за наслідками розгляду заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення
03 червня 2025 року ЛуцькСправа № 140/14217/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Плахтій Н.Б., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у даній справі позов задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації провести з 05 березня 2020 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги відповідно до статті 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року; у задоволенні решти вимог відмовлено.
15.05.2025 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом термін звіт про виконання рішення суду, яке набрало законної сили. Заява обґрунтована тим, що на момент подачі вказаної заяви судове рішення у даній справі залишається невиконаним.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 вказану заяву прийнято до розгляду в порядку письмового провадження; одночасно встановлено відповідачу (боржнику) строк до 26.05.2025 для подання до суду пояснень щодо виконання рішення суду у цій справі та їх документального підтвердження (разом із доказами надіслання копій позивачу).
23.05.2025 від відповідача надійшли пояснення, в яких посилається на те, що виплата допомоги за рішеннями суду здійснюється коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 №902, який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Забезпечення виконання рішень суду» (далі - бюджетні кошти). Бюджетні кошти спрямовуються з дотриманням пріоритетності напрямів, першочерговим з яких є забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», боржниками у виконанні яких визначено регіональні органи соціального захисту населення.
Управління наразі проводить нарахування різних видів соціальних допомог, на усі нарахування розроблене програмне забезпечення, ні судом, ні жодним законодавчим актом на визначено механізм проведення нарахування та виплати цього виду допомоги. Це ж стосується і ведення реєстру отримувачів цієї допомоги згідно рішень суду.
Також відповідач повідомляє про те, що управлінням неодноразово подавались запити до Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації про виконання судових рішень по питанню надання громадянам роз'яснень нарахування та виплати щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на які отримано відповідь про подачу запитів до Міністерства соціальної політики України. У Камінь-Каширському районі нікому не проводилась виплата щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що дорівнює 40 % від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року згідно рішень суду.
Відповідно до частин першої, другої, п'ятої статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Ухвалу суду про відмову у задоволенні заяви може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції.
Заяву розглянуто судом в письмовому провадженні.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що заяву необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Європейський суд з прав людини у своїй сталій практиці зазначає, що виконання судових рішень є невід'ємною частиною судового процесу, оскільки без цієї стадії судового процесу сам факт прийняття будь якого рішення суду втрачає сенс. Саме на цій стадії судового процесу завершується відновлення порушених прав особи.
Наведене означає, що учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2021 року у цій справі суд не зобов'язував відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Проте вказана обставина не позбавляє позивача права звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду після його ухвалення.
Згідно з частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
За приписами частини десятої статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Наведені процесуальні норми мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення.
Як встановлено судом, для примусового виконання рішення суду від 19.02.2021 у цій справі, яке набрало законної сили 23.03.2021, було видано виконавчий лист №18770/2021 (в частині зобов'язання Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації провести з 05 березня 2020 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги відповідно до статті 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.).
Виконавчий лист перебуває на цей час на примусовому виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Таким чином, позивач зі свого боку вчиняла активні дії, спрямовані на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у цій справі.
Поряд з тим, обґрунтовуючи неможливість виконання рішення суду від 19.02.2021 у справі, Управління покликається на відсутність відповідних бюджетних коштів. Проте відповідач не надає доказів вчинення ним активних дій з метою виділення коштів для виконання рішення суду.
Враховуючи, що в матеріалах справи відсутні докази виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у справі №140/14217/20, суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням вказаного судового рішення та в порядку частини третьої статті 382-1 КАС України зобов'язати відповідача (боржника) Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації подати у встановлений судом строк звіт про виконання цього судового рішення.
Керуючись статтями 248, 256, 382, 382-1 КАС України, суд
Заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Зобов'язати відповідача (боржника) Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації (44501, Волинська обл., Камінь-Каширський р-н, м.Камінь-Каширський, вул. Воля, 2, код ЄДРПОУ 03192023) в строк тридцять днів з дня отримання цієї ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у справі №140/14217/20 разом з доказами надіслання копії звіту позивачу.
Роз'яснити, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
Зобов'язати відповідача Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації у разі невиконання рішення суду у цій справі або неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, надати суду відомості про керівника (особу, відповідальну за виконання рішення суду): прізвище, ім'я, по батькові, посада, реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій