про залишення позовної заяви без руху
30 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/14137/25
категорія 112010201
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Лавренчук О.В., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання винити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про припинення виплати з 01.04.2011 підвищення до пенсії, як учаснику бойових дій у порядку та розмірі визначеному Законом України від 23 листопада 1995 року №458/95-ВР "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за період із 01.04. 2011 року по 17.09.2019;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.04.2011 перерахунок моєї пенсії відповідно до частини 3 статті 12 Закону України від 23 листопада 1995 року №458/95-ВР "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахуванням, що Учасникам бойових дій пенсії підвищуються в розмірі 150 процентів мінімальної пенсії за віком (прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність) згідно Закону України про державний бюджет на відповідний рік та здійснити виплату пенсії за період із 01.04.2011 по 17.09.2019 без обмеження її максимального розміру.
Перевіряючи матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд вважає, що така не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), з наступних підстав.
Перевіряючи матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд вважає, що така не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), з наступних підстав.
Частиною 6 статті 161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Приписами ч. 2 ст. 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту позовних вимог вбачається, що позивач просить зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2011 перерахунок пенсії з урахуванням того, що учасникам бойових дій пенсії підвищуються в розмірі 150 процентів мінімальної пенсії за віком (прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність) згідно Закону України про державний бюджет на відповідний рік та здійснити виплату пенсії за період із 01.04.2011 по 17.09.2019.
До позову позивачем додано пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 25.05.2022 №0600-0902-8/36415 у справі №279/5520/21 у якому міститься інформація про зміну правового регулювання, що визначає розмір підвищення учасникам бойових дій пенсій.
Окрім того, у рішення суду у справі №279/5520/21 від 15.06.2022, позивачем у якій був ОСОБА_1 вказано: "З 01.04.2011 згідно розпорядження про перерахунок пенсії №187156 від 17.03.2011 при перерахунку використаний відсоток підвищення на рівні 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що було передбачено чинною на той час, та яка не змінилась на час розгляду справи, редакцією частини 4 статті 12 Закону України №3551-XII (а.с. 116)."
Отже, про порушення своїх право позивач мав реальну можливість дізнатись у 2022 році.
До суду з позовом ОСОБА_1 звернувся 25.05.2025, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
Суд звертає увагу на те, що законодавець визнав строк в шість місяців достатнім для того, щоб у справах цієї категорії особа визначилася, чи реалізуватиме своє право на звернення до суду.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В порушення вимог ч. 6 ст. 161 КАС України, заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску позивачем не надано.
Частинами першою та другою статті 169 КАС України, визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя О.В. Лавренчук