02 червня 2025 року м.Кропивницький Справа № 340/2388/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Кіровоградській області (вул.В.Перспективна, 55, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25000, код ЄДРПОУ 43995486) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Магнолія-2012" (вул.Стуса Василя, 2-Г, м.Гайворон, Кіровоградська область, 26300, код ЄДРПОУ 37958225) про стягнення податкового боргу,-
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить:
- Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «МАГНОЛІЯ - 2012» (код ЄДРПОУ 37958225) податковий борг з адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 76749,29 грн. з рахунків у банках, що обслуговують такого платника.
Ухвалою судді від 17 квітня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом, вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.
Представник відповідача подав відзив, у якому просив суд відмовити у задоволенні позову про стягнення податкового боргу в сумі 76749,29 грн, оскільки протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню. Оскільки відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10 Розділу XX "Перехідні положення", пункту 102.9 статті 102 ПК України строк давності, передбачений статтею 102 ПК України, в період з 18.03.2020 року по 30.06.2023 року був зупинений з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), а в період з 17.03.2022 року по 01.08.2023 року у зв'язку з дією правового режиму воєнного стану, то перебіг цього строку розпочався 01.08.2023 року, отже нарахування пені мало б почати нараховуватись з 01.08.2023року а не з 05.08.2022року. Відповідачем оскаржувалась до Кіровоградського окружного адміністративного суду податкова вимога Головного управління ДПС у Кіровоградській області форма від 11.04.2023 року №0001187-1305-1128 на суму 250000,00 грн справа № 340/5679/23, рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16.10.2023року у позові було відмовлено, за наслідками апеляційного оскарження згідно даних ЄДРСР вищевказане рішення суду набрало законної сили 24.05.2024року, отже на думку відповідача нарахування пені за вищевказаний період є неправомірним у зв'язку з оскарженням податкової вимоги. Відповідно до рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду 23 січня 2025 року по справі № 340/7195/24 стягнуто з рахунків товариства з обмеженою відповідальністю "Магнолія-2012" у банках, що його обслуговують, в дохід місцевого бюджету податковий борг зі сплати штрафних санкцій у сумі 250 000 грн. (код КДБ 21081100) позовні вимоги щодо пені в позові відсутні, отже позивач використав своє право на звернення до суду щодо стягнення податкового боргу, та відповідна сума сплачена у повному обсязі, додатково зазначаємо, що ТОВ «Магнолія-2012» сплачено зафіксовану суму виключно за рішенням суду.
Дослідивши наявні в справі документи та матеріали, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що відповідач перебуває на обліку в Кропивницькій ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області та зареєстрований в якості платника податку.
З матеріалів справи убачається, що за Товариством з обмеженою відповідальністю «МАГНОЛІЯ - 2012» (код ЄДРПОУ 37958225) рахується податковий борг на загальну суму 76 749,29 грн., а саме:
Адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 76 749,29 грн.:
Борг станом на 01.01.2025 року склав 250 000,00 грн., даний борг сплачено платником 20.02.2025 року по рішенню КОАС від 23.01.2025 року по справі №340/7195/24.
Нараховано пеню (ст. 129 ПКУ) з адміністративних штрафів та інших санкцій у розмірі 76 749,29 грн. за період з 05.08.2022 року - 20.02.2025 року.
Відповідачем не надано суду доказів на спростування вищевказаного.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Правові та організаційні засади у сфері справляння податків і зборів, зокрема стягнення сум узгоджених грошових зобов'язань, визначено нормами Податкового кодексу України (далі - ПК України)
Так, відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України, платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Відповідно до вимог пункту 41.4 цієї статті органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Згідно підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Відповідно до пункту 87.1 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також:
а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника);
б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 цього Кодексу;
в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України".
Пунктом 87.2 статті 87 ПК України передбачено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
У відповідності до пункту 87.9 статті 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Таким чином, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, в т.ч. помилково чи надмірно сплачені, а також майно платника податків. Водночас, серед визначеного приписами статті 87 ПК України вичерпного переліку джерел погашення податкового боргу платника податків, відсутня можливість врахування уточнюючих податкових декларацій у якості платіжних документів в рахунок погашення (зменшення) податкового боргу минулих років. Крім того, податкова декларація не є платіжним документом, а дата коригування грошових зобов'язань не є датою погашення (сплати) коштів.
Пунктом 59.1 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно до пункту 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Тобто, податкова вимога є дійсною протягом усього терміну безперервного існування податкового боргу платника податків з моменту його утворення до моменту, зокрема, повного погашення податкового боргу за всіма видами податків і зборів. Податковим законодавством не передбачено необхідності повторного направлення платнику податків податкової вимоги у разі зміни (крім зменшення до нуля) суми його податкового боргу.
Судом встановлено, що позивачем 11.04.2023 сформовано податкову вимогу № 0001187-1305-1128 на суму 250 000,00 грн, яку вручено відповідачу 23.05.2023 року.
Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95-99 ПК України.
Положенням підпунктів 95.1-95.2 статті 95 ПК України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Отже, на підставі аналізу встановлених обставин та правовідносин, що їм відповідають, а також враховуючи, що суду не було надано письмових доказів сплати податкового боргу в сумі 76 749,29 грн, який підтверджується наявними у справі доказами, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення в цій частині.
Згідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Судом на встановлено таких витрат суб'єкта владних повноважень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «МАГНОЛІЯ - 2012» (код ЄДРПОУ 37958225) податковий борг з адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 76749,29 грн. з рахунків у банках, що обслуговують такого платника.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК