(про відмову у роз'ясненні судового рішення)
02 червня 2025 року м. Житомир справа № 240/12503/24
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Романченка Є.Ю., розглянувши заяву про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 подала заяву про роз'яснення судового рішення. Просить роз'яснити рішення щодо розрахункової величини, яку слід застосовувати при обрахунку її пенсії, на виконання судового рішення, прийнятого у даній справі.
Визначаючись щодо наявності підстав для роз'яснення судового рішення, суд зазначає про таке.
Частиною 1 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання (ч.2 ст.254 КАС України).
Положеннями ч.3 ст.254 КАС України передбачено, що суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, встановленого судом для виконання судового рішення, а так само строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання (ч.4 ст.254 КАС України).
Відповідно до ч.5 ст.252 КАС України ухвалу про роз'яснення судового рішення або відмову у його роз'ясненні може бути оскаржено.
Аналіз викладених норм, дає підстави для висновку, що роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом, та зумовлено нечіткістю судового рішення за змістом, коли таке є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить.
Водночас, ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення. Вимога логічності, зокрема, передбачає, що текст рішення має відображати причинно-наслідкові зв'язки у межах речення чи всього документу. Зокрема, мотивувальна частина рішення має відповідати його резолютивній частині. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.
Недотримання цих вимог може ускладнити або взагалі унеможливити виконання рішення суду, а тому роз'ясненню підлягають рішення суду у разі, якщо без такого роз'яснення їх важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Як роз'яснив Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові №7 від 20.05.2013 "Про судове рішення в адміністративній справі", в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду (пункт 19).
Тобто, роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі.
Так, у поданій заяві позивачка просить роз'яснити шляхи його виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області при зміні мінімальної пенсії за віком, зокрема застосування нового розміру мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законами України Про Державний бюджет України на відповідний рік.
У той час, прийнятим у даній справі рішенням зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії передбаченої статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991, в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік щомісячно з урахуванням раніше виплачених коштів, з 28.12.2023.
Суд вважає, що таке формулювання резолютивної частини рішення є чітким, оскільки визначає: осіб, яка зобов'язана вчинити певні дії та на користь якої необхідно вчинити таку дію, початок періоду вчинення дії, правову підставу, а також розрахункову величину, зокрема шести мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік щомісячно.
При цьому, будь-якого належного обґрунтування незрозумілості чи нечіткості судового рішення, на думку суду, позивачка не наводить. Водночас, слід відмітити, що незгода позивачки з розміром доплати до пенсії, який нарахований суб'єктом владних повноважень на виконання судового рішення, не стосується питання роз'яснення судового рішення.
Враховуючи викладене, постановлене судове рішення є чітким, зрозумілим і не потребує додаткового роз'яснення. Рішення суду викладено з додержанням норм, передбачених КАС України та набрало законної сили, за результатами апеляційного розгляду.
З огляду на викладене та враховуючи раціональність вищезазначених критеріїв доцільності роз'яснення судового рішення, у задоволенні заяви позивачки про роз'яснення рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.09.2024 необхідно відмовити, оскільки підстави для задоволення такої заяви відсутні.
У задоволенні заяви ОСОБА_2 про роз'яснення судового рішення від 23.01.2025, відмовити.
Керуючись статтями 243, 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заяви про роз'яснення судового рішення від 20.09.2024.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Є.Ю. Романченко