про залишення позовної заяви без руху
02 червня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/1143/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
28 травня 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та із застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2025 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) без застосування обмеження пенсії максимальним розміром та понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 у справі №360/548/25 задоволено вимоги ОСОБА_1 , а саме: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зниження ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років з 1 січня 2025 року шляхом застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 1 січня 2025 року у розмірі 90 % грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром та застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішення суду не набрало законної. Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» встановлено індексацію пенсії у розмірі 1500,00 грн.
Відповідно до відомостей, що знаходиться в особистому кабінеті позивача ВЕБ порталу Пенсійного фонду України, позивачем встановлено, що з 01.03.2025 йому нарахована індексація у розмірі 1500,00 грн, однак індексація не сплачується, а до нарахованої пенсії в черговий раз застасовано обмеження максимального розміру.
15 березня 2025 року, ОСОБА_1 звернувся через ВЕБ портал Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ у Луганській області із заявою (реєстраційний номер ВЕБ-12001-Ф-С-25- 047810), якою просив виплачувати йому з 01.03.2025 нараховану суму індексації пенсії у розмірі 1500,00 грн, яку проведено у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених виплат.
26.03.2025 позивач отримав через ВЕБ портал Пенсійного фонду України від ГУ ПФУ у Луганській області відповідь на свою заяву (вихідний No 1336-924/І-02/8-1200/25 від 26.03.2025), в якій зазначено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 по справі № 360/1117/24 Головним управлінням в лютому поточного року здійснено з 01.03.2024 перерахунок пенсії з урахуванням нарахованої індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум. Після проведення перерахунку пенсійну виплату в сумі 29770,28 грн нараховано на виплатну відомість березня 2025 року.
Позивач зауважує, що розмір його пенсії обмежено відповідачем із застосуванням понижуючих коефіцієнтів у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», внаслідок чого він повторно змушений звернутися до суду із позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо виплати з 1 березня 2025 року пенсії без урахуванням суми індексації, нарахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та зобов'язання відповідача здійснити з 1 березня 2025 року виплату пенсії з урахуванням суми індексації, нарахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» без застосування положень абзацу третього пункту 3 цієї постанови та без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Розглянувши матеріали позову, суд дійшов такого.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.
Відповідно до пунктів 3, 4, 5, 11 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається:
- ціна позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Матеріалами позовної заяви вбачається, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 у справі № 360/548/25 задоволено частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, зокрема:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зниження ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років з 1 січня 2025 року шляхом застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 1 січня 2025 року у розмірі 90 % грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром та застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат.
Тобто, зазначеним рішенням суду вже вирішено питання щодо права ОСОБА_1 на перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 1 січня 2025 року у розмірі 90 % грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром та застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат.
Натомість, звертаючись до суду з цим позовом, позивач повторно просить суд, зокрема визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та із застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2025 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) без застосування обмеження пенсії максимальним розміром та понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Таким чином, вимоги щодо застосування відповідачем понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», вже були предметом розгляду у справі № 360/548/24, тоді як у даній справі спірним є застосування відповідачем обмеження розміру індексації, установленою згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», пунктом 3 якої передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, позовна заява позивача потребує уточнення із приведенням у відповідність прохальної частини позову.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимоги ст. ст. 160, 161 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, залишити без руху.
Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання цієї ухвали на усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду уточненої позовної заяви, з урахуванням висновків суду.
В разі неусунення вказаних недоліків у встановлений термін позовну заяву буде повернуто позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяК.Є. Петросян