Рішення від 30.05.2025 по справі 380/5514/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 року справа № 380/5514/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення з 01.02.2023 відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 80 % суми грошового забезпечення до 70 % суми грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення.

Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 (далі - позивач) перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області). Позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України № 2262-ХІІ на умовах і в розмірі, визначених статтями 18, 21 цього Закону, як особі з інвалідністю ІІІ групи - у розмірі 40% відповідних сум грошового забезпечення. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 у справі №380/9860/21 визнано протиправною відмову відповідача у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ та зобов'язано здійснити відповідний перерахунок з 14.04.2021. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від30.04.2024 у справі № 380/1342/24 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо визначення відсоткового значення основного розміру пенсії позивача 70% та 40% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку та виплати пенсії на виконання рішень Львівського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 у справі №380/9860/21, від 30.01.2023 у справі №380/17403/22 та від 07.09.2023 у справі №380/15854/23; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , виходячи з розміру пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 (дві тисячі) гривень 00 копійок відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Крім того, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.07.2024 у справі № 380/9978/24 зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 відповідно до довідки Фінансово-економічного управління Адміністрації ДПСУ від 15.03.2024 № 11/19774-суд. Однак, як убачається з листа ГУ ПФУ у Львівській області від 14.02.2025 № 1300-5802-8/23998, при здійсненні перерахунку пенсії на виконання зазначених судових рішень, відповідач застосував 70% грошового забезпечення замість 80%. Позивач вважає такі дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії протиправними, відтак звернувся до суду із цим позовом.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.

Ухвалою судді від 24 березня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав відзив на позов( вх.№5532ел від 03.04.2025), у якому зазначає наступне. ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 18.12.2013 відповідно до Закону № 2262 у розмірі 40% грошового забезпечення. Станом на 17.12.2013 його календарна вислуга становила 20 років 5 місяців 19 днів, що не дає підстав для виплати пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.07.2024 у справі № 380/9978/24 з 14.04.2021 здійснюється виплата пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років. Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.02.2023 згідно з довідкою Адміністрації ДПСУ від 15.03.2024 № 11/19774-суд. Зобов'язано здійснити відповідний перерахунок та виплату з врахуванням вже виплачених сум. З 01.03.2025 пенсія з надбавками становить 18 745,79 грн. Відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону № 2262, з 01.01.2018 максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб. Конституційний Суд України рішенням № 7-р від 12.10.2022 визнав неконституційними приписи ст. 2 Закону № 3668 у частині, що порушують соціальні гарантії військовослужбовців. Вказані норми втратили чинність з 12.04.2023. Позовні вимоги щодо перерахунку пенсії в розмірі 80% грошового забезпечення не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до ст. 13 Закону № 2262 (зі змінами) граничний розмір пенсії не може перевищувати 70% грошового забезпечення (окрім осіб, які ліквідовували наслідки аварії на ЧАЕС). Отже, пенсія позивачу нараховується у відповідності до чинного законодавства. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку у ГУ ПФ України у Львівській області та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб''.

Пенсія була призначена на умовах та у розмірі, визначених статтями 18, 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'', як особі з інвалідністю ІІІ групи - у розмірі 40% відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2021 року у справі № 380/9860/21 визнано протиправними дії Відповідача щодо відмови у проведенні Позивачу перерахунку та виплати пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років згідно з положеннями Закону № 2262-ХІІ. Суд зобов'язав ГУ ПФУ у Львівській області провести ОСОБА_1 відповідний перерахунок та здійснити виплату пенсії у вказаному розмірі, починаючи з дати звернення із заявою - 14 квітня 2021 року.

Надалі, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі № 380/1342/24 визнано протиправними дії Відповідача щодо визначення розміру пенсії Позивача шляхом застосування відсоткових ставок 70% та 40% при здійсненні перерахунку пенсії відповідно до рішень суду від 22.11.2021 у справі № 380/9860/21, від 30.01.2023 у справі № 380/17403/22 та від 07.09.2023 у справі № 380/15854/23. Вказаним рішенням ГУ ПФУ у Львівській області зобов'язано провести з 14 квітня 2021 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», та здійснити виплату пенсії з урахуванням вже виплачених сум.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 липня 2024 року у справі № 380/9978/24 Відповідача зобов'язано здійснити Позивачу перерахунок та виплату пенсії з 1 лютого 2023 року на підставі довідки Фінансово-економічного управління Адміністрації Державної прикордонної служби України від 15 березня 2024 року № 11/19774-суд, в якій зазначено розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року. Перерахунок мав здійснюватися з урахуванням раніше виплачених сум.

Листом Відповідача від 14 лютого 2025 року № 1300-5802-8/23998, наданим у відповідь на адвокатський запит представника Позивача, надіслано протокол перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Вказаним протоколом підтверджено, що Відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії Позивача з 01.02.2023 на виконання судового рішення, обчислив її у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, що суперечить вимогам судового рішення та становить порушення встановленого розміру у 80%.

Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернувся суду із цим позовом.

При вирішення спору суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

При цьому, згідно з ч.1 ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Отже, усі без виключення суб'єкти права на території України зобов'язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди.

Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

Згідно з статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Як визначено статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1402-VIII) суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

У статті 13 Закону № 1402-VIII розтлумачено зміст такої конституційної засади судочинства як обов'язковість судових рішень, відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України № 2262-ХІІ.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ст. 13 Закону України № 2262-XII пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт “б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року № 3668-VI, який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 82% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100%, до категорії 2, - 95%.

Законами України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3668-VI) та «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 (далі - Закон № 1166-VII) внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 зазначив, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі №380/1342/24 визнано протиправними дії ГУ ПФ України у Львівській області щодо визначення відсоткового значення основного розміру пенсії ОСОБА_1 - 70% та 40% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку та виплати пенсії на виконання рішень Львівського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 року у справі №380/9860/21, від 30.01.2023 року у справі №380/17403/22 та від 07.09.2023 року у справі №380/15854/23 та зобов'язано ГУ ПФ України у Львівській області здійснити з 14.04.2021 перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 виходячи з розміру пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 (дві тисячі) гривень 00 копійок відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Суд встановив, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислюється при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС - України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Ураховуючи вказану норму, право позивача на основний розмір пенсії в розмірі 80% грошового забезпечення підтверджене рішенням суду 30 квітня 2024 року у справі №380/1342/24, яке набрало законної сили, відтак не є предметом доказування при розгляді цієї справи.

Натомість для Головного управління Пенсійного фонду України у Львівські області при проведенні будь-яких подальших перерахунків пенсії позивача застосування норм права з урахуванням висновків, викладених у постанові Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18, є обов'язковим.

Вказане в сукупності зумовлює висновок суду про протиправність дій відповідача при здійсненні перерахунку пенсії позивачу на підставі рішення суду щодо обмеження розміру його пенсії до 70% грошового забезпечення.

Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо застосування обмежень при виплаті позивачу нарахованої суми пенсії (з урахуванням надбавок, цільової грошової допомоги та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) максимальним розміром, не відповідають визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах, тому такі дії слід визнати протиправними.

За таких обставин, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії позивачу виходячи з розміру 80% сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Щодо питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 968,96 грн.

Отже, відповідно до положень ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір за подання позову до суду в сумі 968,96 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку з 80% до 70% сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру 80% сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 968,96 грн судових витрат.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Реквізити сторін справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885).

СуддяКухар Наталія Андріївна