Рішення від 02.06.2025 по справі 160/9062/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2025 року Справа № 160/9062/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

27 березня 2025 року ОСОБА_1 в особі представника Стефаненко Анастасії Сергіївни, через систему "Електронний Суд" звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогами:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо не зарахування до страхового стажу періодів роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з стажу з 13.12.1989 по 21.07.1991 та з 25.06.1993 по 29.08.1994, протиправними.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , період роботи до страхового стажу:

- з 13.12.1989 по 21.07.1991 - у виробничому кооперативі «Олімп» на всих видах робіт;

- з 25.06.1993 по 29.08.1994 - в Державному комунальному підприємстві “Ван-Си-Тан» на посаді заступника директора з реалізації, та зробити перерахунок пенсії з 25.01.2021 з моменту призначення пенсії за віком.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 13.10.2014 року призначена пенсія по інвалідності, згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте при призначенні пенсії позивачу відповідачем протиправно не зараховано до страхового стажу період роботи з 13.12.1989 по 21.07.1991 у виробничому кооперативі «Олімп» та з 25.06.1993 по 29.08.1994 в Державному комунальному підприємстві “Ван-Си-Тан». Зазначив, що записи в трудовій книжці серії НОМЕР_2 від 14.06.1980 підтверджують вищезазначений період роботи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 відкрито провадження у даній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем 26.05.2025 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що до страхового стажу ОСОБА_1 , згідно зазначеної трудової книжки, не зараховано період роботи з 13.12.1989 по 21.07.1991 в ПК «Олимп» (записи №16 №17), оскільки відсутній номер та дата наказу про звільнення, що є порушенням вимог Інструкції. Період роботи в Малому підприємстві “Ван-Си-Тан» зараховано з 22.07.1991 (запис № 18) по дату переведення до Державного комунального підприємства “Ван-Си-Тан», тобто по 25.06.1993 (запис №19), оскільки відсутній наказ про прийняття по переводу.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 13.10.2014 року призначена пенсія по інвалідності, згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з 26.01.2021 Позивачу була призначена пенсія за віком відповідно до Закону № 1058.

28.02.2025 представник позивача звернувся із заявою до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з приводу перерахунку призначеної йому пенсії.

Листом від 19.03.2025 № 0400-010307-8/56101 «Про розгляд запиту» було повідомлено, що - «… загальний страховий стаж заявника врахований за періоди роботи з 01.09.1976 по 30.06.2022 згідно наданих документів, а саме: диплому серії НОМЕР_3 від 27.02.1980, трудової книжки НОМЕР_2 від 14.07.1980, а також даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. До страхового стажу ОСОБА_1 , згідно зазначеної трудової книжки, не зараховано період роботи з 13.12.1989 по 21.07.1991 в ПК «Олимп» (записи №16-№17), оскільки відсутній номер та дата наказу про звільнення, що є порушенням вимог Інструкції. Період роботи в Малому підприємстві “Ван-Си-Тан» зараховано з 22.07.1991 (запис №18) по дату переведення до Державного комунального підприємства “Ван-Си-Тан», тобто по 25.06.1993 (запис №19), оскільки відсутній наказ про прийняття по переводу».

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом порушених прав до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).

Відповідно до статті першої Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

У відповідності до статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років.

Згідно частини 1 статті 26 Закону № 1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.

Частиною 2 статті 26 Закону № 1058-IV визначено що у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років.

Згідно статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Приписами статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 1, 2, 27 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Матеріалами справи, а саме трудовою книжкою позивача серії НОМЕР_2 від 14.07.1980 підтверджено, що позивач:

- Запис № 16 -13.12.1989 - (мовою оригіналу) принятий на все виды работ в производственный кооператив «Олимп» при Днепропетровском главснабе Госснабе УССР;

- Запис № 17 - 21.07.1991 - звільнений за власним бажанням.

В графі де зазначається номер та дата наказу зазначено, трудовий договір № 679 від 13.12.1989, а навпроти звільнення - заява від 19.07.1991, тобто він був прийнятий на підставі трудового договору, а звільнений на підставі заяви без наказів.

- Запис № 18 - 22.07.1991 - прийнятий заступником директора по реалізації в Мале підприємство “Ван-Си-Тан»;

- Запис № 19- 25.06.1993 - переведений в Державне комунальне підприємство “Ван-Си-Тан» на посаду заступника директора по реалізації, у зв'язку з реорганізацією Малого підприємства “Ван-Си-Тан» , згідно рішення Кировоградського РІК № 350-р від 25 червня 1993 року;

- Запис № 20 - 29.08.1994 - звільнений за власним бажанням.

Записи про спірні періоди роботи засвідчено відповідними печатками підприємств.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту Порядок № 637).

Так, згідно пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Крім того, відповідно до пункту 20 Порядку № 637 для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки встановленого зразка підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а уточнюючі довідки підприємств необхідні в разі відсутності відповідних відомостей у трудовій книжці.

Отже суд вважає, що відповідачем безпідставно не зараховано до страхового стажу ОСОБА_1 , згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 14.07.1980, період роботи з 13.12.1989 по 21.07.1991 в ПК «Олимп» (записи №16-№17) та період роботи в Малому підприємстві “Ван-Си-Тан», який зараховано з 22.07.1991 (запис №18) по дату переведення до Державного комунального підприємства “Ван-Си-Тан», тобто по 25.06.1993 (запис №19), а тому належним захистом порушеного права Позивача буде зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , період роботи до страхового стажу: з 13.12.1989 по 21.07.1991 - у виробничому кооперативі «Олімп» на всіх видах робіт; з 25.06.1993 по 29.08.1994 - в Державному комунальному підприємстві “Ван-Си-Тан» на посаді заступника директора з реалізації, та зробити перерахунок пенсії з 26.01.2021 з моменту призначення пенсії за віком.

Вимогу позивача зробити перерахунок пенсії з 25.01.2021 з моменту призначення пенсії за віком суд вважає неприйнятною, тому що в матеріалах справи наявна заява позивача до пенсійного органу про перерахунок пенсії, яка має дану звернення 26.01.2021

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У свою чергу, суд перевіряє, зокрема, чи діяв ПФУ обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094; ІК в ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо не зарахування до страхового стажу періодів роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з стажу з 13.12.1989 по 21.07.1991 та з 25.06.1993 по 29.08.1994.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , період роботи до страхового стажу: з 13.12.1989 по 21.07.1991 - у виробничому кооперативі «Олімп» на всіх видах робіт; з 25.06.1993 по 29.08.1994 - в Державному комунальному підприємстві “Ван-Си-Тан» на посаді заступника директора з реалізації, та зробити перерахунок пенсії з 26.01.2021 з моменту призначення пенсії за віком

В задоволенні іншої частини вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 02 червня 2025 року.

Суддя Е.О. Юрков