27 травня 2025 року м. Дніпросправа № 340/5972/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 ( суддя Черниш О.А.) в адміністративній справі №340/5972/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 , через представника Дзіся А.Р., звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, вя кому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019 - 2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 16.07.2024 року індексацію її пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019 - 2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, яка з 2022 року обчислюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019 - 2021 роки. Відповідач у 2023 - 2024 роках не проводив належний перерахунок її пенсії з метою індексації відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням відповідних коефіцієнтів збільшення. На заяву позивачки про перерахунок (індексацію) пенсії відповідач відмовив у такому перерахунку.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо незастосування при проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 належного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 16.07.2024 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з метою її індексації відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" - із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії за віком, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору. В апеляційній скарзі зазначає, що Верховний суд зазначив при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185. Тобто, позивачу залишено без розгляду позовні вимоги щодо періоду здійснення перерахунку за період з 01 березня 2022 року по 22 липня 2023 року, а не позбавлено у праві на здійснення індексації пенсії із застосуванням всіх передбачених законодавством коефіцієнтів. Аналогічного висновку щодо збереження права на всі коефіцієнти збільшення індексації дійшов Верховний суд у постанові від 28.01.2025 у справі №400/4663/24 та у постанові від 27.01.2025 у справі №620/7211/24. З урахуванням вищезазначеного, позивач вважає, що не пропустив строк звернення до суду, оскільки чинним законодавством передбачена індексація пенсії із збільшенням показника середньої заробітної плати здійснюється наростаючим підсумком з урахуванням всіх коефіцієнтів збільшення, а позивач не вимагає поновлення порушеного права починаючи з 01.03.2023 відповідно, однак судом першої інстанції вказані обставини було не враховано.
На підставі вищевикладеного просить скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2025 року по справі № 340/5972/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо незастосування при проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 належного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 16.07.2024 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з метою її індексації відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільшвразливих верств населення у 2024 році" - із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії за віком, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком. Ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 16.07.2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.
У відзиві відповідач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, відмовивши у задоволенні апеляційної скарги.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з досягненням пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (55 років), з 07.10.2010 року призначено пенсію за віком на умовах цього Закону (шифр 101).
Після призначення пенсії позивачка продовжила працювати та набула додатковий страховий стаж, у зв'язку з чим органи Пенсійного фонду здійснювали перерахунки її пенсії з урахуванням додатково набутого страхового стажу.
З 01.10.2017 року позивачці здійснено перерахунок пенсії відповідно до пункту 4-3 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки.
Розмір заробітку для обчислення пенсії за віком склав 7454,26 грн. (3764,40 грн. х 1,98020), де: 3764,40 грн. - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014, 2015, 2016 роки, 1,98020 - індивідуальний коефіцієнт заробітку.
Основний розмір пенсії з 01.10.2017 року склав 3211,52 грн. (7454,26 грн. х 0, 43083), де: 7454,26 грн. - розмір заробітку для обчислення пенсії; 0,43083 - коефіцієнт страхового стажу.
З 01.03.2019 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснило індексацію пенсії позивачки, збільшивши показник середньої заробітної плати на коефіцієнт підвищення, передбачений в пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", внаслідок чого він склав 4404,35 грн. (3764,40 грн. х 1,17). Розмір заробітку для обчислення пенсії зріс до 8721,49 грн., основний розмір пенсії з 01.03.2019 року зріс до 3931, 91 грн.
З 01.05.2020 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснило індексацію пенсії позивачки, збільшивши показник середньої заробітної плати на коефіцієнт підвищення, передбачений в пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", внаслідок чого він склав 4888,83 грн. (4404,35 грн. х 1,11). Розмір заробітку для обчислення пенсії зріс до 9680,86 грн., основний розмір пенсії з 01.05.2020 року склав 4364,42 грн.
З 01.03.2021 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснило індексацію пенсії позивачки, збільшивши показник середньої заробітної плати на коефіцієнт підвищення, передбачений в пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", внаслідок чого він склав 5426,60 грн. (4888,83 х 1,11). Розмір заробітку для обчислення пенсії зріс до 10745,75 грн., основний розмір пенсії з 01.03.2021 року склав 5059,42 грн.
З 01.03.2022 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснило індексацію пенсії позивачки, збільшивши показник середньої заробітної плати на коефіцієнт підвищення, передбачений в пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", внаслідок чого він склав 6186,32 грн. (5426,60 грн. х 1,17). Розмір заробітку для обчислення пенсії зріс до 12250,15 грн., основний розмір пенсії з 01.03.2022 року склав 5767, 74 грн.
У лютому 2023 року позивачка звернулася до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою від 14.02.2023 року, у якій просила перерахувати її пенсію як особі, що продовжила працювати після призначення пенсії, із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески, за 2019, 2020, 2021 роки.
Відповідач відмовив у такому перерахунку.
Позивачка не погодилася з такою відмовою та у квітні 2023 року оскаржила її до суду.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 року у справі №340/2334/23 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити їй з 14.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2019, 2020, 2021 роки.
Сторони це рішення суду у встановленому порядку не оскаржували, тож воно набрало законної сили.
У липні 2023 року на виконання цього рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки за віком з 14.02.2023 року. Розмір заробітку для обчислення пенсії за віком склав 19715, 54 грн. (10846,37 грн. х 1,81770), де: 10846,37 грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019, 2020, 2021 роки; 1,81770 - індивідуальний коефіцієнт заробітку. Основний розмір пенсії з 14.02.2023 року склав 9709,86 грн. (19715, 54 грн. х 0, 49250), де: 19715, 54 грн. - розмір заробітку для обчислення пенсії; 0,49250 - коефіцієнт страхового стажу.
Тоді ж відповідач на виконання пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" встановив позивачці щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн.
З 01.03.2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області відповідно до підпункту 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" встановило позивачці щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн.
У липні 2024 року позивачка звернулася до відповідача із заявою від 16.07.2024 року, у якій просила провести належну індексацію її пенсії відповідно до вказаних постанов Кабінету Міністрів України.
Відповідач надав їй відповідь від 30.07.2024 року, у якій повідомив, що перерахунки її пенсії з метою індексації у 2023 - 2024 роках проведені відповідно до норм чинного законодавства.
Позивачка, не погоджуючись із такими діями відповідача, звернулася до суду з цим позовом.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (Далі - № 1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
На реалізацію положень ст.42 Закону № 1058-IV Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 20.02.2019 №124, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Приписами пункту 1 та 2 Порядку №124 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 5 Порядку №124, у 2019 р. перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Отже, в силу приписів пункту 5 Порядку №124, у 2019 р. при перерахунку пенсій застосовувався показник середньої заробітної плати станом на 01 жовтня 2017 р.
Таким чином, положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).
У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Відповідно до частини третьої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто, положення пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.
Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постановах від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23, від 27 січня 2025 року у справі № 200/422/24, від 28 січня 2025 року у справах № 400/4663/24, № 120/1483/24.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» встановлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно із Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-ІV, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118) з 01 березня 2022 року було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
24 лютого 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» №168 (далі по тексту - Постанова №168).
Пунктом 1 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 рок перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
23 лютого 2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» №185 (далі по тексту - Постанова №185).
Пунктом 1 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
У постановах Верховного Суду від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23, від 27.01.205 у справі № 620/7211/24, від 28.01.2025 у справі № 400/4663/24, суд вказував, що положення Порядку №124 не узгоджуються із приписами частини 2 статті 42 Закону №1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону №1058-IV);
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 01.10.2017 року (за приписами Порядку №124).
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, застосування при проведенні індексації пенсій починаючи з 2020 року відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV положень пункту 5 Порядку №124 є протиправним.
Матеріалами справи встановлено, що Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 року у справі №340/2334/23 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити їй з 14.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2019, 2020, 2021 роки.
У липні 2023 року на виконання цього рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки за віком з 14.02.2023 року. Розмір заробітку для обчислення пенсії за віком склав 19715, 54 грн. (10846,37 грн. х 1,81770), де: 10846,37 грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019, 2020, 2021 роки; 1,81770 - індивідуальний коефіцієнт заробітку. Основний розмір пенсії з 14.02.2023 року склав 9709,86 грн. (19715, 54 грн. х 0, 49250), де: 19715, 54 грн. - розмір заробітку для обчислення пенсії; 0,49250 - коефіцієнт страхового стажу.
Тоді ж відповідач на виконання пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" встановив позивачці щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн.
З 01.03.2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області відповідно до підпункту 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" встановило позивачці щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн.
У липні 2024 року позивачка звернулася до відповідача із заявою від 16.07.2024 року, у якій просила провести належну індексацію її пенсії відповідно до вказаних постанов Кабінету Міністрів України.
Відповідач надав їй відповідь від 30.07.2024 року, у якій повідомив, що перерахунки її пенсії з метою індексації у 2023 - 2024 роках проведені відповідно до норм чинного законодавства.
Позивачка у цій справі висуває вимоги, аби відповідач також здійснив індексацію її пенсії відповідно до постанов КМУ №168 та №185 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати за 2019, 2020, 2021 роки, врахованого при цьому перерахунку її пенсії, на відповідні коефіцієнти.
Заперечуючи проти таких вимог, відповідач стверджує, що за правилами пункту 5 Порядку №124 індексація пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії станом на 01.10.2017 року (обчислений як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки в сумі 3764,40 грн.), на відповідні коефіцієнти: 1,17 - з 01.03.2019 року, 1,11 - з 01.05.2020 року, 1,11 - з 01.03.2021 року, 1,14 - з 01.03.2022 року, 1,197 - з 01.03.2023 року, 1,0796 - з 01.03.2024 року.
Тож за твердженнями відповідача, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати становив у 2019 році - 4404, 35 грн. (3764,40 грн. х 1,17), у 2020 році - 4888,83 грн. (4404,35 грн. х 1,11), у 2021 році - 5426,60 грн. (4888,83 х 1,11), у 2022 році - 6186,32 грн. (5426,60 грн. х 1,17), у 2023 році - 7405, 03 грн. (6186,32 грн. х 1,197), у 2024 році - 7994, 47 грн. (7405, 03 грн. х 1,0796).
Відповідач доводить, що оскільки позивачці пенсію за віком перераховано на виконання рішення суду у справі №340/2334/23 із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2019, 2020, 2021 роки (10846,37 грн.), що є більшим ніж зазначені показники середньої заробітної плати для цілей індексації, то в результаті індексації, проведеної відповідно до постанов КМУ №168, №185, її пенсія вже не підвищується.
Натомість позивачці встановлені щомісячні доплати до пенсії, а саме з 01.03.2023 року - в розмірі 100 грн., з 01.03.2024 року - в розмірі ще 100 грн.
Отже, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно із Законом №1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною 2 статті 42 Закону №1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України, зокрема постанови КМУ №118, №168, №185. Порядок №124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону №1058-IV.
Водночас, позивачці з 14.02.2023 року на виконання рішення суду у справі №340/2334/23 здійснено перерахунок пенсії за механізмом первісного призначення пенсії за віком на умовах Закону №1058-IV, з 2024 року має право на щорічну індексацію пенсії та її перерахунок відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV та Порядку №124. Такі перерахунки пенсії проводяться щороку з 1 березня, автоматично (без звернення особи), за матеріалами пенсійних справ. Індексація пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом 1 пункту 4 Порядку №124 (з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії). Згідно з пунктом 7 Порядку №124 збільшений показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується під час проведення наступних перерахунків пенсій.
Отже, відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивачці відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV, порушив механізм індексації пенсій, оскільки не застосував належний показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивачки при її перерахунку з 2023 року на виконання рішення суду у справі №340/2334/23, а отже допустив протиправну бездіяльність, що призвело до неправильного обчислення (заниження) розміру пенсії позивачки.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки у період пенсія позивачки підлягала індексації відповідно до постанови КМУ №185 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії за віком з 2023 року, на відповідний коефіцієнт то права позивачки, порушені протиправною бездіяльністю відповідача, мають бути відновлені шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок її пенсії з метою індексації відповідно до постанови КМУ №185, застосувавши показник середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії за віком, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком, починаючи з дати, про яку просить позивачка - з 16.07.2024 року. Тоді як підстави для індексації пенсії позивачки з урахуванням коефіцієнта збільшення, передбаченого пунктом 1 постанови КМУ №168, відсутні, тому позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 в адміністративній справі №340/5972/24 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 27 травня 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 02 червня 2025 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова