П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
03 червня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/38260/24
Головуючий в 1 інстанції: Радчук А. А.
Час і місце ухвалення: м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Бітова А. І.
- Ступакової І. Г.
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одеса адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в призначенні пенсії від 06.06.2024 року №155950017365;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії, подану ОСОБА_1 29.05.2024 р. та призначити ОСОБА_1 достроково пенсію за віком на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як особі з числа військовозобов'язаних, якій надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 13 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058, як учасник бойових дій, він має право на дострокове призначення пенсії за віком. Щодо відсутності посвідчення учасника бойових дій, позивач пояснює, що рішенням Ренійського районного суду Одеської області у справі № 510/2017/23 встановлено факт належності ОСОБА_1 , виданої на ім'я " ОСОБА_2 " довідки № 000018 від 26.04.2001 р., згідно якої він дійсно є учасником бойових дій. Таким чином факт належності довідки № 000018 від 26.04.2001 р. позивачу, відповідно до якої він є учасником бойових дій, підтверджується судовим рішенням.
Позивач стверджував, що надавав рішення Ренійського районного суду Одеської області від 14.03.2024 р. по справі № 510/2017/23, яким встановлено факт належності позивачу довідки № 000018 від 26.04.2001 р., відповідачу разом із заявою про призначення пенсії, крім того позивач подав на розгляд ПФУ військовий квиток та інші уточнюючі довідки та документи, які містить відмітку про перебування останнього на військовому обліку, відтак відмова в призначенні пенсії є протиправною.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області рішення №155950017365 від 06.06.2024 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 29.05.2024 року.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, подало апеляційну скаргу, в якій зазначає про порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що Головне управління не наділено повноваженнями у підтвердженні страхового та спеціального стажу роботи, а лише у відповідності до п. 4.2 Порядку №22-1 досліджує, аналізує та перевіряє вже надані документи та виявляє їх неточності та розбіжності.
На думку апелянта, оскільки позивач звернувся із заявою щодо призначення пенсії відповідно до пункту 4 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", прийнято рішення у призначенні пенсії відмовити, у зв'язку з тим, що у нього відсутнє посвідчення учасника бойових дій .
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою від 29.05.2024 року про призначення пенсії за віком.
Разом із заявою, згідно розписки-повідомлення, позивачем подано: Військовий квиток серії НОМЕР_1 від 18.07.1986 року; Диплом про навчання; довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р.; довідку по присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт громадянина України; документи про стаж, визначені Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. №637; клопотання про достроковий вихід на пенсію; Свідоцтво про народження; Трудову книжку серії НОМЕР_2 .
Відповідно до п. 1.1 розд. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно з пунктом 4.2 розділу IV Порядку, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155950017365 від 06.06.2024 року за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.05.2024 року відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з відсутністю посвідчення учасника бойових дій.
Відповідно до змісту цього рішення:
Пенсійний вік визначений пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 55 років. Вік заявника 56 років.
Необхідний страховий стаж визначений пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 25 років. Страховий стаж особи становить 40 років 03 місяців 10 днів.
Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди. Згідно підпункту 6 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.11.2005 № 22-1 (зі змінами), для призначення дострокової пенсії за віком надається посвідчення учасника бойових. Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Одеській області прийнято рішення № 155950017365 від 06.06.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 115 Закону у зв'язку з відсутністю посвідчення учасника бойових. Право на призначення пенсії відсутнє.
Не погоджуючись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155950017365 від 06.06.2024 року щодо відмови в призначенні пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, виходив з того, що обставини щодо наявності у позивача статусу учасника бойових дій не підлягають доказуванню у даній справі, оскільки встановлені рішенням Ренійського районного суду Одеської області від 14.03.2024 року по справі № 510/2017/23, відтак презюмуються відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України.
Також, суд першої інстанції дійшов висновку, що саме лише зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії не відновлює право позивача на призначення пенсії, яке, як встановлено судом позивач набув, а тому суд вважав, що належним та ефективним способом захисту порушеного права у даному випадку є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 29.05.2024 року.
Колегія суддів надаючи оцінку рішенню суду першої інстанції з урахуванням доводів апелянта виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунок і виплата пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV, який набув чинності з 01.01.2004 року.
Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1).
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (ч. 2).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4).
Стаття 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає пенсійне забезпечення окремих категорій громадян.
Згідно умов призначення пенсії, визначених п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії), право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Особи, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення норм, що регулюють питання визначення категорій осіб, які визнаються ветеранами війни та членами сімей загиблих Захисників і Захисниць України, та надання їм соціальних гарантій" з числа осіб, зазначених у статтях 10 і 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", продовжують користуватися правом на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до цього пункту, передбаченим для членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, без заміни відповідного посвідчення.
Судом першої інстанції правильно встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у межах спірних правовідносин звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою від 29.05.2024 року про призначення пенсії за віком, відповідно п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як учасник бойових дій.
Отже, за наявності таких умов, як підтвердження статусу учасника бойових дій, досягнення 55 років, наявності страхового стажу не менше 25 років позивач може набути право на призначення пенсії, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155950017365 від 06.06.2024 року за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.05.2024 року встановлено, що вік заявника становить 56 років, страховий стаж особи - 40 років 03 місяців 10 днів.
Отже, відповідач не заперечує наявність двох умов для призначення позивачу пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто досягнення 55 років, наявності страхового стажу не менше 25 років, в апеляційній скарзі також відсутні заперечення щодо наведеного факту.
Так, підставою відмови позивачу у призначенні пенсії у спірному рішенні зазначено відсутність посвідчення учасника бойових дій.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції Постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до підпункту 6 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, яких визнано особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення (далі - АТО/ООС) та/або безпосередньої участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - оборона України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку, безпосередньою участю в АТО/ООС, обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації:
- виписка з акта огляду МСЕК про групу та причину інвалідності;
- документи про проходження військової служби (служби);
- довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій), або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації;
- посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни (за наявності).
З матеріалів справи вбачається, що разом із заявою про призначення пенсії позивачем було подано Військовий квиток серії НОМЕР_1 від 18.07.1986 року; Диплом про навчання; довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р.; довідку по присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт громадянина України; документи про стаж, визначені Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. №637; клопотання про достроковий вихід на пенсію; Свідоцтво про народження; Трудову книжку серії НОМЕР_2 .
У матеріалах пенсійної справи позивача наявне рішення Ренійського районного суду Одеської області від 14.03.2024 року по справі № 510/2017/23, яким встановлено факт належності ОСОБА_1 , виданої на ім'я " ОСОБА_1 " довідки № 000018 від 26.04.2001 року, згідно якої він дійсно є учасником бойових дій.
Рішення Ренійського районного суду Одеської області від 14.03.2024 року по справі № 510/2017/23 надавалось позивачем разом із заявою про призначення пенсії від 29.05.2024 року, що не заперечується сторонами.
Копія довідки № 000018 від 26.04.2001 року, згідно якої він дійсно є учасником бойових дій, також наявна у матеріалах пенсійної справи позивача, тобто надавалась ним із заявою про призначення пенсії.
Згідно Довідки № 000018 від 26.04.2001 року її видано " ОСОБА_1 " в тому, що він дійсно є учасником бойових дій. Зазначено, що посвідчення учасника війни замінено на посвідчення державного зразка у зв'язку з відсутністю бланків. Протокол ОВК від 12.05.1989 р.
Рішенням Ренійського районного суду Одеської області від 14.03.2024 року по справі № 510/2017/23 встановлено: "… з довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04 травня 2023р. № 2в/2280 та № 2в/2281, встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 дійсно проходив військову службу з 02 лютого 1987 року по 02 січня 1989 рік у ДР Афганістан. Таким чином, факт того, що заявник проходив військову службу у період з 02 лютого 1987 року по 02 січня 1989 рік, був учасником бойових дій, та отримав довідку Ренійського райвіськкому № 000018 від 26 квітня 2001 року, суд вважає встановленим.".
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що обставини щодо наявності у позивача статусу учасника бойових дій не підлягають доказуванню у даній справі, оскільки встановлені рішення Ренійського районного суду Одеської області від 14.03.2024 року по справі № 510/2017/23, відтак презюмуються відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України.
Отже, не заперечується наявність наступної умови для призначення позивачу пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як то підтвердження статусу учасника бойових дій.
З огляду на наведене, позивач задовольняє усім вимогам законодавства щодо призначення пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З огляду на наведене, колегія суддів, як і суд першої інстанції дійшла висновку про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155950017365 від 06.06.2024 року, як такого, що не відповідає критеріям ч. 2 ст. 2 КАС України.
Колегія суддів також погоджується із обраним судом першої інстанції способом захисту порушеного права позивача з огляду на таке.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, і у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення суду.
Враховуючи, що саме лише зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії не відновлює право позивача на призначення пенсії, яке, як встановлено судом позивач набув, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права у даному випадку є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 29.05.2024 року.
Суд першої інстанції правильно зазначив про відсутність в даному випадку дискреції у відповідача в питанні призначення пенсії за віком, оскільки позивач задовольняє усім вимогам законодавства щодо призначення цього виду пенсії.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позов підлягає задоволенню з виходом за межі позовних вимог на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України.
Доводи апеляційної скарги, яким була дана оцінка в мотивувальній частині рішення, ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо спірних правовідносин.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Керуючись ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів , -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України
Повний текст постанови складено та підписано 03 червня 2025 року .
Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: А. І. Бітов
Суддя: І. Г. Ступакова