Ухвала від 02.06.2025 по справі 240/10663/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

02 червня 2025 року м. Житомир справа № 240/10663/25

категорія 114000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання неправомірними дій,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (з урахуванням уточненого позову), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України в особі заступника начальника управління стратегічних розслідувань Житомирській області Олександра Ольховського щодо ініціювання перевірки, за якими складено протоколи відносно ОСОБА_1 від 30.06.2023 року № 265 та № 266 про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-7 КУпАП та ч. 2 ст.172-7 КУПАП, за відсутності законних приводів та підстав для таких перевірок, та зобов'язати утриматись в подальшому від вчинення таких чи аналогічних дій;

- визнати протиправними дії управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України в особі заступника начальника управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Олександра Ольховського щодо подання Комунальному санітарної допомоги» (далі - Довбиський центр меддопомоги). листу-вимоги від 28.04.2023 року №3229/55/105/03-2023 на отримання інформації, копій документів, які місять персональні дані ОСОБА_1 та працівників Довбиського центру меддопомоги, та є такими, доступ до яких обмежено у встановленому порядку, без зазначення у запиті інформації про те, на виконання яких визначених Законом України “Про національну поліцію» завдань та повноважень поліції запитуються інформація, документи, пояснення, а саме за якими фактами конкретних порушень антикорупційного законодавства (діянь, відповідальність за вчинення яких передбачена Кримінальним Кодексом України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Законами) запитується інформація проводиться перевірка, та зобов'язати утриматись в подальшому від вчинення таких чи аналогічних дій;

- визнати протиправними дії управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України в особі заступника начальника управління стратегічних розслідувань Житомирській області Олександра Ольховського щодо відмови т.в.о. директору Довбиського центру меддопомоги ОСОБА_1 на її лист від 08.06.2023 року №124 повідомити про те, за якими конкретними фактами порушень антикорупційного законодавства (діянь, відповідальність за вчинення яких передбачена Кримінальним Кодексом України, Кодексом України про адміністративних правопорушення, Законами) запитуються листом від 28.04.2023 року №3229/55/105/03-2023 інформація, пояснення та копії документів, чи проводиться перевірка, та зобов'язати утриматись в подальшому від вчинення таких чи аналогічних дій;

- визнати протиправними дії управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України в особі начальника управління стратегічних розслідувань Житомирській області Леоніда Орищенка щодо ініціювання перевірки, за якими складено протокол відносно ОСОБА_1 від 05.03.2024 р. №189 за ч.3 ст. 172-7 КУпАП, за відсутності законних приводів та підстав для таких перевірок, та зобов'язати утриматись в подальшому від вчинення таких чи аналогічних дій;

- визнати протиправними дії управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України в особі заступника начальника управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Леоніда Орищенка щодо подання Комунальному некомерційному підприємству “Довбиський селищний центр первинної медико-санітарної допомоги» (далі - Довбиський центр меддопомоги) листа-вимоги від 18.01.2024 року №601/55/105/03-2023 на отримання інформації, копій документів, які місять персональні дані ОСОБА_1 , та працівників Довбиського центру меддопомоги, та є такими, доступ до яких обмежено у встановленому порядку, без зазначення у запиті інформації про те, за якими фактами конкретних порушень антикорупційного законодавства (діянь, відповідальність за вчинення яких передбачена Кримінальним Кодексом України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Законами) запитуються інформація, пояснення та копії документів, чи проводиться перевірка, та зобов'язати утриматись в подальшому від вчинення таких чи аналогічних дій;

- визнати протиправними дії управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України в особі заступника начальника управління стратегічних розслідувань Житомирській області Леоніда Орищенка щодо відмови надати т.в.о. директору Довбиського центру меддопомоги Ольшевській Л.Ю. на її лист від 23.01.2024 року №124 повідомити комунальному закладу про те, за якими фактами конкретних порушень антикорупційного законодавства (діянь, відповідальність за вчинення яких передбачена Кримінальним Кодексом України, Кодексом України про адміністративних правопорушення, Законами) запитується листом-вимогою від 18.01.2024 року №601/55/105/03-2023 інформація, пояснення та копії документів, чи проводиться перевірка, та зобов'язати утриматись в подальшому від вчинення таких чи аналогічних дій.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025 року позовну заяву було залишено з підстав пропуску строку звернення до суду.

На виконання вимог ухвали позивачкою подано до суду клопотання про поновлення строку звернення до суду з позовом, в обґрунтування якого зазначає, що для з'ясування того, що стало підставами для проведення перевірок Управлінням стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно ОСОБА_1 , адвокатом було зроблено запит до відповідача. Лише після отримання відповіді на адвокатський запит, 14.10.2024 стало відомо, що приводом для перевірок був лист Довбиського селищного голови та колективне звернення депутатів та членів виконавчого комітету селищної ради.

Розглянувши клопотання про поновлення строку звернення до суду, суд зазначає наступне.

Згідно із частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини другої статті 122 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

30 червня 2023 року Управлінням стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України було складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 265 відносно т.в.о. директора КНП «Довбиський селищний центр первинної медико-селищної допомоги» Довбиської селищної ради Ольшевської Л.Ю. за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

З наявної в матеріалах справи копії протоколу вбачається, що підстави проведення перівірки та направлення відповідачем запитів на адресу позивачки були відомі позивачці, зокрема, лист голови Довбиської селищної ради щодо можливого порушення т.в.о. директора КНП «Довбиський селищний центр первинної медико-селищної допомоги» Довбиської селищної ради Ольшевської Л.Ю.

Позивачка під час складання протоколу була присутня, тому ще 30.06.2023 року була обізнана про підстави проведення перевірки, але вказаних дій відповідача не оскаржувала.

30 червня 2023 року Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України було складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №266 відносно т.в.о. директора КНП «Довбиський селищний центр первинної медико-селищної допомоги» Довбиської селищної ради Ольшевської Л.Ю. за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

З наявної в матеріалах справи копії протоколу вбачається, що підстави проведення перівірки та направлення відповідачем запитів на адресу позивачки були відомі позивачці, оскільки вказані обставини були зазначені в протоколі, зокрема, лист голови Довбиської селищної ради щодо можливого порушення т.в.о. директора КНП «Довбиський селищний центр первинної медико-селищної допомоги» Довбиської селищної ради Ольшевської Л.Ю.

Позивачка під час складання протоколу була присутня, тому ще 30 червня 2023 року була обізнана про підстави проведення перевірки та направлення запитів відповідачем, але вказаних дій відповідача не оскаржувала.

05 березня 2024 Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України було складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 189 відносно т.в.о. директора КНП «Довбиський селищний центр первинної медико-селищної допомоги» Довбиської селищної ради Ольшевської Л.Ю. за ч. 3 ст. 172-7 КУпАП.

З наявної в матеріалах справи копії протоколу вбачається, що підстави проведення перівірки та направлення відповідачами запитів на адресу позивачки були відомі позивачці, оскільки вказані обставини були зазначені в протоколі, зокрема, колективне звернення депутатів та членів виконкому Довбиської селищної ради щодо можливого порушення т.в.о. директора КНП «Довбиський селищний центр первинної медико-селищної допомоги» Довбиської селищної ради Ольшевської Л.Ю.

Позивачка під час складання протоколу була присутня, тому ще 05 березня 2024 року була обізнана про підстави проведення перевірки та направлення запитів відповідачем, але вказаних дій відповідача не оскаржувала.

Постановою Романівського районного суду Житомирської області від 22 листопада 2023 року, залишеною без змін постановою Житомирського апеляційного суду від 08.08.2004 року по справі № 273/1722/23 про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч.1,2 ст.172-7 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 3400 грн.

Постановою Баранівського районного суду Житомирської області від 15.11.2024 по справі № 273/608/24, залишеною без змін постановою Житомирського апеляційного суду від 23.12.2004 року, ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-7 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн, з позбавленням права обіймати посаду директора КНП''Довбиський селищний центр первинної медико-соціальної допомоги'' Довбиської селищної ради строком на один рік.

Вищевказані справи розглядались в судах за участь позивачки та її захисника Пшевлоцького О.Й.

Крім того, у спірний період позивачка перебуваючи на посаді т.в.о. директора КНП «Довбиський селищний центр первинної медико-селищної допомоги» Довбиської селищної ради Ольшевської Л.Ю. надавала відповіді на запити відповідача (лист від 26.05.2023 № 116, лист від 23.01.2024 №29), що також свідчить про обізнаність позивачки стосовно вчинення відповідачами дій. Проте до суду щодо оскарження вказаний дій своєчасно не зверталась.

Вищенаведені обставини у своій сукупності свідчать про те, що позивачка та її представник увесь час знали про підстави вчинення відповідачем дій, тому посилання представника позивача в клопотанні про поновлення строку звернення до суду з цим позовом на те, що лише з листа - відповіді Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 14.10.2024, на його запит від 11.10.2024, вони дізнались про підстави для проведення відповідачем перевірок, суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідь на запит адвоката, не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач або його представник почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку.

Суд наголошує, що початок перебігу строків звернення до суду починається з часу, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

День, коли особа дізналася про порушення свого права - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів. Доказами того, що особа знала про порушення своїх прав, є, зокрема, умови, за яких вона мала реальну можливість дізнатися про порушення своїх прав.

Поняття “повинен був дізнатися» необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.

При цьому суд зазначає, що поважними причинами пропуску такого строку можуть бути визнані лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Інакшого способу визначити, які причини належить віднести до поважних, ніж через зовнішню оцінку (кваліфікацію) змісту конкретних обставин, хронологію та послідовність дій суб'єкта правовідносин перед зверненням до суду за захистом свого права, немає. Під таку оцінку мають потрапляти певні явища, фактори та їх юридична природа; тривалість строку, який пропущений; те, чи могли і яким чином певні фактори завадити вчасно звернутися до суду, чи перебувають вони у причинному зв'язку із пропуском строку звернення до суду; яка була поведінка суб'єкта звернення протягом цього строку; які дії він вчиняв, і чи пов'язані вони з готуванням до звернення до суду тощо.

Доводів, які б свідчили про наявність об'єктивно непереборних обставин, пов'язаних з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення дій щодо звернення до суду з позовом за захистом порушеного права протягом установленого законом строку, позивачкою та її представником не наведено, а судом не встановлено.

Ураховуючи, що наведені представником позивачки у клопотанні про поновлення строку звернення до суду підстави не є поважними, суд не вбачає підстав для визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду з цим позовом.

Відповідно до частини другої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Керуючись статтями 123, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

Визнати неповажними причини пропуску строку звернення до суду з позовом та відмовити ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду з позовом.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання дій неправомірними - повернути позивачці.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Т.О. Шувалова