Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 червня 2025 року Справа №200/9786/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Зеленова А.С., розглянувши у письмовому провадженні питання витребування доказів по справі №200/9786/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2021 року позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, що складає 8845 (вісім тисяч вісімсот сорок п'ять) гривень 00 копійок.
До суду надійшло клопотання ОСОБА_1 , у якому позивач просить суд встановити Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради строк на виконання судового рішення та зобов'язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Наразі на розгляд у суді знаходиться звіт Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради Донецькій області про виконання судового рішення у справі, питання накладення штрафу.
Вирішуючи питання щодо витребування доказів, суд виходить з наступного.
Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною 4 ст.9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частиною 4 ст.77 КАС України встановлено, що суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
В той же час відсутність у суду всіх доказів унеможливлює повне і всебічне з'ясування судом обставин в адміністративній справі.
Частинами 6 та 7 ст. 80 КАС України визначено, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Відповідно до частин другої, третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З метою повного і всебічного з'ясування судом обставин та враховуючи вказані та вимоги Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про необхідність витребування наступних доказів з власної ініціативи.
Так, відповідно до статті 58 Бюджетного кодексу України звітність про виконання Державного бюджету України (кошторисів бюджетних установ) включає фінансову та бюджетну звітність.
Бюджетна звітність відображає стан виконання бюджету, містить інформацію в розрізі бюджетної класифікації.
Форми фінансової і бюджетної звітності та порядок їх заповнення встановлюються Міністерством фінансів України.
Зведення, складання та подання звітності про виконання Державного бюджету України здійснюються Казначейством України.
Казначейство України забезпечує достовірність інформації про виконання Державного бюджету України.
Звітність про виконання Державного бюджету України є оперативною, місячною, квартальною та річною.
Форми фінансової і бюджетної звітності та порядок їх заповнення встановлюються Міністерством фінансів України.
Відповідно до статті 80 Бюджетного кодексу України звітність про виконання місцевих бюджетів визначається відповідно до вимог, встановлених щодо звітності про виконання Державного бюджету України у статтях 58-61 цього Кодексу.
Порядок складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування, затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 24 січня 2012 № 44, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 9 лютого 2012 р. за № 196/20509 (далі- «Порядок складання бюджетної звітності»).
Відповідно до п. 5 Розділу 1 «Порядку складання бюджетної звітності» звітним періодом для складання місячної бюджетної звітності є період, що починається 01 січня і закінчується в останній день звітного місяця. Звітним періодом для складання квартальної (проміжної) бюджетної звітності є період, що починається 01 січня і закінчується в останній день звітного кварталу. Квартальна (проміжна) бюджетна звітність складається за I квартал, перше півріччя та за дев'ять місяців звітного року.
У зв'язку з наведеним, суд вважає за необхідне витребувати у Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій квартальну (проміжну) бюджетну звітність за перший квартал 2025 року Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (код за ЄДРПОУ 41336065).
Крім того, в матеріалах справах наявні документи щодо здійснення через систему дистанційного обслуговування «Клієнт Казначейства - Казначейство» Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради за видатків у 2024 році.
Відповідно до п. 21. «Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану», затвердженого Постановою КМУ від 9 червня 2021 р. № 590, у разі переміщення розпорядника (одержувача) бюджетних коштів у зв'язку із службовою необхідністю його розрахунково-касове обслуговування може здійснюватися органом Казначейства за місцем дислокації. Такому органу Казначейства надається Казначейством доступ до бази даних Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів і одержувачів бюджетних коштів, мережі, рахунків відповідного розпорядника (одержувача) бюджетних коштів.
У зв'язку з чим суд вважає за необхідне витребувати такі докази:
-інформацію, з якої дати (після введення воєнного стану ) відновлено розрахунково-касове обслуговування органом Казначейства Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, вказати місце його дислокації (зазначити найменування міста), та документи (за виключенням таємних) з цього приводу;
-інформацію, з якої дати (після введення воєнного стану ) фактично розпочалося органом Казначейства проведення видатків Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, та документи (платіжні) з цього приводу;
-інформацію чи надано відповідному органу Казначейства (після введення воєнного стану ), так з якої дати, доступ до бази даних Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів і одержувачів бюджетних коштів, мережі, рахунків Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, та документи (за виключенням таємних) з цього приводу.
Також, під час розгляду справи судом було звернута увага на інформацію Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, що органами соціального захисту населення області, включаючи ті, які зареєстровані на тимчасово окупованій території (Вугледарське міське управління соціального захисту населення, управління соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації, управління соціального захисту населення Маріупольської райдержадміністрації), окрім Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, відновлено та здійснюється реалізація загальнодержавних програм, зокрема бюджетної програми КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду».
У зв'язку з чим, суд вважає за необхідне витребувати бюджетну звітність за бюджетною програмою КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду» Вугледарського міського управління соціального захисту населення (Код за ЄДРПОУ 25953362), управління соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації (Код за ЄДРПОУ 03197227), управління соціального захисту населення Маріупольської райдержадміністрації (Код за ЄДРПОУ 43967473) за періоди:
- 24 лютого 2022 року - 31 грудня 2022 року;
- 1 січня 2023 року - 31 грудня 2023 року;
- 1 січня 2024 року - 31 грудня 2024 року;
- 1 січня 2025 року - 31 березня (перший квартал) 2025 року.
Враховуючи викладене та керуючись статями 9, 70-90, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
витребувати у Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області наступні докази:
-квартальну (проміжну) бюджетну звітність за перший квартал 2025 року Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (код за ЄДРПОУ 41336065)
-інформацію, з якої дати (після введення воєнного стану ) відновлено розрахунково-касове обслуговування органом Казначейства Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, вказати місце його дислокації (зазначити найменування міста), та документи (за виключенням таємних) з цього приводу;
-інформацію, з якої дати (після введення воєнного стану) фактично розпочалося органом Казначейства проведення видатків Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, та документи (платіжні) з цього приводу;
-інформацію чи надано відповідному органу Казначейства, так з якої дати, доступ до бази даних Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів і одержувачів бюджетних коштів, мережі, рахунків Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, та документи (за виключенням таємних) з цього приводу.
- бюджетну звітність за бюджетною програмою КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду» Вугледарського міського управління соціального захисту населення (Код за ЄДРПОУ 25953362), управління соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації (Код за ЄДРПОУ 03197227, управління соціального захисту населення Маріупольської райдержадміністрації (Код за ЄДРПОУ 43967473) за періоди:
- 24 лютого 2022 року - 31 грудня 2022 року;
- 1 січня 2023 року - 31 грудня 2023 року;
- 1 січня 2024 року - 31 грудня 2024 року;
- 1 січня 2025 року - 31 березня (перший квартал) 2025 року.
Витребувані матеріали надати суду в строк до 6 червня 2025 року включно.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Ухвалу постановлено та підписано 2 червня 2025 року
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов