ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"29" травня 2025 р. справа № 300/8401/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до ЗАТ «ТРИКОМ-ІВА» про стягнення заборгованості з несплати страхових внесків до бюджету Пенсійного фонду в сумі 418,84 грн.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звернулось до суду з адміністративним позовом до ЗАТ «ТРИКОМ-ІВА» про стягнення заборгованості з несплати страхових внесків до бюджету Пенсійного фонду в сумі 418,84 грн.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем здійснив невиплату заробітної плати та, відповідно не перерахував страхові внески, за І квартал 2011 року, у зв'язку з чим, виникла заборгованість до бюджету Пенсійного фонду в сумі 418,84 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Копію ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 направлено відповідачу, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0600982301588. Однак, відповідач не отримав копію ухвали.
У відповідності до п.1 ч. 4 ст. 124 КАС України, у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам-підприємцям за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
Відповідно до положень частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши позовну заяву в порядку визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.
01 січня 2023 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону
України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про
загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 21 вересня 2022 року № 2620-ІХ
(надалі також - Закон № 2620-ІХ), яким Закон України "Про загальнообов'язкове державне
соціальне страхування" від 23.09.1999 № 1105-ХІУ (надалі також - Закон №1105-ХГУ),
викладено в новій редакції.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне
соціальне страхування", в редакції Закону № 2620-ІХ, уповноваженим органом управління в
системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою
втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України.
Згідно пункту 2 Розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1105-ХІУ
припинено Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду,
реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року.
Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду
соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції
Фонду та їх відділень.
Кабінету Міністрів України у встановленому порядку вжити заходів, що випливають із
цього Закону. Пунктами 6, 7 Розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1105-
XIV передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на
загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою
працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне
соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання,
які спричинили втрату працездатності, платники єдиного внеску на загальнообов'язкове
державне соціальне страхування та отримувачі виплат (матеріального забезпечення) є
такими, що зареєстровані (взяті на облік) Пенсійним фондом України. їх перереєстрація не
здійснюється.
Стягнення та погашення заборгованості із страхових внесків на загальнообов'язкове
державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та
витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного
захворювання, які спричинили втрату працездатності, пенсійне страхування, єдиного внеску
на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у тому числі в судовому порядку, у
справах про банкрутство, за виконавчими документами, провадження за якими відкрито до
дня набрання чинності цим Законом, здійснюють територіальні органи Пенсійного фонду
України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 за № 1442 "Питання
припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду
соціального страхування України" припинено з 01 січня 2023 року, реорганізувавши шляхом
приєднання до Пенсійного фонду України, зокрема, управління виконавчої дирекції Фонду
соціального страхування України в ІваноФранківській області.
Згідно із пунктом І постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 за № 1323
"Деякі питання забезпечення здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг за
загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням" залишки коштів, які утворилися
на рахунках виконавчої дирекції Фонду соціального страхування та її робочих органів станом
на кінець останнього банківського дня у системі електронних платежів Національного банку
у 2022 році, перераховуються власниками рахунків в перший банківський день 2023 року на
дохідний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в Державній казначейській службі
для обліку коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з
тимчасовою втратою працездатності і загальнообов'язкового державного соціального
страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які
спричинили втрату працездатності, з подальшим їх спрямуванням цього ж дня на видатковий
рахунок Пенсійного фонду України для здійснення страхових виплат та надання соціальних
послуг, визначених Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне
страхування».
Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-
Франківській області Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-
Франківській області передано Актом приймання-передачі особові справи страхувальників
Івано-Франківської області від 28 березня 2023 року, які станом на 01 січня 2023 року, мають
заборгованість зі сплати страхових коштів, в т. ч. заборгованість зі сплати страхових внесків
на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою
працездатності, пов'язану з несвоєчасною виплатою заробітної плати.
Із переданих особових справ боржників, які мають заборгованість зі страхових внесків
на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, пов'язану з несвоєчасною виплатою заробітної плати борг ЗАТ «ТРИКОМ-ІВА» на загальну суму 418,84 грн. не опрацьований заходами стягнення.
Факт невиплати боржником ЗАТ «ТРИКОМ-ІВА» заробітної плати до Фонду
соціального страхування встановлено згідно звіту за формою Ф 4-ФСС з ТВП, де
відображено показник “Заборгованість зі сплати страхових внесків, пов'язана з несвоєчасною
виплатою заробітної плати» за І квартал 2011 року.
Згідно п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Згідно ст.23 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» №2240-111 від 18.01.2001 (в редакції закону чинного станом на 01.11.2011) передбачено порядок і строки сплати страхових внесків, а саме страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону.
Якщо страхувальники несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені статтею 30 цього Закону.
Ст. 30 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасового втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» встановлено відповідальність страхувальника та зазначено, що страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. Фізична особа, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, додатково несе відповідальність за ухилення від взяття на облік як платника страхових внесків.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
За несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається
штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період,
який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік.
За неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.
За порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в дохід Фонду із страхувальника у безспірному порядку.
Відповідачем не надано суду доказів сплату страхових внесків.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ЗАТ «ТРИКОМ-ІВА» на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області заборгованість у сумі 418,84 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шумей М.В.