Постанова від 29.05.2025 по справі 340/761/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2025 року м. Дніпросправа № 340/761/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Дурасової Ю.В., Олефіренко Н.А.,

за участю секретаря судового засідання: Бендес А.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.10.2024 року (суддя Пасічник Ю.П., м. Кропивницький, повний текст рішення виготовлено 17.10.2024 року) у адміністративній справі №340/761/24 за позовом ОСОБА_1 до Кропивницької міської ради про визнання незаконними та скасування розпоряджень, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, суд -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2024 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з позовом до Кропивницької міської ради (далі по тексту - відповідач), в якому просила визнати протиправним та скасувати розпорядження Кропивницького міського голови від 29.12.2023 року №604-к «Про звільнення ОСОБА_1 »; визнати протиправним та скасувати розпорядження Кропивницького міського голови від 10.01.2024 року №12-к «Про дату звільнення ОСОБА_1 »; поновити її на рівнозначній посаді у департаменті містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради з 10.01.2024 року; стягнути з Кропивницької міської ради на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу, з утриманням податків та інших обов'язкових платежів, з 10.01.2024 року по день поновлення на роботі; допустити негайне виконання рішення суду в частині її поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за один місяць, з утриманням податку та інших обов'язкових платежів; зобов'язати Кропивницьку міську раду донарахувати та виплатити їй премію з нагоди Дня місцевого самоврядування, призначену у 2023 році, у розмірі 4000 грн.; зобов'язати Кропивницьку міську раду донарахувати та виплатити їй премію за підсумками 2023 року, у розмірі 7000 грн.; стягнути з Кропивницької міської ради її на користь моральну шкоду у сумі 50000 грн.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.10.2024 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

З рішенням суду першої інстанції не погодилася ОСОБА_1 та подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтувала тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням судом обставин, які мають значення для справи. На думку апелянта, суд не надав оцінку діям роботодавця щодо ненадання пропозицій всіх вакантних посад у виконавчих органах міської ради з метою забезпечення відповідачем свого обов'язку, визначеного ст.49- 2 КЗпП України. Апелянт зазначив, що ОСОБА_1 було запропоновано лише одну посаду з усіх вакантних у міській раді - головного спеціаліста юридичного відділу Департаменту соціальної політики, від якої вона відмовилася того ж дня, однак, суд дослідив, що станом на 23.10.2023 року були вакантні 27 посад; на запит ОСОБА_1 листом від 12.12.2023 року №8185/10.15 міська рада перерахувала вже 8 вакантних посад; повний перелік вакантних посад ОСОБА_1 отримала після звільнення. Апелянт зазначив, що міська рада 27.12.2023 року запропоновано посаду головного спеціаліста інспекції з благоустрою, однак ОСОБА_1 28.2.2023 року відмовилася та просила перевести її на вакантну посаду головного спеціаліста у новоствореному Департаменті містобудування та земельних ресурсів або вакантну посаду начальника відділу - адміністратора відділу по роботі з фізичними особами управління адміністративних послуг Департаменту. Апелянт зазначив, що тільки 03.01.2024 року вже після прийняття роботодавцем листом №Ц-10580/117-із, міською радою надано відповідь на запит ОСОБА_1 від 01.12.2023 року про повний перелік вакантних посад у міській раді, згідно листа були 32 вакантні посади, у тому числі з 01.01.2024 року стала вакантною посада головного спеціаліста у новоствореному департаменті містобудування та земельних ресурсів. Апелянт зазначила, що для ряду запропонованих вакантних посад потрібна скоріш економічна освіта, аніж юридична; ряд посад вакантних посад не було запропоновано через невідповідність професії, спеціальності кваліфікаційним вимогам посадових інструкцій цих посад; так апелянт зазначив, що на посаду державного реєстратора відповідно до чинного законодавства не потрібно сертифікат, а лише перебування в трудових відносинах з роботодавцем; запроваджена нова посада головного спеціаліста у новоствореному департаменті, в обов'язки якої входило інформаційно-технічного забезпечення, кваліфікаційні вимоги - інженер-системотехнік. Апелянт зазначив, що відповідно до рішення міської ради від 28.09.2023 року №1692 мало місце повне припинення в результат реорганізації управління містобудування та архітектури, управління земельних ресурсів та охорони навколишнього природного середовища, а тому не можуть бути застосовані положення ст.42-9 КЗпП України. На думку апелянта, суд не врахував аналіз кваліфікації і продуктивності праці для можливого визначення переважного права на залишення на роботі, який зроблено ОСОБА_1 , яка є третьою за безперервним стажем роботи в органах місцевого самоврядування, четвертою за досвідом роботи на керівних посадах. На думку апелянта не враховано, що син ОСОБА_1 навчається на 3 курсі у Харківському національному університеті Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба, чоловік є пенсіонером; інвалідом ІІІ групи. Апелянт зазначила, що рішення про звільнення були прийняті неуповноваженою особою, міським головою, а від його імені заступником - О.Мосіним. Апелянт зазначила, що у відсутність міського голови, якого 17.03.2022 року призначено головою обласної державної адміністрації, розпорядження про звільнення мав підписати секретар міської ради, до якого перейшли обов'язки міського голови. Однак, відповідач пояснив, що обов'язки міського голови з питань діяльності виконавчих органів покладено на заступника ОСОБА_2 . Апелянт зазначила, що виплата їй премії до дня місцевого самоврядування у зниженому розмір (500 грн.) замість 4500 грн. здійснено без достатньої правової підстави і суперечить Положенню про преміюванню працівників виконавчих органів міської ради, затвердженого розпорядження міського голови від 19.02.2021 року №30; також всім, крім неї було виплачено премію у розмірі 7000 грн. за підсумками роботи 2023 року. Згідно відповіді міської ради від 26.03.2024 року №2214/15 та розпорядження міського голови від 22.12.2023 року №254-з «Про преміювання працівників за підсумками 2023 року» за поданням начальника управління земельних відносин та охорони природного навколишнього середовища міської ради, премійовано працівників у розмірі 7000 грн., у списку премійованих працівників та у поданні про преміювання працівників за підсумками року, ОСОБА_1 не значиться. Апелянт зазначила, що це є дискримінацією, оскільки підстави позбавлення, зниження розміру премії відсутні.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга непідлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до записів у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 з 02.03.2009 року прийнята на роботу до Управління земельних відносин та охорони навколишнього природнього середовища Кіровоградської міської ради на посаду головного спеціаліста (юриста) відділу орендних відносин. Рішенням Кропивницької міської ради від 28.09.2023 року №1692, вирішено утворити виконавчий орган зі статусом юридичної особи - департамент містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради (п.1); припинити в результаті реорганізації управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 02498694), управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 36200391) (п.2); заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів О.Мосіну, управлінню персоналу Кропивницької міської ради забезпечити організацію попередження в установленому чинним законодавством України порядку працівників відповідних виконавчих органів про наступне вивільнення у зв'язку зі скороченням чисельності або штату. Розпорядженням Кропивницького міського голови від 20.10.2023 року №126 затверджено штатний розпис новоутвореного департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради. Згідно службової записки управління персоналу Кропивницької міської ради від 23.10.2023 року №161-к «Про наявність вакантних посад посадових осіб», у виконавчих органах Кропивницької міської ради, станом на 23.10.2023 року були наявні 27 вакантних посад. Відповідно до розпорядження Кропивницького міського голови від 24.10.2023 року №500-к, працівників управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради та управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради, попереджено про наступне вивільнення у зв'язку зі скороченням чисельності та штату, в тому числі і ОСОБА_1 26.10.2023 року. Вказаним розпорядженням затверджено пропозиції посад, на які можливе переведення працівників управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради та управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради, в тому числі і позивача ОСОБА_1 . ОСОБА_1 запропоновано посаду головного спеціаліста юридичного відділу департаменту соціальної політики, від якої вона відмовилась, що підтверджується особистим підписом від 26.10.2023 року. Суд врахував, що відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста юридичного відділу департаменту соціальної політики, вказана посада відповідає фаху, кваліфікації та досвіду трудової діяльності ОСОБА_1 , що підтверджується відомостями з її особової картки. 11.12.2023 року ОСОБА_1 звернулась із запитом до міської ради на отримання публічної інформації щодо переліку вакантних посад посадових осіб органу місцевого самоврядування в грудні 2023 року та 2024 року в структурних підрозділах Кропивницької міської ради, а також стосовно наявних вакантних посад в новостворених структурних підрозділах Кропивницької міської ради, відповідно до рішень, які вводять в дію з 01.01.2024 року. Листом від 12.12.2023 року №8185/10.15, який особисто отриманий ОСОБА_1 14.12.2023 року, що підтверджується підписом, ОСОБА_1 було поінформовано про наявність вакантних посад: головного спеціаліста відділу комунікації з громадськістю, головного спеціаліста відділу організаційної роботи управління діловодства та організаційної роботи, головного спеціаліста відділу з питань організації надання соціальних послуг Департаменту соціальної політики, головного спеціаліста відділу прийняття рішень з призначення соціальних виплат управління соціального захисту населення Подільського району Департаменту соціальної політики, провідного спеціаліста відділу виплат управління соціального захисту населення Подільського району Департаменту соціальної політики, головного спеціаліста відділу моніторингу та перевірки надання соціальної підтримки управління соціального захисту населення Подільського району Департаменту соціальної політики, головного спеціаліста відділу прийняття рішень з призначення соціальних виплат управління соціального захисту населення фортечного району Департаменту соціальної політики, головного спеціаліста відділу виплат управління соціального захисту населення фортечного району Департаменту соціальної політики. Заявою від 22.12.2024 року ОСОБА_1 погодилась на переведення на посаду головного спеціаліста відділу з питань організації надання соціальних послуг Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради. Заявою від 25.12.2023 року ОСОБА_1 відкликала свою згоду на переведення на посаду головного спеціаліста відділу з питань організації надання соціальних послуг Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради та просила втретє запропонувати перелік вакантних посад. Листом від 27.12.2023 року №8643/10.15 ОСОБА_1 було поінформовано про можливість переведення на вакантну посаду головного спеціаліста інспекції з благоустрою Кропивницької міської ради та попереджено по звільнення за п.1 ст.40 КЗпП України у разі незгоди з переведенням на запропоновану посаду. Заявою від 28.12.2023 року ОСОБА_1 відмовилась від запропонованої посади, повідомила про її перебування на лікарняному та просила перевести її на вакантну посаду у новоутвореному департаменті містобудування та земельних ресурсів. Розпорядженням Кропивницького міського голови від 29.12.2023 року №604-к, ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради у зв'язку зі скороченням чисельності та штатів (п.1 ст.40 КЗпП України), про що зроблено запис у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 . У зв'язку з перебуванням на дату звільнення ОСОБА_1 на лікарняному, розпорядженням Кропивницького міського голови від 10.01.2024 року №12-к, днем звільнення встановлено 10.01.2024 року. Суд врахував, що розпорядженням Кропивницького міського голови від 19.02.2021 року №30 було затверджено Положення про преміювання працівників виконавчих органів Кропивницької міської ради, відповідно до пунктів 1.4, 1.5 якого преміювання працівників здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, рівня трудової та виконавської дисципліни, ініціативності праці з урахуванням фактично відпрацьованого часу в межах затвердженого фонду оплати праці за підсумками роботи за певний період (місяць, квартал, півріччя, рік). В окремих випадках за виконання особливо важливої роботи або з нагоди ювілейних та святкових дат, професійних свят, з урахуванням особистого вкладу працівникам може бути виплачена одноразова премія в межах затвердженого фонду оплати праці. Суд врахував, що преміювання за підсумками роботи за 2023 рік, здійснено згідно розпорядження Кропивницького міського голови від 22.12.2023 року №254-з на підставі подання начальника управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради і при цьому було премійовано не усіх працівників управління відповідно до штатних одиниць (19), а п'ятнадцять. Суд врахував, що преміювання працівників управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради до Дня місцевого самоврядування у 2023 році, здійснено згідно розпорядження Кропивницького міського голови від 27.11.2023 року №218-з на підставі подання начальника управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався ч.4 ст.36, п.1 ч.1, ч.2 ст.40, частинами 1, 2, 3 ст.42 КЗпП України; ст.2 Закону України «Про оплату праці»; постановою Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та прийшов до висновку про те, що прийняття рішення сесією Кропивницької міської ради від 28.09.2023 року №1692 «Про реорганізацію виконавчих органів та внесення змін до рішення Кропивницької міської ради від 02.02.2021 року №49 «Про структуру та загальну чисельність виконавчих органів Кропивницької міської ради» (зі змінами)» і відповідно подальше звільнення ОСОБА_1 у зв'язку із скороченням чисельності і штату, здійснено в межах повноважень та у спосіб передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування». Суд вважав доводи ОСОБА_1 щодо штучного створення роботодавцем причин та умов для розірвання трудового договору, за відсутності фактичного скорочення чисельності працівників, є безпідставним. Суд врахував, що ОСОБА_1 належним чином повідомлено про майбутнє вивільнення, що підтверджується власноручним підписом датованим 26.10.2023 року. Суд врахував, що ОСОБА_1 неодноразово пропонувались вакантні посади, від переведення на які вона відмовилась, або не надала згоди на таке переведення, а отже, обов'язок міської ради щодо дотримання вимог ч.2 ст..40 КЗпП України є виконаним. Суд зазначив, що в даному випадку на підставі рішення Кропивницької міської ради від 28.09.2023 року №1692, мало місце повне припинення в результаті реорганізації управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради, управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради, а тому положення ст.42 КЗпП не можуть бути застосовані через відсутність факту залишення на певних посадах працівників в управлінні містобудування та архітектури Кропивницької міської ради та управлінні земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради. Суд не знайшов підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування розпоряджень Кропивницького міського голови від 29.12.2023 року №604-к «Про звільнення ОСОБА_1 » та від 10.01.2024 року №12-к «Про дату звільнення ОСОБА_1 »; позовні вимоги щодо поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди, також не підлягають до задоволення оскільки мають похідний характер від вимог, у задоволенні яких судом відмовлено. Суд вважав, що особливістю премії є те, що вона має нестійкий характер: може збільшуватись, зменшуватись, а може не нараховуватись зовсім. Нарахування премії, на відміну від доплат та надбавок, не є обов'язковим для роботодавця. Суд врахував, що умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених цією постановою, і схем посадових окладів згідно з додатками 48 - 54 і 57, керівникам органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці, зокрема, здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат, конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу. Суд врахував, що преміювання та встановлення відповідних надбавок провадиться у межах наявного фонду оплати праці та належить до дискреційних повноважень роботодавця та належить саме до варіативних дискреційних повноважень, в силу яких, роботодавець вільний у виборі в межах затвердженого кошторису встановлювати їх або не встановлювати. Суд враховує, що прийняття рішення про нарахування премії здійснюється на підставі розпорядження міського голови не з власної ініціативи, а за поданням керівника відповідного структурного підрозділу, який визначає розмір та персональний склад працівників, які підлягають преміюванню.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 з 02.03.2009 року працювала в управлінні земельних відносин та охорони навколишнього природнього середовища Кіровоградської міської ради на посадах головного спеціаліста (юриста) відділу орендних відносин, головного спеціаліста управління, начальника відділу землекористування.

Встановлено, що у квітні 2021 року ОСОБА_1 переведено на посаду головного спеціаліста управління земельних відносин та охорони навколишнього природнього середовища Кіровоградської міської ради.

Встановлено, що рішенням Кропивницької міської ради від 28.09.2023 року №1692, утворено виконавчий орган зі статусом юридичної особи - департамент містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради; припинено в результаті реорганізації управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 02498694), управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 36200391); внесено зміни до рішення Кропивницької міської ради від 02.02.2021 року №49 «Про структуру та загальну чисельність виконавчих органів Кропивницької міської ради; затверджено Положення департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради; контроль за виконанням цього рішення покласти, зокрема, на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів О.Мосіна.

Встановлено, що розпорядженням Кропивницького міського голови від 20.10.2023 року №126 затверджено штатний розпис новоутвореного департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради, згідно якого передбачено 31 працівник.

Встановлено, що згідно розпорядження Кропивницького міського голови від 24.10.2023 року №500-к «По персональне попередження працівників» 26.10.2023 року працівників управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради, управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради (в тому числі ОСОБА_1 ) було попереджено про їх наступне вивільнення у зв'язку зі скороченням чисельності та штату.

Встановлено, що розпорядженням Кропивницького міського голови від 24.10.2023 року №500-к «По персональне попередження працівників» були затверджені пропозиції щодо переведення на інші посади працівників управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради та управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовищ Кропивницької міської ради персонально попереджених про наступне вивільнення у зв'язку зі скороченням чисельності та штату, згідно якого 26.10.2023 року ОСОБА_1 запропоновано посаду головного спеціаліста юридичного відділу департаменту соціальної політики, однак, ОСОБА_1 не погодилася, про що зробила власний допис і власний підпис.

Встановлено, що 11.12.2023 року ОСОБА_1 звернулася до Кропивницької міської ради із запитом на отримання публічної інформації, в якому просила надати інформацію стосовно переліку вакантних посад посадових осіб органу місцевого самоврядування грудні 2023 року та 2024 року в структурних підрозділах Кропивницької міської ради; надати інформацію стосовно вакантних посад посадових осіб в новостворених структурних підрозділах Кропивницької міської ради відповідно до прийнятих рішень Кропивницької міської ради «Про структуру та загальну чисельність виконавчих органів Кропивницької міської ради» (зі змінами) впродовж 2023 року, які вводять в дію з 01.01.2024 року із відповідними кваліфікаційними вимогами, які визначені до посад, що запитується запитувачем.

Встановлено, що листом від 12.12.2023 року №8185/10.15 Виконком Кропивницької міської ради у зв'язку з реорганізацією та скорочення посади головного спеціаліста управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради, ОСОБА_1 додатково в доповнення до пропозиції 26.10.2023 року, від якої ОСОБА_1 відмовилася, ОСОБА_1 запропоновано посади: головного спеціаліста відділу комунікації з громадськістю, головного спеціаліста відділу організаційної роботи управління діловодства та організаційної роботи, головного спеціаліста відділу з питань організації надання соціальних послуг Департаменту соціальної політики, головного спеціаліста відділу прийняття рішень з призначення соціальних виплат управління соціального захисту населення Подільського району Департаменту соціальної політики, провідного спеціаліста відділу виплат управління соціального захисту населення Подільського району Департаменту соціальної політики, головного спеціаліста відділу моніторингу та перевірки надання соціальної підтримки управління соціального захисту населення Подільського району Департаменту соціальної політики, головного спеціаліста відділу прийняття рішень з призначення соціальних виплат управління соціального захисту населення фортечного району Департаменту соціальної політики, головного спеціаліста відділу виплат управління соціального захисту населення фортечного району Департаменту соціальної політики та попереджено, що у разі відмови від переведення ОСОБА_1 буде звільнено згідно п.1ч.1 ст.40 КЗпП України.

Встановлено, що 22.12.2023 року ОСОБА_1 звернулася до заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради О.Мосіна із заявою, в якій просила перевести її на посаду головного спеціаліста відділу з питань організації надання соціальних послуг департаменту соціальної політики з 28.12.2023 року, що запропонована листом від 12.12.2023 року №8185/10.15; у разі, якщо ця посада не є вакантною просила запропонувати їй повний, без виключення перелік вакантних посад в Кропивницькій міській раді та виконавчих органах ради. У подальшому ОСОБА_1 25.12.2023 року подала заяву, в якій відкликала свою заяву та погодження на переведення на посаду головного спеціаліста відділу з питань організації надання соціальних послуг департаменту соціальної політики, оскільки ця посада не відповідає її кваліфікаційним вимогам та попросила запропонувати їй повний, без виключення перелік вакантних посад в Кропивницькій міській раді та виконавчих органах ради, в тому числі в новоствореному департаменті містобудування та земельних відносин Кропивницької міської ради.

Встановлено, що листом від 27.12.2023 року №8643/10.15 Виконком Кропивницької міської ради запропонував ОСОБА_1 переведення на вакантну посаду головного спеціаліста інспекції з благоустрою Кропивницької міської ради, яка відповідає її кваліфікації та стала вакантною з 22.12.2023 року та надати відповідь до 12.00 год. 29.12.2023 року; у разі відмови від переведення її буде звільнено за п.1 ст.40 КЗпП України.

Встановлено, що 28.12.2023 року ОСОБА_1 звернулася до заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради О.Мосіна із заявою, в якій повідомила, що з 27.12.2023 року перебуває на лікуванні та не погоджується на переведення на посаду головного спеціаліста інспекції з благоустрою Кропивницької міської ради, яка не відповідає її кваліфікаційним вимогам; просила перевести її на посаду, яка відповідає її кваліфікаційним вимогам в новостворений департамент містобудування та земельних відносин Кропивницької міської ради, а у разі відсутності вакантної посади у департаменті перевести її на вакантну посаду начальника відділу-адміністратора відділу по роботі з фізичними особами управління адміністративних послуг департаменту надання адміністративних послуг.

Встановлено, що в доповнення до раніше наданої відповіді на запит на отримання публічної інформації від 12.12.2023 року №Ц-10580/117, Виконком Кропивницької міської ради своїм листом від 03.01.2024 року №Ц-10580/117 запропоновано посади: головний спеціаліст юридичного відділу департаменту соціальної політики, головний спеціаліст відділу організаційної роботи управління діловодства та організаційної роботи, головний спеціаліст відділу з питань організації надання соціальних послуг департамент соціальної політики, головні спеціалісти відділу прийняття рішень з призначення соціальних виплат управління соціального захисту населення Фортечного району департаменту соціальної політики, головний спеціаліст відділу виплат управління соціального захисту населення Фортечного району департаменту соціальної політики, головний спеціаліст відділу прийняття рішень з призначення соціальних виплат управління соціального захисту населення Подільського району департаменту соціальної політики, провідний спеціаліст відділу виплат управління соціального захисту населення Подільського району департаменту соціальної політики, головний спеціаліст моніторингу та перевірки надання соціальної підтримки правління соціального захисту населення Подільського району департаменту соціальної політики, головний спеціаліст відділу комунікацій з громадськістю, головні спеціалісти відділу мобілізаційної та оборонної роботи, головний спеціаліст відділу з питань проходження служби в органах місцевого самоврядування управління персоналу, головний спеціаліст відділу інформаційних систем управління інформаційних технологій, головний спеціаліст відділу бухгалтерського обліку, головний спеціаліст відділу фінансування органів управління та інформаційних технологій фінансового управління, заступник начальника освіти, начальник відділу по роботі із закладами освіти управління освіти, головні спеціалісти відділу по роботі із закладами освіти управління освіти, начальник відділу фізичної культури та спорту управління молоді і спорту; головний спеціаліст відділу фізичної культури та спорту управління молоді та спорту, головний спеціаліст управління молоді і спорту, головні спеціалісти виробничо-технічного відділу управління капітального будівництва, спеціаліст І категорії виробничо-технічного відділу управління капітального будівництва, начальник відділу по роботі з фізичними особами управління адміністративних послуг-адміністратор департаменту надання адміністративних послуг, державний реєстратор відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління у сфері державної реєстрації департаменту надання адміністративних послуг, державні реєстратори відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління у сфері державної реєстрації департаменту надання адміністративних послуг, начальник відділу населення департаменту з питань економічного розвитку, начальник управління містобудування та архітектури-головний архітектор міста, головний спеціаліст відділу з охорони культурної спадщини управління містобудування та архітектури, заступник начальника Головного управління житлово-комунального господарства, головний спеціаліст відділу благоустрою Головного управління житлово-комунального господарства. З 22.12.2023 року з'явилася вакантна посада головного спеціаліста інспекції з благоустрою. Вакантна посада головного спеціаліста департаменту містобудування та земельних ресурсів, станом на 01.01.2024 року згідно до розділу 5 посадової інструкції передбачає вищу освіту інженера-системотехніка за освітнім ступенем бакалавра, магістра, стаж роботи за фахом на службі в органах місцевого самоврядування, або державній службі не менше 1 року чи стаж за фахом в інших сферах управління не менше 3-х років.

Відповідно до листа від 04.01.2024 року №97/10.15 Виконком Кропивницької міської ради поінформував ОСОБА_1 про те, що їй запропоновано всі без виключення вакантні посади посадових осіб Кропивницької міської ради, що відповідають її кваліфікаційним вимогам.

Встановлено, що розпорядженням Кропивницького міського голови від 29.12.2023 року №604-к «Про звільнення ОСОБА_1 » звільнено ОСОБА_1 з посади головного спеціаліста управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради 04.01.2024 року у зв'язку зі скороченням чисельності та штатів (п. ст.40 КЗпП України) та її відмовою від переведення на іншу роботу. У разі тимчасової непрацездатності ОСОБА_1 останнім днем її роботи та днем звільнення вважати перший день її виходу на роботу після закриття листка непрацездатності.

Відповідно, ОСОБА_1 перебувала на лікарняних листках з 15.12.2023 року по 09.01.2024 року.

Встановлено, що розпорядженням Кропивницького міського голови від 10.01.2024 року №12-к днем звільнення ОСОБА_1 , головного спеціаліста управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради визначено 10.01.2024 року.

Згідно службової записки управління персоналу Кропивницької міської ради від 23.10.2023 року №161-к «Про наявність вакантних посад посадових осіб», у виконавчих органах Кропивницької міської ради, станом на 23 жовтня 2023 року були наявні 27 вакантних посад.

Як вбачається з особової картки ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 , ОСОБА_1 навчалася з 2001 року по 2003 року в Черкаській академії менеджменту за спеціальністю правознавство, юрист, диплом спеціаліста НОМЕР_2 . Як вбачається з автобіографії, ОСОБА_1 з 1992 року по 1996 року навчалася в Кіровоградському кооперативно-комерційному технікумі ім. М.П. Сая за спеціальністю правознавство.

Як вбачається з матеріалів справи, Кропивницька міська рада до звільнення ОСОБА_1 (10.01.2024 року) запропонувала всі вакантні посади, які відповідали її фаху, кваліфікаційним вимогам, освіті та досвіду трудової діяльності.

Встановлено, що у зв'язку з реорганізацією управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради посада, яку займала ОСОБА_1 в департаменті містобудування та земельних відносин Кропивницької міської ради відсутня.

Як вбачається з матеріалів справи, чоловік ОСОБА_1 . ОСОБА_5 є інвалідом ІІІ групи війни, однак, згідно Єдиного Державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 17.01.2024 року подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні, згідно якої член сім'ї ОСОБА_5 протягом 2023 року та з 01.01.2023 року по 10.01.2024 року отримував заробітну плату за основним місцем роботи.

Встановлено, що Указом Президента України від 07.03.2022 року №116/2022 А. Райковича призначено головою Кіровоградської обласної державної адміністрації.

Згідно розпорядження Кропивницького міського голови від 07.03.2022 року №21-з та від 07.03.2022 року №73-к відповідно до стате 42, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_6 здійснює повноваження міського голови у період його відсутності, а, також, виконання повноважень міського голови з 08.03.2022 року тимчасово покладено на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_6 , з правом підписання розпоряджень на здійснення видатків з міського бюджету.

Розпорядженням Кропивницького міського голови від 19.02.2021 року №30 затверджено Положення про преміювання працівників виконавчих органів Кропивницької міської ради, згідно якого преміювання працівників здійснюється відповідно до особистого вклад в загальні результати роботи, рівня трудової та виконавської дисципліни, інтенсивності праці з урахуванням фактично відпрацьованого часу в межах затвердженого фонду заробітної плати за підсумками роботи за певний період (місць, квартал, півріччя, рік). В окремих випадках за виконання особливо важливої роботи або з нагоди ювілейних та святкових дат, професійних свят, з урахуванням особистого владу працівникам може бути виплачена одноразова премія в межах затвердженого фонду оплати праці. Розмір премії залежить від виконання показників та особистого вкладу в кінцеві результати роботи. Керівники виконавчих органів, у тому числі, які є самостійними юридичними особами, вносять для узгодження секретарю міської ради, заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючому справами виконавчого комітет міської ради згідно з розподілом функціональних повноважень подання на преміювання працівників.

Встановлено, що начальником управління відділу регулювання земельних відносин було внесено подання про заохочення працівників до дня місцевого самоврядування, серед яких відсутня ОСОБА_1 .

Встановлено, що розпорядженням Кропивницького міського голови від 22.12.2023 року №254-р премійовано працівників управління земельних відносин за підсумками 2023 року гідно поданням начальника управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради, в якому відсутня ОСОБА_1 .

Як вбачається з вищевказаних розпоряджень, право на внесення подання для преміювання є правом керівника управління (відділу), який керується особистим вкладом в загальні результати роботи працівника, його рівнем трудової та виконавської дисципліни, інтенсивності праці з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням Кропивницького міського голови, яке підписано заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради О.В. Мосіним, від 26.12.2023 року №588-к було призначено працівників департаменту містобудування та земельних ресурсів, тобто станом на 26.12.2023 року були заповнені посади вказаного департаменту.

Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає.

Відповідно до ст.1, частин 1, 4 ст.49, частин 1, 2 ст.75 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування - це публічна, професійна діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, із забезпечення реалізації територіальними громадами права на місцеве самоврядування та здійснення окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом. Встановлення премій службовцям місцевого самоврядування здійснюється керівником служби залежно від особистого внеску службовця місцевого самоврядування в загальний результат роботи органу місцевого самоврядування відповідно до Положення про преміювання службовців місцевого самоврядування, затвердженого відповідною сільською, селищною, міською, районною у місті (у разі створення), районною, обласною радою. Місячна або квартальна премія виплачується службовцю місцевого самоврядування за фактично відпрацьований ним час. Службовця місцевого самоврядування може бути звільнено з посади за ініціативою керівника служби у разі, зокрема, скорочення чисельності або штату службовців місцевого самоврядування, скорочення посади службовця місцевого самоврядування внаслідок зміни структури або штатного розпису органу місцевого самоврядування без скорочення чисельності або штату службовців місцевого самоврядування, реорганізації органу місцевого самоврядування (п. ч.1 ст.75). Процедура звільнення з посади службовця місцевого самоврядування на підставі пункту 1 частини першої цієї статті визначається законодавством про працю з особливостями, встановленими цією частиною. Звільнення з посади на підставі п.1 частини першої цієї статті допускається лише у разі, якщо службовця місцевого самоврядування не може бути переведено на іншу рівнозначну або нижчу посаду відповідно до рівня його професійної компетентності або якщо він відмовляється від такого переведення.

Враховуючи вищевикладене, звільнення працівника з посади службовця місцевого самоврядування здійснюється на підставі п.1 частини ч.1ст.75 вищевказаного Закону та визначається законодавством про працю з особливостями, встановленими цією частиною.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.40 КЗпП установлено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Прийняття рішення Кропивницькою міською радою від 28.09.2023 року №1692 «Про реорганізацію виконавчих органів та внесення змін до рішення Кропивницької міської ради від 02 лютого 2021 року № 49 «Про структуру та загальну чисельність виконавчих органів Кропивницької міської ради» (зі змінами)» і відповідно подальше звільнення ОСОБА_1 у зв'язку із скороченням чисельності і штату, здійснено в межах повноважень та у спосіб передбачені Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Матеріалами справи встановлено, що було утворено нову юридичну особу у структурі Кропивницької міської ради - департамент містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради; припинено в результаті реорганізації управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради, управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, де працювала ОСОБА_1 ; внесено зміни до рішення Кропивницької міської ради від 02.02.2021 року №49 «Про структуру та загальну чисельність виконавчих органів Кропивницької міської ради; затверджено Положення департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради.

Встановлено, що 26.10.2023 року працівників управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради (в тому числі ОСОБА_1 ) було попереджено про їх наступне вивільнення у зв'язку зі скороченням чисельності та штату. 26.10.2023 року ОСОБА_1 запропоновано посаду головного спеціаліста юридичного відділу департаменту соціальної політики, однак, ОСОБА_1 не погодилася, про що зробила власний допис і власний підпис.

Встановлено, що після цього Кропивницька міська рада пропонувала інші вакантні посади, які відповідали кваліфікаційному рівню ОСОБА_1 , однак, остання відмовлялася.

Також, встановлено, що Кропивницька міська рада неодноразово надавала відповіді ОСОБА_1 на її інформаційні запити щодо вакантних посад, на зайняття яких вона погоджувалася, а потім відмовлялася.

Встановлено, що Кропивницькою міською радою ОСОБА_1 звільнено 10.01.2023 року з урахуванням її перебування на лікарняному з 15.12.2023 року по 09.01.2024 року.

Суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_1 була звільнена відповідно до ч.2 ст.75 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ч.2 ст.40 КЗпП України, згідно яких звільнення з посади допускається лише у разі, якщо службовця місцевого самоврядування не може бути переведено на іншу рівнозначну або нижчу посаду відповідно до рівня його професійної компетентності або якщо він відмовляється від такого переведення.

Відповідно до частин 1, 2 ст.42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається, зокрема: 1) сімейним - при наявності двох і більше утриманців; 2) особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; 3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації.

Положення ст. 42 КЗпП підлягають застосуванню, якщо відбувається часткове (не повне) скорочення рівнозначних (однотипних) посад, тобто частина посад скорочується, а частина ні, що дає можливість порівняти кваліфікацію та продуктивність праці працівників на рівнозначних (однотипних) посадах, які підлягають скороченню. У такому випадку переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається працівникам із урахування інших підстав, перелічених у частині другій ст.42 КЗпП України.

У даному випадку на підставі рішення Кропивницької міської ради від 28.09.2023 року №1692, мало місце повне припинення в результаті реорганізації управління містобудування та архітектури, управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради, а тому положення ст.42 КЗпП України не можуть бути застосовані через відсутність факту залишення на певних посадах працівників в управлінні містобудування та архітектури Кропивницької міської ради та управлінні земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради.

Позовні вимоги щодо поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди, також не підлягають до задоволення оскільки мають похідний характер.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання Кропивницької міської ради донарахувати та виплатити премію з нагоди Дня місцевого самоврядування, призначену у 2023 році, у розмірі 4000 грн. та премію за підсумками 2023 року, у розмірі 7000 грн, оскільки преміювання працівників місцевого самоврядування вирішується за поданням керівника управління (департаменту) міської ради за результатами роботи працівника та не є обов'язковим.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.10.2024 року у адміністративній справі №340/761/24 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Ю. В. Дурасова

суддя Н.А. Олефіренко