Рішення від 02.06.2025 по справі 400/2684/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2025 р. № 400/2684/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІнгульського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), просп. Миру, 46/1,м. Миколаїв,54056,

провизнання дій протиправними, скасування висновку від 30.10.2024, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся з позовною заявою до Інгульського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м.Одеса) з вимогами про:

- визнання протиправними дій Інгульського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у частині відмови у внесенні змін до актового запису про народження № 41, складеного 02.06.1960 року виконавчим комітетом Ганнівської сільської ради Нововасилівського району Запорізької області;

- скасування висновку від 30.10.2024 року Інгульського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про внесення змін до запису акта цивільного стану;

- зобов'язання Інгульського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису про народження № 41, складеного 02.06.1960 року виконавчим комітетом Ганнівської сільської ради Нововасилівського району Запорізької області змінивши ім'я « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що після смерті ОСОБА_4 - матері Позивача, відкрилась спадщина, але йому було відмовлено Державним нотаріусом Інгульського району м.Миколаєва у подачі заяви про вступ в спадщину, оскільки у його свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис № 41 вказане ім'я матері « ОСОБА_2 » замість « ОСОБА_3 ». У свідоцтві про народження матері, паспорті, РНОКПП ім'я матері вказано вірно - « ОСОБА_3 », однак у свідоцтві про народження допущена помилка.

За виправленням помилки Позивач звернувся до Інгульського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції їм. Одеса), але отримав Висновок про неможливість внесення змін до запису акта цивільного стану.

Відповідач 07.04.2025 р. подав відзив на позовну заяву, згідно з яким згідно п.2.12 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.03.2011 № 96/5, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому. В ході перевірки відомостей зазначених заявником встановлено, в метричному запису про народження матері заявника № 20 від 09.11.1924 року складений в с.Кулакивці Заліщицького району Тернопільської області, що підтверджується архівною довідкою № 66304 від 30.09.2024 року видана державним архівом Тернопільської області значиться ім'я народженої “ ОСОБА_3 », дата народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в актовому запису?про шлюб батьків заявника № 14 від 02.06.1960 року складений виконавчим комітетом Ганнівської сільської ради Нововасилівського району Запорізької області значиться ім'я дружини “ ОСОБА_2 » , дошлюбне прізвище « ОСОБА_5 », дата народження « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в актовому запису про смерть № 590 від 09.08.2024 року , складний Корабельним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) значиться ім'я померлої « ОСОБА_3 » дата народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 » . В розглянутих документах неможливо підтвердити,що « ОСОБА_6 » дійсно є матір'ю заявника, оскільки відсутнє підтвердження зміни прізвища, натомість в актовому запису про шлюб батьків заявника № 14 від 02.06.1960 року складений виконавчим комітетом Ганнівської сільської ради Нововасилівського району Запорізької області значиться дошлюбне прізвище « ОСОБА_5 ».

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Мати Позивача - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . Після її смерті відкрилась спадщина, але Позивачеві було відмовлено Державним нотаріусом Інгульського району м.Миколаєва у подачі заяви про вступ в спадщину, оскільки у його свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 ,актовий запис № 41 вказане ім'я матері « ОСОБА_2 » замість « ОСОБА_3 ».

В свідоцтві про народження матері заявника № 20 від 09.11.1924 року складений в с.Кулакивці Заліщицького району Тернопільської області значиться ПІБ народженої “ ОСОБА_6 », дата народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». (а.с. 7)

В актовому записі про смерть № 590 від 09.08.2024 року серія НОМЕР_2 , складний Корабельним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) значиться ПІБ померлої « ОСОБА_4 » дата народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». (а.с. 8)

В актовому записі про шлюб батьків заявника № 14 від 02.06.1960 року складений виконавчим комітетом Ганнівської сільської ради Нововасилівського району Запорізької області значиться дошлюбне прізвище « ОСОБА_5 », що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивілього стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища. (а.с.11-12)

Проте, Позивач вважає, що у його свідоцтві про народження допущенна помилка, вказане ім'я матері « ОСОБА_2 » замість « ОСОБА_3 ».

Позивач звернувся до Інгульського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції їм. Одеса) з заявою про виправленням помилки.

30.10.2024 р. Відповідачем винесено Висновок про внесення змін до запису акта цивільного стану, про неможливість внесення змін до запису акта цивільного стану.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398-УІ від 01.07.2010 року.

Цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням та припиненням їхньої дії, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, їх поновлюють та припиняють їхню дію; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану (ч. 4 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану").

Згідно з ч. 1-5 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1).

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч. 2).

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках.

Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Зразки актових записів цивільного стану затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч. 3).

Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації (ч. 4).

Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та припинення їхньої дії затверджуються Міністерством юстиції України (ч. 5).

Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793) затверджені Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила №96/5, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно пункту 1.1 розділу I Правил №96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Згідно пункту 1.5 розділу I Правил №96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян при пред'явленні паспорта громадянина України (далі - паспорт), паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства (далі - паспортний документ) заявника. Сформована заява про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання роздруковується посадовою особою та за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній, підписується заявником.

Відповідно до пункту 1.7 розділу I Правил №96/5, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Пунктом 1.10 розділу I Правил №96/5 передбачено, що питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у строк, що не перевищує трьох місяців, з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

За наявності поважних причин цей строк продовжується з письмового дозволу керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації (за місцем їх подання), але не більше ніж на три місяці.

Відповідно до пункту 1.15 розділу I Правил №96/5, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Згідно пункту 2.1 розділу IІ Правил №96/5, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України).

Згідно пункту 2.3 розділу IІ Правил №96/5, відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін.

Пунктом 2.3 розділу IІ Правил №96/5 передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається:

особою, щодо якої складено актовий запис;

одним із батьків неповнолітнього (малолітнього);

піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього;

опікуном недієздатної особи;

спадкоємцем померлого;

представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Згідно пункту 2.6 розділу IІ Правил №96/5, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються:

свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні;

інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

У відповідності з пунктом 2.7 розділу IІ Правил №96/5, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

Згідно пункту 2.11 розділу IІ Правил №96/5, факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

Відповідно до пункту 2.6 розділу IІ Правил №96/5, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Судом встановлено, що у свідоцтві про народження Позивача зазначено ім'я його матері « ОСОБА_2 ».

Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища, зазначено що дошлюбне прізвище « ОСОБА_2 » було « ОСОБА_5 ». (а.с. 11-12)

Позивачем не надано жодних доказів (документів) щодо зміни матір'ю прізвища з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_5 », а відтак відсутні правові підстави вважати, що ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_6 є одна й та ж особа, та є матір'ю Позивача.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, судом встановлено, що підстави для внесення змін до актового запису про народження дитини, про які просить позивач, у чинному законодавстві України відсутні. Відповідач, відмовляючи у внесенні відповідних змін, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.

Відтак, позовні вимоги не належать задоволенню.

Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до Інгульського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м.Одеса) (просп. Миру, 46/1, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 20917634) - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 02.06.2025 р.

Суддя Н. В. Лісовська