Рішення від 30.05.2025 по справі 380/25901/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 рокусправа № 380/25901/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними та скасування рішення управління Пенсійного фонду України, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо переведення ОСОБА_1 з раніше призначеної їй пенсії на підставі ст. 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723, п. п. 10, 12 Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889, Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 № 622 в редакції від 01 січня 2020 на інший вид пенсії, а саме пенсію за віком, передбачену Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723, п. п. 10, 12 Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889, Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 № 622 в редакції від 01 січня 2020 та відновити її виплату, починаючи з 01.11.2024 на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 № 46/1 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 11.01.2024 № 46/2, виданих Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, з урахуванням раніше виплачених сум;

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що відповідач без будь-яких законних підстав самостійно перевів позивача з 01.11.2024 на пенсію за віком, що передбачена Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач зазначає, що такі дії відповідача є незаконними, а тому просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою від 30.12.2024 суддя відкрила провадження в адміністративній справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

15.01.2025 за вх. № 905ел від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що останньою в часі є Постанова №823, положення якої застосовуються з 01.01.2024, і тому відповідно до неї позивачу нараховувалася пенсія.

16.01.2025 за вх. № 3637 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої, на думку представника, доводи відповідача, які викладені у відзиві, є неправомірними та необґрунтованими, а також вони не відповідають фактичним обставинам справи.

18.02.2025 за вх. № 13565 та 20.02.2025 за вх. № 14318 від представника позивача надійшло клопотання про доручення до матеріалів справи релевантного рішення суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

ОСОБА_1 працювала на посадах державної служби, що підтверджується записами у трудовій книжці НОМЕР_1 .

10.01.2024 позивача звільнено із займаної посади за угодою сторін у зв'язку із виходом державного службовця на пенсію, про що зроблено запис № 16 в трудовій книжці.

11.01.2024 позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на підставі законодавства про державну службу.

На підставі поданої позивачем заяви, Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, як колишнім роботодавцем позивача, підготовлено та видано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 № 46/1 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 11.01.2024 № 46/2.

В подальшому позивачу призначено, починаючи з 11.01.2024, пенсію за віком згідно з нормами ст. 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, що підтверджується протоколом відповідача щодо розрахунку пенсії державного службовця.

Основний розмір пенсії від середнього заробітку становив 40116,00 грн., максимальний розмір пенсії - 23610,00 грн.

Позивач у позовній заяві зазначає, що на час призначення їй пенсії діяв Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 в редакції від 01.01.2020 та постанова Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».

Відповідач самостійно звернувся до Департаменту фінансів Львівської обласної державної адміністрації із листом від 06.09.2024 за вих. № 1300-5302-8/154511, в якому просив скерувати на його адресу довідки: про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг надбавка за вислугу років) (Додаток 1 до Порядку № 622), станом на 11.01.2024; про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (Додаток 2 до Порядку № 622) за період з 01.01.2024 по 31.01.2024 на ОСОБА_1 , яка працювала на посаді начальника Управління фінансів невиробничої сфери. Таку вимогу відповідач мотивував тим, що 12.07.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" (далі - Постанова № 823), якого внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок № 622). Постановою № 823 передбачено, що вона набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 01.01' 2024. Пенсії, призначені згідно Закону України "Про державну службу" за зверненнями, які надійшли після 01.01' 2024, підлягають перегляду.

У відповідь Департамент фінансів Львівської обласної державної адміністрації направив листа від 17.10.2024 за вих. № 12-вих.-33402-24, в якому йдеться про те, що відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823 “Про внесення змін до Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб" (далі - Постанова) довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення пенсії та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця. Жодним пунктом постанови не зазначено, що пенсії, призначені згідно із Законом України “Про державну службу» за зверненнями, які надійшли після 1 січня 2024 року, підлягають перегляду. Департаментом фінансів у січні поточного року були видані довідки про заробітну плату державного службовця ОСОБА_1 і відповідно до чинного законодавства у цьому ж місяці органами пенсійного фонду їй була призначена пенсія державного службовця.

Як наслідок, відповідач без будь яких звернень позивача самостійно перевів її з 01.11.2024 на пенсію за віком, яка передбачена Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується протоколом перерахунку пенсії від 22.10.2024.

Листом ГУ ПФУ у Львівській області від 19.11.2024 за вих. № 25613-27683/Д-52/8-1300/24 позивача повідомлено про те, що їй з 11.01.2024 призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону № 889 (заява від 11.01.2024) з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 31.12.2023 та довідки про розмір інших виплат за грудень 2023 року, виданих 11.01.2024 за № 46/1 та № 46/2 Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації. ГУ ПФУ у Львівській області було скеровано лист від 01.10.2024 за № 1300-5302-8/166187 до Департаменту фінансів Львівської облдержадміністрації щодо видачі довідок у відповідності до додатку 1-2 Порядку № 622 зі змінами внесеними Постановою № 823. В свою чергу, Департаментом фінансів облдержадміністрації у відповідь на лист Головного управління відмовлено у видачі довідок про заробітну плату державних службовців відповідно до Порядку № 622, зі змінами внесеними Постановою № 823.

Однак, відповідачем на підставі рішення від 22.10.2024 переведено позивача на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 з 01.11.2024.

Позивач вважає дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо переведення її з раніше призначеної пенсії на підставі ст. 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723, п. п. 10, 12 Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889, Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09' 2016 № 622 в редакції від 01.01.2020 на інший вид пенсії, а саме пенсію за віком, передбачену Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, протиправними та необґрунтованими, а тому звернулася до суду за захистом своїх прав.

Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 року визначалися Законом України «Про державну службу» від 19.12.1993 №3723-VIII (далі - Закон №3723-VIII).

Так, у силу вимог ст. 37 Закону №3723-VIII, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Разом з тим, з 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 (далі - Закон №889-VІІІ).

Згідно п.п. 1 п. 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ, визнано таким, що втратив чинність Закон №3723-VIII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. п. 10 і 12 цього розділу.

За правилами п. п. 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону №3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Аналіз зазначених норм законодавства дає підстави для висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону №3723-ХІІ і розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).

Відповідно до п. 4 Порядку №622 (у редакції від 01.01.2020) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

20.07.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, якою затверджені зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Постанова №823).

Згідно з п. 3 цієї Постанови вона набирає чинності з дня її опублікування (з 20.07.2024) та застосовується з 01.01.2024.

Пунктом 5 Порядку №622, із внесеними змінами передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

У разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.

У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.

За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, були встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» (далі - Постанова №1-3, тобто діяла на момент призначення пенсії позивачеві). Цією постановою було затверджено форми наступних довідок: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Як вбачається із матеріалів справи, за заявою позивача від 11.01.2024 їй призначено пенсію за віком згідно ст. 37 Закону №3723-ХІІ.

Разом із вказаною заявою позивач подала довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 №46/1 станом на січень 2024 року та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 11.01.2024 №46/2, за грудень 2023 року.

Вказані довідки для призначення пенсії державного службовця видані за формами, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3.

Рішенням ГУ ПФУ у Львівській області позивачу з 11.01.2024 призначено пенсію за віком відповідно до Закону №889.

Однак, в подальшому, відповідач самостійно перевір позивача з 01.11.2024 на пенсію за віком, яка передбачена Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У зв'язку із чим розмір пенсії позивача істотно зменшився та становить 9658,55 грн.

Таке рішення відповідачем мотивоване тим, що 12.07.2024 КМ України прийнято постанову "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб", якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622. Постановою № 823 передбачено, що вона набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 01.01.2024. Пенсії, призначені згідно Закону України "Про державну службу" за зверненнями, які надійшли після 01.01.2024, підлягають перегляду.

При цьому, управління обчислило пенсію позивачу з 11.01.2024 з урахуванням довідок про заробітну плату, виданих згідно з додатками 1, 2 до Постанови №823, а саме: довідки від 11.01.2024 №46/1 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка на вислугу років; довідки від 11.01.2024 №46/2 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Тобто відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 11.01.2024, призначеної відповідно до Закону №889-VIII, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823.

Разом із тим, суд не приймає до уваги доводи відповідача про набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622, оскільки вказана постанова набрала чинності 20.07.2024, в той час як позивача було переведено на пенсію державного службовця в січні 2024 року.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України у рішенні від 05.04.2001 №3-рп/2001 вказав на те, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою ст. 58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 11.10.2015 №8-рп/2005 зазначено, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Як зазначено Верховним Судом у постанові від 08.04.2024 (справа №580/6509/23), зміна порядку розрахунку пенсії, як періодичної виплати фізичній особі, шляхом прийняття відповідного закону, який відповідає критерію якості закону та легітимній меті, за загальним правилом, не суперечить положенням ст. 22 (щодо недопущення при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод) та ст. 58 (щодо відсутності у законів та інших нормативно-правових актів зворотної дії в часі) Конституції України, за умови, що такі зміни не передбачають зменшення розміру пенсії, яку особа отримує на момент прийняття таких законодавчих змін.

Натомість суд враховує, що після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 12.07.2024 року №823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» розмір пенсії позивача з 11.01.2024 був зменшений відповідачем з 23610,00 грн. до 9658,55 грн.

Суд звертає увагу на те, що пенсія за віком згідно ст. 37 Закону №3723-ХІІ призначена позивачу з 11.01.2024, тобто до внесення змін до Порядку №622, а тому реалізація права особи мала би здійснюватися за нормами, чинними на момент вираження нею волевиявлення у формі конкретних дій (звернення до суб'єкта владних повноважень), а розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом.

Таким чином, положення постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 можуть стосуватися лише призначення пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій з урахуванням положень ст. 58 Конституції України.

Крім того, Постановою №823 не надано пенсійним органам повноважень на здійснення перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку з поширенням її дії з 01.01.2024.

Крім цього, відповідно до п. 5 Порядку №622 (у редакції Постанови №823), довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з п. п. 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

З урахуванням встановленого КАС України обов'язку доведення правомірності дій суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку, що спірні дії відповідача є такими, що не відповідають критеріям, визначеним у ч. 2 ст. 2 цього Кодексу, зокрема вчинені не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

А тому їх слід визнати протиправними.

Відтак, з метою належного способу захисту порушених прав позивача слід зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області перевести ОСОБА_1 назад на пенсію, призначену відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723, п. п. 10, 12 Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889, Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 в редакції від 01.01' 2020 та відновити її виплату, починаючи з 01.11.2024 на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 № 46/1 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 11.01.2024 № 46/2, виданих Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.

Щодо судового збору, то відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо переведення ОСОБА_1 з раніше призначеної їй пенсії на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723, пунктів 10, 12 Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889, Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 в редакції від 01.01.2020, на інший вид пенсії, а саме пенсію за віком, передбачену Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ 13814885) перевести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) назад на пенсію, призначену відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723, пунктів 10, 12 Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889, Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 в редакції від 01.01.2020, та відновити її виплату такої пенсії, починаючи з 01.11.2024 на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 № 46/1 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 11.01.2024 № 46/2, виданих Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 30.05.2025.

СуддяПотабенко Варвара Анатоліївна