Справа № 638/18252/19
Провадження № 1-кп/638/306/25
02 червня 2025 року Шевченківський районний суд м. Харкова у складі:
Головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
предстанвика потерпілого ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні зали судових засідань суду клопотання про закриття об'єднаного кримінального провадження стосовно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Залуква, Галицького району Івано-Франківської області, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
за обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушенб, передбачених ч.2 ст. 364 КК України, -
встановив:
В провадженні Шевченківського районного суду м.Харкова знаходиться об'днане судове провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України.
Зі змісту обвинувального акту вбачається, що що у продовж 2010 ОСОБА_4 обіймав посаду заступника начальника Управління Державного комітету України із земельних ресурсів (Держкомзему) у місті Харкові.
Згідно, наказу про розподіл обов'язків між начальником управління та його заступником від 12.01.2009 року №1 та додатку № 1 до вказаного наказу на заступника начальника управління Держкомзему у місті Харкові покладено обов'язок розглядати та підписувати висновки, технічні завдання на складання проектів відведення земельних ділянок, розглядати та підписувати акти попереднього узгодження вибору земельних ділянок, підписувати реєстраційні картки земельних ділянок, тощо.
Згідно, положення про Управління Держкомзему у місті Харкові №1 затвердженого наказом Держкомзему №450 від 24.09.2008 Управління організовує в установленому порядку виконання землевпорядних робіт і проведення державної інвентаризації земель, забезпечує в межах своєї компетенції регулювання земельних відносин створення та ведення державного земельного кадастру та реєстрацію в його складі земельних ділянок і прав на них, контролює в межах своєї компетенції додержання фінансово-економічних нормативів виконання землевпорядних робіт, порушує у встановленому законодавством порядку клопотання про зупинення дії або скасування актів місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування з питань, що належать до його компетенції, а також про притягнення осіб, винних у порушенні земельного законодавства, до передбаченої законом відповідальності.
Управління Держкомзему у м. Харкові очолює начальник, який здійснює керівництво діяльністю управління, і несе персональну відповідальність за виконання покладених на управління завдань, має заступників, тобто, згідно з вищезазначеного наказу та Положення на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як на заступника керівника, покладено адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функції, тобто функції службової особи.
Так, 17.02.2010, більш точного часу не встановлено, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи в службовому кабінеті, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Квітки-Основ'яненка, 7, маючи достатній освітній рівень, життєвий та професійний досвід, будучи фахівцем у галузі застосування земельного законодавства України, а також володіючи професійною обізнаністю у питаннях надання у власність земельних ділянок, реалізовуючи свій злочинний умисел направлений на зловживання службовим становищем, діючи всупереч інтересам служби, разом з невстановленою особою в ході проведення досудового розслідування в інтересах третіх осіб, розглянув проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр-ну ОСОБА_7 , для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з кадастровим номером 6310136600:14:006:0117 яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , розроблений та затверджений з порушенням вимог ст. 22 Закону України «Про землеустрій»; ст. 12, 19, 20, 83 Земельного кодексу України, Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500, п.11 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045, п.2 наказу Держкомстату від 05.11.1998 №377 «Про затвердження форм державної статистичної звітності з земельних ресурсів та Інструкції з заповнення державної статистичної звітності кількісного обліку земель (форми №№6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2 зем)», розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 №610-р та іншими нормативно-правовими актами, які діяли у відповідний період, що підтверджується висновком судової експертизи з питань землеустрою виконаної Національним науковим центром «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса» №7558/11655/11656/11657/11658/11659/11660/11661/11662/11663 від 17.05.2021.
Незважаючи на вказані порушення вимог законодавства, допущені під час складання та оформлення проекту землеустрою, які носять очевидний характер, ОСОБА_4 реалізовуючи свій злочинний умисел, направлений на зловживання службовим становищем, діючи умисно, всупереч інтересам служби, разом з невстановленою в ходи проведення досудового розслідування особою в інтересах третіх осіб, розглянувши вказаний проект землеустрою, підписав та затвердив висновок №224/10 від 17.02.2010 за вихідним №501 згідно з яким земельна ділянка, наведена в проекті землеустрою, надається за рахунок земель житлової та громадської забудови та земель сільськогосподарського призначення, що суперечить даним державної статистичної звітності за формою 6-зем, що стало підставою погодження проекту землеустрою та підтверджена можливість відведення ОСОБА_7 вищевказаної земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд та ведення садівництва, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , та фактично є державною власністю і не перебуває у власності територіальної громади м. Харкова (комунальній власності), чим використав свої повноваження по погодженню документації по вилученню, наданню та відчуженню земель, підписанню висновку та іншої технічної документації всупереч інтересам служби, спрямованим на організацію і забезпечення ведення державного земельного кадастру та координацію роботи з підготовки земельно-кадастрової документації, внаслідок чого порушив вимоги наведених законодавчих актів в галузі земельних правовідносин.
В результаті умисних протиправних дій заступником начальника Управління Держкомзему у місті Харкові ОСОБА_4 , які виразились у підписанні та затвердженні Висновку №224/10 від 17.02.2010 за вихідним №501, були порушені норми земельного законодавства та інші нормативно-правові акти, які діяли у відповідний період часу, а проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 6310136600:14:006:0117 гр-ці ОСОБА_7 , для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд та ведення садівництва, які розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , став підставою для передачі у власність ОСОБА_7 вказаної земельної ділянки, що призвело до вибуття із державної власності земельної ділянки лісового фонду, яку в подальшому відповідно до рішення 41 сесії Харківської міської ради 5 скликання «Про передачу у власність та надання в оренду громадянам земельних ділянок» від 24.02.2010 № 23/10 гр-ці ОСОБА_7 передано у власність з кадастровим номером 6310136600:14:006:0117 для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована за вищезазначеною адресою.
Відповідно до висновку експертів за результатами проведення судової експертизи з питань землеустрою та оціночноземельної експертизи №7558/11655/11656/11657/11658/11659/11660/11661/11662/11663 від 17.05.2021, виконаної Національним науковим центром «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса», ринкова вартість земельної ділянки кадастровий номер 6310136600:14:006:0117, яка належала громадянці ОСОБА_7 , що розташована за адресою: м. Харків, в'їзд Гірський, 29-А, станом на лютий 2010 складає 178 377 грн.
Таким чином, наведені протиправні дії начальника Управління Держкомзему у місті Харкові ОСОБА_4 , призвели до незаконного вилучення з державної власності земель, які знаходяться на праві постійного користування у Державного підприємства «Харківська лісова науково-дослідна станція», підтвердженого планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування, відповідно до п. 3, 5 розділу VIII Прикінцеві положення» Лісового кодексу України в загальній площі 0,1га, чим заподіяно державі та зазначеному підприємству матеріальну шкоду, яка, згідно з висновку експертів за результатами проведення судової експертизи з питань землеустрою та оціночно-земельної експертизи № №7558/11655/11656/11657/11658/11659/11660/11661/11662/11663 від 17.05.2021 виконаної Національним науковим центром «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса» складає 178 377 гривень, що згідно з приміткою до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.
Крім того, згідно, наказу про розподіл обов'язків між начальником управління та його заступником від 12.01.2009 року №1 та додатку № 1 до вказаного наказу на заступника начальника управління Держкомзему у місті Харкові, у разі відсутності начальника зазначеного управління, покладено обов'язок розглядати та підписувати висновки, технічні завдання на складання проектів відведення земельних ділянок, розглядати та підписувати акти попереднього узгодження вибору земельних ділянок, підписувати державні акти на право власності на землю та на право постійного користування землею та реєстраційні картки земельних ділянок, відання питаннями погодження документації по вилученню, наданню та відчуженню земель, тощо.
Згідно, положення про Управління Держкомзему у місті Харкові, затвердженого наказом Держкомзему №450 від 24.09.2008, Управління організовує в установленому порядку виконання землевпорядних робіт і проведення державної інвентаризації земель, забезпечує в межах своєї компетенції регулювання земельних відносин створення та ведення державного земельного кадастру та реєстрацію в його складі земельних ділянок і прав на них, контролює в межах своєї компетенції додержання фінансово-економічних нормативів виконання землевпорядних робіт, порушує у встановленому законодавством порядку клопотання про зупинення дії або скасування актів місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування з питань, що належать до його компетенції, а також про притягнення осіб, винних у порушенні земельного законодавства, до передбаченої законом відповідальності.
Управління Держкомзему у м. Харкові очолює начальник, який здійснює керівництво діяльністю управління, і несе персональну відповідальність за виконання покладених на управління завдань, тобто, відповідно до вищезазначеного наказу та Положення на ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як на керівника Управління, покладено адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функції, тобто функції службової особи.
17.02.2010 року, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_4 , перебуваючи в службовому кабінеті, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Квітки-Основ'яненка, 7 на 4 поверсі, маючи достатній освітній рівень, життєвий та професійний досвід, будучи фахівцем у галузі застосування земельного законодавства України, а також володіючи професійною обізнаністю у питаннях надання у власність земельних ділянок, розглядав проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок гр-ці ОСОБА_9 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з кадастровим номером 6310136600:14:006:0118 площею 0,10 га та ведення садівництва з кадастровим номером 6310136600:14:006:0119 площею 0,12 га, які розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , розроблений та затверджений ФОП ОСОБА_10 , на підставі договору, укладеного між вказаною особою та замовником - ОСОБА_9 .
Згідно з висновку експертів за результатами проведення судової експертизи з питань землеустрою та оціночно-земельної експертизи № 7268/7269 від 27.05.2019, виконаної Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, зазначений проект землеустрою не відповідає вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування станом на 17.02.2010 року за складом, змістом та правилами оформлення.
Незважаючи на вказані порушення вимог законодавства, допущені під час складання та оформлення проекту землеустрою, які носять очевидний характер, ОСОБА_4 , реалізовуючи свій злочинний умисел, направлений на зловживання службовим становищем, діючи умисно, всупереч інтересам служби, разом з невстановленою в ходи проведення досудового розслідування особою в інтересах третіх осіб, розглянувши вказаний проект землеустрою, підписав та затвердив висновок №220/10 від 17.02.2010, згідно з яким земельні ділянки, наведені в проекті землеустрою, надаються за рахунок земель житлової та громадської забудови, що суперечить даним державної статистичної звітності за формою 6-зем, що стало підставою погодження проекту землеустрою та підтверджена можливість відведення ОСОБА_9 вищевказаних земельних ділянок у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд та ведення садівництва, які розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , та фактично є загальнодержавною власністю і не перебувають у власності територіальної громади м.Харкова (комунальній власності), чим використав свої повноваження по погодженню документації по вилученню, наданню та відчуженню земель, підписанню висновку та іншої технічної документації всупереч інтересам служби, спрямованим на організацію і забезпечення ведення державного земельного кадастру та координацію роботи з підготовки земельно-кадастрової документації, внаслідок чого порушив вимоги наведених законодавчих актів в галузі земельних правовідносин.
В результаті умисних протиправних дій начальника Управління Держкомзему у місті Харкові ОСОБА_4 , які виразились у підписанні та затвердженні Висновку №220/10 від 17.02.2010, були порушені норми земельного законодавства та інші нормативно-правові акти, які діяли у відповідний період часу, а проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок з кадастровим номером 6310136600:14:006:0118 та з кадастровим номером 6310136600:14:006:0119 гр-ці ОСОБА_9 для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд та ведення садівництва, які розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , став підставою для передачі у власність ОСОБА_9 вказаних земельних ділянок, що призвело до вибуття із загальнодержавної власності земельних ділянок лісового фонду, які в подальшому відповідно до рішення 6 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про передачу у власність та надання в оренду громадянам земельних ділянок» від 06.04.2011 № 232/11 гр-ну ОСОБА_11 передано у власність земельні ділянки з кадастровим номером 6310136600:14:006:0118 та кадастровим номером 6310136600:14:006:0119 для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд та ведення садівництва, які розташовані за вищезазначеною адресою.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна земельні ділянки з кадастровим номером 6310136600:14:006:0118 та кадастровим номером 6310136600:14:006:0119 належать гр-ці ОСОБА_9 на праві приватної власності.
Відповідно до висновку експертів за результатами проведення судової експертизи з питань землеустрою та оціночно-земельної експертизи № 7268/7269 від 27.05.2019, виконаної Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, ринкова вартість земельних ділянок кадастровий номер №6310136600:14:006:0118 та кадастровий номер №6310136600:14:006:0119 загальною площею 0,22 га, які належать громадянину ОСОБА_9 , що розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , станом на 17.02.2010 складала 399 177 грн., в тому числі:
-ринкова вартість земельної ділянки кадастровий номер №6310136600:14:006:0119 площею 0,12 га за адресою: м.Харків, в'їзд Гірський, 29-б, складала 217 433 грн.;
-ринкова вартість земельної ділянки кадастровий номер №6310136600:14:006:0118 площею 0,10га за адресою: м.Харків, в'їзд Гірський, 29-б, складала 181 444 грн.
Таким чином, наведені протиправні дії заступника начальника Управління Держкомзему у місті Харкові ОСОБА_4 призвели до незаконного вилучення з загальнодержавної власності земель, які знаходяться на праві постійного користування у Державного підприємства «Харківська лісова науково-дослідна станція», підтвердженого планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування, відповідно до п.3,5 розділу VIII Прикінцеві положення» Лісового кодексу України в загальній площі 0,22га, чим заподіяно зазначеному підприємству матеріальну шкоду, яка, згідно з висновку експертів за результатами проведення судової експертизи з питань землеустрою та оціночно-земельної експертизи № 7268/7269 від 27.05.2019, виконаної Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса склала 399 177 гривень, що згідно з приміткою до ст.364 КК України є тяжкими наслідками.
В судовому засіданні обвинувачений та його захисник заявили клопотання про закриття кримінального провадження за ст. 49 КК України.
Прокурор не заперечував проти закриття кримінального провадження за закінченням строків давності, передбачених ст.49 КК України, та звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності за ч.2 ст. 364 КК України.
Судом обвинуваченому роз'яснено, що застосування до нього положень статті 49 КК України не є реабілітуючою підставою звільнення його від кримінальної відповідальності, з чим останній погодився, підтримав клопотання та просив суд його задовольнити.
Розглянувши клопотання, заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали провадження, суд дійшов наступного.
Відповідно до статті 12 КК України, кримінальне правопорушення, яке інкриміноване обвинуваченому ОСОБА_4 , передбачене ч.2 ст. 364 КК України, є тяжким злочином, за вчинення якого передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло десять років у разі вчинення нетяжкого злочину.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
У відповідності до ч.1 ст.285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч.ч.1,4 ст.286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Згідно до вимог ч.3 ст.288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності, у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що клопотання про закриття кримінального провадження та звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності підлягає задоволенню, оскільки з дня вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України, у вчиненні якого ОСОБА_4 обвинувачується, минуло понад десять років, а відповідно строки давності притягнення до кримінальної відповідальності, передбачені ст.49 КК України закінчилися.
Одночасно із цим суд роз'яснює представнику потерпілого його право звернутись із цивільним позовом в загальному порядку в рамках цивільного судочинства.
На підставі викладеного, ст.ст.12, 49 КК України, керуючись ст.ст. 217, 284-286, 288, 369-372 КПК України, суд, -
постановив:
Клопотання захисника обвинуваченого - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбаченимх ч.2 ст. 364 КК України на підставі статті 49 КК України у зв'язку із закінчення строків давності.
Об'єднане кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364 КК України - закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м.Харкова протягом семи днів з дня її проголошення.
Головуючий суддя: