Справа № 145/722/25
Провадження №3/145/296/2025
"02" червня 2025 р. селище Тиврів
Суддя Тиврівського району Вінницької області Патраманський І. І. , розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від ВП №2 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , студент ВГПК м. Вінниця, до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч. 1 ст. 178 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 20.05.2025 серії ВАД № 154039 18.05.2025 о 16:10 год. неповнолітній ОСОБА_1 розпивав алкогольні напої (пиво) в громадському місці, а саме: біля ставу в с. Василівка, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Інших доказів, крім протоколу про адміністративне правопорушення, матеріали справи не містять.
У судовому засіданні неповнолітній ОСОБА_1 в присутності матері ОСОБА_2 суду пояснив, що 18.05.2025 він з друзями пішов на місцевий став, де вони рибалили. На ставу крім них більше нікого не було. Підтвердив вживання пива. В той день на став приїзджали працівники поліції, відбирали у нього пояснення, однак протоколу не складали. Протокол був складений лише 20.05.2025, коли до нього додому приїхав інспектор ювенальної поліції.
В судовому засіданні матір ОСОБА_2 пояснила, що саме вона викликала працівників поліції 18.05.2025, оскільки в неї була підозра щодо неправомірної поведінки підлітків на ставку.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали адміністративної справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину, а згідно з частиною третьою цієї статті обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до положень ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП передбачено, зокрема, що завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Згідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до положень ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 18.05.2025 розпивав пиво в громадському місці, а саме біля ставу в с. Василівці. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Диспозиція ч. 1 ст. 178 КУпАП встановлює відповідальність за розпивання пива на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях.
Норма вказаної статті є частково бланкетною та відсилає до інших норм законодавства України.
Перелік місць, у яких заборонено вживання пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв, наведено у статті 70 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".
Так, відповідно до ч. 1 ст. 70 зазначеного вище закону забороняється споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв: 1) у закладах охорони здоров'я (крім споживання вин столових на території санаторіїв у спеціально відведених місцях); 2) у закладах освіти; 3) у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення), на зупинках транспорту, у підземних переходах; 4) у закладах культури; 5) у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); 6) у ліфтах і таксофонах; 7) на дитячих майданчиках; 8) на спортивних майданчиках; 9) у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування; 10) у місцях проведення спортивних змагань за участю дітей.
Отже, ч. 1 ст. 178 КУпАП в сукупності із ч. 1 ст. 70 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" містить вичерпний перелік місць, де вживання пива заборонено. Вживання пива саме у цих місцях утворює склад адміністративного правопорушення. Водночас, чинним законодавством не віднесено до переліку місць, де вживання пива заборонено, ставки та інші водойми, за виключенням випадків, коли вони розташовані на території скверів, парків.
Таким чином, з урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Водночас, суд звертає увагу на те, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, який є процесуальним документом, у якому фіксуються обставини скоєного правопорушення, за відсутності інших належних і допустимих доказів не може бути беззаперечним доказом винуватості особи. Крім цього, незважаючи на те, що ОСОБА_1 був виявлений 18.05.2025, протокол щодо нього, в порушення вимог ст. 254 КУпАП, складений лише 20.05.2025, тобто з порушенням встановленого КУпАП двадцяти чотирьох годинного строку з моменту виявлення особи, а також за відсутності батьків неповнолітнього ОСОБА_1 , що є порушенням визначених ст. 270 КУпАП прав законних представників неповнолітнього.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, за таких обставин, як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку з вищенаведеним провадження в справі підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 7, 9, 178, 247, 251, 254, 283, 284 КУпАП, суд -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Патраманський І. І.