Рішення від 30.05.2025 по справі 240/14063/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/14063/24

категорія 108010100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Міністерства юстиції України до Приватного підприємства "Розсадник колективного сільськогосподарського підприємства імені Кутузова" про припинення діяльності юридичної особи,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Міністерство юстиції України із позовом, в якому просить припинити діяльність юридичної особи - Приватного підприємства "Розсадник колективного сільськогосподарського підприємства імені Кутузова".

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги Міністерство юстиції України вказало про порушення Приватним підприємством "Розсадник колективного сільськогосподарського підприємства імені Кутузова" ч.2 ст.4 Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" №3005-IX від 21.03.2023 (далі - Закон №3005-IX), оскільки в його найменуванні міститься символіка російської імперської політики, що є підставою для припинення діяльності цієї юридичної особи у судовому порядку.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрите провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Вказана ухвала 07.08.2024 направлена на адресу відповідача, яка зазначена в ідентифікаційних даних наявних матеріалах справи: пров.Сінний, буд.4, м.Житомир, 10029, однак конверт з вкладеннями повернувся до суду із відміткою поштового відділення у довідці про причини повернення/досилання Ф.20 "за закінченням терміну зберігання".

При цьому, до повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками "за закінченням терміну зберігання", "адресат вибув", "адресат відсутній" і т. п., з врахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.

Отже судом здійснено всі необхідні заходи для належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи.

Представник відповідача не скористався своїм процесуальним правом на подання до суду відзиву на позов. Заяви про визнання позову до суду не надходило.

За змістом ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються судом встановлено наступне.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань юридична особа - Приватне підприємство "Розсадник колективного сільськогосподарського підприємства імені Кутузова" зареєстроване 24.09.2018, код ЄДРПОУ: 42494465, керівник - Кузьменко Людмила Сергіївна, місцезнаходження: пров. 1-ий Сінний, буд. 4, м.Житомир, Житомирська область, 10029.

Проведеним моніторингом відповідності найменування юридичної особи вимогам Закону №3005-IX встановлено, що найменування юридичної особи - Приватне підприємство "Розсадник колективного сільськогосподарського підприємства імені Кутузова" не відповідає вимогам цього Закону, оскільки в його найменуванні міститься символіка російської імперської політики, що є підставою для припинення діяльності цієї юридичної особи у судовому порядку.

Листом №61043/19.4/33-24 від 22.04.2024 директор Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України повідомив Приватне підприємство "Розсадник колективного сільськогосподарського підприємства імені Кутузова" про необхідність протягом 10 днів з дні отримання цього листа надати пояснення щодо неприведення свого найменування у відповідність вимогам Закону №3005-IX протягом місяця з дня набрання ним чинності для подальшого розгляду на засіданні Комісії.

Будь-які пояснення від Приватного підприємства "Розсадник колективного сільськогосподарського підприємства імені Кутузова" до Міністерства юстиції України

У зв'язку із наведеним Комісією з питань дотримання Законів України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в України та заборону пропаганди їхньої символіки", "Про заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" (далі - Комісія) проведено правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам Закону №3005-IX та призначено на 02.07.2024 засідання Комісії, відомості про що опубліковано на офіційному вебсайті Міністерства юстиції України.

За висновком Комісії, який затверджено наказом міністра Міністерства юстиції України №2016 від 05.07.2024 найменування Приватного підприємства "Розсадник колективного сільськогосподарського підприємства імені Кутузова" не відповідає ч.2 ст.4 Закону №3005-IX.

Станом на момент звернення із позовом до суду, об'єктом правової експертизи не було вжито заходів, спрямованих на виконання вимог Закону № 3005-IX, відтак, відомості про наявні об'єктивні причини неможливості виконання відповідачем вимог Закону № 3005-IX, на переконання позивача відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до пункту 18 Порядку прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки", "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №354 від 27.05.2015 (далі - Порядок №354) Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Закону №3005-IX та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Закону №3005-IХ, а такі дані визначаються у правовому висновку.

Частиною 5 ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" №755-IV від 15.05.2003, визначено, що у найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати символіку російської імперської політики відповідно до Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

Правові засади засудження російської імперської політики в Україні, заборони пропаганди її символіки та встановлює порядок ліквідації символіки російської імперської політики визначає Закон №3005-ХІ.

У пункту "є" частини 4 статті 2 Закону №3005-IX, визначено, що символіка російської імперської політики - символіка, що включає, зокрема, назви підприємств, установ, організацій на території України, яким присвоєні імена або псевдоніми осіб, які відповідають критеріям, встановленим підпунктами "в" і "г" цього пункту.

Пунктом "г" частини 4 статті 2 Закону №3005-IX визначено, що символіка російської імперської політики - символіка, що включає зображення, пам'ятники, пам'ятні знаки, написи, присвячені особам, які публічно, у тому числі в медіа, у літературних та інших мистецьких творах, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії.

Частиною першої статті 3 Закону № 3005-IX встановлено, що російська імперська політика визнається злочинною та засуджується.

Відповідно до ст. 4 Закону №3005-IX пропаганда російської імперської політики та її символіки забороняється. Присвоєння географічним об'єктам, юридичним особам та об'єктам права власності назв, що глорифікують, увічнюють, пропагують або містять символіку російської імперської політики, а також держави-терориста (держави-агресора) або її визначні, пам'ятні, історичні та культурні місця, населені пункти, дати, події, забороняється.

Пунктами 3, 4 ст.8 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3005-IX передбачено, що юридичні особи, політичні партії, інші об'єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі недодержання вимог цього Закону зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із цим Законом.

У разі недодержання вимог цього Закону юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, зазначеними у пункті 3 цієї статті, їхня діяльність підлягає забороні у встановленому законом порядку, крім випадків, якщо юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вжито заходів для додержання вимог цього Закону, а неможливість державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом, зумовлена об'єктивними причинами.

Відповідно до п. 1 Положення Про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 02.07.2014, Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань, зокрема, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб підприємців.

Пунктом 18-14 Положення передбачено, що на Мінюст покладено завдання по прийняттю рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки та/або Закону України Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії.

Законодавством передбачена процедура встановлення невідповідності найменування юридичної особи вимогам Закону №3005-IX, що передує зверненню Мін'юсту до суду із вимогами про заборону її діяльності.

Пунктом 3 Порядку №354 визначено, що Мін'юст безпосередньо або через територіальні органи забезпечує постійний моніторинг відповідності найменування та/або символіки, матеріалів реєстраційної справи юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів.

Підставою проведення правової експертизи, згідно п. 4 Порядку №354, може бути ініціатива Мін'юсту.

Пунктом 7 Порядку №354 передбачено, що для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів утворюється Комісія з питань дотримання Законів України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки, Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії (далі - Комісія). Комісія є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом при Мін'юсті, склад та положення якої затверджуються наказом Мін'юсту.

У ході судового розгляду справи судом встановлено, що наказом Мін'юсту від 26.07.2023 № 1853/7 (зі змінами) створено Комісію та затверджено її склад.

Згідно з пунктами 14, 15,18 Порядку №354, предметом правової експертизи є, зокрема, найменування об'єкта правової експертизи. За результатами правової експертизи щодо кожного об'єкта складається окремий правовий висновок про відповідність або невідповідність його діяльності, найменування та/або символіки вимогам Законів. Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Законів та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Законів.

У той час, матеріалами справи підтверджено, що Міністерство юстиції України направило на адресу відповідача лист "Щодо вжиття заходів" №61043/19.4/33-24 від 22.04.2024 з вимогою вжиття заходів на виконання вимог Закону №3005-ХІ та надання пояснень щодо не приведення свого найменування у відповідність з вимогами цього Закону протягом місяця з дня набрання ним чинності для подальшого розгляду на засіданні Комісії.

Цей лист був надісланий на адресу відповідача поштою про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення за трек-номером №0600913494978, але не був вручений та повернутий позивачу із позначкою пошти "за закінченням терміну зберігання".

Враховуючи вищевказані обставини, Комісія провела правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам Закону №3005-ІХ та призначила на 02.07.2024 засідання, відомості про що опублікувала на офіційному веб-сайті Мін'юсту. За результатами проведеної правової експертизи на відповідність найменування відповідача вимогам Закону №3005-ІХ Комісією складено правовий висновок від 02.07.2024 № 7 "Про невідповідність найменування вимогам Закону України "Про засудження та заборону російської імперської політики в Україні і деколонізації топонімії" Приватного підприємства "Розсадник колективного сільськогосподарського підприємства імені Кутузова", який був затверджений наказом Міністерства юстиції України від 05.07.2024 №2018/5.

Проаналізувавши встановлені обставини справи, які підтверджені відповідними доказами суд дійшов висновку, що Міністерство юстиції України дотрималося законодавчо визначеної процедури щодо встановлення невідповідності найменування юридичної особи-відповідача вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" шляхом проведення правової експертизи та затвердження її результатів.

У свою чергу з боку відповідача не надані позивачу та суду відомості про наявні об'єктивні причини неможливості виконання об'єктом правової експертизи вимог Закону №3005-IX.

При цьому, за приписами ч.2 ст.7 Закону №3005-IX у разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вимог цього Закону їхня діяльність підлягає припиненню (забороні) в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням вищевказаного правового регулювання спірних правовідносин та встановлених обставин у справі, а також відсутність будь-яких заперечень та доказів з боку відповідача, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог суб'єкта владних повноважень та припинення діяльності юридичної особи - Приватного підприємства "Розсадник колективного сільськогосподарського підприємства імені Кутузова".

Враховуючи положення ч.2 ст.139 КАС України та відсутність судових витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов Міністерства юстиції України (вул. Городецького архітектора, 13, м.Київ, 01001. ЄДРПОУ: 00015622) до Приватного підприємства "Розсадник колективного сільськогосподарського підприємства імені Кутузова" (пров. 1-й Сінний, 4, м.Житомир, 10029. ЄДРПОУ: 42494465) про припинення діяльності юридичної особи, задовольнити.

Припинити діяльність юридичної особи - Приватного підприємства "Розсадник колективного сільськогосподарського підприємства імені Кутузова" (пров. 1-й Сінний, 4, м.Житомир, 10029. ЄДРПОУ: 42494465).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст складено: 30 травня 2025 р.

30.05.25