Постанова від 03.06.2025 по справі 340/5255/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2025 року м. Дніпросправа № 340/5255/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Суховарова А.В., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі

апеляційну скаргу Міністерства оборони України

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2024 року (головуючий суддя Кармазина Т.М.)

у справі №340/5255/24

за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_3 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4 та в інтересах малолітнього ОСОБА_5

до Міністерства оборони України

про визнання протиправним та скасування рішення комісії, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_3 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 та в інтересах малолітнього ОСОБА_5 звернулися до суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просили:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого військовослужбовця Збройних сил України ОСОБА_6 викладене в пункті 3 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №13/в від 05 червня 2024 року;

- зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_6 у розмірі 15 000 000 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01 березня 2022 року, ОСОБА_6 , 29.05.1978 року, був мобілізований для проходження військової служби ІНФОРМАЦІЯ_1 . Наказом командира військової частини НОМЕР_1 №8 від 10 березня 2022 року, головного сержанта ОСОБА_6 , призначено на посаду механіка-водія 3 танкового взводу 9 танкової роти НОМЕР_2 танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 . Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть №2935/НЕ від 25 листопада 2022 року ОСОБА_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Смерть військовослужбовця настала внаслідок гострої серцевої недостатності (атеросклеротична хвороба серця) під час бойових дій в населеному пункті Костянтинівка, Донецької області. Позивачі вказують, що ОСОБА_6 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на території Донецької, Луганської та Харківської областей. Також зазначають, що відповідно до витягу з протоколу засідання 11 регіональної ВЛК з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 14 серпня 2023 року №2830, захворювання колишнього військовослужбовця, головного сержанта ОСОБА_6 , 1978 року народження, отримане ним під час проходження військової служби : «Гостра серцева недостатність. Атеросклеротична хвороба серця», послужило причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , захворювання та причина смерті, пов'язане з проходженням військової служби. На підставі вказаних документів, позивачі, з метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ОСОБА_6 , звернулись через ІНФОРМАЦІЯ_3 до Міністерства оборони України із заявами та документами для прийняття відповідного рішення. Проте, рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, яке оформлено протоколом №13/в від 05 червня 2024 року (пункт 3), їм відмовлено у призначенні одноразової грошової. Вказане рішення вважають протиправним, необґрунтованим, прийнятим в порушення положень статті 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» з огляду на те, що смерть військовослужбовця ОСОБА_6 не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного сп'яніння, а є наслідком захворювання серця.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене протоколом від 05 червня 2024 року №13/в, про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Зобов'язано комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум повторно розглянути заяви з доданими документами про призначення та виплату одноразової грошової допомоги членам сім'ї ОСОБА_6 його синам ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , батьку ОСОБА_2 , матері ОСОБА_1 , дружині ОСОБА_3 , з урахуванням висновків суду, що викладені у цьому рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Суд, виходячи з правового регулювання спірних відносин, дійшов висновку, що у відповідача не було правових підстав для тверджень, що смерть ОСОБА_6 є наслідком вчинення ним кримінального чи адміністративного правопорушення або перебування у стані алкогольного сп'яніння, а відтак і для відмови у призначенні позивачам одноразової грошової допомоги з наведених підстав. Суд першої інстанції зазначив, що висновок відповідача про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги є безпідставним, оскільки документи, на які посилається відповідач, що слугували підставою для прийняття оскаржуваного рішення, в розумінні статті 76 КАС України, не є належними та достатніми.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права та неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Скаржник зазначає, що на розгляд комісії Міністерства оборони України надавався належний доказ (протокол засідання штатної 11 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця ОСОБА_6 від 14.08.2023 №2830), який засвідчує підстави для застосування до даних правовідносин ст. 16-4 Закону №2011-ХІІ.

Дана адміністративна справа розглянута судом апеляційної інстанції відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_6 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .

Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть №2935/НЕ від 25 листопада 2022 року ОСОБА_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . Смерть військовослужбовця настала внаслідок захворювання гострої серцевої недостатності (атеросклеротична хвороба серця) під час бойових дій в населеному пункті Костянтинівка, Донецької області (а.с.17)

28.11.2022 Новоукраїнським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Новоукраїнському районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) видано свідоцтво про смерть ОСОБА_6 , про що складено відповідний актовий запис за №460. (а.с.18)

Відповідно до витягу з протоколу засідання 11 регіональної військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 14 серпня 2023 року №2830, захворювання колишнього військовослужбовця, головного сержанта ОСОБА_6 , отримане ним під час проходження військової служби : «Гостра серцева недостатність. Атеросклеротична хвороба серця», послужило причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , захворювання та причина смерті, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. (а.с.26)

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 16.04.2023 №108, головного сержанта ОСОБА_6 , виключено зі списків особового складу частини, у зв'язку зі смертю. (а.с.25) При цьому вказано, що смерть не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.

За фактом смерті ОСОБА_6 проводилося службове розслідування та складено акт проведення розслідування нещасного випадку. Проведеним розслідуванням встановлено, що 13.11.2022 від командира зведеної танкової роти ОСОБА_7 надійшов рапорт з доповіддю про факт смерті головного сержанта ОСОБА_6 .. Тіло головного сержанта було виявлено механіком водієм ОСОБА_8 та навідником ОСОБА_9 , з пояснень яких встановлено, що ОСОБА_6 в ніч з 12.11.2022 на 13.11.2022 відпочивав біля свого танку на кариматі у спальному мішку. 13.11.2022 ОСОБА_9 та ОСОБА_8 пішли до танку на місце відпочинку ОСОБА_6 , щоб його розбудити, але він не просипався та не подавав ознак життя, про що відразу повідомлено командиру. (а.с.28-59)

Відповідно до довідки від 04.05.2024 №2740 ОСОБА_6 дійсно в період з 15.04.2022 по 13.11.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на території Донецької, Луганської та Харківської областей (а.с.24).

Для отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ОСОБА_6 , позивачі (батько, мати, дружина та неповнолітні діти) 16.11.2023 звернулись із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою про виплату їм одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю ОСОБА_6 (а.с.19-23)

ІНФОРМАЦІЯ_3 комплект поданих позивачами документів направлено ІНФОРМАЦІЯ_6 , а останнім на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. (а.с.93-123)

Рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, що оформлене протоколом від 05.06.2024 року №13/в, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 (яка діє в своїх інтересах та інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_5 ) відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги за померлого солдата ОСОБА_6 , на підставі статті 16-4 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей №2011-ХІІ, оскільки призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо смерть військовослужбовця є наслідком вчинення злочину або адміністративного правопорушення; вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння. (а.с.27)

Вважаючи протиправною таку відмову комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум у призначенні одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, позивачі звернулись до суду із позовом у цій справі.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) визначено основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлено єдину систему їх соціального захисту, гарантовано військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та врегульовано відносини у цій галузі.

За змістом частини першої статті 16 Закону № 2011-XII (тут і далі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Пунктом 1 частини другої статті 16 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Статтею 16-1 Закону № 2011-ХІІ встановлено коло осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги.

У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (частина перша статті 16-1 Закону № 2011-ХІІ).

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (частина друга статті 16-1 Закону № 2011-ХІІ).

Відповідно до пункту а) частини першої статті 16-2 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року прийнята постанова № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі постанова № 168).

Пунктом 2 постанови № 168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.

Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

Державні органи, які зазначені у пункті 1 цієї постанови, мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Статтею 16-4 Закону № 2011-ХІІ встановлені підстави, за якими призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються.

Так, призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком:

а) вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;

б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;

в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначено Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок № 975).

Відповідно до п.10 Порядку №975 члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:

заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;

витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);

витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії:

документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;

свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;

свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);

свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);

свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);

рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста);

рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);

постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.

Пунктами 15, 19 Порядку № 975 визначено, що рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.

Призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність чи часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста є наслідком:

вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;

вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння;

навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

З аналізу наведених норм слідує, що у разі загибелі (смерті) військовослужбовця внаслідок вчинення ним дій, що передбачені статтею 16-4 Закону № 2011-ХІІ, така одноразова допомога не призначається і не виплачується, зокрема у випадку, якщо смерть військовослужбовця є наслідком вчинення активних дій самим військовослужбовцем, який знаходиться у стані алкогольного сп'яніння. Сам факт знаходження військовослужбовця у стані алкогольного/наркотичного сп'яніння на час загибелі (смерті) не є підставою для відмови у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги його членам сім'ї.

Такий висновок узгоджується із правозастосуванням, викладеним у постановах Верховного Суду від 20 березня 2018 року у справі № 813/4502/17, від 12 листопада 2020 року у справі №186/1129/16-а, від 29 червня 2022 року у справі № 640/6477/19, від 18 березня 2024 року у справі №120/13997/21.

В даному випадку, оскаржуваним рішенням комісії відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги за померлого солдата ОСОБА_6 , на підставі статті 16-4 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей №2011-ХІІ, оскільки призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо смерть військовослужбовця є наслідком вчинення злочину або адміністративного правопорушення; вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння.

Відповідач в обґрунтування своєї позиції посилається на, що згідно з довідкою КЗ «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» від 31.07.2023 №2411, при судово-токсикологічному дослідженні крові та сечі ОСОБА_6 виявлено етиловий спирт в концентрації 4,86%о.

Однак, відповідачем не взято до уваги, що визначальним при вирішенні питання щодо наявності права члена сім'ї на призначення та отримання одноразової грошової допомоги є не власне стан алкогольного або наркотичного сп'яніння військовослужбовця, а наявність причинно-наслідкового зв'язку між вживанням алкогольних напоїв чи наркотичних речових та смертю військовослужбовця.

Так, судом встановлено, що витяг з протоколу засідання 11 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців протокол від 14.08.2023 №2830 не містить інформації про те, що перебування ОСОБА_6 у стані алкогольного сп'яніння знаходиться у причинно-наслідковому зв'язку з його смертю. Навпаки, вказано, що захворювання колишнього військовослужбовця, головного сержанта ОСОБА_6 , отримане ним під час проходження військової служби: «Гостра серцева недостатність. Атеросклеротична хвороба серця», послужило причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , захворювання та причина смерті, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.

Більш того, згідно з лікарським свідоцтвом про смерть, виданим 25.11.2022 №2935/НЕ Комунальним закладом «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи», причинно-наслідковий зв'язок між перебуванням ОСОБА_6 у стані алкогольного сп'яніння та його смертю не був встановлений під час проведення судово-медичної експертизи. Натомість, судово-медичним експертом встановлено, що гостра серцева недостатність ОСОБА_6 була спричинена атеросклеротичною хворобою серця.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем не доведено факт смерті військовослужбовця ОСОБА_6 під час проходження військової служби внаслідок чи то вчинення ним адміністративного правопорушення та не довів наявності причинно-наслідкового зв'язку між поведінкою позивача (у тому числі, перебування його у стані алкогольного сп'яніння) та його смертю.

Також є цілком безпідставними посилання відповідача на статтю 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає адміністративну відповідальність розпивання алкогольних напоїв військовослужбовцями на території військових частин, військових об'єктів або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані та виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, позаяк задля позбавлення особи встановленого права на отримання одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених пунктом а) статті 16-4 Закону № 2011-ХІІ, має бути доведений в діях особи саме склад адміністративного правопорушення та, як наслідок, така особа має бути притягнута до адміністративної відповідальності.

В цьому випадку відсутнє рішення компетентного органу про визнання ОСОБА_6 винним у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення.

Отже, суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку, що під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними та достовірними засобами доказування правомірність прийнятого рішення, а тому оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Виходячи з вищенаведеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2024 року у справі №340/5255/24 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко

суддя А.В. Суховаров