Постанова від 30.05.2025 по справі 420/36843/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/36843/24

Перша інстанція суддя Завальнюк І.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Яковлєва О.В.,

суддів Єщенка О.В., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 січня 2025 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, а саме:

- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 29 червня 2022 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити пенсію з 29 червня 2022 року ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 24 січня 2022 року по справі № 420/21790/21, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09 січня 2025 року адміністративний позов задоволено частково, а саме:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у нарахуванні з 28 травня 2024 року в повному обсязі доплати до пенсії ОСОБА_1 , згідно постанови Кабінету Міністрів від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 28 травня 2024 року щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 14 липня 2021 року 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», в повному обсязі, з урахуванням раніше виплачених сум.

В частині позовних вимог за період з 29 червня 2022 року по 27 травня 2024 року позов залишено без розгляду.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, в частині висновку про задоволення позовних вимог відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що пенсійним органом правомірно не здійснено нарахування позивачу спірної доплати до пенсії, оскільки після 01 березня 2018 року пенсія позивача перераховувалась на виконання судового рішення.

Крім того, апелянт зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до суду.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Після прийняття постанови КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», позивачу перераховано пенсію та встановлено щомісячну доплату, розміром 2000,00 грн, з 01 липня 2021 року.

При цьому, на підставі рішення суду, що ухвалено у справі № 420/21790/21, позивачу 29 червня 2022 року проведено перерахунок пенсії, в результаті чого розмір пенсії збільшився з 4449,60 грн до 9877,84 грн.

В свою чергу, оскільки розмір пенсії позивача, обчислений на виконання рішення суду, збільшився на суму, що перевищує 2000 грн, пенсійний орган вважав відсутніми підстави для виплати доплати до пенсії, встановленої постановою КМУ від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Між тим, на звернення позивача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням щомісячної доплати, розміром 2000,00 грн, згідно з постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року, Головне управління Пенсійного фонду України листом повідомило, що підстави для встановлення щомісячної доплати до розміру пенсії відсутні, оскільки розмір пенсії після проведеного перерахунку на виконання рішення суду збільшився більше, ніж на 2000,00 грн.

Не погоджуючись з отриманою відмовою у виплаті щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до призначеної пенсії, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції зроблено висновок про часткове задоволення позовних вимог, так як пенсійним органом не доведено правомірності своїх дій, з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно ч. 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Колегією суддів встановлено, що позивачу призначено пенсію за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Між тим, як зазначено у вищевикладених нормах матеріального права, Кабінетом Міністрів України встановлено з 01 липня 2021 року щомісячну доплату, розміром 2 000,00 грн, пенсіонерам, що отримують пенсійні виплати відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розмір яких обраховано із грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року.

При цьому, Кабінетом Міністрів України встановлено, що у випадках коли пенсія відповідної категорії пенсіонерів переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

В даному випадку, пенсійний орган вважає, що проведений перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 січня 2022 року, у справі № 420/21790/21, став обставиною, що виключає можливість продовження зазначеної виплати, так як розмір підвищення пенсії перевищує відповідну виплату.

Між тим, з аналізу вищевказаних норм матеріального права, а також мети прийняття постанови КМУ № 713 вбачається, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з п. 1 постанови КМУ № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

З іншого боку, перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи вже винило, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії позивача відбувся з метою відновлення раніше порушеного права позивача, а не у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, що свідчить про наявність у позивача права на отримання спірної доплати до пенсії.

З іншого боку, колегія суддів не приймає доводів апеляційної скарги про те, що позивачем пропущено строк звернення до суду, оскільки оцінку вказаному факту надано в рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 09 січня 2025 року, яким залишено без розгляду частину позовних вимог саме з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду.

Враховуючи викладене, доводами апеляційної скарги пенсійного органу не спростовано висновків суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог, а як наслідок колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення апеляційної скарги.

При цьому, судом першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допущено.

Тому, керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 січня 2025 року - без змін.

Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Суддя-доповідач О.В. Яковлєв

Судді О.В. Єщенко А.В. Крусян