Справа № 405/2910/25
3/405/920/25
27 травня 2025 року м. Кропивницький
Суддя Подільського районного суду міста Кропивницького Драний В.В., розглянувши адміністративну справу за матеріалами, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , голови Політичної партії «Перспектива міста», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
01.12.2024 року в м. Кропивницький по вул. Євгена Маланюка, б. 1А, оф. 211, голова Політичної партії «Перспектива міста» ОСОБА_1 всупереч ч.ч. 9, 11, 13 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» порушив порядок та строки подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а саме несвоєчасно подав даний звіт за ІІІ квартал 2024 року та не відобразив у даному звіті відомості про 15 місцевих організації партії, що мають статус юридичної особи.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку повідомлення у додаток Viber від 20.05.2025 року. Причини неявки суду не повідомив, клопотання про відкладення судового засідання до суду не надходило. Судом вжито передбачених законом заходів для повідомлення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, про час та місце розгляду справи за адресою, вказаними у протоколі про адміністративне правопорушення. Також, на офіційному сайті Судової влади України дата та місце розгляду справи були вказані одразу після призначення справи до розгляду в судовому засіданні.
Суд відзначає, що чинний КУпАП не містить передбаченого порядку вручення судових повісток та викликів і не дає правового визначення про дані із своєчасного сповіщення про місце і час розгляду справи. Водночас, даним Кодексом не передбачено і можливості закриття справи про адміністративне правопорушення через невручення судової повістки безпосередньо особі з різних причин, як то відрядження, хвороба, відпочинок, зміна місця проживання, ухилення від вручення повістки тощо, оскільки в таких випадках права та інтереси потерпілого чи суспільства (держави) можуть залишитися назавжди порушеними, що є неприпустимим у правовій державі.
Керуючись завданнями законодавства про адміністративні правопорушення (стаття 1 КУпАП) та завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення (стаття 245 КУпАП), враховуючи принцип невідворотності адміністративної відповідальності внаслідок закінчення строків давності до її притягнення, а також необхідністю забезпечення прав та інтересів потерпілого і інтересів суспільства, є можливим розгляд справи про адміністративне правопорушення без наявності даних про вручення судової повістки безпосередньо особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того, рішенням Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Статтею 212-21 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Згідно ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Так, звіт Політичної партії «Перспектива міста» за ІІІ квартал 2024 року повинен був бути поданий у строк до 10.11.2024 року, однак голова політичної партії ОСОБА_1 подав його лише 01.12.2024 року, тобто порушив строки подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а саме несвоєчасно подав даний звіт за ІІІ квартал 2024 року
Як вбачається із ч. 11 ст. 17 цього Закону звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає такі розділи: "Майно та нематеріальні активи станом на кінець звітного періоду", "Внески та інші надходження за звітний період", "Платежі та інші витрати за звітний період", "Зобов'язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду". Дані розділи заповнюються щодо політичної партії та її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.
Відповідно до ч. 13 ст. 17 цього Закону уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.
Так, згідно Витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Політична партія «Перспектива міста» має 15 регіональних організацій, які отримали статус юридичної особи у 2016-2021 р.р.
Натомість, як вбачається із Звіту Політичної партії «Перспектива міста» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2024 року, поданої до НАЗК 01.12.2024 року ОСОБА_1 , у п. 6 «Інформація про місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи» розділу «Загальні відомості» відомості про вказані місцеві організації політичної партії відсутні.
Аналізуючи зібрані по справі докази у їх сукупності, вважаю, що у діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, оскільки його вина повністю підтверджується матеріалами справи:
-протоколом про адміністративне правопорушення № 50-33/919 від 25.04.2025 року (а.с. 2-9);
-запрошенням уповноваженої особи НАЗК, яке адресоване ОСОБА_1 , до НАЗК для надання пояснень при складанні протоколу на 11.04.2025 року (а.с. 50-51);
-запрошенням уповноваженої особи НАЗК, яке адресоване ОСОБА_1 , до НАЗК для надання пояснень при складні протоколу на 24.04.2025 року (а.с. 52-53);
-роздруківками оголошення про виклики ОСОБА_1 на 11.04.2025 року та на 24.04.2025 року на веб-сайті НАЗК (а.с. 54);
-актом № 50-28/100 від 24.04.2025 року про неявку ОСОБА_1 до НАЗК для надання пояснень при складанні протоколу;
-листом НАЗК від 28.04.2025 року № 50-20/36319-25, яким направлено ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення з додатками (а.с. 56-58);
-Звітом Політичної партії «Перспектива міста» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2024 року, поданим до НАЗК 01.12.2024 року ОСОБА_1 (а.с. 10-14);
-Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 20.01.2025 року, згідно якого ОСОБА_1 є керівником Політичної партії «Перспектива міста» (25006, м. Кропивницький по вул. Євгена Маланюка, б. 1А, оф. 211) (а.с. 15-17);
-заявою ОСОБА_1 від 30.10.2024 року про верифікацію облікового запису керівника політичної партії (а.с. 31-46);
-Витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про 15 регіональних організацій Політичної партії «Перспектива міста», які отримали статус юридичної особи у 2016-2021 р.р. (а.с. 18-25);
-Висновком НАЗК про результати перевірки Звіту Політичної партії «Перспектива міста» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2024 року від 28.08.2025 року № 1871 (а.с. 26-29).
Вказані докази є належними і допустимими, та на їх основі у визначеному законом порядку в повній мірі встановлено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
При накладенні стягнення відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП стягнути з нього судовий збір.
Керуючись ст.ст. 29, 33, 40-1, 212-21, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) - визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КодексуУкраїни про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 5100 грн.
Штраф вноситься до установи банку України за наступними реквізитами: рахунок № UA368999980313040106000011567; отримувач коштів - ГУК у Кіров.обл./тг м.Кропивн/ 21081100; код одержувача (ЄДРПОУ) - 37918230; банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.); МФО банку - 899998; призначення платежу - штраф, адміністративне правопорушення (Подільський районний суд м. Кропивницького, ПІБ порушника, серія, номер та дата протоколу).
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн. за наступними реквізитами: отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету - 22030106; призначення платежу: судовий збір на користь держави (ПІБ порушника, номер справи, Подільський районний суд м. Кропивницького).
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Подільський районний суд міста Кропивницького протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Подільського районного суду
міста Кропивницького Владислав Вікторович Драний