Ухвала від 03.06.2025 по справі 240/33427/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття звіту про виконання судового рішення

03 червня 2025 року м. Житомир Справа № 240/33427/23

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

І. Обставини за яких заявник звернувся до суду та суть питання, що розглядається судом.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії із її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017, а саме без застосування ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (двоскладової формули при її обчисленні), починаючи з 09.10.2023. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017, а саме без застосування ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (двоскладової формули при її обчисленні), починаючи з 09.10.2023.

Вказане рішення суду набрало законної сили 03.01.2025.

04.02.2025 позивач, у порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 задоволено заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати до Житомирського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 у справі №240/33427/23 у місячний строк з дня отримання копії цієї ухвали.

03.04.2025 на адресу суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за вх. №25476/25, в якому відповідач повідомляє, що здійснив перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 у справі №240/33427/23. З 09.10.2023 виплата пенсії ОСОБА_1 проводиться з урахуванням рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/33427/23. За результатами проведеного перерахунку на виконання рішення у справі №240/33427/23 розмір пенсії ОСОБА_1 зменшується.

17.04.2025 від представника позивача на адресу суду надійшли заперечення на звіт вх. №30206/25.

ІІ. Нормативне регулювання питання, що розглядається судом.

Порядок здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, ухвалених судом в адміністративних справах, встановлено у статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Згідно з частинами 1 5 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України суд за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин 2 та/або 3 статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Відповідно до частини 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу.

ІІІ. Висновки суду за результатами розгляду звіту про виконання судового рішення.

На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/33427/23 Головним управлінням ПФУ в Житомирській області з 09.10.2023 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії зі збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, відповідно до положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017, а саме: без застосування ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (двоскладової формули при її обчисленні).

За результатами перерахунку на виконання рішення суду у справі №240/33427/23 розмір пенсії ОСОБА_1 становив:

- з 09.10.2023 - 3438,04 грн, в тому числі - 3114,94 грн - розмір пенсії; 152,28 грн -збільшення на 21% заробітку за стаж понад 20 років на виконання рішення №240/33427/23 (725,16 х 21%); 170,82 грн - додаткова пенсія, як особі віднесеній до потерпілих 2 категорії внаслідок аварії на ЧАЕС.

З 01.03.2024 - 3685,99 грн, в тому числі 152,28 грн, збільшення пенсії на 21% заробітку за стаж понад 20 років на виконання рішення №240/33427/23.

З 01.03.2025 - 4133,72 грн, в тому числі 152,28 грн збільшення пенсії на 21% заробітку за стаж понад 20 років на виконання рішення №240/33427/23.

Тобто, в результаті перерахунку на виконання рішення суду у справі №240/33427/23 розмір пенсії ОСОБА_1 зменшується.

Пунктом 4 розділу XV Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Зазначена у розрахунку пенсії ОСОБА_1 розрахункова величина 7597,41 грн не є заробітком самої особи, а визначена за формулою згідно п.2 ст.40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії і є результатом добутку таких величин: 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,02598, де:

3764,40 грн - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три 2014 - 2016 календарні роки, застосована на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII;

1,17 - коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії застосований на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році» від 20 лютого 2019 р. №124 та ч.2 ст.42 Закону №1058-IV;

1,11 - коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії застосований на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020» від 01.04.2020 №251 та ч.2 ст.42 Закону №1058-IV;

1,11 - коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії застосований на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22.02.2021 №127 та ч.2 ет.42 Закону 1058;

1,14 - коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії застосований на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 №118 та ч.2 ст.42 Закону №1058-IV;

1,197 - коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії застосований на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 №168 та ч.2 ст.42 Закону 1058;

1,02598 - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Розмір пенсії з 01.03.2023 визначений за формулою згідно ст.27 Закону 1058 становив 3620,64 грн, де:

- 3114,94 - основний розмір пенсії за віком, розрахований як добуток показника заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої обчислюється пенсія, визначеної відповідно до статті 40 та ст.42 Закону 1058, та коефіцієнт страхового стажу (7597,41 грн х 0,41000);

- 334,88 грн - доплата за понаднормовий стаж (16 років);

- 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії.

Тобто показник 7597,42 грн застосовується лише при визначенні основного розміру пенсії відповідно до ст.27 Закону 1058.

Враховуючи те, що відповідач здійснив позивачу перерахунок пенсії на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 у справі №240/33427/23 суд вважає за можливе прийняти поданий відповідачем звіт.

Отже, виконання суб'єктом владних повноважень дій, зазначених у резолютивній частині рішення, свідчить на користь того, що відповідач виконав рішення суду.

У разі незгоди позивача із сумами нарахованої пенсії на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 у справі №240/33427/23, позивач вправі ініціювати звернення із новим позовом до суду, оскільки предметом розгляду у справі №240/33427/23 була правомірність відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 із її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, а не правильність визначення середнього заробітку при нарахуванні суми пенсії.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі №240/33427/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суддя Д.М. Гурін