/594/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2025 рокум. Чернігів

Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючої-судді: Костюкової Т.В.,

при секретарі: Гофрик К.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справи про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1

за частиною 1 статті 130 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

17.02.2025 року о 22 год. 16 хв., ОСОБА_1 , на 8 км автодороги Н-27 Чернігів-Мена-Сосниця-Грем'яч, біля с. Новоселівка, Чернігівського району, Чернігівської області, керував автомобілем марки «Ravon R4», номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння (звужені зіниці очей, які не реагують на світло, тремтіння пальців рук), та від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння, в установленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність, згідно ч.1 ст.130 КУпАП.

Крім того, 28.02.2025 року о 10 год. 04 хв., ОСОБА_1 , на 8 км автодороги Н-27 Чернігів-Мена-Сосниця-Грем'яч, біля с. Вознесенське, Чернігівського району, Чернігівської області, керував автомобілем марки «Ravon R4», номерний знак НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп'яніння, за результатом тесту «Drager alcotest 6820» 1,37‰,та Висновку КНП «ЧОПНЛ ЧОР» №172 від 28.02.2025, чим порушив вимоги п.2.9 (а) Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення передбачене, частиною 1 статті 130 КУпАП.

До суду надійшло дві справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності: за ч.1 ст.130 КУпАП - єдиний унікальний №748/594/25 (провадження №3/748/382/25); за ч.1 ст.130 КУпАП - єдиний унікальний №748/719/25 (провадження №3/748/422/25).

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчинених адміністративних правопорушеннях не визнав, пояснивши суду що 17.02.2025 року дійсно відмовився від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння, незнаючи, про наслідки такої відмови. Щодо адміністративного правопорушення вчиненого 28.02.2025 року вказав, що огляд в лікарні проводився з порушенням вимог діючого законодавства , так як аналіз крові в нього не було взято, а лише проведено тестування за допомогою приладу Drager та надано висновок відносно перебування його у стані алкогольного спяніння.

Відповідно до вимог пункту 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №1306 від 10 жовтня 2001 року, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно пункту 2.9 «а» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №1306 від 10 жовтня 2001 року, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції закріплено у ст.266 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України від 09.11.2015 №1452/735 (далі - Інструкція №1452/735) та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103 (далі - Порядок №1103).

Згідно пунктів 2, 3, 6, 7 розділу І, п.7, п.10 Розділу ІІ Інструкція №1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові. Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.

Згідно з пунктами 3, 5, 6, 8 Порядку №1103, огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров 'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №249831 ОСОБА_1 , 17.02.2025 року, відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння, що зафіксовано в режимі відеозапису на БК №14/4 та №48/9, який був досліджений судом. На відеозаписі о 22 год 23 хв. зафіксована чітка відмова ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного спяніння.

Перебування ОСОБА_1 , 28.02.2025, під час керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння засвідчено: даними результату тесту «Drager» alcotest 6820» ARPK-0371, тест №952 від 28.02.2025; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №172 від 28.02.2025 виданим КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарні» Чернігівської обласної ради.

Щодо доводів ОСОБА_1 відносно того, що у нього 28.02.2025 року не взято аналіз крові в лікарні для визначення перебування його у стані алкогольного спяніння, то суд зазначає, що відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції проведення лабораторних досліджень є обовязковим на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини . Для визначення алкогольного спяніння таких критерії не визначено, а відповідно визначення стану спяніння дозволено використання в закладах охорони здоров'я для проведення досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ.

Таким чином, вина ОСОБА_1 в скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується: протоколами про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 №249831 від 17.02.2025 року та серії ЕПР1 №258459 від 28.02.2025, які є документами, що офіційно засвідчують факт вчинення неправомірних дій і є одними із джерел доказів; направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 17.02.2025; розпискою ОСОБА_2 від 17.02.2025; довідками ст. інспектора ВРПП ЧРУП ГУНП в Чернігівській області, та дослідженими у судовому засіданні відеозаписами фіксування адміністративних правопорушень з бодікамери поліцейських №14/4, №48/9, №17/3, які послідовно підтверджують обставини викладені в протоколах щодо відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного спяніння 17.02.2025 року та обставини складення адміністративного матеріалу відносно ОСОБА_1 28.02.2025 року, процедура по оформленню яких відбулася у відповідності по вимог Інструкції №1452/735 та Порядку №1103.

Оскільки судом одночасно розглядаються справи про вчинення ОСОБА_1 , двох правопорушень, то суд, згідно ст.36 КУпАП, вважає, що зазначені справи підлягають об'єднанню в одне провадження з присвоєнням єдиного унікального №748/594/25 (провадження №3/748/382/25), та накладенням стягнення в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП.

Враховуючи обставини вчинених правопорушень, які носять суспільно небезпечний характер, дані про особу, що притягається до адміністративної відповідальності, з метою виховного впливу та запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за можливе застосувати до ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.

У відповідності до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.401, 283, 284 п.1 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП - єдиний унікальний №748/594/25 (провадження №3/748/382/25); за ч.1 ст.130 КУпАП - єдиний унікальний №748/719/25 (провадження №3/748/422/25), в одне провадження з присвоєнням єдиного унікального №748/594/25 (провадження №3/748/382/25)

Визнати винним та притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП і накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Реквізити для сплати адміністративних штрафів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху: отримувач коштів - ГУК у Чернігів.обл/Черніг.обл/21081300, рахунок отримувача: UA528999980313070149000025001, код ЄДРПОУ: 37972475, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, найменування коду класифікації доходів бюджету - Адміністративні штрафи у сфері забезпечення дорожнього руху, 21081300.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/р UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу «Стягнення судового збору»).

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення .

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП, у порядку примусового виконання цієї постанови органам державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу в сумі 34000 (тридцять чотири тисячі) грн.

Суддя Т.В.Костюкова