Рішення від 03.06.2025 по справі 280/521/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

03 червня 2025 року Справа № 280/521/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом - ОСОБА_1

до - Військової частини НОМЕР_1

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

22.01.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (далі по тексту - відповідач), в якій позивач просить суд:

- поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду із даною позовною заявою;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надати до суду бойові розпорядження командира НОМЕР_2 окремої бригади територіальної оборони Регіонального управління Сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сил територіальної оборони Збройних Сил України на підставі яких особовий склад військової частини НОМЕР_1 передислоковано до АДРЕСА_1 , здійснюється оборона у першому ешелоні, особовий склад військової частини виконує бойові завдання на лінії безпосереднього зіткнення та у районах ведення бойових дій;

- визнати протиправними дії посадових осіб військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування зниженого розміру додаткової винагороди військовослужбовцю військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , за період з 01.03.2023 до 17.01.2024 за час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за час виконання бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 різницю між додатковою винагородою у розмірі 100 000 грн та 30 000 грн за період з 01.03.2023 до 17.01.2024 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, як військовослужбовець НОМЕР_3 окремого батальйону територіальної оборони (ВЧ НОМЕР_1 ), підпорядкованого ВЧ НОМЕР_4 , має право на отримання додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн. Згідно бойового наказу від 22.01.2023 № 69дск, у січні 2023 року 197 батальйон було передислоковано до Херсона, де він зайняв позиції в межах міста та прилеглих територій. Це було частиною бойового завдання НОМЕР_2 окремої бригади щодо кругової оборони Херсона, який постійно перебуває під артилерійськими та мінометними обстрілами. Фактично, підрозділ знаходився в першому ешелоні оборони. У січні 2024 року (наказ від 14.01.2024 № 180дск) батальйон був передислокований до Донецької області. Незважаючи на виконання бойових завдань на лінії безпосереднього зіткнення з противником та забезпечення діяльності підрозділів першого ешелону оборони, з березня 2023 року додаткова винагорода позивачу почала нараховуватися у розмірі 30 000 грн замість належних 100 000 грн. У зв'язку з цим, за період з 01.03.2023 по 06.01.2024 позивач не отримав повну суму додаткової винагороди. Просить суд задовольнити позов.

Ухвалою від 27.01.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

17.02.2025 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 7374), в якому останній зазначає, що ОСОБА_1 зарахований до особового складу ВЧ НОМЕР_1 з 16.05.2022 та проходить службу по теперішній час. Зазначає, що визначальною умовою нарахування та виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000,00 грн, є виконання бойових завдань у районах ведення бойових дій. Відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України щодо визначення районів бойових дій, з січня 2023 року не включені до районів ведення бойових дій м. Херсон та прилеглі населені пункти, але до районів ведення бойових дій віднесено острови Карантинний, Великий Потьомкін, Малий Потьомкін, Круглик на території Херсонської міської територіальної громади. Враховуючи саме, той факт, що АДРЕСА_1 та прилеглі населені пункти, які входять до зони відповідальності НОМЕР_3 батальйону ТРО не включені до районів ведення бойових дій, додаткова винагорода особовому складу військової частини НОМЕР_1 нараховувалась та виплачувалась, виходячи з розміру у 30 000,00 грн. Виходячи з вищевикладеного, зважаючи на те, що м. Херсон та прилеглі населені пункти, які входили до зони відповідальності НОМЕР_3 батальйону ТРО не включені до районів ведення бойових дій, позовні вимоги позивача, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Відповідно до наказу командира ВЧ НОМЕР_1 від 16.05.2022 № 54, позивач з 16.05.2022 перебуває на військовій службі у ВЧ НОМЕР_1 .

Відповідно до бойового розпорядження командира НОМЕР_2 окремої бригади територіальної оборони від 19.01.2023 № 58дск, НОМЕР_3 батальйону ТРО наказано прибути в район АДРЕСА_1 для переходу в оперативне підпорядкування НОМЕР_2 окремої бригади територіальної оборони та зайняти бойові позиції.

Згідно бойового розпорядження командира НОМЕР_2 окремої бригади територіальної оборони від 22.01.2023 № 69дск, відповідно до головного завдання НОМЕР_2 окремої бригади територіальної оборони - кругової оборони АДРЕСА_1 , НОМЕР_3 батальйону ТРО наказано зайняти район оборони у АДРЕСА_1 та частині прилеглих населених пунктів, та обладнати позиції для ведення можливого оборонного бою та протиповітряної оборони.

У подальшому фактично зона відповідальності НОМЕР_3 батальйону ТРО суттєво не змінювалась, а особовий склад батальйону продовжує перебувати у АДРЕСА_1 та прилеглих населених пунктах, виконувати завдання на лінії бойового зіткнення.

Згідно бойового наказу командира НОМЕР_2 окремої бригади територіальної оборони від 14.01.2024 № 180дск, 197 батальйон 18.01.2024 передислоковано до Донецької області.

Проти вказаних обставин сторони не заперечують.

Відповідно до наданої позивачем довідки про грошове забезпечення за період січень-грудень 2023 року, в січні - березні 2023 року включно позивач отримував додаткову у розмірі до 100 000 грн.

За змістом довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації, виданої ВЧ НОМЕР_1 від 08.02.2025 № 1465 ОСОБА_1 у період з 16.05.2022 по 18.01.2023, з 01.02.2023 по 28.02.2023, з 14.03.2023 по 19.04.2023, з 27.04.2023 по 02.05.2023, з 28.05.2023 по 04.06.2023, з 08.11.2023 по 08.11.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російською Федерації проти України, перебуваючи в районах с. Малі Щербаки Степногірської селищної громади Запорізької обл.; м Херсон, с-ща Придніпровське Херсонської міської громади Херсонської обл.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати додаткової винагороди у заниженому розмірі позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введений воєнний стан з 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та триває до теперішнього часу.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята Постанова № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168) пунктом 1 якої в редакції від 21.01.2023 було установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Відповідно до пункту 1-1 Постанови № 168 в редакції від 11.08.2023 та від 20.09.2023, установлено, що на період воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці), які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, визначений Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за № 745/32197 (далі - Порядок № 260).

Відповідно до пункту другого розділу XXXIV Порядку № 260, на період дії воєнного стану військовослужбовцям додаткова винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується в таких розмірах:

- 100 000 гривень - тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), та виконують бойові (спеціальні) завдання (в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах):

- під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно (у тому числі тим, що визначені в абзаці чотирнадцятому цього пункту);

- у районах ведення воєнних (бойових) дій з виявлення повітряних цілей противника;

- із здійснення польотів у районах ведення воєнних (бойових) дій, ведення повітряного бою;

- у районах ведення воєнних (бойових) дій з вогневого ураження противника у складі підрозділу (засобу) ракетних військ і артилерії;

- на території противника (в тому числі на території між позиціями військ противника та своїх військ, тимчасово окупованих (захоплених) противником територіях);

- з вогневого ураження повітряних (морських) цілей противника;

- з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;

- кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії (поза межами внутрішніх акваторій портів, пунктів базування, місць тимчасового базування);

- у районах ведення воєнних (бойових) дій медичному персоналу медичних частин та підрозділів;

- з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

Згідно з положеннями пунктів 3, 4 розділу XXXIV Порядку № 260, райони ведення воєнних (бойових) дій, склад діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України та склад резерву Головнокомандувача Збройних Сил України Сил оборони держави визначаються відповідними рішеннями Головнокомандувача Збройних Сил України.

Підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи) у період здійснення зазначених дій або заходів здійснюється на підставі таких документів:

- бойовий наказ (бойове розпорядження);

- журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

- рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів: командирів (начальників) військових частин - особовому складу військової частини; керівника органу військового управління - командирам (начальникам) військових частин (пункт 8 розділу XXXIV Порядку № 260).

Враховуючи зазначені норми законодавства, підставою для виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою КМУ № 168, є відповідні накази командирів (начальників), а документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів, здійснюється на підставі: бойових наказів (бойових розпоряджень), журналів бойових дій/ведення оперативної обстановки, бойових донесень або постових відомостей, а також рапортів командира підрозділу про участь військовослужбовця у бойових діях або заходах/виконанні бойових (спеціальних) завдань.

При цьому, виконання бойових завдань у районах ведення бойових дій не є визначальною (вичерпною) умовою для нарахування та виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн, оскільки відповідно до абзацу 2, 3 пункту 2 розділу XXXIV Порядку № 260 встановлено також такі умови як: 100 000 гривень - тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби та курсантам), та виконують бойові (спеціальні) завдання (у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах) під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно (у тому числі тим, що визначені в абзаці чотирнадцятому цього пункту).

Також, судом враховано, що згідно з роз'ясненням Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, які надані в листах № 423/1932 від 11.04.2023, № 423/1280 від 13.03.2023, під час дії воєнного стану додаткова винагорода у розмірі 100 000 гривень виплачується військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за час виконання бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно без умови їх обов'язкового перебування безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій.

Як свідчать встановлені обставини справи та не заперечується сторонами, що відповідно до бойового розпорядження командира НОМЕР_2 окремої бригади територіальної оборони від 19.01.2023 № 58дск, НОМЕР_3 батальйону ТРО наказано прибути в район с. Чорнобаївка Херсонської області для переходу в оперативне підпорядкування НОМЕР_2 окремої бригади територіальної оборони та зайняти бойові позиції.

Згідно бойового розпорядження командира НОМЕР_2 окремої бригади територіальної оборони від 22.01.2023 № 69дск, відповідно до головного завдання НОМЕР_2 окремої бригади територіальної оборони - кругової оборони АДРЕСА_1 , НОМЕР_3 батальйону ТРО наказано зайняти район оборони у АДРЕСА_1 та частині прилеглих населених пунктів, та обладнати позиції для ведення можливого оборонного бою та протиповітряної оборони.

У подальшому, фактично зона відповідальності НОМЕР_3 батальйону ТРО суттєво не змінювалась, а особовий склад батальйону продовжує перебувати у м. Херсон та прилеглих населених пунктах, виконувати завдання на лінії бойового зіткнення.

Згідно наказу командира НОМЕР_2 окремої бригади територіальної оборони від 14.01.2023 № 180дск, 197 батальйон 18.01.2024 передислоковано до Донецької області.

Суд враховує, що в матеріалах справи відсутні журнали бойових дій/ведення оперативної обстановки, бойові донесення або постові відомості, а також рапорти командира підрозділу про участь позивача у бойових діях або заходах/виконанні бойових (спеціальних) завдань, водночас наявна довідка від 08.02.2025 № 1465 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, яка підписана командиром військової частини НОМЕР_1 .

З вказаної довідки вбачається, що вона видана позивачу та підтверджує те, що останній в період з 16.05.2022 по 18.01.2023, з 01.02.2023 по 28.02.2023, з 14.03.2023 по 19.04.2023, з 27.04.2023 по 02.05.2023, з 28.05.2023 по 04.06.2023, з 08.11.2023 по 08.11.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російською Федерації проти України, перебуваючи в районах с. Малі Щербаки Степногірської селищної громади Запорізької обл.; м Херсон, с-ща Придніпровське Херсонської міської громади Херсонської обл.

Суд, дослідивши зміст вищевказаної довідки, встановив, що підставою для її видачі зокрема слугували: журнали бойових дій в/ч НОМЕР_1 № 13дск від 24.02.2022, № 22дск від 27.05.2022, № 25дск від 20.08.2022, № 43дск від 04.03.2023, № 52дск від 09.05.2023, № 66дск від 21.10.2023.

Таким чином, судом встановлено, що з вищевказаної довідки від 08.02.2025 № 1465, вбачається, що підставою для її видачі слугували накази командира та витяги з журналу бойових дій в/ч НОМЕР_1 , які були складені відповідачем у спірний період (з березня 2023 року по січень 2024 року) коли позивачу не нараховувалась та не виплачувалась збільшена виплата додаткової винагороди до 100 000 грн., відповідно до Постанови № 168.

Згідно з довідки про нарахування та у тримання грошового забезпечення, додаткова винагорода згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, була нарахована останньому у 2023 році в наступному розмірі: січень 2023 - 100 000,00 грн, лютий 2023 -70 645,16 грн, березень 2023 -82 142,00 грн, квітень 2023 - 19 354,00 грн, травень 2023 - 26 000,00 грн, червень 2023 - 13 546,39 грн, липень 2023 - 26 000,00 грн, серпень 2023 - 30 000,00 грн, вересень 2023 - 30 000,00 грн, жовтень 2023 - 28 000,00 грн, листопад 2023 - 0,00 грн та грудень 2023 - 113 333,33 грн (а.с.12).

У матеріалах справи відсутні відомості про нарахування позивачу додаткової винагороди за Постановою КМУ № 168 у 2024 році.

З огляду на зазначене, оскільки відповідачем не заперечується саме участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, матеріали справи містять бойові розпорядження, розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 , а з довідки від 08.02.2025 № 1465 вбачається, що вона була видана позивачу зокрема на підставі витягів з журналу бойових дій в/ч НОМЕР_1 , які були вчинені у спірний період, суд приходить до висновку, що позивач має право на нарахування додаткової винагороди на період дії воєнного стану, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі 100 000 грн, за період з 01.03.2023 по 31.11.2023 включно (а не по 17.01.2024 як просить позивач, оскільки в матеріалах справи відсутні відомості про розмір нарахування позивачу додаткової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 у 2024 році), в розрахунку на місяць пропорційно, за час забезпечення здійснення у цьому періоді заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за час виконання бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно.

Доводи відповідача про те, що Херсон та прилеглі населені пункти, які перебувають у зоні відповідальності НОМЕР_3 батальйону ТРО, не включені до районів ведення бойових дій, а тому додаткова винагорода особовому складу ВЧ НОМЕР_1 мала становити 30 000 грн, є необґрунтованими. Адже, як вже зазначалося, виконання бойових завдань саме в "районах ведення бойових дій" не є єдиною або вичерпною умовою для нарахування та виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивача звільнено від сплати судового збору на підставі частини 12 статті 5 Закону України «Про судовий збір», тому розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ; адреса листування: АДРЕСА_1 , військова частина НОМЕР_1 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування і невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000,00 грн за період з 01.03.2023 по 31.11.2023 включно в розрахунку на місяць пропорційно, за час забезпечення здійснення у цьому періоді заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за час виконання бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000,00 грн за період з 01.03.2023 по 31.11.2023, в розрахунку на місяць пропорційно, за час забезпечення здійснення у цьому періоді заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за час виконання бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно, з урахуванням проведених платежів.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 03 червня 2025 року.

Суддя Р.В. Сацький