Постанова від 30.05.2025 по справі 160/24567/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 року м. Дніпросправа № 160/24567/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),

суддів: Коршуна А.О., Чепурнова Д.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 в адміністративній справі №160/24567/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11.09.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до страхового та пільгового стажу роботи по Списку № 1 ОСОБА_1 один місяць служби за три час проходження військової служби з 15.06.2015 року по 30.05.2016 року, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції з 17.07.2015 року по 31.03.2016 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи по Списку № 1 (підземні роботи) ОСОБА_1 в стаж роботи за професією електрослюсар підземний з повним робочим днем у шахті, період проходження військової служби під час мобілізації в особливий період з 15.06.2015 року по 30.05.2016 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи по Списку № 1 (підземні роботи) ОСОБА_1 в стаж роботи за професією електрослюсар підземний з повним робочим днем у шахті, один місяць служби за три час проходження військової служби з 15.06.2015 року по 30.05.2016 року, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції з 17.07.2015 року по 31.03.2016 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 17.03.2024 року з урахування раніше отриманих сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.03.2024 року. В період з 15.06.2015 року по 30.05.2016 року проходив військову службу під час мобілізації в особливий період та з 17.07.2015 року по 31.03.2016 року брав участь в антитерористичній операції. На час призову на військову службу працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті. 06.06.2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо зарахування до страхового та пільгового стажу роботи період проходження військової служби під час мобілізації в особливий період з 15.06.2015 року по 30.05.2016 року протягом якої він брав участь в антитерористичній операції з 17.07.2015 року по 31.03.2016 року в розрахунку один місяць служби за три. Листом від 04.07.2024 року відповідач повідомив позивача, що до страхового та пільгового стажу роботи не зараховано період з 01.08.2015 року, оскільки відсутні дані про сплату страхових внесків, а зарахування участі в антитерористичній операції в розрахунку один місяць служби за три не передбачено Законом № 1058. Позивач не погоджується із такими діями відповідача, тому просить суд задовольнити позовні вимоги.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 в адміністративній справі №160/24567/24 позов задоволено частково. Визнано протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні періоду проходження військової служби за мобілізацією в особливий період з 01.08.2015 року по 31.12.2015 року в одинарному розмірі та періоду протягом якого брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції з 17.07.2015 року по 31.03.2016 року до пільгового стажу роботи по Списку № 1 (підземні роботи) у кратному розмірі з розрахунку один місць за три місяці. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) період проходження військової служби за мобілізацією в особливий період з 01.08.2015 року по 31.12.2015 року в одинарному розмірі та період протягом якого брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції з 17.07.2015 року по 31.03.2016 року до пільгового стажу роботи по Списку № 1 (підземні роботи) у кратному розмірі з розрахунку один місць за три місяці. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скарги, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.03.2024 року.

В період з 15.06.2015 року по 30.05.2016 року проходив військову службу під час мобілізації в особливий період та з 17.07.2015 року по 31.03.2016 року брав участь в антитерористичній операції, що підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_2 від 01.08.1991 року та довідкою, виданою Військовою частиною НОМЕР_3 від 30.06.2016 року № 2245.

На час призову на військову службу працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті.

06.06.2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо зарахування до страхового та пільгового стажу роботи період проходження військової служби під час мобілізації в особливий період з 15.06.2015 року по 30.05.2016 року протягом якої він брав участь в антитерористичній операції з 17.07.2015 року по 31.03.2016 року в розрахунку один місяць служби за три.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 04.07.2024 року №38509-26346/Л-01/8-0400/24 відповідач повідомив позивача, що до страхового та пільгового стажу роботи не зараховано період з 01.08.2015 року, оскільки відсутні дані про сплату страхових внесків, а зарахування участі в антитерористичній операції в розрахунку один місяць служби за три не передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Не погодившись із таким рішенням відповідача про відмову у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію на пільгових умовах, позивач звернувся до суду.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність оскарженого рішення не було доведено.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (надалі Закон №1058).

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг.

Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною четвертою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Згідно п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій визнаються, зокрема: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Пунктом 2.3 розділу 2 наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/2607, передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Судом першої інстанції вірно було вказано, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Отже, час проходження служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції підлягає зарахуванню до трудового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Доводи апеляційної скарги зазначеного не спростовують.

Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 в адміністративній справі №160/24567/24залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття, та може бути оскаржена у строки та в порядку встановлені ст. ст. 329,331 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Сафронова

суддя А.О. Коршун

суддя Д.В. Чепурнов