Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 червня 2025 року Справа№640/13171/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (ЄДРПОУ ВП: 44094124, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мілл Інвест» (ЄДРПОУ: 42292360, вул. Мечникова, буд. 14/1, м. Київ, 01133) про стягнення суми податкового збору,-
Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мілл Інвест», в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Мілл Інвест» з розрахункових рахунків у банках, податкового боргу по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в розмірі 77868,60 грн. на р/р UA848999980314050513000025711; отримувач - ГУК у Черніг. обл/тг м. Бахмут/18010400, код ЄДРПОУ - 37972475, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.).
В обґрунтування позовних вимог Головне управління ДПС у Чернігівській області посилається на те, що станом на 25.07.2022 за відповідачем обліковується податковий борг у розмірі 77868,60 грн, а саме, по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.08.2022 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).
12.03.2025 адміністративна справа № 640/13171/22 надійшла до Донецького окружного адміністративного суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Зеленову А.С.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.03.2025 адміністративну справу прийняти до провадження адміністративну справу. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Розгляд справи розпочато спочатку.
Відповідач не скористався правом надання відзиву на адміністративний позов.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до частини 1 статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази і відзив, встановив наступне.
Згідно даних Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 09.07.2018 зареєстровано в якості юридичної особи Товариство з обмеженою відповідальністю «Мілл Інвест», про що внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру про проведення державної реєстрації юридичної особи за №1 070 102 00000 76359.
09.07.2018 ТОВ «Мілл Інвест» взято на облік ДПІ у Печерському районі ГУ ДПЄ у м. Києві.
15.02.2019 ТОВ «Мілл Інвест» взято на облік Бахмацькою ДПІ ГУ ДПС у Чернігівській області як платника податків за неосновним місцем обліку.
Станом на 25.07.2022 року за ТОВ «Мілл Інвест» обліковується податковий борг в розмірі 77868,60 грн, а саме, по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості.
Податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (за об'єкти нежитлової нерухомості) підтверджується наступними документами:
- податковою декларацією з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 рік № 9006743968 від 26.01.2021, відповідно до інформаційної бази «Податковий блок» платником податків не було сплачено авансовий внесок з податку на нерухоме майно за 4 квартал 2021 року на суму 77868,60 грн.
У зв'язку з несплатою заборгованістю ГУ ДПС у Чернігівській області було сформовано податкову вимогу форми №955-13 від 24.02.2021, яку спрямовано на адресу платника засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з вимогою отримано відповідачем 02.03.2021.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами, суд виходить з наступного.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп. 14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Підпунктом 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пп. 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий оорг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючому надано право звернення до суду щодо стягнення кошів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків на суму податкового боргу або його частини.
Пунктами 95.1-95.3 ст.95 Податкового кодексу України визначено порядок стягнення коштів з рахунків в установах банків платника податків.
Так, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
За ТОВ «Мілл Інвест» обліковується податковий борг в розмірі 77868,60 грн по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (податкова декларацією з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 рік № 9006743968 від 26.01.2021, а саме, авансовий внесок з податку на нерухоме майно за 4 квартал 2021 року на суму 77868,60 грн).
Питання оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, регулюються статтею 266 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VІ зі змінами та доповненнями. Зокрема, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПКУ - є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об'єктом оподаткування згідно підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПКУ - є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Згідно з підпунктами 14.1.129 та 14.1.129 ' пункту 14.1 статті 14 ПКУ об'єкти житлової нерухомості - це будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки, а об'єкти нежитлової нерухомості - будівлі, приміщення, що не віднесені законодавством до житлового фонду.
Підпунктом 266.3.3 пункту 266.3 статті 266 ПКУ визначено, що база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджуюіь право власності на такий об'єкт.
Відповідно до порядку обчислення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначеного пунктом 266.7 статті 266 ПКУ, - платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 ПКУ. з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Підпунктом 266.9.1 пункту 266.9 статті 266 ПКУ визначено, що податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
Податкове зобов'язання за звітний рік з податку юридичними особами сплачується авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації (п.п. 266.10.1 п.266.10 ст.266 ПКУ).
Згідно з пп. 14.1.153 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до п. 59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено)податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового богу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
У зв'язку з наявною заборгованістю та відповідно до норм ст.59 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДПС у Чернігівській області вживались заходи щодо погашення податкового боргу шляхом направлення на адресу ТОВ «Мілл Інвест» податкової вимоги від 24.02.2021 року №955-13, яка отримана 02.03.2021 року.
Доказів оскарження зазначеної податкової вимоги у адміністративному або судовому порядку сторонами суду не надано, як і не надано доказів її відкликання податковим органом.
Підпунктом 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 кодексу передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.3 ст.95 Кодексу встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Беручи до уваги те, що суму заборгованості у розмірі 77868,60 грн відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується даними облікової картки, розрахунком формування податкової заборгованості; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору, або скасування відповідного рішення ДПС,не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст.ст.2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (ЄДРПОУ ВП: 44094124, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мілл Інвест» (ЄДРПОУ: 42292360, вул. Мечникова, буд. 14/1, м. Київ, 01133) про стягнення суми податкового збору - задовольнити.
Стягнути з розрахункових рахунків у банках Товариства з обмеженою відповідальністю «Мілл Інвест» (ЄДРПОУ: 42292360) податкового боргу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в розмірі 77868,60 грн на р/р UA848999980314050513000025711; отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг м.Бахмач/18010400, код ЄДРПОУ - 37972475, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.)
Рішення ухвалене та повне судове рішення складено 02.06.2025.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов