Справа № 344/9708/25
Провадження № 1-кс/344/4087/25
03 червня 2025 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу слідчого управління ГУ НП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження №12023090000000076 від 14.02.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 191, ч.2 ст.367 КК України,-
Старший слідчий відділу слідчого управління ГУ НП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , за погодженням із прокурором відділу Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_4 , звернувся з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, в обґрунтування якого посилався на те, що слідчим відділом розслідувань особливо важливих злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області за процесуального керівництва Івано-Франківської обласної прокуратури проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023090000000076 від 14.02.2023, за фактом зловживання владою посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 та службовим становищем посадовими особами підконтрольних комунальних підприємств, які в супереч інтересам територіальної громади, з метою отримання неправомірної вигоди юридичною особою, здійснили передачу комунального майна під виглядом укладання договору про спільну діяльність, внаслідок чого було спричинено шкоду територіальній громаді, що спричинило тяжкі наслідки, привласнення коштів комунального бюджету директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », при транспортуванні та виробництві теплової енергії, на суму понад 14 млн. грн., видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, службовій недбалості директорів ДМП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » що спричини тяжкі наслідки, тобто ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України.
Встановлено, що директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » у жовтні 2020 року розробив документи, передбачені Постановою КМУ № 869 від 01.06.2011 зокрема лист №01/06 від 12.10.2020 про намір укласти договір суборенди та проект договору суборенди котлів та завідомо неправдиві офіційні документи «Проєкт - Договір суборенди котлів та допоміжного обладнання за жовтень 2020», «Проєкт - Акт приймання передачі суборенди котлів та допоміжного обладнання за жовтень 2020», «Проєкт -Порядок розрахунків», про нібито договірні відносини з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », метою яких є умисне завищення тарифу на виробництво теплової енергії.
Надалі, директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » 13.10.2020 звернувся із «Заявою про встановлення тарифів на виробництво теплової енергії» до ІНФОРМАЦІЯ_1 та як додатки долучив вказані вище завідомо неправдиві документи, на підставі яких у пояснювальній записці свідомо завищено собівартість виробництва теплової енергії на суму витрат суборенди котлів у розмірі 9 834,24 тис. грн/рік (115,33 грн/Гкал), яка рішенням виконавчого комітету №1106 від 22.10.2020 затверджена.
На наступний день, тобто 23.10.2020 між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 , укладено договір оренди котлів та допоміжного обладнання за яким орендна плата за котли становила: за листопад-грудень 2020 - 447 010,82 грн/місяць, з січня 2021 - 894 021,64 грн/місяць.
Тим самим, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено договір суборенди та відповідно встановлення завищеної орендної плати у розмірі: за листопад 2020 року - до закінчення строку оренди щомісячно - 983 423,8 грн, в т.ч. ПДВ 163 903,97 грн, що на 89 402,16 грн більше орендної плати за договором оренди.
31 грудня 2020 року, після встановлення тарифів з виробництва теплової енергії рішенням № 1106 від 22.10.2020, укладено додаткову угоду до договору оренди із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », зменшивши орендну плату за котли та обладнання до 410 865,50 грн/місяць (з ПДВ) із грудня 2020 року, що надало змогу керівникам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », штучно завищити тарифи з виробництва теплової енергії, а після їх затвердження мінімізувати собівартість виробництва, за рахунок зменшення орендної плати, при цьому грошові кошти отримані від завищеного розміру суборенди ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та завищеного розміру тарифів на виробництво теплової енергії обернути на свою користь.
При цьому, директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », з метою збільшення прибутків та обернення на свою користь завищеного розміру суборенди, усвідомлюючи, що її зниження у відповідності до договору оренди, протягом опалювального сезону 2020-2021рр, призведе зниження прибутку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на 5 364 130,00 грн., маючи обов'язок корегувати тариф, зміни в договір суборенди не вніс, а продовжив його використання протягом 2021-2023 років.
Так, між державним міським підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » іменоване як «Виконавець» укладено «Договір про переробку давальницької сировини від 11.01.2021 № 21-12, а надалі 29.01.2022 укладено додаткову угоду.
Відповідно до актів надання послуг від 31.01.2021 № 1 і від 28.02.2021 № 2 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » в рамках договору від 11.01.2021
№ 21-12 у січні-лютому 2021 р. для ДМП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » здійснило переробку природного газу (давальницької сировини) у теплову енергію загальною кількістю 38 797,002 Гкал за ціною 470,61 грн/Гкал без ПДВ на загальну суму 18 258 266,52 грн без ПДВ, а з ПДВ - 21 909 919,83 грн.
Надалі, між ДМП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (далі - Замовник), та Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено Договір про переробку давальницької сировини від 01.03.2021 № 21-105.
Відповідно, до актів надання послуг в рамках договору № 21-105 від 01.03.2021 у березні-квітні 2021 р. ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » здійснило переробку природного газу (давальницької сировини) у теплову енергію загальною кількістю 21 103,777 Гкал за ціною 470,61 грн/Гкал 11 917 978,19 грн (з ПДВ).
Надалі, між ДМП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (далі - Замовник), та Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено Договір про переробку давальницької сировини № 21-371 від 15.11.2021 (далі - договір № 21-371).
В період жовтня - грудня 2021 року фактичний відпуск теплової енергії з колекторів котельні на АДРЕСА_1 яку виробило ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » склав 89 513,67 Гкал за тарифом 644,76 грн/Гкал без ПДВ.
Відповідно до актів надання послуг ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » в рамках договору № 21-371 у листопаді 2021 р. - квітні 2022 р. та у листопаді 2022 р. - березні 2023 р. для ДМП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » здійснило переробку природного газу (давальницької сировини) у теплову енергію загальною кількістю 146 415,491 Гкал на загальну суму 98 937 989,65 грн без ПДВ.
Всього оплачено 118 725 596,56 грн., тобто оплата за послуги переробки природного газу здійснена в повному обсязі.
Таким чином, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », які пов'язані відносинами контролю та у розумінні статті 23 Закону України «Про захист економічної конкуренції» є єдиним суб'єктом господарювання, не дотримано вимоги частини першої статті 18 та частини першої статті 20 Закону України «Про теплопостачання», оскільки безпідставно завищили щомісячний розмір суборенди, що призвело до завищення тарифів на виробництво теплової енергії, як наслідок, впродовж опалювальних періодів 2021-2022 рр. та 2022-2023 рр. територіальній громаді м. Івано-Франківська завдано значних збитків.
Враховуючи те, іншим способом отримати вказані документи не можливо, з метою здобуття речових доказів та документів які свідчать про протиправну діяльність, а також проведення ряду судових експертиз, необхідно отримати тимчасовий доступ до належним чином завірених копій документів що перебувають у володінні ДМП " ІНФОРМАЦІЯ_8 " (код НОМЕР_1 ) за адресою АДРЕСА_2 , з метою вилучення:
- договір про переробку давальницької сировини № 21-12 від 11.01.2021 із додатками та додатковими угодами, рішеннями тендерного комітету;
- актів надання послуг в рамках договору № 21-12 від 11.01.2021;
- регістрів бухгалтерського обліку ДМП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » на яких відображено взаєморозрахунки між цими контрагентами в рамках договору №21-12 від 11.01.2021;
- виписки по рахунках на яких відображено оплати за договором №21-12 від 11.01.2021;
- договір про переробку давальницької сировини № 21-105 від 01.03.2021 із додатками та додатковими угодами, рішеннями тендерного комітету;
- актів надання послуг в рамках договору № 21-105 від 01.03.2021;
- регістрів бухгалтерського обліку ДМП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » на яких відображено взаєморозрахунки між цими контрагентами в рамках договору № 21-105 від 01.03.2021;
- виписки по рахунках на яких відображено оплати за договором № 21-105 від 01.03.2021;
- договір про переробку давальницької сировини № 21-371 від 15.11.2021;
- актів надання послуг в рамках договору № 21-371 від 15.11.2021;
- регістрів бухгалтерського обліку ДМП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » на яких відображено взаєморозрахунки між цими контрагентами в рамках договору № 21-371 від 15.11.2021;
- виписки по рахунках на яких відображено оплати за договором № 21-371 від 15.11.2021.
Вказані документи мають значення для розслідування кримінального провадження та будуть використані як докази в суді. Іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, не можливо. Тому просив суд надати дозвіл до зазначеної інформації.
Слідчий ОСОБА_3 , прокурор ОСОБА_4 , про час і місце розгляду клопотання повідомлені належним чином, в судове засідання не прибули. У поданому клопотанні просили суд про розгляд клопотання без їх участі та підтримали вимоги клопотання у повному обсязі.
Представник ДМП " ІНФОРМАЦІЯ_8 ", у володінні якого знаходиться зазначені документи, відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, в судове засідання не викликався.
Як передбачено ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання, які подані та документи додані до нього, вважаю наступне.
Згідно з частиною 1 статті 131 Кримінального процесуального кодексу України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
У відповідності до частини 1 статті 159 Кримінального процесуального кодексу України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Встановлено, що слідчим відділом розслідувань особливо важливих злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області за процесуального керівництва Івано-Франківської обласної прокуратури проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023090000000076 від 14.02.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 191, ч.2 ст.367 КК України.
На підставі вищенаведеного, враховуючи ті обставини, що на даній стадії досудового розслідування, для досягнення дієвості кримінального провадження необхідний тимчасовий доступ до документів, що зазначені в клопотанні, вони мають безпосереднє доказове значення у кримінальному провадженні, а також те, що сторона обвинувачення позбавлена будь-якої іншої правової підстави доступу до таких документів, у слідчого судді є всі підстави для задоволення клопотання про надання тимчасового доступу до таких документів.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-160, 162-164, 166 КПК України, -
Клопотання-задовольнити.
Надати тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ДМП " ІНФОРМАЦІЯ_8 " (код НОМЕР_1 ) за адресою АДРЕСА_2 , з можливістю вилучення оригіналів та належним чином завірених копій документів, а саме до:
- договору про переробку давальницької сировини № 21-12 від 11.01.2021 із додатками та додатковими угодами, рішеннями тендерного комітету;
- актів надання послуг в рамках договору № 21-12 від 11.01.2021;
- регістрів бухгалтерського обліку ДМП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » на яких відображено взаєморозрахунки між цими контрагентами в рамках договору №21-12 від 11.01.2021;
- виписки по рахунках на яких відображено оплати за договором №21-12 від 11.01.2021;
- договору про переробку давальницької сировини № 21-105 від 01.03.2021 із додатками та додатковими угодами, рішеннями тендерного комітету;
- актів надання послуг в рамках договору № 21-105 від 01.03.2021;
- регістрів бухгалтерського обліку ДМП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » на яких відображено взаєморозрахунки між цими контрагентами в рамках договору № 21-105 від 01.03.2021;
- виписки по рахунках на яких відображено оплати за договором № 21-105 від 01.03.2021;
- договору про переробку давальницької сировини № 21-371 від 15.11.2021;
- актів надання послуг в рамках договору № 21-371 від 15.11.2021;
- регістрів бухгалтерського обліку ДМП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » на яких відображено взаєморозрахунки між цими контрагентами в рамках договору № 21-371 від 15.11.2021;
- виписки по рахунках на яких відображено оплати за договором № 21-371 від 15.11.2021.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала діє два місяці з дня її постановлення та оскарженню не підлягає.
Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.
Слідчий суддя ОСОБА_5