Іменем України
27 травня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/166/25
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В., за участю секретаря судового засідання Гринчук О.К., розглянувши у вікритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу
за позовом: Акціонерного товариства “ОБЛТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО»
вул. Реміснича, 55-Б, м. Чернігів, 14000
код ЄДРПОУ 03357671
до відповідача: Виконавчого комітету Чернігівської міської ради
вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000
код ЄДРПОУ 04062015
про стягнення 11 587 831,82 грн
за участю представників:
від позивача: Малолєткін Р.С., Точона О.П.
від відповідача: Солончева О.П.
Акціонерним товариством «ОБЛТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» подано позов до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради про стягнення 11 587 831,82 грн заборгованості між вартістю економічно-обґрунтованого тарифу та вартістю фактично застосованого тарифу для населення в опалювальному періоді 2021-2022 за жовтень 2021 року.
Дії суду щодо розгляду справи.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 26.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 27.03.2025; встановлено учасникам справи строк для подання до суду заяв по суті справи.
Учасники справи були належним чином повідомлені про дату, час та місце підготовчого судового засідання, що підтверджується довідками про доставку 26.02.2025 о 18:30 електронного листа до електронних кабінетів сторін в системі Електронний суд
12.03.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з додатками.
25.03.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив.
Суд долучив відзив на позов та відповідь на відзив до матеріалів справи, справа розглядається з їх урахуванням.
27.03.2025 суд задовольнив усне клопотання представника відповідача про відкладення підготовчого засідання та постановив протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 16.04.2025.
31.03.2025 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, які суд долучив до матеріалів справи, справа розглядається з їх урахуванням.
16.04.2025 суд постановив протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 08.05.2025.
08.05.2025 від позивача надійшли додаткові пояснення по справі, які долучено судом до матеріалів справи.
08.05.2025 суд постановив протокольну ухвалу про оголошення перерви в судовому засіданні до 27.05.2025.
27.05.2025 судом проголошене скорочене рішення (вступну та резолютивну частини).
Позиції сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі рішення від 03.11.2021 №662 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії, послуги з постачання гарячої води Акціонерному товариству “Облтеплокомуненерго» для потреб населення» у відповідача виник обов'язок відшкодовувати позивачу, який є суб'єктом господарювання, втрати підприємства, зумовлені різницею в тарифах, зазначених у п.1-3, 5-10 та п.12 цього рішення, з бюджету Чернігівської міської територіальної громади згідно з відповідними програмою та порядком, затвердженими Чернігівською міською радою. Відповідач зобов'язання з відшкодування різниці між вартістю економічно-обґрунтованого тарифу та вартістю фактично застосованого тарифу для населення в опалювальному періоді 2021-2022 роках за жовтень 2021 року не виконав, що і стало підставою для звернення до суду.
Відповідач у відзиві на позов проти позовних вимог заперечує, зазначаючи, що розрахунки втрат, зумовлені різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021 - 2022 років, подані суб'єктом господарювання не за встановленою Порядком формою, зокрема додатково до затверджених Порядком форм АТ «Облтеплокомуненерго» безпідставно додано графи «ПДВ 20%» та «Всього з ПДВ», що не передбачено Порядком.
Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради рішення щодо відшкодування втрат АТ «Облтеплокомуненерго», зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021-2022 років, за жовтень 2021 року не приймалось через невідповідність поданих підприємством розрахунків Порядку.
Лише 03.11.2021 виконавчим комітетом Чернігівської міської ради прийнято рішення №662 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послугу з постачання теплової енергії, послуги з постачання гарячої води АТ «ОБЛТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» для потреб населення», тобто поза межами періоду, за який позивач просить стягнути різницю в тарифах.
Крім того, відповідач зазначає, що Законом № 1730, Законом № 2479, Методикою та Положенням ТК врегульовані питання визначення, підтвердження, врегулювання заборгованості з різниці в тарифах, встановлених уповноваженими органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, утвореної після 1 червня 2021 року. Вимоги АТ «Облтеплокомуненерго» про відшкодування втрат, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021-2022 років, за жовтень 2021 року з бюджету Чернігівської міської територіальної громади не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до законодавства мають відшкодовуватись у встановленому порядку за рахунок видатків державного бюджету як такі, що утворились після 1 червня 2021 року.
У бюджеті Чернігівської міської територіальної громади не передбачені фінансові можливості для відшкодування втрат підприємств, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021 - 2022 років.
Також відповідач повідомляє, що АТ «Облтеплокомуненерго» здійснило та подало на розгляд і підтвердження тимчасовій територіальній комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах Чернігівської ОДА розрахунки різниці в тарифах, що утворилася з 01.06.2021 по 01.07.2022 (в тому числі за жовтень 2021 року) для подальшого її відшкодування за рахунок коштів державного бюджету України. Протоколом №25 засідання тимчасові територіальній комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах Чернігівської ОДА від 13.11.2024, узгоджено уточнений обсяг заборгованості з різниці в тарифах, розрахований та наданий АТ «Облтеплокомуненерго» тимчасовій територіальній комісії, за період з 01.06.2021 по 30.06.2022 включно в розмірі 195 535 523 грн (без ПДВ).
Позивач у відповіді на відзив зазначає, що п. 12 Рішення № 662 від 03.11.2021 чітко визначено, що тарифи встановлюються для розрахунків з населенням в опалювальному періоді 2021-2022 роках та відповідно даного рішення, відсутні будь-які застереження щодо застосування тарифів з листопада 2021 року чи з іншої дати. Рішення № 662 розповсюдило свою дію з початку опалювального періоду 2021/2022 років, який було розпочато відповідно до розпорядження Чернігівської міської ради від 08.10.2021 № 141-р.
Листом з додатками за вих. № 296/04 від 31.01.2022, отриманим відповідачем 03.02.2022, позивач надав доопрацьовані розрахунки. Відповіді від відповідача про наявність будь-яких зауважень щодо доопрацьованих документів не надходило. За весь час відповідач не надав доказів повторного повідомлення АТ «Облтеплокомуненерго» про існуючі недоліки.
У п. 12 Рішення № 662 було зазначено ПДВ, та у самих формах, які є додатком до Порядку, у графах 3 та 4 АТ «Облтеплокомуненерго» були зазначені суми без ПДВ. Отже, позивач повністю дотримався встановленої форми, зазначивши підсумкову суму без ПДВ та додавши суму ПДВ окремо.
Виконання відповідачем свого грошового зобов'язання не може ставитися у залежність від фінансових можливостей бюджету Чернігівської міської територіальної громади на ці цілі (наявності коштів).
Відповідач у запереченнях на відповідь на відзив узагальнює свої доводи, які зводяться до того, що позивачем не дотримано законодавчо визначеної процедури відшкодування різниці в тарифах за послуги теплопостачання, а відтак підстав для задоволення позову відповідач не вбачає.
Обставини справи встановлені судом.
Акціонерне товариство “Облтеплокомуненерго» - теплопостачальне підприємство, основним видом діяльності якого є постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря (код 35.30.).
Згідно з дефініцією, наведеною в статті 1 Закону України “Про теплопостачання», постачання теплової енергії (теплопостачання) - господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору.
08.10.2021 Чернігівською міською радою прийнято рішення № 141-р “Про початок опалювального сезону 2021-2022 років на території міста Чернігова», відповідно до пункту 1 визначено розпочати постачання теплової енергії до закладів охорони здоров'я, освіти, соціального захисту населення, житлового фонду всіх форм власності та управління, інших споживачів теплової енергії з 08:00 год 11 жовтня 2021 року.
03.11.2021 Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради прийнято рішення № 662 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії, послуги з постачання гарячої води Акціонерному товариству «Облтеплокомуненерго» для потреб населення» (надалі - Рішення № 662).
Пунктами 1-3, 5-10 Рішення № 662 взято до відома розмір економічно-обґрунтованих тарифів.
Так, пунктом 1 взято до відома, що економічно обґрунтовані тарифи на теплову енергію, які визначаються як сума тарифів на виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії без урахування витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів, постачання теплової енергії з урахуванням витрат на утримання індивідуальних теплових пунктів АТ «Облтеплокомуненерго», для потреб населення складають: тариф на теплову енергію - 1986,61 грн/Гкал (без ПДВ) за такими складовими: тариф на виробництво теплової енергії - 1452,65 грн/Гкал (без ПДВ); тариф на транспортування теплової енергії - 498,93грн/ Гкал (без ПДВ); тариф на постачання теплової енергії - 35,03 грн/Гкал (без ПДВ).
Пунктом 2 взято до відома, що економічно обґрунтовані тарифи на теплову енергію, які визначаються як сума тарифів на виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії з урахування витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів, постачання теплової енергії без урахування витрат на утримання індивідуальних теплових пунктів АТ «Облтеплокомуненерго», для потреб населення складають: тариф на теплову енергію - 1990,27 грн/Гкал (без ПДВ) за такими складовими: тариф на виробництво теплової енергії - 1452,65 грн/Гкал (без ПДВ); тариф на транспортування теплової енергії - 516,56 грн/ Гкал (без ПДВ); тариф на постачання теплової енергії- 21,05 грн/Гкал (без ПДВ).
Пунктом 3 взято до відома, що економічно обґрунтовані тарифи на теплову енергію, які визначаються як сума тарифів на виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії без урахування витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів, постачання теплової енергії без урахування витрат на утримання індивідуальних теплових пунктів АТ «Облтеплокомуненерго», для потреб населення складають: тариф на теплову енергію - 1927,63 грн/Гкал (без ПДВ) за такими складовими: тариф на виробництво теплової енергії - 1452,65 грн/Гкал (без ПДВ); тариф на транспортування теплової енергії - 498,93 грн/ Г/кал (без ПДВ); тариф на постачання теплової енергії - 21,05 грн/Гкал (без ПДВ).
Пунктом 5 взято до відома, що економічно обґрунтовані тарифи на послугу з постачання теплової енергії без урахування витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів та з урахуванням витрат на утримання індивідуальних теплових пунктів АТ «Облтеплокомуненерго» для потреб населення складають 2383,93 грн/Гкал з ПДВ.
Пунктом 6 взято до відома, що економічно обґрунтовані тарифи на послугу з постачання теплової енергії з урахуванням витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів та без урахуванням витрат на утримання індивідуальних теплових пунктів АТ «Облтеплокомуненерго» для потреб населення складають 2388,32 грн/Гкал з ПДВ.
Пунктом 7 взято до відома, що економічно обґрунтовані тарифи на послугу з постачання теплової енергії без урахування витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів, без урахуванням витрат на утримання індивідуальних теплових пунктів АТ «Облтеплокомуненерго» для потреб населення складають 2367,16 грн/Гкал з ПДВ.
Пунктом 8 взято до відома, що економічно обґрунтовані тарифи на послугу з постачання гарячої води без урахування витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів та з урахуванням витрат на утримання індивідуальних теплових пунктів АТ «Облтеплокомуненерго» для потреб населення складають 139,52 грн за мі з ПДВ.
Пунктом 9 взято до відома, що економічно обґрунтовані тарифи на послугу з постачання гарячої води з урахуванням витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів та без урахуванням витрат на утримання індивідуальних теплових пунктів АТ «Облтеплокомуненерго» для потреб населення складають 130,38 грн за мі з ПДВ.
Пунктом 10 взято до відома, що економічно обґрунтовані тарифи на послугу з постачання гарячої води без урахуванням витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів, без урахуванням витрат на утримання індивідуальних теплових пунктів АТ «Облтеплокомуненерго» для потреб населення складають 129,52 грн за мі з ПДВ.
Згідно з п. 12 Рішення №662 для застосування при розрахунках з населенням в опалювальному періоді 2021-2022 років встановлено тарифи у розмірах, що застосовувалися АТ «Облтеплокомуненерго» при розрахунках з населенням за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (централізоване опалення та постачання гарячої води) в опалювальному періоді 2020-2021 років і були встановлені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.12.2018 № 1766 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню ПАТ «Облтеплокомуненерго», яке є виконавцем цих послуг», а саме: 1737,61 грн за Гкал з ПДВ - послуги з постачання теплової енергії (централізоване опалення); 103,48 грн за мі з ПДВ - послуги з постачання гарячої води (централізоване постачання гарячої води з рушникосушарками); 95,72 грн за мі з ПДВ - послуги з постачання гарячої води (централізоване постачання гарячої води без рушникосушарок).
Втрати підприємства, зумовлені різницею в тарифах, зазначених в пунктах 1-3, 5-10 та пункті 12 цього рішення, відшкодовувати АТ «Облтеплокомуненерго» з бюджету Чернігівської міської територіальної громади згідно з відповідними програмою та порядком, затвердженими Чернігівською міською радою.
25.11.2021 Чернігівською міською радою прийнято рішення № 13/VІІІ-7, яким затверджено Програму відшкодування втрат підприємств, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021-2022 років (далі - Програма).
23.12.2021 Чернігівською міською радою прийняте рішення № 15/VІІІ-11, яким затверджено Порядок відшкодування втрат підприємств, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021-2022 років (далі - Порядок).
Пунктом 5 Порядку передбачено, що проект рішення про відшкодування Різниці в тарифах на розгляд виконавчого комітету Чернігівської міської ради готується управлінням економічного розвитку міста Чернігівської міської ради на підставі поданого Підприємством розрахунку Різниці в тарифах, погодженого Комісією з узгодження обсягів втрат, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021-2022 років (далі - Комісія).
Відповідно до пункту 6 Порядку розрахунки відшкодування втрат, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021-2022 років (далі - Розрахунки), подаються Підприємствами на розгляд Комісії за формами, що додаються до цього Порядку (Додаток 1, Додаток 2), засвідчуються підписом керівника або іншої уповноваженої особи Підприємства та скріплюються печаткою (за наявності).
Розпорядженням Чернігівської міської ради від 25.01.2022 №12-р утворено Комісію з узгодження обсягів втрат, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021-2022 років (далі - Комісія) та затверджено відповідне Положення про комісію.
АТ «Облтеплокомуненерго» листом з додатками за вих. № 150 від 17.01.2022, на виконання Порядку, затвердженого рішенням ЧМР від 23.12.2021, надано до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради розрахунок втрат, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021- 2022 років за період жовтень 2021р. та розрахунок втрат, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021-2022 років за період жовтень 2021 року.
Засіданням Комісії з узгодження обсягів втрат, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021-2022 років, оформленим протоколом від 07.02.2022, вирішено питання щодо погодження обсягів втрат, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021-2022 років, розглянути після усунення зауважень.
Так, Комісією зроблені наступні зауваження:
- розрахунки втрат, зумовлені різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021 - 2022 років, подані суб'єктом господарювання не за встановленою Порядком формою (Додаток 1, Додаток 2 до Порядку);
- відповідно до п. 2 Порядку розрахунки та відшкодування втрат, зумовлених Різницею в тарифах, здійснюються виключно виходячи з тарифів, встановлених виконавчим комітетом Чернігівської міської ради теплопостачальним підприємствам м. Чернігова. Тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для потреб населення встановлено 03.11.2021 рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 662 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії, послуги з постачання гарячої води АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ «ОБЛТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» для потреб населення», тому потребували перегляду періоди та обсяги розрахунків втрат підприємства, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021-2022 років.
Крім того, не надано у повному обсязі відомості для забезпечення усунення зауважень за результатами розгляду Антимонопольним комітетом України повідомлення про нову державну допомогу щодо відшкодування втрат підприємств, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021-2022 років, надісланих листом Антимонопольного комітету України від 24.01.2022 № 500-29/03-794.
Листом №500-29/03-794 від 24.01.2022 Антимонопольний комітет України повідомив Виконавчий комітет Чернігівської міської ради про те, що повідомлення про нову державну допомогу щодо відшкодування втрат підприємств, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021-2022 років залишено без руху.
Виконавчий комітет Чернігівської міської ради листом вих. № 74/2-02/вих/02/295/11вх/03 від 21.01.2022 повідомив про необхідність доопрацювання поданих розрахунків.
Листом з додатками за вих. № 296/04 від 31.01.2022 АТ «Облтеплокомуненерго» надало Виконавчому комітету Чернігівської міської ради відповідні доопрацьовані розрахунки.
Згідно з розрахунками розмір відшкодування втрат підприємств, зумовлених різницею між розмірами тарифів, з урахуванням перерахунків, за жовтень 2021 року становить 10 214 946,61 грн з ПДВ та 1 372 885,21 грн з ПДВ, всього з ПДВ: 11 587 831, 82 грн.
01.02.2022 АТ «Облтеплокомуненерго» направило Виконавчому комітету Чернігівської міської ради вимогу за вих. №302/4 від 01.02.2022 про виконання зобов'язання з відшкодування втрат підприємства, зумовлених різницею в тарифах, зазначених в пунктах 1-3, 5-10 та пункті 12 Рішення, за жовтень 2021 року шляхом перерахування коштів на рахунок товариства, а саме: втрат, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021-2022 років у сумі 10 214 946,61 грн з ПДВ; втрат, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання гарячої води для потреб населення міста Чернігова в опалювальному періоді 2021-2022 років у сумі 1 372 885,21 грн з ПДВ.
Відповідачем вимога отримана 02.02.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням № 1400054444453, описом вкладення у цінний лист та фіскальним чеком від 01.02.2022.
На отриману вимогу відповідач листом за вих. № 723/2-02.2/вих/024/752/11/вх/03 від 09.02.2022 відмовив у виконанні зобов'язань, зазначивши, що перерахувати кошти АТ «Облтеплокомуненерго» у розмірах, зазначених у листі від 01.02.2022 №302-4, не є можливим, оскільки не стосується періоду, який передує прийняттю Виконкомом ЧМР рішення №662 від 03.11.2021.
17.12.2024 АТ «Облтеплокомуненерго» направило Виконавчому комітету Чернігівської міської ради та Чернігівській міській раді вимогу за №2558/04 від 17.12.2024 про виконання зобов'язання з відшкодування втрат підприємства, зумовлених різницею в тарифах, зазначених в пунктах 1-3, 5-10 та пункті 12 Рішення, за опалювальний період 2021-2022 років, а саме з жовтня 2021 року по квітень 2022 року.
У відповідь на дану вимогу відповідач листом за вих. № 76/2-01/вих/02/3/2025/2-02.2 в від 17.01.2025 відмовив у виконанні зобов'язань.
20.01.2025 позивач направив Виконавчому комітету Чернігівської міської ради та Чернігівській міській раді лист за №135 від 20.01.2025 щодо виконання зобов'язання з відшкодування втрат підприємства, зумовлених різницею в тарифах, зазначених в пунктах 1-3, 5-10 та пункті 12 Рішення, за опалювальний період 2021-2022 років, а саме з жовтня 2021 року по квітень 2022 року.
Станом на день звернення позивача до суду відповідач не оплатив суму 11 587 831,82 грн, що і стало підставою для звернення позивача до суду за захистом свого порушеного права.
Нормативно-правове обґрунтування, оцінка доказів та висновки суду.
Предметом спору є заборгованість за жовтень 2021 року, за рахунок різниці в тарифах для населення Чернігівської міської територіальної громади за послуги з теплопостачання, надані позивачем, а тому при розгляді справи застосовуються закони та інші правові акти, що регулюють відносини в спірний період з урахуванням правил дії актів цивільного законодавства в часі.
Відповідно до підпункту 2 пункту а) частини 1 статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (в тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.
Згідно з частиною 3 статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування віднесено встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.
До основних повноважень органів місцевого самоврядування в сфері теплопостачання, зокрема, належить встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством (абз. 7 статті 13 Закону України «Про теплопостачання»).
За частинами 1-3, 14 статті 20 Закону України «Про теплопостачання», тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб'єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими.
Тарифи на виробництво теплової енергії, в тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законодавством.
Установлення тарифів на теплову енергію нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування та постачання не допускається.
Відповідно до статті 2 Закону України “Про ціни та ціноутворення» дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження в сфері ціноутворення.
Частинами 1-3 статті 12 Закону України “Про ціни та ціноутворення» передбачено, що державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб'єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації). Зміна рівня державних регульованих цін здійснюється в порядку і строки, що визначаються органами, які відповідно до цього Закону здійснюють державне регулювання цін.
Державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, зокрема, шляхом установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання фіксованих цін (стаття 13 Закону України “Про ціни та ціноутворення»).
За змістом статті 15 Закону України “Про ціни та ціноутворення» Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які встановили державні регульовані ціни на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, зобов'язані відшкодувати суб'єктам господарювання різницю між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів.
Установлення Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування державних регульованих цін на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, без визначення джерел для відшкодування різниці між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів не допускається і може бути оскаржено в судовому порядку.
Відповідач, ухвалюючи рішення від 03.11.2021 № 662 “Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послугу з постачання теплової енергії АТ “Облтеплокомуненерго» для потреб населення», взяв на себе зобов'язання відшкодувати втрати підприємства, зумовлені різницею в тарифах, зазначених у пунктах 1-3, 5-10 та в пункті 12 Рішення № 662.
Матеріалами справи встановлено, що за жовтень 2021 року обсяг відшкодування різниці між вартістю економічно-обґрунтованого тарифу та вартістю фактично застосованого розміру, пред'явленого до сплати споживачам становить 11 587 831,82 грн.
Позивач звертався до відповідача з вимогою про сплату залишку різниці нарахувань за жовтень 2021 року в сумі 11 587 831,82 грн, що підтверджується листами №302/4 від 01.02.2022, №2558/04 від 17.12.2024, №135 від 20.01.2025.
За приписами частини 4 статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до частин 1, 2 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 525 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з частиною 2 статті 530 Цивільного кодексу України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідач не відшкодував витрати, зумовлені різницею в тарифах в сумі 11 587 831,82 грн, у семиденний строк з моменту отримання вимоги позивача та не спростував, що в опалювальному періоді 2021-2022 року різниця між вартістю економічно-обґрунтованого та вартістю фактично застосованого тарифу для населення Чернігівської міської територіальної громади за послуги з теплопостачання, надані АТ "Облтеплокомуненерго", становила іншу суму, ніж 11 587 831,82 грн або ж обов'язок з відшкодування різниці з інших причин відсутній.
Щодо заперечень відповідача суд зазначає таке.
Питання відшкодування різниці в тарифах на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води підлягає врегулюванню на умовах та в порядку, визначених Законом України від 03.11.2016 № 1730-VIII “Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» (далі - Закон № 1730-VIII).
Відповідно до статті 2 цього Закону № 1730-VIII, в редакції Закону від 14.07.2021 № 1639-IX, його дія поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та послуги з його розподілу і транспортування, за теплову енергію, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію.
Участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до статті цього Закону не потребує обов'язкового включення до реєстру (абзац 2 частини 1 статті 3 Закону № 1730-VIII, в редакції Закону від 14.07.2021 № 1639-IX).
Абзаци 1 та 2 статті 4 Закону № 1730-VIII, в редакції Закону від 14.07.2021 № 1639-IX, встановлювали, що взаєморозрахунки проводяться щодо врегулювання заборгованості з різниці в тарифах для погашення: кредиторської заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової енергії для населення, надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води населенню (без урахування розміру зобов'язань із сплати неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашеної на початок місяця, в якому укладається договір про організацію взаєморозрахунків, а в разі її відсутності - кредиторської заборгованості перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води іншим категоріям споживачів або операторами газотранспортної чи газорозподільної системи за послуги з розподілу або транспортування природного газу.
Взаєморозрахунки проводяться в порядку та на умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, за рахунок та в межах видатків спеціального фонду державного бюджету за цільовим призначенням, джерелом формування яких є надходження, визначені Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" та/або Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" на погашення заборгованості з різниці в тарифах (абзац 7 статті 4 Закону № 1730-VIII в редакції Закону від 14.07.2021 № 1639-IX з урахуванням змін, внесених Законом від 16.12.2021 № 1974-IX).
Згідно із розділом ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 29.07.2022 № 2479-IX абзац 1 статті 4 Закону № 1730-VIII після слова "Взаєморозрахунки" доповнено словами "або перерахування субвенції", а також доповнений абзацом третім такого змісту: "кредиторської заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг", ТОВ "ГК "Нафтогаз України", суб'єктом господарювання, що здійснює функції постачальника "останньої надії", за спожитий природний газ з 1 червня 2021 року по останнє число шостого місяця після місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан (без урахування розміру зобов'язань із сплати неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашеної на початок місяця, в якому укладається договір про організацію взаєморозрахунків, а в разі її відсутності - кредиторської заборгованості перед операторами газотранспортної чи газорозподільної системи за послуги з розподілу або транспортування природного газу".
Отже, законодавець визначив, що проведення взаєморозрахунків може здійснюватися шляхом взаєморозрахунків або перерахування субвенції в рахунок погашення заборгованості з різниці в тарифах. Водночас визначив, що для цього сторони повинні укласти договір про організацію взаєморозрахунків.
Взаєморозрахунки або перерахування субвенції проводяться у порядку та на умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, за рахунок та в межах видатків державного бюджету за цільовим призначенням, джерелом формування яких є надходження, визначені Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" та на наступні роки на погашення заборгованості з різниці в тарифах (абзац дев'ятий статті 4 Закону № 1730-VIII).
Такий Порядок затверджений постановою КМУ від 20.12.2022 № 1403 "Про затвердження Порядку та умов надання у 2022 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води згідно із Законом України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуги з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення згідно із Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення".
Згідно з пунктом 5 цього Порядку підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається суб'єктами господарювання та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості (далі - учасники розрахунків).
У контексті вищевикладеного суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутній договір про організацію взаєморозрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах за послуги з теплопостачання, надані АТ “Облтеплокомуненерго» населенню Чернігівської міської територіальної громади в опалювальному періоді 2021-2022 роки (жовтень 2021- квітень 2022 років), відтак, наявний борг не підлягає відшкодуванню саме за рахунок субвенції з державного бюджету.
Заперечення відповідача щодо відсутності підстав у Виконкому Чернігівської міської ради сплачувати різницю в тарифах за жовтень 2021 року, оскільки Рішення №662 прийнято радою лише 03.11.2021 не приймаються судом до уваги, з огляду на таке.
Відповідно до статті 5 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії в часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Надання зворотної дії в часі законам та нормативно-правовим актам може бути передбачене шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті (п. 99 постанови Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2024 № 757/23249/17 (провадження № 14-95цс22); абзац четвертий п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/1999).
За правовим висновком Верховного Суду, що викладений у постанові від 18.12.2024 у справі № 600/358/21-а, у разі безпосередньої (прямої) дії закону в часі новий нормативний акт поширюється на правовідносини, що виникли після набрання ним чинності, або до набрання ним чинності і тривали на момент набрання актом чинності, та іншими висновками зазначених у справах №380/13318/23 від 17.12.2024, № 520/5695/23 від 10.12.2023, № 200/1294/23 від 23.12.2024, №580/834/24 від 16.12.2024, № 560/15021/23 від 16.12.2024, № 260/716/23 від 04.02.2025.
З рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 662 від 03.11.2021 чітко вбачається, що воно стосується опалювального періоду 2021/2022р (п.12).
На час прийняття Рішення № 662 вже діяло розпорядження Чернігівської міської ради від 08.10.2021 № 141-р про початок опалювального сезону 2021-2022 років на території м. Чернігова. Цим розпорядженням АТ «Облтеплокомуненерго» зобов'язане розпочати постачання теплової енергії з 08:00 11.10.2021.
Тобто, на станом на 03.11.2021 вже були наявні правовідносини з постачання тепла у м. Чернігові.
Крім того, відповідно до ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» АТ «Облтеплокомуненерго» зобов'язане забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів.
Згідно з ст. 25 Закону України «Про теплопостачання» АТ «Облтеплокомуненерго» зобов'язане забезпечувати надійне постачання обсягів теплової енергії відповідно до умов договору, а також норм і правил.
АТ «Облтеплокомуненерго» зобов'язане постачати теплову енергію для потреб опалення протягом опалювального періоду. Рішення про початок та закінчення опалювального періоду приймається органами місцевого самоврядування з урахуванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, державними санітарними нормами і правилами (Правила надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 в редакції постанови від 08.09.2021 №1022).
У свою чергу, відповідно до ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором; споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Згідно з ст. 7 цього Закону індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надану послугу за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, та вносити плату за абонентське обслуговування у строки, встановлені договором, що також передбачено і п. 45 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 (в редакції постанови від 08.09.2021 № 1022).
планований період - період тривалістю 12 місяців, на який формуються та встановлюються тарифи (з 1 жовтня до 30 вересня, а для суб'єктів господарювання, що вперше встановлюють тарифи, - інший період, узгоджений з уповноваженими органами, тривалістю 12 місяців);
Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженим постановою КМУ від 01.06.2011 №869 в редакції постанови від 03.04.2019 № 291, передбачено, що тарифи формуються та встановлюються на плановий період тривалістю в 12 місяців - з 01.09. до 30.09; строк дії тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води - період часу, на який уповноваженим органом встановлено тарифи та протягом якого такі тарифи застосовуються до споживачів.
Отже, Рішенням № 662 встановлені тарифи саме на опалювальний період, який почався з 08:00 11.10.2021.
Відповідно до ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
В силу ч. 10 ст. 59 цього Закону акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
В Рішенні від 16.04.2009 № 7-рп/2009 Конституційний Суд України виснував, що зі змісту частини другої статті 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Однак, як вважає Конституційний Суд України, це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України).
Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
Рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 03.11.2021 № 662 незаконним не визнавалося, не скасовувалося, внаслідок чого є обов'язковим для позивача і відповідача, що підтверджується висновком Верховного Суду у справі № 825/1496/17 (Постанова від 15.05.2019).
Всі інші доводи та заперечення відповідача не приймаються судом, оскільки не знайшли свого підтвердження та спростовуються вищевикладеними висновками суду.
За змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах “Трофимчук проти України», “Серявін та інші проти України» обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
З огляду на зміст статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Стаття 76 даного Кодексу визначає, що належними доказами є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять у предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Статтями 78, 79 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними ніж докази, надані на її спростування.
За приписами частин 1 та 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Судом було вжито усіх заходів для забезпечення реалізації сторонами своїх процесуальних прав та з'ясовано усі питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги АТ “Облтеплокомуненерго» про стягнення з Виконавчого комітету Чернігівської міської ради 11 587 831,82 грн заборгованості між вартістю економічно-обґрунтованого тарифу та вартістю фактично застосованого тарифу для населення в опалювальному періоді 2021-2022 за жовтень 2021 року підлягають задоволенню у повному обсязі.
Розподіл судових витрат.
Статтею 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З урахуванням того, що позовні вимоги задоволені судом повністю, судовий збір в сумі 173 817,48 грн покладається на відповідача.
Керуючись ст.73, 74, 76, 77, 79, 86, 129, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Виконавчого комітету Чернігівської міської ради (вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000; код ЄДРПОУ 04062015) на користь Акціонерного товариства “ОБЛТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» (вул. Реміснича, 55-Б, м. Чернігів, 14000; код ЄДРПОУ 03357671) 11 587 831,82 грн заборгованості та 173 817,48 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст підписаний та складений 03.06.2025.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя В.В. Моцьор