02 червня 2025 р. № 400/3743/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ПАНЕМ", вул. 7-а Слобідська, 70/8,м. Миколаїв,54055,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Полтавській області, вул. Європейська, 4,м. Полтава,Полтавський р-н, Полтавська обл.,36011,
провизнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення №00/184270408 від 31.12.2024,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАНЕМ» (далі по тексту - Позивач) звернулося з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області (далі по тексту - Відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 00/184270408 від 31.12.2024 р.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що порушення щодо строку реєстрації податкових накладних є припущеннями відповідача та не відповідають фактичним обставинам справи. Позивач надіслав на реєстрацію ПН № 8 від 30.06.2022 р. - 15.07.2022, а також ПН № 5 від 31.07.2022 р.- 15.08.2022. Відповідачем невірно визначено, що їх реєстрація в ЄРПН відбулась 18.07.2022 та 16.08.2022 відповідно. Позивач надіслав зазначені ПН в межах строку для реєстрації, а квитанції № 1 отримав 18.07.2022 р та 16.08.2022 р.
02.05.2025 р. Відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого за результатами камеральної перевірки складено акт від 20.11.2024 №16350/16-31-04-08-12/41452665, згідно з яким встановлено порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі Кодекс), а саме: недотримання порядку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН за червень - липень 2022 року на суму ПДВ 730000 гривень. 31.12.2024 року відповідно до п. 86.8. ст. 86 Кодексу Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» № 00184270408, яким нараховано штрафних санкцій в сумі 73000 гривень. Крім того, Відповідач не погоджується з вимогами щодо витрат на правничу допомогу.
Ухвалою від 28.04.2025 р. Клопотання Відповідача про розгляд справи в загальному позовному провадженні з викликом сторін задоволено частково. Призначене судове засідання в спрощеному позовному провадженні на 02.06.2025 р.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
20.11.2024 р. відповідачем проведена камеральна перевірка щодо своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за червень - липень 2022 року, результати якої оформила актом №16350/16-31-04-08- 12/41452665.
За результатами перевірки встановлено, що на порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі Кодекс), а саме: недотримання порядку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН за червень - липень 2022 року на суму ПДВ 730000 гривень.
За наслідками перевірки контролюючий орган податковим повідомленням-рішенням від 31.12.2024 № 00184270408 застосував штраф на суму в розмірі 73000 грн.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (п.201.9 стаття 201 ПК України).
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі- Порядок № 1246) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Згідно з п. 11 Порядку № 1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Відповідно до п.п.13,14 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу, зокрема в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
У ході розгляду даної справи судом встановлено, що Позивач надіслав на реєстрацію ПН № 8 від 30.06.2022 р. - 15.07.2022, а також ПН № 5 від 31.07.2022 р.- 15.08.2022. Відповідачем невірно визначено, що їх реєстрація в ЄРПН відбулась 18.07.2022 та 16.08.2022 відповідно. Позивач надіслав зазначені ПН в межах строку для реєстрації, а квитанції № 1 отримав 18.07.2022 р та 16.08.2022 р.
Суд зауважує, що встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися лише в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДФС у строк, встановлений цією статтею.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 12 липня 2019 року по справі №0940/1600/18.
За таких обставин, суд приходить до висновку щодо протиправності застосування контролюючим органом штрафних санкцій до позивача за порушення строку реєстрації вищевказаних податкових накладних, оскільки останні подані до реєстрації позивачем у строки, встановлені ПК України, протягом операційного дня до 20-ї години, а несвоєчасна її реєстрація в ЄРПН спричинена протиправною бездіяльністю з боку податкового органу, що виключає елемент протиправності в його діянні, та, як наслідок, притягнення його до відповідальності.
Таким чином, враховуючи обставини справи, вимоги Податкового Кодексу України, принцип правомірності дій платника податків, наявні правові підстави для задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав платіжну інструкцію про сплату судового збору в сумі 2422,40 грн, що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Крім того, позивач заявив про понесені ним витрати на професійну правничу допомогу в сумі 10000,00 грн. На доказ понесених витрат позивачем надано копія ордеру на ім'я Щеглова Д.С. (а. с.4).
У відзиві відповідач заперечив проти стягнення витрат на правничу допомогу у зв'язку з відсутністю документа, який підтверджує перерахування на рахунок адвоката коштів. Перелік виконаних робіт не конкретизований, справа незначної складності, а тому розмір заявлених витрат є неспівмірним зі складністю справи.
Відповідно до ст. 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Оскільки позивачем не надано акти наданих послуг та докази оплати таких послуг, суд вважає недоведеним понесення позивачем витрат на оплату послуг адвоката в розмірі 10000,00 грн, що має наслідком відмову в їх стягненні з відповідачів.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю «ПАНЕМ» до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №00/184270408 від 31.12.2024 р. - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області № 00/184270408 від 31.12.2024 р.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36011, ідентифікаційний код 44057192) судовий збір у сумі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві грн 40 коп.) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ПАНЕМ» (вул. 7-а Слобідська, 70/8, м. Миколаїв, 54055, ідентифікаційний код 41452665).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 02.06.2025 р.
Суддя Н. В. Лісовська