02 червня 2025 р. № 400/2332/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "АВТОДОРБУД 2020", вул. Миру, 45, кв. 2, с. Лиса Гора, Первомайський р-н, Миколаївська обл., 55250,
доГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, Державної податкової служби України, пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053,
провизнання протиправним та скасування рішення від 21.11.2024 № 12084750/43542273; зобов'язання зареєструвати податкову накладну від 19.09.2024 № 1,
Товариство з обмеженою відповідальністю "АВТОДОРБУД 2020" (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Державної податкової служби України, з вимогами:
- визнати протиправним і скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області від 21.11.2024 № 12084750/43542273 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 19.09.2024;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 1 від 19.09.2024.
Позивач свої вимоги обґрунтував тим, що ТОВ "АВТОДОРБУД 2020" здійснює господарську діяльність. Між "АВТОДОРБУД 2020" та ТОВ "Бандурський олійноекстракційний завод" укладено договір підряду № 11.09.2024РД від 11.09.2024. Відповідно до цього договору позивач надав замовнику послуги з проведення поточного ремонту покриття доріг місцевого значення. За результатами проведеної господарської операції складено та подано на реєстрацію податкову накладну № 1 від 19.09.2024.
Однак реєстрацію податкової накладної було зупинено з підстав того, що остання відповідає критеріям ризиковості здійснення операцій. Позивачем подано повідомлення з поясненнями щодо підстав складання податкової накладної та підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних. Проте, за результатами письмових пояснень та копій документів відповідачем протиправно прийняті рішення про відмову в реєстрації в ЄРПН.
Ухвалою від 13.03.2025 суд відкрив провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження. Враховуючи воєнний стан та ведення бойових дій на території Миколаївської області, з метою безпеки учасників судового процесу, суд не призначав судового засідання, та розглянув справу без виклику сторін (в порядку письмового провадження).
Заперечень від сторін щодо розгляду справи в порядку письмового провадження до суду не надходило.
Відповідач 1,2 надав до суду письмовий відзив, в якому просить в задоволенні позову відмовити. Свою позицію відповідач обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення про відмову в реєстрації ПН ґрунтується не на факті зупинення реєстрації ПН, а на тому, що позивачем не було надано податковому органу на його пропозицію доказів реального здійснення господарської операції, зазначеної у поданій на реєстрацію податковій накладній.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АВТОДОРБУД 2020" зареєстровано в статусі юридичної особи 02.03.2020 та перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Миколаївській області.
Основним видом діяльності позивача (за КВЕД 42.11) є будівництво доріг і автострад.
11.09.2024 ТОВ "АВТОДОРБУД 2020" уклав з ТОВ "Бандурський олійноекстракційний завод" договір підряду № 11.09.2024РД. Відповідно до цього договору позивач надав замовнику послуги з проведення поточного ремонту покриття доріг місцевого значення.
Позивач склав та подав на реєстрацію податкову накладну № 1 від 19.09.2024.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена реєстрація податкової накладної № 1 від 19.09.2024, у зв'язку із тим, що обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
ТОВ "АВТОДОРБУД 2020" надав до контролюючого органу письмові пояснення, а також документи, що підтверджують реальність господарських операцій.
Комісією Головного управління ДПС у Миколаївській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за результатами розгляду поданих документів прийнято оскаржуване рішення від 21.11.2024 № 12084750/43542273 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 19.09.2024 з підстав ненадання/часткового надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отримані повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
В графі «додаткова інформація» взагалі не зазначена інформація.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246) визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
З 01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок №1165), яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п.п 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм пп.«а» або «б» п.185.1 ст.185, пп.«а» або «б» п.187.1 ст.187, абзацу 1 п.п.201.1, 201.7, 201.10 ст.201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Зі спірного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної вбачається, що воно не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містять загальні фрази про те, що в реєстрації відмовлено з підстав ненадання/часткового надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отримані повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Тобто, викладена загальна правова норма без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача, не вистачає для здійснення реєстрації податкових накладних, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані.
Спірне рішення податкового органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії та породжує неоднозначне трактування, що, в свою чергу, впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 04.12.2018 по справі №821/1173/17 та від 10.04.2020 №819/330/18.
Крім того, позивачем до комісії регіонального рівня подано повідомлення та копії документів, що підтверджують реальність проведених операцій: - Пояснення до податкової накладної, реєстрацію якої зупинено; - Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань; - Договір оренди майна №01/09/23 від 01.09.2023, додаток до договору оренди майна №01/09/23 від 01.09.2023, акт прийому-передачі орендованого майна до договору оренди майна №01/09/23 від 01.09.2023; - Податкова накладна від 19.09.2024 №1 та квитанція про зупинення; - Статут ТОВ «АВТОДОРБУД 2020»; - Договір підряду № 11.09.2024РД від 11.09.2024; - Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; - Додаток №1, №2, №3, №4, №5, №6, №7 до договору підряду № 11.09.2024РД від 11.09.2024; - Рішення про врахування / неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 10827698/43542273 від 02.04.2024; - Рішення єдиного учасника №1 від 28.02.2020; - Податкова накладна №10 від 24.09.2024, видаткова накладна №130 від 26.09.2024, видаткова накладна №155 від 29.10.2024, товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів №52; - Витяг № 2014274500040 з реєстру платників податку на додану вартість; - Договір поставки №08/10/24 від 08.10.24, видаткова накладна №1820 від 09.10.2024, акт надання послуг №1821 від 09.10.2024, видаткова накладна №1822 від 10.10.2024, акт надання послуг №1823 від 10.10.2024, видаткова накладна №2025 від 26.10.2024, акт надання послуг №2026 від 26.10.2024, видаткова накладна №2027 від 28.10.2024; - Рахунок №6 від 19.09.2024; - Податкова накладна від 08.10.2024 №67 та квитанція про прийняття, податкова накладна від 08.10.2024 №68 та квитанція про прийняття; - Тристоронній договір №31/08-23 про надання послуг з оцінки майна від 04.08.2023; - Виписка банку за період з 01.09.2024 по 31.10.2024; - Податкова накладна від 10.09.2024 №117, податкова накладна від 17.09.2024 №214, видаткова накладна №11747 від 21.10.2024, видаткова накладна №12059 від 28.10.2024; - Податкові накладні від 26.09.2024 №768, №769, №770, №771, №772, №773, податкові накладні від 30.092024 №774, № 775, №836, №837, №838, №839, №840; - Акт надання послуг №2028 від 29.10.2024, товарно-транспортні накладні від 09.10.2024 №1821/1, №1821/2, №1821/3, товарно-транспортні накладні від 10.10.2024 №1823/1, №1823/2, №1823/3, №1823/4, №1823/5, №1823/6, №1823/8, товарно- транспортні накладні від 26.10.2024 №2026/1, №2026/2, №2026/3, №2026/4, №2026/5, №2026/6, №2026/7, товарно-транспортні накладні від 28.10.2024 №2028/1, №2028/2, №2028/3, №2028/4, №2028/5, №2028/6, акт звірення за жовтень 2024; - Видаткові накладні.
Законодавство не висуває вимоги до платника податків у разі зупинення реєстрації податкової накладної сканувати та надавати на адресу контролюючого органу всю власну бухгалтерію.
Наявні в матеріалах справи документи у повній мірі підтверджують реальність вищевказаної господарської операції, за наслідками якої складено та направлено для реєстрації податкову накладну.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі не довели правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.
Сплачений судовий збір в розмірі 3028,00 грн належить стягнути з відповідачів Головного управління ДПС у Миколаївській області та Державної податкової служби України пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АВТОДОРБУД 2020" (вул. Миру, 45, кв. 2, с. Лиса Гора, Первомайський р-н, Миколаївська обл., 55250, код ЄДРПОУ 43542273) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 44104027), Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області від 21.11.2024 № 12084750/43542273 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 19.09.2024.
3. Зобов'язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, 43005393) зареєструвати податкову накладну, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "АВТОДОРБУД 2020" № 1 від 19.09.2024, датою її подання.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 44104027) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АВТОДОРБУД 2020" (вул. Миру, 45, кв. 2, с. Лиса Гора, Первомайський р-н, Миколаївська обл., 55250, код ЄДРПОУ 43542273) судові витрати в розмірі 1514,00 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АВТОДОРБУД 2020" (вул. Миру, 45, кв. 2, с. Лиса Гора, Первомайський р-н, Миколаївська обл., 55250, код ЄДРПОУ 43542273) судові витрати в розмірі 1514,00 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 02.06.2025.
Суддя Н.О. Бульба