Рішення від 27.05.2025 по справі 280/12083/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

27 травня 2025 року (о 14 год. 30 хв.)Справа № 280/12083/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Артоуз О.О.,

за участю секретаря Власюк В.І.,

представника позивача Іллійчук А.В.

представника відповідача Батиля Г.М.

розглянув за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, ЄДРПОУ 20490012) до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" (69006, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 20, ЄДРПОУ 00130872) про стягнення заборгованості по платежах до Пенсійного фонду та за зустрічною позовною заявою Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 20, ЄДРПОУ 00130872) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

26 грудня 2024 року до Запорізького окружного адміністративного суду засобами системи «Електронний суд» надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - позивач за первісним позовом, відповідач за зустрічним позовом) до Відокремленого підрозділу "Запорізька теплова електрична станція "Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" про стягнення заборгованості по платежах до Пенсійного фонду, відповідно до якої позивач просить суд:

стягнути з Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 20, ЄДРПОУ 00130872) заборгованість у розмірі 5 690 374,28 грн за період з січня 2024 року до листопада 2024 року включно по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума позову підлягає стягненню на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, р/р НОМЕР_1 в філії Запорізьке обласне управління АТ "Державний ощадний банк України", МФО 313957, код ЄДРПОУ 20490012).

Первісну позовну заяву мотивовано тим, що працівникам відповідача призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та п. 2-8 ч. 2 ст.114 Закону № 1058 за Списком № 2, та у період з січня 2024 року до листопада 2024 року включно, виплачена відповідно до розрахунку до позовної заяви про стягнення суми боргу. Відповідно до картки особового рахунку та розрахунку до позовної заяви про стягнення боргу, загальна заборгованість Відокремленого підрозділу "Запорізька теплова електрична станція "Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2, у період з січня 2024 року до листопада 2024 року включно, становить 5 690 374,28 грн. У рахунок погашення заборгованості у період з січня 2024 року до грудня 2024 року відповідачем сплата не здійснювалась. У зв'язку з викладеним позивач звернувся з даним позовом до суду і просить задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 31.12.2024 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

02 січня 2025 року на адресу суду від позивача надійшла уточнена позовна заява згідно якої позивач замінив відповідача у справі з Відокремленого підрозділу "Запорізька теплова електрична станція "Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" (ЄДРПОУ ВП 38024583) на Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпроенерго" (ЄДРПОУ 00130872) (далі - відповідач за первісним позовом, позивач за зустрічним позовом).

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 07.01.2025 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" про стягнення заборгованості по платежах до Пенсійного фонду та призначено підготовче судове засідання на 04.02.2025 о/об 11:00 год.

Відповідачем за первісним позовом 23.01.2025 надано відзив на позовну заяву. АТ «ДТЕК Дніпроенерго» не визнає позову, вважає її необґрунтованою та безпідставною, виходячи з не підтвердження правомірності розміру виставлених органом ПФУ до відшкодування АТ «ДТЕК Дніпроенерго» сум, і реальності понесення ним фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

23 січня 2025 року на адресу суду надійшла зустрічна позовна заява в якій Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпроенерго" просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо складання стосовно АТ «ДТЕК Дніпроенерго» та направлення на його адресу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, за період з січня 2024 року по листопад 2024 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області утриматися від вчинення дій щодо складання та направлення не в порядку і не у спосіб, передбачений пунктами 6.5, 6.7. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1 розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, за період з січня 2024 року по листопад 2024 року.

Зустрічна позовна заява мотивована тим, що відповідно до п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 №21-1 не передбачено складання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7) щомісяця, зокрема з лютого 2024 року по листопад 2024 року, як зазначено в розрахунках, наданих разом із первісною позовною заявою позивачем за первісним позовом. Крім того, реальність понесення відповідачем за зустрічним позовом фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій документально не підтверджується. Відповідачем за зустрічним позовом в підтвердження сум заборгованості не надано підприємству детальний розрахунок суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період (з січня 2024 року по листопад 2024 року) у розрізі пенсіонерів, розпоряджень органів ПФУ про призначення пенсії, витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відривних талонів від відомостей на виплату пенсії, довідок про виплату пенсій. На думку позивача за зустрічним позовом, відповідач за зустрічним позовом склав розрахунки за спірний період із порушенням своїх повноважень.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області 29.01.2025 надано до суду відповідь на відзив. Позивач за первісним позовом зазначає, що він виконав свої обов'язки щодо виплати пенсій за віком, призначеної на пільгових умовах, працівникам відповідача. Щодо підтвердження факту перерахування позивачем та отримання працівниками відповідача пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, до суду були надані довідки по кожному пенсіонеру за необхідний період. Позивач за первісним позовом наполягає на задоволення позову.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 04.02.2025 зустрічну позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду: заяви про поновлення строку звернення до адміністративного.

Також, 04.02.2025 відкладено підготовче засідання у справі на 20.02.2025 о 10:30 год.

В підготовчому засіданні 20.02.2025 прийнято до розгляду зустрічну позовну заяву Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними, об'єднано в одне провадження зустрічну позовну заяву Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними з первісним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, відкладено підготовче засідання на 04.03.2025 об 11:00 год.

На адресу суду 28.02.2025 надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на зустрічну позовну заяву. Відповідач за зустрічним позовом наголошує, що матеріали справи містять документи щодо підтвердження трудового стажу пенсіонерів в товаристві та розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій. ГУ ПФУ в Запорізькій області просить відмовити у задоволенні зустрічного позову.

04 березня 2025 року продовжено підготовчий розгляд справи, відкладено підготовче засідання на 25.03.2025 о 10:00 год.

Позивачем за зустрічним позовом 06.03.2025 надано до суду відповідь на відзив ГУ ПФУ в Запорізькій області. Представник АТ "ДТЕК Дніпроенерго" наполягає на тому, що ГУ ПФУ в Запорізькій області не спростовані докази неналежного направлення розрахунків на адресу товариства.

Від позивача за зустрічною позовною заявою 24.03.2025 надійшла заява про зміну підстав зустрічного позову. Представник АТ "ДТЕК Дніпроенерго" в якості підстав зустрічного позову вказано, що спірні розрахунки підписані неповноважними особами, спірні розрахунки містять безпідставно завищені суми відшкодування.

В підготовчому засіданні 25.03.2025 відкладено підготовчий розгляд справи на 01.04.2025 о 10:00 год.

31 березня 2025 року ГУ ПФУ в Запорізькій області надано додаткові пояснення у справі. Також, позивачем за первісним позовом надано до суду заяву про збільшення позовних вимог в якій зазначено, що відповідно до картки особового рахунку та розрахунку до позовної заяви про стягнення боргу, загальна заборгованість Відокремленого підрозділу "Запорізька теплова електрична станція "Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2, у період з січня 2024 року до листопада 2024 року включно, становить 5 696 430,89 грн.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 01.04.2025 зупинено провадження у справі до 11:00 год. 29.04.2025.

28 квітня 2025 року представником АТ "ДТЕК Дніпроенерго" надано додаткові пояснення у справі.

В підготовчому засіданні 29.04.2025 поновлено провадження у справі, закінчено підготовчий розгляд справи та призначено справу до розгляду по суті на 11:30 год 20.05.2025.

Судове засідання, призначене на 20.05.2025, відкладено за заявою АТ "ДТЕК Дніпроенерго" на 14:00 год. 27.05.2025.

26 травня 2025 року представником АТ "ДТЕК Дніпроенерго" надано до суду підсумкову позицію у справі.

В судовому засіданні 27.05.2025 представник позивача за первісним позовом надала свої пояснення аналогічні викладеним раніше в заявах по суті справи, просила первісну позовну заяву задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні 27.05.2025 проти задоволення первісного позову заперечував з підстав наведених в заявах по суті справи, у задоволенні первісного позову просив відмовити, а зустрічний задовольнити.

В судовому засіданні 27.05.2025 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Згідно даних Єдиного державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" (код ЄДРПОУ 00130872) (далі - АТ "ДТЕК Дніпроенерго") зареєстроване як юридична особа 08.04.1998 (дата запису: 12.10.2004, номер запису: 11031200000001099) за адресою: Україна, 69006, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вул. Добролюбова, будинок 20.

АТ "ДТЕК Дніпроенерго" має три відокремлені підрозділи, зокрема, Відокремлений підрозділ "Запорізька теплова електрична станція" Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" (ЄДРПОУ ВП:38024583, Місцезнаходження: Україна, 71503, Запорізька обл., місто Енергодар, вул. Промислова, будинок 95).

Працівникам ВП «Запорізька теплова електрична станція» АТ "ДТЕК Дніпроенерго" ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 , ОСОБА_71 , ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , ОСОБА_74 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , ОСОБА_77 , ОСОБА_78 , ОСОБА_79 , ОСОБА_80 , ОСОБА_81 , ОСОБА_82 призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058 за Списком № 2.

ГУ ПФУ в Запорізькій області надсилало на адресу АТ "ДТЕК Дніпроенерго" (69006, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 20) Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначені особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі також Розрахунки), а саме:

з січня 2024 року - розрахунки від 17.01.2024 № 24-0606/152 та № 24-0606/220, надіслані листом від 19.01.2024 № 0800-0606-8/5457 та від 09.04.2025 № 238/06-05. На підтвердження факту направлення надано Реєстр відправлених листів від 19.01.2024 (т. 3, а/с 39);

з лютого 2024 року - розрахунок від 06.02.2024 № 24-0606/38, надісланий листом від 08.02.2024 № 0800-0606-8/11633. На підтвердження факту направлення надано Реєстр відправлених листів від 12.02.2024 (т. 3, а/с 26) з відміткою АТ «Укрпошта» про прийняття;

з березня 2024 року - розрахунки від 07.03.2024 № 24-0606/32 та № 24-0606/134, надіслані листом від 14.03.2024 № 0800-0606-8/22461. На підтвердження факту направлення надано Реєстр відправлених листів від 15.03.2024 (т. 3, а/с 33) з відміткою АТ «Укрпошта» про прийняття;

з квітня 2024 року - розрахунки від 08.04.2024 № 24-0606/49 та № 24-0606/72, надіслані листом від 12.04.2024 № 0800-0606-8/31515. На підтвердження факту направлення надано Реєстр відправлених листів від 30.04.2024 (т. 3, а/с 41) з відміткою АТ «Укрпошта» про прийняття;

з травня 2024 року - розрахунки від 07.05.2024 № 24-0606/7 та № 24-0606/49, надіслані листом від 09.05.2024 № 0800-0606-8/39667. На підтвердження факту направлення надано Реєстр відправлених листів від 16.05.2024 (т. 3, а/с 37) з відміткою АТ «Укрпошта» про прийняття;

з червня 2024 року - розрахунки від 07.06.2024 № 24-0606/9 та № 24-0606/54, надіслані листом від 10.06.2024 № 0800-0606-8/48872. На підтвердження факту направлення надано Реєстр відправлених листів від 14.06.2024 (т. 3, а/с 30) з відміткою АТ «Укрпошта» про прийняття;

з липня 2024 року - розрахунки від 08.07.2024 № 24-0606/87 та № 24-0606/117, надіслані листом від 09.07.2024 № 0800-0606-8/57790. На підтвердження факту направлення надано Реєстр відправлених листів від 15.07.2024 (т. 3, а/с 35) з відміткою АТ «Укрпошта» про прийняття;

з серпня 2024 року - розрахунки від 06.08.2024 № 24-0606/3 та № 24-0606/41, надіслані листом від 09.08.2024 № 0800-0606-8/68863. На підтвердження факту направлення надано Реєстр відправлених листів від 14.08.2024 (т. 3, а/с 31) з відміткою АТ «Укрпошта» про прийняття;

з вересня 2024 року - розрахунки від 05.09.2024 № 24-0606/40 та № 24-0606/58, надіслані листом від 11.09.2024 № 0800-0606-8/80207. На підтвердження факту направлення надано Реєстр відправлених листів від 12.09.2024 (т. 3, а/с 29) з відміткою АТ «Укрпошта» про прийняття;

з жовтня 2024 року - розрахунки від 07.10.2024 № 24-0606/32 та № 24-0606/24, надіслані листом від 09.10.2024 № 0800-0606-8/90750. На підтвердження факту направлення надано Реєстр відправлених листів від 10.10.2024 (т. 3, а/с 25) з відміткою АТ «Укрпошта» про прийняття;

з листопада 2024 року - розрахунки від 07.11.2024 № 24-0606/59 та № 24-0606/78, надіслані листом від 08.11.2024 № 0800-0606-8/102045. На підтвердження факту направлення надано Реєстр відправлених листів від 18.11.2024 (т. 3, а/с 38) з відміткою АТ «Укрпошта» про прийняття.

Загальна сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій згідно вказаних Розрахунків становить 5 696 430,89 грн.

Визначена вказаними розрахунками сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 колишнім працівникам Відокремленого підрозділу "Запорізька теплова електрична станція" Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" за період з січня 2024 року до листопада 2024 року включно відповідачем за первісним позовом не сплачена, доказів іншого суду не надано. Визначена вказаними розрахунками сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058 за Списком № 2 колишнім працівникам Відокремленого підрозділу "Запорізька теплова електрична станція" Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" за період з січня 2024 року до листопада 2024 року включно відповідачем за первісним позовом не сплачена, доказів іншого суду не надано.

У даній справі ГУ ПФУ в Запорізькій області заявляє до відшкодування загальну суму заборгованості Відокремленого підрозділу "Запорізька теплова електрична станція" Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" перед Пенсійним фондом України по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058 за Списком № 2 за період з січня 2024 року до листопада 2024 року включно в розмірі 5 696 430,89 грн, що відображено в Розрахунку до позовної заяви, долученому позивачем.

Враховуючи несплату відповідачем за первісним позовом заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 за період з січня 2024 року до листопада 2024 року включно в сумі 5 696 430,89 грн у добровільному порядку, Управління звернулось із цим позовом до суду.

Водночас, АТ "ДТЕК Дніпроенерго", вважаючи протиправними дії Управління щодо складання стосовно "ДТЕК Дніпроенерго" та направлення на його адресу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню з січня 2024 року по листопад 2024 року, звернулось до суду із зустрічним позовом.

Суд, оцінивши повідомлені сторонами обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Відтак суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин)), Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин)), Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція № 22-1 (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Статтею 13 Закону №1788-XII визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Так, відповідно до п. «б» даної норми на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:

підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;

за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.

У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дозволяє дійти висновку, що витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, покриваються підприємствами та організаціями до набуття пенсіонером права на пенсію за віком. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом України після 01 січня 2004 року, не пов'язаний з датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №809/602/17, від 28.02.2019 у справі №808/329/17, від 12.03.2019 у справі №809/602/17 від 25.04.2019 у справі №816/3653/15.

Отже, обов'язок відшкодування відповідачем за первісним позовом (позивачем за зустрічним позовом) Пенсійному Фонду України фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2, імперативно встановлений діючим законодавством.

Інструкція №21-1 визначає процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції №21-1 застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом пункту 2.1.1. Інструкції №21-1 платниками страхових внесків є страхувальники: 2.1.1. Роботодавці, зокрема, підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до пункту 6.1. Інструкції №21-1 (в редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин та до 03.05.2024) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів “б»-“з» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 05.03.2024 абзац перший даної норми викладено в такій редакції: «Для підприємств та організацій (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України) відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:..». В іншій частині норма чинна в попередній редакції.

Пунктами 6.4 та 6.5 Інструкції №21-1 визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.

Відповідно до пункту 6.7 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Отже, на роботодавця покладений імперативний обов'язок з відшкодування у повному розмірі витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, у тому числі, в частині пільгових пенсій за Списком № 2. При цьому, суд зазначає, що позивач (за первісним позовом) зобов'язаний визначити належні до відшкодування роботодавцем суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у Розрахунках, а відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) зобов'язаний здійснити відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених органом Пенсійного фонду. Слід зазначити і те, що під час розгляду справи відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) не ставить під сумнів наявність в нього обов'язку відшкодувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пенсій, призначених його колишнім працівникам відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058 за Списком № 2 за період з січня 2024 року до листопада 2024 року включно.

Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період, які надсилаються роботодавцю. Органи Пенсійного фонду зобов'язані повідомити підприємство про настання обставин, які впливають на суму відшкодування, шляхом надіслання відповідного розрахунку.

Як встановлено судом, на виконання вимог пункту 6.4 Інструкції №21-1 позивач за первісним позовом (відповідач за зустрічним позовом) направив на адресу відповідача за первісним позовом розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону №1788-XII та пункту 1 частини другої статті 114 Закону №1058-IV, якими визначався розмір щомісячних внесків за період з січня 2024 року до листопада 2024 року включно.

Доводи відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) про відсутність доказів вручення вказаних розрахунків, суд відхиляє, оскільки на орган Пенсійного фонду України покладено лише обов'язок направлення таких розрахунків підприємство, проте, вимога направлення з повідомленням про вручення поштового відправлення відсутня.

Так, до матеріалів справи надано Реєстри відправлених листів за період січень-листопад 2024 року, які містять штамп поштового оператора АТ «Укрпошта» про прийняття, що узгоджується з положеннями Порядку №270, які є належним підтвердженням виконання Управлінням обов'язку направлення Розрахунків на адресу АТ «ДТЕК Дніпроенерго», встановленого пунктами 6.4, 6.7 Інструкції №21-1.

Усі долучені до справи розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню, за формою та змістом відповідають додатку 6 Інструкції № 21-1, яким затверджено бланк розрахунку.

При цьому, зазначені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідачем за первісним позовом не оскаржені, а отже визначені ними суми належних до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є узгодженими. Доказів іншого до суду не надано.

З цих самих підстав суд відхиляє доводи, викладені представником відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) у письмових поясненнях та зустрічному позові щодо незгоди саме із розміром сум заборгованості, визначених на підставі таких розрахунків, оскільки вказані обставини не охоплюються предметом первісного позову, перебувають поза межами предмету зустрічного позову, та могли бути підставою для оскарження відповідних розрахунків по суті при своєчасному їх оскарженні відповідачем за первісним позовом (позивачем за зустрічним позовом), проте, не підлягають оцінці у межах розгляду даної справи.

Щодо доводів позивача за зустрічним позовом про відсутність повноважень у осіб, які підписували зазначені вище розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, суд зауважує наступне.

Як вже зазначалось судом, пунктом 6.4 Інструкції № 21-1 передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7).

Суд зауважує, що всі долучені до справи розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, за формою та змістом відповідають додатку 6 Інструкції № 21-1 (яким затверджено бланк розрахунку).

Суб'єктом підпису розрахунку (у додатку 6) зазначено керівника (заступника керівника) органу Пенсійного фонду України.

Водночас, згідно з пунктом 6.5 Інструкції №21-1, розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.

За змістом Розрахунків вбачається, що вони підписані керівником (заступником керівника) ГУ ПФУ в Запорізькій області (Енергодарське).

Отже, судом встановлено, що Розрахунки підписані уповноваженими вчиняти такі дії особами і відповідальність за надання їм таких повноважень покладено безпосередньо на орган Пенсійного фонду України. Доказів того, що зазначені особи не мали відповідних повноважень на момент підписання розрахунків до матеріалів справи не надано та судом не встановлено.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи суд враховує позицію Європейського суду з прав людини у справі "Голдер проти Сполученого Королівства", згідно з якою саме "небезпідставність" доводів позивача про неправомірність втручання в реалізацію його прав є умовою реалізації права на доступ до суду.

Отже, звертаючись до суду з позовом про захист своїх прав, позивач обтяжена обов'язком довести «небезпідставність» своїх доводів щодо порушеного права за захистом якого він звернувся до суду, надавши відповідні докази, зі змісту яких можливо встановити наявність спору саме на момент звернення до суду.

В силу правових висновків постанови Верховного Суду від 06.06.2024 у справі №400/1217/23: 1) обов'язок позивача доводити обставини, на які він посилається на обґрунтування своїх доводів, є ключовим аспектом принципу змагальності та рівності в судовому процесі; 2) позивач не може будувати власну позицію на тому, що вона є доведеною, допоки інша сторона не надасть доказів на її спростування (концепція негативного доказу), оскільки такий підхід нівелює саму сутність принципу змагальності; 3) обов'язок доведення обставин, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, у рівній мірі покладається на обох сторін. Кожна сторона повинна довести факти, на які вона посилається. При цьому підставу позову повинен довести саме позивач. Позивач повинен подати докази, на яких ґрунтуються його вимоги разом з поданням позовної заяви. В разі неможливості самостійно представити такі докази, позивач повинен про це повідомити суд та зазначити причини, з яких доказ не може бути подано. Крім того, позивач вправі подати до суду клопотання про витребування доказів, із зазначенням причини неможливості самостійного їх представлення та наведенням вжитих ним для цього заходів.; 4) посилання позивача на те, що в силу вимог частини другої статті 77 КАС України обов'язок доказування правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень покладається на відповідача, не заслуговують на увагу, оскільки визначений цією правовою нормою обов'язок відповідача не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Статтею 242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Реальність (справжність та правдивість) конкретної обставини фактичної дійсності не може бути сприйнята доведеною виключно через неспростування одним із учасників справи (навіть суб'єктом владних повноважень) декларативно проголошеного, але не доказаного твердження іншого учасника справи, позаяк протилежне явно та очевидно прямо суперечить меті правосуддя - з'ясування об'єктивної істини у справі.

Правильність саме такого тлумачення змісту ч. 1 ст. 77 та ч. 2 ст. 77 КАС України підтверджується правовим висновком постанови Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2020 по справі № 520/2261/19, що визначений ст. 77 КАС України обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Підсумовуючи вище викладене, суд зазначає, що, оскільки станом на день вирішення спору суду не надано доказів погашення АТ «ДТЕК Дніпроенерго» заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період з січня 2024 року по листопад 2024 року включно по Відокремленому підрозділу "Запорізька теплова електрична станція" Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" на суму 5 696 430,89 грн, наявні підстави для стягнення з відповідача за первісним позовом вказаної суми, а тому в цій частині первісний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Водночас, суд зазначає, що доводи позивача за зустрічним позовом про протиправність дій Управління щодо складання стосовно АТ «ДТЕК Дніпроенерго» та направлення на його адресу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з січня 2024 року по листопад 2024 року, є необґрунтованими, а тому зустрічний позов не підлягає задоволенню.

З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що у відповідності до приписів частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивачем не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, ЄДРПОУ 20490012) до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" (69006, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 20, ЄДРПОУ 00130872) про стягнення заборгованості по платежах до Пенсійного фонду - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 20, ЄДРПОУ 00130872) заборгованість у розмірі 5 696 430,89 грн за період з січня 2024 року до листопада 2024 року включно по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума позову підлягає стягненню на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, р/р НОМЕР_1 в філії Запорізьке обласне управління АТ "Державний ощадний банк України", МФО 313957, код ЄДРПОУ 20490012).

У задоволенні зустрічної позовної заяви Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 20, ЄДРПОУ 00130872) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними - відмовити у повному обсязі.

Розподіл судових витрат не проводиться.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 03 червня 2025 року.

Суддя О.О. Артоуз