03 червня 2025 року м. Дніпросправа № 160/15073/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Суховарова А.В., Семененка Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2025 року (суддя А.В. Савченко)
у справі № 160/15073/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови позивачці в перерахунку та виплаті пенсії за віком, із застосуванням коефіцієнта заробітної плати 1,28594, без урахування заробітної плати за періоди страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2001 відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.05.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачці із застосуванням коефіцієнта заробітної плати 1,28594, без урахування заробітної плати за періоди страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2001 відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.05.2024.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України 09.07.2003 № 1058-ІV. Позивачка звернулась 01.05.2024 через свого представника до відповідача із проханням здійснити перерахунок пенсії за віком зі застосуванням коефіцієнта заробітної плати 1.28594, без урахування заробітної плати за періоди страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2001. Листом від 06.05.2024 №0400-010304-8/92756 відповідач протиправно відмовив у такому перерахунку.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2025 року адміністративний позов задоволено.
Суд першої інстанції виходив з того, що індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, який обчислений відповідачем на основі періодів, за які позивачка не отримувала заробітну плату, та застосований для обчислення розміру пенсії позивачки є протиправним та порушує права позивачки. Суд погодився з доводами позивачки, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії iз застосуванням коефіцієнта заробітної плати 1,28594, без урахування заробітної плати за періоди страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2001, починаючи з 01.05.2024 є протиправними.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Скаржник вказує, що його дії відповідають законодавству, адже середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивачці розрахований за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.05.2014, складає 10280,41 грн., індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації 1,28594.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсія обчислена, виходячи із середньомісячної плати за періоди роботи 01.07.2000 по 31.05.2014.
Відповідно до додатків до протоколу про призначення пенсії позивачки, починаючи з 01.07.2000 до 31.12.2001 заробіток позивачки становить 0
Позивачка звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із проханням здійснити перерахунок пенсії за віком без урахування заробітної плати за періоди страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2001.
Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області листом від 06.05.2024 №0400-010304-8/92756 повідомило, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2001 зараховано “0», оскільки відсутні дані про сплату страхових внесків в системі персоніфікованого обліку. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії розрахований за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.05.2014 складає 10280,41 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,28594). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації - 1,28594.
Вважаючи протиправними дії відповідача, позивачка звернулась до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV, як в ньому зазначено, визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Відповідно до положень ст. 1 Закону №1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Відповідно до положень ч.1 ст.40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно приписів ч.2 ст. 40 Закону №1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Позивачка вказує, що індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, який був обчислений відповідачем на основі періодів, за які вона не отримувала заробітну плату, та застосований для обчислення розміру пенсії позивачки, є протиправним та порушує її права.
Як правильно звернув увагу суд першої інстанції, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати обчислюється шляхом ділення суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески на суму середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Отже, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати обчислюється враховуючи ті періоди, за які особа отримувала заробітну плату та сплачувала страхові внески.
Пенсійний орган не заперечує, що за період роботи позивачки з 01.07.2000 по 31.12.2001 відсутні дані про сплату страхових внесків.
Отже, вказаний період, за який не було сплачено страхові внески, в розумінні Закону № 1058-ІV не є страховим, тому не підлягає врахуванню для обчислення індивідуального коефіцієнта страхового стажу.
За встановлених у справі обставин та наведеного правового регулювання в контексті спірних відносин, суд апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції про протиправність дій відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії позивачці iз застосуванням коефіцієнта заробітної плати 1,28594, без урахування заробітної плати за періоди страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2001.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2025 року у справі № 160/15073/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко
суддя А.В. Суховаров