Рішення від 29.05.2025 по справі 580/4154/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2025 року справа №580/4154/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Кушнової А.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаського окружного адміністративного суду про визнання протиправним та скасування наказу в частині, зобов'язання вчинити дії.

Суть спору: до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Черкаського окружного адміністративного суду (далі - відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправним і скасувати наказ Черкаського окружного адміністративного суду №13-0 від 24.01.2024 у частині встановленого розміру надбавки за вислугу років державної служби головному спеціалісту апарату Черкаського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 на 2024 рік, а саме у період з 01 січня 2024 року на рівні 14 % місячного посадового окладу та з 12.07.2024 на рівні 16 % місячного посадового окладу;

- зобов'язати Черкаський окружний адміністративний суд здійснити перерахунок та виплату головному спеціалісту апарату суду ОСОБА_1 надбавки за вислугу років державної служби з 1 січня 2024 року відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону України «Про державну службу», а саме на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання статей 46, 50, 52 Закону України «Про державну службу» наказом керівника апарату Черкаського окружного адміністративного суду №1-о від 03.01.2023 «Про встановлення надбавок за вислугу років на державній службі» йому з 12.07.2023 встановлено надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 21% місячного посадового окладу. Однак, на виконання вимог статті 1 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», статті 22, пункту 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджету України на 2024 рік» прийнято наказ керівника апарату Черкаського окружного адміністративного суду №13-о від 24.01.2024 «Про встановлення надбавок за вислугу років на державній службі», відповідно до якого з 01.01.2024 на 2024 рік позивачу було здійснено перерахунок надбавки за вислугу років і встановлено її в розмірі 14% місячного посадового окладу (при стажі державної служби 7 років 5 місяців 20 днів), а з 12.07.2024 - 16% (при стажі державної служби 8 років). На переконання позивача, відповідач протиправно застосував щодо визначення розміру його надбавки за вислугу років на державній службі Закон України «Про Державний бюджету України на 2024 рік», оскільки відповідно до статті 58 Конституції України закон не має зворотної дії в часі, а такий перерахунок порушує його право на належну оплату праці.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 року адміністративну справу №580/4154/24 за позовом ОСОБА_1 до Черкаського окружного адміністративного суду про скасування наказу та зобов'язання вчинити дії передано до Шостого апеляційного адміністративного суду для визначення суду до підсудності якого віднесена дана справа.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2024 року визначено підсудність адміністративної справи № 580/4154/24 за позовною заявою діловода відділу організаційного забезпечення та контролю (канцелярії) в Черкаському окружному адміністративному суді ОСОБА_1 до Черкаського окружного адміністративного суду про скасування наказу та зобов'язання вчинити дії за Київським окружним адміністративним судом.

12.06.2024 на адресу Київського окружного адміністративного суду супровідним листом від 05.06.2024 №02.3-07/580/4154/24/56457/2024 надійшли матеріали адміністративної справи №580/4154/24.

12.06.2024 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Донцю В.А.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2024 року (суддя ОСОБА_2) відкрито провадження в адміністративній справі №580/4154/24 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та без проведення судового засідання відповідно до статті 262 КАС України після спливу строків для подання заяв по суті та доказів.

19.09.2024 від Черкаського окружного адміністративного суду на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач у задоволенні вимог позивача просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що оспорюваний наказ прийнятий на виконання та на підставі Закону України «Про Державний бюджету України на 2024 рік», за приписами якого державним службовцям встановлюється надбавка за вислугу років на державній службі до їх посадового окладу на рівні 2% від посадового окладу за кожний рік стажу державної служби та не більше 30% посадового окладу. Відповідач також вказує, що встановлення надбавки у вказаному відсотковому значенні узгоджується зі статтею 64 Конституції України, відповідно до якої встановлено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод, та Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», яким передбачено, що у період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю, законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування». Відтак, на думку відповідача, останнім правомірно застосовано відсоткове значення надбавки за вислугу років від посадового окладу залежно від стажу державної служби.

24.02.2025 відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями у зв'язку із звільненням судді ОСОБА_2 з посади справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Кушновій А.О.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року прийнято адміністративну справу №580/4154/24 до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Кушнової А.О. Продовжено розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач працює в Черкаському окружному адміністративному суді на посаді головного спеціаліста апарату Черкаського окружного адміністративного суду з 12.07.2019 по теперішній час.

12.08.2019 позивачу присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» відповідно до статті 39 Закону України «Про державну службу» на підставі наказу Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 №168-о.

12.08.2022 позивачу присвоєно 8 ранг державного службовця в межах категорії «В» відповідно до статті 39 Закону України «Про державну службу» на підставі наказу Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2022 №93-о.

Наказом керівника апарату Черкаського окружного адміністративного суду «Про встановлення надбавок за вислугу років на державній службі» від 03.01.2023 №1-о позивачу встановлено з 12.07.2023 надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 21% місячного посадового окладу, як такому, стаж державної служби якого становить 7 років.

01.01.2024 року набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 року № 3460-ІХ, відповідно до абзацу 2 пункту 12 розділу «Прикінцеві положення» якого надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.

У листі Державної судової адміністрації України від 09.01.2024 № 11-1253/24 і роз'ясненнях Національного агентства України з питань державної служби від 10.01.2024 року № 176-р/з «Щодо умов оплати праці державних службовців органів, які провели класифікацію посад державної служби» зазначено, що державним службовцям державних органів, які провели класифікацію посад державної служби, надбавки за вислугу років у 2024 році встановлюються на рівні 2 відсотків від посадового окладу за кожний рік стажу державної служби та не може перевищувати 30 відсотків посадового окладу.

На виконання вимог статті 1 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», статті 22, пункту 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджету України на 2024 рік» керівником апарату Черкаського окружного адміністративного суду прийнято наказ «Про встановлення надбавок за вислугу років на державній службі» №13-о від 24.01.2024, відповідно до якого з 01.01.2024 на 2024 рік позивачу встановлено надбавку за вислугу років в розмірі 14% місячного посадового окладу, як такому, стаж державної служби якого становить 7 років 5 місяців 20 днів, а з 12.07.2024 - 16% (при стажі державної служби 8 років).

Вважаючи, що відповідачем протиправно зменшено розмір надбавки за вислугу років державного службовця з 21% до 14% посадового окладу у період з 01.01.2024 та до 16% з 12.07.2024, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло станом на час виникнення спірних правовідносин, та враховує таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виключно законами України визначаються організація і діяльність органів виконавчої влади, основи державної служби, організації державної статистики та інформатики (пункт 12 частини першої статті 92 Основного Закону України).

Згідно з частинами другою та третьою статті 5 Закону України «Про державну службу» відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.

Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 7 Закону України «Про державну службу» державний службовець має право на оплату праці залежно від займаної посади, результатів службової діяльності, стажу державної служби, рангу та умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення).

Частиною першою статті 50 Закону України «Про державну службу» визначено, що держава забезпечує достатній рівень оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов'язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.

Згідно з частиною другою статті 50 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з:

1) посадового окладу;

2) надбавки за вислугу років;

3) надбавки за ранг державного службовця;

6) премії.

Стаж державної служби дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки (частина перша статті 46 Закону України «Про державну службу»).

Відповідно до частини першої статті 52 Закону України «Про державну службу» надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.

Пунктом 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлено, що у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з посадового окладу, надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, місячної або квартальної премії, компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших доплат, передбачених законами України.

Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.

Грошова допомога, що виплачується державному службовцю під час надання щорічної основної відпустки, визначається у розмірі суми посадового окладу, надбавки за вислугу років та надбавки за ранг державного службовця станом на останній день місяця, що передує першому дню такої відпустки, незалежно від фактично відпрацьованого часу в місяці.

Норми Закону України «Про державну службу» щодо умов та порядку оплати праці державних службовців застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до пункту 13 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» умови оплати праці державних службовців, передбачені цим Законом, не застосовуються для державних службовців у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби. Оплата праці таких державних службовців здійснюється відповідно до умов, встановлених на 2023 рік, при цьому стимулюючі виплати можуть бути нараховані в граничному розмірі до 50 відсотків посадового окладу на місяць.

Таким чином, законодавством передбачено наявність у 2024 році двох систем оплати праці державних службовців, кожна з яких передбачає різний розмір надбавки за вислугу років.

Відтак спір у цій справі зводиться до того, що необхідно встановити в якому розмірі у 2024 році повинні отримувати надбавку за вислугу років державні службовці державного органу, що провів класифікацію посад державної служби, а саме: який встановлений частиною першою статті 52 Закону України «Про державну службу» чи абзацом другим 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік».

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

В абзацах четвертому і п'ятому пункту 5 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 12.07.2019 № 5-р(І)/2019 Конституційний Суд України прийшов до висновку, що за змістом частини першої статті 58 Основного Закону України новий акт законодавства застосовується до тих правовідносин, які виникли після набрання ним чинності. Якщо правовідносини тривалі і виникли до ухвалення акта законодавства та продовжують існувати після його ухвалення, то нове нормативне регулювання застосовується з дня набрання ним чинності або з дня, встановленого цим нормативно-правовим актом, але не раніше дня його офіційного опублікування.

Закон не має зворотної дії в часі, оскільки не поширюється на безстрокові трудові договори, укладені до його прийняття, а передбачає припинення цих договорів з моменту набрання ним чинності та можливість продовження трудових правовідносин на умовах контракту між професійними творчими працівниками (художнім та артистичним персоналом) і державними та комунальними закладами культури. Таким чином, Закон спрямований на регулювання тих правовідносин, які виникнуть після набрання ним чинності, а трудові правовідносини, що виникли раніше, повинні бути приведені у відповідність із новим юридичним регулюванням.

Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 43 Закону України «Про державну службу» зміною істотних умов державної служби вважається зміна умов (системи та розмірів) оплати праці або соціально-побутового забезпечення.

Згідно з абзацом першим частини четвертої статті 43 Закону України «Про державну службу» про зміну істотних умов служби керівник державної служби письмово повідомляє державного службовця не пізніш як за 30 календарних днів до зміни істотних умов державної служби, крім випадків підвищення заробітної плати.

З вищевикладеного слідує, що новими актами законодавства можуть змінюватися умови оплати державних службовців (система та розміри), зокрема зменшуватися розміри надбавки за вислугу років на державній службі, а відповідні відносини публічної служби (трудові правовідносини), які виникли раніше, повинні бути приведені у відповідність із новим юридичним регулюванням.

Водночас нове нормативне регулювання розмірів надбавок за вислугу років на державній службі застосовується з дня набрання чинності відповідним нормативно-правовим актом або з дня, встановленого цим нормативно-правовим актом, але не раніше дня його офіційного опублікування.

Нові умови оплати праці державних службовців у 2024 році були встановлені Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», який набрав чинності 01.01.2024.

У рішеннях від 09.07.2007 № 6-рп/2007, від 22.05.2008 № 10-рп/2008 та від 30.11.2010 № 22-рп/2010 Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві; у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.

В абзаці третьому пункту 4 мотивувальної частини рішення від 28.08.2020 № 10-р/2020 Конституційний Суд України вкотре наголосив на тому, що скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить статті 6, частині другій статті 19, статті 130 Конституції України.

Відповідно до першого речення частини третьої статті 8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії.

Таким чином, у разі суперечності між правовими нормами Закону України про Державний бюджет України та правовими нормами спеціальних законів України, якими врегульовано ті ж самі правовідносини, застосуванню підлягають правові норми спеціальних законів України.

Тому у спірних правовідносинах застосуванню підлягають правові норми спеціального Закону України, а саме: частини першої статті 52 Закону України «Про державну службу», а не абзацу другого 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік».

Відтак оскаржуваний наказ в частині встановлення надбавки за вислугу років на державній службі позивачу на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» є протиправним і підлягає скасуванню.

Відповідно до частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, з урахуванням частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне зобов'язати Черкаський окружний адміністративний суд здійснити перерахунок та виплату головному спеціалісту апарату суду ОСОБА_1 надбавки за вислугу років державної служби з 1 січня 2024 року відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону України «Про державну службу», а саме на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно положень частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України), достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (частина перша статті 75 Кодексу адміністративного судочинства України), а достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

За частиною першою статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням наведеного, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні,

Керуючись вимогами ст. ст. 2, 6-11, 12, 77, 90, 192-194, 205, 241-246, 251, 255, 264, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати наказ Черкаського окружного адміністративного суду №13-0 від 24.01.2024 у частині встановленого розміру надбавки за вислугу років державної служби головному спеціалісту апарату Черкаського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 на 2024 рік, а саме у період з 01 січня 2024 року на рівні 14 % місячного посадового окладу та з 12.07.2024 на рівні 16 % місячного посадового окладу.

3. Зобов'язати Черкаський окружний адміністративний суд (місцезнаходження: 18001, м.Черкаси, б-р Шевченка, 117, ЄДРПОУ 35158674) здійснити перерахунок та виплату головному спеціалісту апарату суду ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) надбавки за вислугу років державної служби з 1 січня 2024 року відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону України «Про державну службу», а саме на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Кушнова А.О.