Постанова від 02.06.2025 по справі 346/146/25

Справа № 346/146/25

Провадження № 3/346/292/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2025 року м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд

Івано-Франківської області

Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Сольський В.В., за участі секретаря судового засідання Біди Ю.Б., прокурора Білика А.М., захисника Романенчука А.В., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянув матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Івано-Франківської області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , депутата Коломийської міської ради,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

06 січня 2025 року відносно ОСОБА_1 складено протокол № 1 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідно до якого він обраний депутатом Коломийської міської ради восьмого скликання відповідно до протоколу Коломийської міської територіальної виборчої комісії від 25 жовтня 2020 року та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у відповідності до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного закону, несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 01 лютого 2024 року не подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, а фактично подав декларацію 01 лютого 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Прокурор в судовому засіданні зазначив, що оскільки ОСОБА_1 , будучи суб'єктом на якого поширює свою дію Закон України «Про запобігання корупції» несвоєчасно без поважних причин не подав вчасно щорічну податкову декларацію, то він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав та поясни, що допустив вказане порушення неумисно. Вказав, що завжди подає всі декларації у визначені строки, також намагався подати декларацію за 2021 рік 31 січня 2024 року, однак через невідомий технічний збій не вдалося підписати та подати документ. Просить звільнити його від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого.

Захисник адвокат Романенчук А.В. вказав, що оскільки допущене ОСОБА_1 правопорушення не було умисним, не спричинило шкоди, на даний час усунуте, оскільки декларацію подано 01 лютого 2024 року, порушення строку становило один день, тому просить розцінити правопорушення, як малозначне та закрити провадження по справі.

Заслухавши учасників провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов'язане із корупцією, дослідивши додані до протоколу матеріали та докази, на підтвердження правових позицій учасників провадження, суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Так, відповідно до складеного на ОСОБА_1 протоколу № 1 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією вона, будучи посадовою особою органу місцевого самоврядування згідно пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія вказаного закону, як депутата Коломийської міської ради, та в порушення вимог закону, а саме вимог ст. 45 ч.1 вказаного Закон, несвоєчасно, без поважних причин, а саме в строк до 01 лютого 2024 року не подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, а фактично подав декларацію 02 лютого 2024 року.

Дослідивши обставини справи та наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 підтверджується зібраними у справі та дослідженими судом доказами, зокрема: листом заступника голови Коломийської міської ради про те, що ОСОБА_1 обрано депутатом Коломийської міської ради, а також документ, що підтверджує його ознайомлення із вимогами ЗУ «Про запобігання корупції», скріншотом, роздрукованим з сайту НАЗК за результатами пошуку ОСОБА_1 , дата та час подання декларації (щорічної) 02 лютого 2024 року об 11 год 08 хв.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з п. 1ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони або обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ст. 45 ч. 1 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно абзаці 15 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст.. 45 цього закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти, зазначені у частинах сьомій- чотирнадцятій ст.. 45 цього закону, подають відповідні декларації, у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою ст. 45 цього закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Таким чином, із врахуванням того, що ОСОБА_1 обраний депутатом міської ради він є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону «Про запобігання корупції».

Тому, згідно з ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 45 даного Закону, приміткою до ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб'єктом правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 даного Закону визначено, особи, зазначені у пункті 1,підпунктах "а","в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до пункту 2, підпункту 3 пункту 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агенства від 10.06.2016 № 3, суб'єкти декларування подають декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.

Таким чином, ОСОБА_1 , зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік до 01 лютого 2024 року (останній день строку подання - 31 січня 2024 року). Однак, як встановлено судом, шляхом аналізу та співставлення поданих до суду доказів, декларацію подано 01 лютого 2024 року.

Поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларацію судом не встановлено.

Таким чином, із врахуванням вищевикладеного, та досліджених судом доказів у їх сукупності та взаємозв'язку, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: вчинення ним адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, яке полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За змістом ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

При цьому зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких дозволила би судити про малозначність правопорушення, а також застережень щодо неможливості її застосування до окремих складів адміністративних правопорушень.

З дослідженої в судовому засіданні роздруківки послідовності дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", які вчинив ОСОБА_1 31.01-01.02-2024 встановлено наступну послідовність дій: 31.01.2024 підготовка та заповнення ОСОБА_1 декларації, 18:40:07 - перевірка повноти та достовірності зазначеної інформації; 18:42:15 - натиснуто кнопку "Перейти на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису"; 18:42:30 - натиснуто кнопку "Перейти на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису". Однак подання декларації не завершено.

Однак, не зважаючи на вказану послідовність виконаних ОСОБА_1 дій в Реєстрі декларації, її декларація не набула статусу "Подана" та не була відправлена до Реєстру, причин цього матеріали справи не містять. 01.02.2024 о 11:08:25 - зафіксовано подання документа.

Як пояснив в судовому засідання ОСОБА_1 , 01.02.2024 ним було виявлено, що щорічна декларація за 2021 рік відсутня в Реєстрі, у зв'язку з чим, він повторно її подав 01.02.2024.

Крім того, суд звертає увагу на те, що матеріали справи не містять даних про притягнення ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності в тому числі за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією. Вчинене адміністративне правопорушення не становить суспільної небезпеки та не завдало збитків державним чи суспільним інтересам.

Тому, оцінюючи в сукупності дії, наслідки та ставлення ОСОБА_1 до вказаних дій, з урахуванням даних, що характеризують його особу, суд вважає за можливе застосувати до нього положення ст. 22 КУпАП та звільнити від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого ним адміністративного правопорушення і обмежитися усним зауваженням.

На думку суду, застосування такого заходу, як усне зауваження буде достатнім для досягнення визначеної мети виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 172-6, 283, 284 КпАП України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, на підставі ст. 22 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення і обмежитись усним зауваженням. Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів, з дня її винесення.

Суддя: Сольський В. В.