Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 299/2374/25
28.05.2025 року м.Виноградів
Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Левко Т.Ю., розглянувши матеріали, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , заступника начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б),
за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 288649 від 14 квітня 2025 року, 08.04.2025 з 14 години 00 хвилин по 09.04.2025 15 годину 00 хвилин начальником Західного регіонального управління ДПСУ генерал-майором ОСОБА_2 було здійснено перевірку окремих питань оперативно-службової діяльності організованих майстер-сержантом ОСОБА_1 , за результатами перевірки було виявлено ряд недоліків, а саме: не підтримується внутрішній порядок в боксах для зберігання техніки; належним чином не облаштовані напрямки можливої протиправної діяльності в інженерному відношенні.Своїми діями майстер- ОСОБА_3 порушив вимоги статті 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 N 548-XIV (Кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами ЗСУ, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями). Порушив вимоги абзацу 4 статті 11 (беззастережно виконувати накази командирів (начальників)..), Статуту внутрішньої служби Збройних сил України та свідомо допустив незадовільне виконання загальних обов'язків військовослужбовця, що виразилось у неякісній підготовці до роботи групи на чолі з начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 172-15 КУпАП, тобто показав недбале ставлення до військової службиї вчинене в умовах особливого періоду.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Дослідивши письмові докази - протокол про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 288649 від 14 квітня 2025 року, копію наказу в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 “ Про притягнення до відповідальності» , службову характеристику та інші матеріали, суддя прийшов до переконання, що у діянні що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 ст. 172-15 КУпАП передбачена відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.
Адміністративна відповідальність за ч. 2ст. 172-15 КУпАП настає за недбале ставлення військової службової особи до військової служби в умовах особливого періоду.
З об'єктивної сторони правопорушення, передбачене ст. 172-15 КУпАП, характеризується суспільно-небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби та суспільно-небезпечними наслідками, які можуть настати в результаті цього. Недбале ставлення до служби означає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них.
Під час розгляду адміністративної справи відносно ОСОБА_1 встановлено, що факт скоєння адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП не знайшов свого підтвердження.
Дослідивши матеріали справи, суд зазначає, що жодних доказів про коло посадових обов'язків ОСОБА_1 матеріали справи не містять, у зв'язку з чим не підтверджено, що він відноситься до суб'єктів вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Підсумовуючі все вищевикладене слід також зазначити, що в своїх рішеннях у справі «Малофєєва проти Росії» та справі «Карелін проти Росії» Європейський суд з прав людини зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу, оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом.
Як передбачено ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Будь-які інші належні, допустимі та достовірні докази, які б з достатністю вказували на наявність у діях ОСОБА_4 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП у справі відсутні.
Таким чином, враховуючи вищезазначені обставини, провадження по справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 22, 268, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпП, відносно ОСОБА_1 - закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Виноградівський районний суд Закарпатської області.
СуддяТ. Ю. Левко