Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про закриття провадження у справі
02 червня 2025 року Справа №640/29388/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши у письмовому провадженні заяву про закриття провадження у адміністративній справі за позовом керівника Обухівської окружної прокуратури в інтересах держави до Управління культури Київської обласної державної адміністрації, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії
Керівник Обухівської окружної прокуратурі (08700, Київська область, м.Обухів, вул.Володимира Чаплінського, 7) в інтересах держави звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління культури Київської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38812525, 01196, м.Київ, пл.Лесі України, 1), Міністерства культури та інформаційної політики України (код ЄДРПОУ 43220275, 01601, м.Київ, вул.Івана Франка, 19; перейменовано на Міністерство культури та стратегічних комунікацій України) про визнання протиправною бездіяльність Управління культури Київської обласної державної адміністрації й Міністерства культури та інформаційної політики України щодо невиконання вимог наказу Міністерства культури України № 501 від 27.06.2019 та Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України № 158 від 11.03.2013 (у редакції наказу Міністерства культури України № 501 від 27.06.2019) щодо незабезпечення занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України розташованого на території м. Ржищів об'єкта культурної спадщини національного значення, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом України “Про охорони культурної спадщини», та не включеного до Державного реєстру нерухомих пам'яток України станом на день набрання чинності наказом Міністерства культури України № 501 від 27.06.2019, а саме Свято-Троїцького храму, пам'ятки архітектури 19 ст., розташованого в центрі міста Ржищів по вулиці Соборна, 5 (охоронний № 927, прийнятого на облік на підставі постанови Ради Міністрів УРСР № 442 від 06.09.1979) та зобов'язання останніх вжити вичерпних заходів для занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України вищевказаного об'єкту культурної спадщини за категорією національного значення.
25 жовтня 2022 року ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження у справі. Призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні). (https://reyestr.court.gov.ua/Review/100588986).
Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
З метою забезпечення розгляду адміністративної справи здійснено автоматизований розподіл судових справ між іншими окружними адміністративними судами України.
Адміністративну справу передано до Донецького окружного адміністративного суду.
19 травня 2025 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу прийнято до провадження.
22 травня 2025 року від позивача надійшла заява про закриття провадження у справі. В обґрунтування зазначено, що в період провадження справи у суді Департаментом КОДА та МКІП вжито заходи щодо добровільного виконання заявлених прокурором позовних вимог шляхом направлення вищезазначених переліків об'єктів культурної спадщини Київської області до МКІП з листом від 11.01.2023 № 334/04/41.01-N-2023; опрацювання цих переліків МКІП та виявлення в них неточностей, про що викладено в листі МКІП від 13.03.2023 № 06/35/2285-23 про повернення їх на доопрацювання до КОДА, а також в листі від 05.04.2023 №05/35/2228-23; повторного направлення виправлених переліків об'єктів культурної спадщини області КОДА до МКІП листом від 12.04.2023 № 3666/04/41.01-N/2023, з метою вирішення питання про їх включення/ не включення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Вищевказана інформація Обухівській окружній прокуратурі стала відома з листа Київської обласної прокуратури від 11.05.2023 № 15/4-163вих-23, яку, в свою чергу, листом Департаменту КОДА від 03.05.2023 № 4404/41.1-N/41.01-N/2023 повідомлено про скерування КОДА до МКІП з листами від 12.04.2023 № 3666/04/41.01-N/2023, від 24.04.2023 № 4089/06/41.01-N/2023 та Департаментом КОДА до МКІП листом від 03.05.2023 № 4401/41.1-N/41.01-N/2023 уточнених переліків об'єктів культурної спадщини Київської області, взятих на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом України “Про охорону культурної спадщини», та не включених до Реєстру станом на день набрання чинності наказом Мінкультури України від 27.06.2019 № 501, для вирішення питання про їх включення чи відсутність підстав для включення до Реєстру.
Опрацюванням листа Департаменту КОДА від 03.05.2023№ 4404/41.1-N/41.01-N/2023 та доданого листа від 12.04.2023 № 3666/04/41.01-N/2023 щодо уточненого списку пам'яток архітектури Київської області встановлено, що зазначений у даній позовній заяві об'єкт культурної спадщини, а саме: Свято-Троїцький храм, пам'ятка архітектури 19 ст., розташованого в центрі міста Ржищів по вулиці Соборна, 5 (охоронний № 927, прийнято на облік на підставі постанови Ради Міністрів УРСР № 442 від 06.09.1979) обліковується під № 26 в уточненому переліку об'єктів культурної спадщини національного значення Київської області як Троїцька церква. Вищезазначене свідчить про визнання відповідачами позовних вимог та їх виконання після направлення Обухівською окружною прокуратурою позову до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Відповідач - Міністерство культури та стратегічних комунікацій України надав відзив, в якому зазначив, що в у спірних правовідносинах діяв відповідно до статті 19 Конституції України, а саме лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив клопотання відповідача задовольнити та закрити провадження у справі.
Вирішуючи клопотання по суті, суд зазначає таке.
Пунктом 8 частини 1 статті 238 КАС України встановлено, що суд закриває провадження у справі, якщо щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Для закриття провадження відповідно до вказаної норми необхідним є настання сукупності наступних обставин: самостійне виправлення суб'єктом владних повноважень оскаржуваних порушень після звернення позивача до суду з відповідним позовом, а також можливість повного відновлення законних прав та інтересів позивача внаслідок виправлення оскаржуваних порушень, без визнання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 800/369/17 зазначено, що у розумінні пункту 8 частини 1 статті 238 КАС України у разі встановлення під час розгляду справи виправлення відповідачем оскаржуваних позивачем порушень, суд має вирішити питання можливості закриття провадження у справі. При цьому, вирішуючи зазначене питання, суд має з'ясувати, чи не призведе закриття провадження у справі до того, що законні права та інтереси позивача не будуть відновлені навіть після виправлення відповідачем оскаржуваних порушень.
Тобто, для застосування такої підстави для закриття провадження у справі необхідна сукупність певних фактів. Зокрема, оскаржувані порушення мають бути виправлені самостійно суб'єктом владних повноважень, а також мають бути відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання таких дій чи бездіяльності протиправними.
Повідомлені позивачем обставини свідчать про те, що відповідачами усунуто порушення, які були підставою для звернення позивача із позовом до суду.
Отже, з урахуванням викладеного вище, суд вважає, що підстави для задоволення позову відпали, а суб'єктом владних повноважень (відповідачем) самостійно виправлено порушення, при чому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання протиправними дій цього відповідача, тому наявні підстави для закриття провадження у справі відповідно до пункту 8 частини 1 статті 238 КАС України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження, визначених пунктом 8 частини 1 статті 238 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 238, 243 КАС України, суд
Провадження у справі за позовом керівника Обухівської окружної прокуратури в інтересах держави до Управління культури Київської обласної державної адміністрації, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити ді закрити.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.О. Кошкош