Справа № 640/16132/21
02 червня 2025 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області від 22.05.2020 року №0056285-5105-2221.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 26.06.2019 придбала новий автомобіль марки «BMW», модель «G05 X5 xDrive30d», 2019 року виготовлення, об'єм двигуна 2993 куб.см, що підтверджується договором купівлі- продажу нового транспортного засобу № KU19-791А. Вказаний автомобіль був переданий позивачу за актом прийому-передачі автомобіля № UK19-633 від 26.06.2019 року. 26.06.2019 року зазначений автомобіль був зареєстрований Регіональним сервісним центром № 8041 ГСЦ МВС У місті Києві, про що видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 . Обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавцем покладено саме на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, тобто на Мінекономіки. Натомість межі повноважень податкового органу полягають у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі інформації про автомобілі, що є об'єктом оподаткування транспортним податком, розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономіки. підставою для прийняття Відповідачем податкового повідомлення-рішення про нарахування транспортного податку повинна слугувати наявність у платника податків транспортного засобу, котрий у встановленому порядку включено до переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у відповідному році, розміщеного на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, автомобілів. За змістом податкового повідомлення рішення ГУ ДПС у Хмельницькій області від 22.05.2020 року № 0056285- 5105-2221 ОСОБА_1 , згідно з пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України та відповідно до п. 267.6 ст. 267 ПК України, визначено суму податкового зобов'язання за платежем «Транспортний податок з фізичних осіб 18011001» за 2020 рік в сумі 25 000,00 гривень. Разом з тим, серед «Переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 (звітного) року», розміщеного на офіційному веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, відсутній автомобіль марки «BMW», моделі «G05 X5 xDrive30d», 2019 року випуску з об'ємом циліндрів двигуна 2,993 л.. Так, транспортний засіб, власником якого є Позивач (автомобіль марки «BMW», моделі «G05 X5 xDrive30d», 2019 року випуску з об'ємом циліндрів двигуна 2,993 л., номер кузова НОМЕР_2 ) не є об'єктом оподаткування у 2020 році в розумінні пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України.
Представником Головного управління ДПС в Хмельницькій області до суду надано відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що підставою для сплати транспортного податку є належність позивачу транспортного засобу: автомобіль марки BMW X5, 2019 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_3 , з об'ємом двигуна 3,0 л (бензин). Законом України від 24.12.2015 №909-УІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" (далі - Закон №909) внесені зміни до Податкового кодексу України (далі Кодекс), зокрема, у частині справляння транспортного податку, які набрали чинності з 01.01.2016. Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального. Законом України «Про державний бюджет України на 2020 рік» встановлено розмір мінімальної заробітної плати, який станом на 01.01.2020 становив 4723,00. Таким чином, об'єктом оподаткування у 2020 році стали легкові автомобілі, середньо ринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати - 1 771 125,00 грн, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно). Від Мінекономрозвитку, на підставі даних Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України, до ДПС України надавалась інформація з переліком автомобілів, які є об'єктом оподаткування в 2020 році, і яка стала підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. На підставі Переліку об'єктів оподаткування транспортним податком у 2020 році сформовано та надано до ДПС відомості, необхідні для нарахування транспортного податку фізичним особам, що внесені до Єдиного державного реєстру легкових автомобілів та їх власників. Даним Переліком доведена до контролюючого органу інформація для нарахування транспортного податку з фізичних осіб, зокрема, по автомобілю BMW X5, 2019 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_3 , який належить фізичній особі ОСОБА_1 (і/н 2500202780). Відповідно до Переліку автомобілів, які є об'єктами оподаткування транспортним податком у 2020 році, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, автомобіль марки BMW X5, об'єм двигуна 3,0 л, бензин оподатковується транспортним податком строком до трьох років. З вищенаведеного слідує, що оскільки у переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2020 році, зазначено автомобілі марки BMW X5, об'єм двигуна 3,0 л., тип пального бензин, то зареєстрований за Позивачем автомобіль є об'єктом оподаткування транспортним податком в розумінні пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України. Контролюючий органом, отримавши від законодавця вичерпний перелік технічних характеристик, необхідних для надання автомобілю статусу об'єкта оподаткування, нараховано гр. ОСОБА_1 (і/н НОМЕР_4 ) транспортний податок за 2020 рік в сумі 25 000 грн.
Ухвалою суду від 02 квітня 2025 року прийнято справу до провадження, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
26 червня 2019 року ОСОБА_1 було придбано новий автомобіль марки «BMW», модель «G05 X5 xDrive30d», 2019 року виготовлення, об'єм двигуна 2993 куб.см, що підтверджується договором купівлі- продажу нового транспортного засобу № KU19-791A (а.с. 20).
26.06.2019 року за актом прийому-передачі автомобіля № UK19-633 автомобіль марки «BMW», модель «G05 X5 xDrive30d», 2019 року виготовлення, об'єм двигуна 2993 куб.см, був переданий ОСОБА_1 (а.с. 21).
26.06.2019 року зазначений автомобіль був зареєстрований Регіональним сервісним центром № 8041 ГСЦ МВС у місті Києві, про що видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 (а.с. 22).
22.05.2020 року ГУ ДПС у Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення рішення № 0056285- 5105-2221 ,яким згідно з пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України та відповідно до п. 267.6 ст. 267 ПК України, ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем «Транспортний податок з фізичних осіб 18011001» за 2020 рік в сумі 25 000,00 гривень. (а.с. 19).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України .
Підпунктом 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 ПК України встановлено, що до місцевих податків належить податок на майно, одним із елементів якого є транспортний податок.
Відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, стоном на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Згідно з п. 267.6.2 ст. 267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку разом з детальним розрахунком суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року). Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, визначені в абзаці першому цього підпункту, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об'єктів, зокрема, але не виключно, інформацію про транспортний засіб: марка, модель, об'єм циліндрів двигуна (куб. см), рік випуску та розмір ставки податку.
Пунктом 267.8.1 статті 267 ПК України передбачено, що транспортний податок сплачується: а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
З 19.02.2016 року набрала чинності затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 66 Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком. Методикою передбачено, що Мінекономіки забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального.
Пунктом 2 вказаної Методики визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 44, ст. 1576).
Згідно із пунктом 4 Методики, інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством “Держзовнішінформ» до Мінекономіки. Об'єм циліндрів двигуна автомобіля зазначається в куб. сантиметрах або в літрах з урахуванням інформації щодо об'єму циліндрів двигуна автомобіля, зазначеної в прайс-листах виробників (дилерів), зокрема іноземних, спеціалізованих періодичних виданнях, комп'ютерних програмах для продажу автомобілів, Інтернеті або інших джерелах.
Пунктом 13 Методики визначено, що Мінекономіки відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального. У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономіки інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономіки за зверненням ДПС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Відтак, зі змісту підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України та Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 66, вбачається, що повноваження та обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку.
Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі отриманої від Мінекономіки інформації про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного).
Аналіз наведених положень Податкового кодексу України, Методики та Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів свідчить, що для визнання автомобіля об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно, Міністерством економіки України
Таким чином, перелік легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у відповідному році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.
Обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, у той час як межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономіки інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 12.06.2018р. у справі № 813/3965/17.
Відтак, підставою для прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення є отримана від Мінекономіки інформація про середньоринкову вартість певного автомобіля із врахуванням його марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач та пробігу.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25 квітня 2019 року по справі № 802/2274/16-а, в постанові від 29 березня 2019 року по справі № 826/19980/16, в постанові від 27 грудня 2018 року по справі № 803/1455/16, в постанові від 19 вересня 2018 року по справі № 804/5705/16, в постанові від 19 листопада 2018 року по справі № 808/3386/16, в постанові від 25 квітня 2019 року по справі №802/2274/16-а, в постанові від 15 лютого 2024 року по справі № 200/1936/21-а, в постанові від 17 грудня 2024 року по справі № 820/4301/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно ч. 5, 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, копія якого наявна в матеріалах справи, ОСОБА_1 є власником транспортного засобу, а саме: автомобілю марки «BMW», модель «G05 X5 xDrive30d», 2019 року виготовлення, об'єм двигуна 2993 куб.см. (а.с. 22)
При цьому, відповідно до ст.267 ПК України підставою для нарахування грошових зобов'язань з транспортного податку є не інформація з автоматизованої інформаційної системи "Податковий блок", а достовірні дані про вартість автомобіля та строк його випуску. Отже, для визначення об'єкта оподаткування транспортним податком в розпорядженні контролюючого органу має бути інформація про середньоринкову вартість певного автомобіля із врахуванням його марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач та пробігу.
Між тим відповідачем, суб'єктом владних повноважень, не надано до суду жодного документу чи інформації, які б містили відомості про характеристики належного позивачу транспортного засобу.
Суд не приймає до уваги надану відповідачем у відзиві роздруківку у формі таблиці, оскільки з наданої таблиці не можливо встановити ким її було складено та звідки сформовано. При цьому, надана таблиця не містить даних про середньоринкову вартість автомобіля позивача, оскільки в ній міститься лише РНОКПП, прізвище, ім'я по батькові, адреса позивача та дані автомобіля (марка, номерний знак, рік випуску, дата реєстрації). Будь-якої інформації щодо середньоринкової вартості автомобіля BMW X5, 2019 року випуску, об'єм двигуна 3,0 , щодо якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, надана таблиця не містить (а.с. 33).
Крім того, згідно даних Мінекономіки, легковий автомобіль марки «BMW», модель «G05 X5 xDrive30d», 2019 року виготовлення, об'єм двигуна 2993 куб.см. не включений до Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2020 році.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, ГУ ДПС в Хмельницькій області, як суб'єкт владних повноважень, не доведено правомірності нарахування ОСОБА_1 грошового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2020 рік у розмірі 25 000,00 грн.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області від 22.05.2020 року №0056285-5105-2221 є необґрунтованим та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих доказів, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Головного управління ДПС у Хмельницькій області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позов ОСОБА_1 слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 44070171, адреса місцезнаходження: 29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, податкової вимоги, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області від 22.05.2020 року №0056285-5105-2221.
Стягнути з Головного управління ДПС в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 44070171, адреса місцезнаходження: 29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот шість гривень 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук