Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 травня 2025 року Справа№640/19556/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАН ЛОГІСТИК" (вул. Деміївська, 43, Київ, 03040, код ЄДРПОУ 36958491) до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (вул. Шолуденка 33/19, Київ 116, 04116, код ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Товариство з обмеженою відповідальністю " ПАН ЛОГІСТИК " звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.11.2021 № 0858370902 (форма «ПС») з розрахунком фінансових санкцій до даного податкового повідомлення-рішення, відповідно до якого позивачу нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1 000 000,00 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.11.2021 № 0858380902 (форма «ПС») з розрахунком фінансових санкцій до даного податкового повідомлення-рішення, відповідно до якого позивачу нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1 020,00 грн
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головним управлінням ДПС у м. Києві було проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАН ЛОГІСТИК» з питань дотримання вимог податкового законодавства у сфері ліцензування, виробництва, придбання, зберігання, реалізації, транспортування та обліку пального.
Позивач вважає, що відповідач безпідставно встановив, що у 2020 році у місце зберігання пального за адресою: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, буд. 20 було поставлено дизельне пальне (код УКТ ЗЕД 2710194300) в загальній кількості 1 317 588,26 літрів, оскільки від цього об'єму потрібно відняти 490 128,26 літрів, які були заправлені безпосередньо в паливні баки транспортних засобів позивача. Відповідно, в ємності зберігалося 827 460,00 літрів дизельного палива протягом 2020 року, що не перевищує 1 000 кубічних метрів пального на час перевірки. Отже, такий резервуар не підпадав під поняття «акцизний склад», а відтак у позивача відсутній обов'язок щодо реєстрації резервуара, як акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.11.2022 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).
04.03.2025 адміністративна справа № 640/19556/22 надійшла до Донецького окружного адміністративного суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Зеленову А.С.
Ухвалою Донецького окружного суду від 07.03.2025 адміністративну справу №640/19556/22 прийнято до провадження. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Розгляд справи розпочато спочатку.
Відповідачем до суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив у задоволенні позову відмовити.
Фактичною перевіркою встановлено, що ТОВ «ПАН ЛОГІСТИК» було отримано у періоді з 01.01.2020 по 31.12.2020 пальне в обсязі, що перевищує 1000 куб.м. (1000000 л) на місце зберігання, розташоване за адресою: Київська область, Києво- Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, буд. 20, без реєстрації акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, без реєстрації акцизних накладних в ЄРАН на обсяги списаного пального у загальній кількості 496426,03 л з обчисленою сумою 2121335,82 грн. акцизного податку, з урахуванням ставок акцизного податку на дату списання пального, чим порушено вимоги підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230, пунктів 231.1, 231.3, 231.6 статті 23 ПК України.
Позивачем на адресу суду надіслано відповідь на відзив, в якій останній зазначив, що відповідач безпідставно встановив, що у 2020 році у місце зберігання пального за адресою: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, буд. 20 було поставлено дизельне пальне в загальній кількості 1 317 588,26 літрів.
Представником відповідача до суду також подано заперечення на відповідь на відзив, зазначивши, що згідно з даними бухгалтерського обліку по рахунку 203, у 2020 році у місце зберігання пального, розташованого за адресою: Київська область, Києво- Святошинський район, с. Новосілки, вулиця Озерна, буд. 20, оприбутковано дизельне пальне у загальній кількості 1317588,26 л, що підтверджується виписаними і зареєстрованими акцизними накладними, даними ЄРАН та наданими до перевірки видатковими накладними та товаросупровідними документами.
Жодних аргументів позивач не навів щодо спростування фактів того, що станом на 30.06.2019 у ТОВ «ПАН ЛОГІСТИК» обліковується ліміт пального у загальному об'ємі 496426,03 л, у тому числі за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2710194300 - 477172,02 л; за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2710124194 - 3706,81 л; за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2710124512 - 1780,41 л, за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2710194710 - 10756,60 л, за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2711129700 - 1881,82 л, за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2711139700 - 1128,37 літрів.
Отже, станом на 30.06.2019, відповідно до інформації, наведеної в базі даних СЕА РП у ТОВ «ПАН ЛОГІСТИК» обліковується нерозподілений залишок пального в загальній кількості 477172,02 л, а їх фактичне місцезнаходження в ході перевірки не підтверджено.
Таким чином, перевіркою встановлено, що ТОВ «ПАН ЛОГІСТИК» було отримано у періоді з 01.01.2020 по 31.12.2020 пальне в обсязі, що перевищує 1000 куб.м. (1000000 л) на місце зберігання, розташоване за адресою: Київська область, Києво- Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, буд. 20, без реєстрації акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, без реєстрації акцизних накладних в ЄРАН на обсяги списаного пального у загальній кількості 496426,03 л з обчисленою сумою 2121335,82 грн. акцизного податку, з урахуванням ставок акцизного податку на дату списання пального, чим порушено вимоги підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230, пунктів 231.1, 231.3, 231.6 статті 23 ПК України.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до частини 1 статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ПАН ЛОГІСТИК" зареєстроване 03.03.2010 року, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 1 068 102 000 025690.
Позивач є платником податку на додану вартість з 15.03.2010 року, що підтверджується Витягом з реєстру платників податку на додану вартість, індивідуальний податковий номер Товариства - 369584926501.
Основним видом діяльності позивача є вантажний автомобільний транспорт (код КВЕД 49.41). Видами діяльності Товариства (з кодами КВЕД) є також:
45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів
46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами
49.20 Вантажний залізничний транспорт
49.42 Надання послуг перевезення речей (переїзду)
52.10 Складське господарство
52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту
52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту
За період з 30.09.2021 по 04.10.2021 ГУ ДПС у м. Києві було проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАН ЛОГІСТИК» з питань дотримання вимог податкового законодавства у сфері ліцензування, виробництва, придбання, зберігання, реалізації, транспортування та обліку пального.
За наслідками відповідної перевірки відповідачем було складено акт фактичної перевірки від 11.10.2021 № 76425/Ж5/26-15-09-02/36958491.
Перевіркою ТОВ «ПАН ЛОГІСТИК» було встановлено наступні порушення: - п. 85.2 ст. 85 ПК України; - пункту б абзацу 6 п.п. 230.1.2. п. 230.1. ст. 230 ПК України, а саме: не зареєстрований в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового акцизний склад; - встановлено здійснення операції з списання пального у загальному обсязі 496 426,03 л., у т.ч. за кодом УКТ ЗЕД 2710194300 - 477 172,02 л.; за кодом УКТ ЗЕД 2710124194 - 3 706,81 л., за кодом УКТ ЗЕД 2710124512 - 1 780,41 л.; за кодом УКТ ЗЕД 2710194710 - 10 756,60 л., за кодом УКТ ЗЕД 2711129700 - 1 881,82 л., та за кодом УКТ ЗЕД 2711139700 - 1 128,37 л., без реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, чим порушено вимоги п.231.1., п.231.3 та абзацу 1 п. 231.6 ст. 231 ПК України зі змінами та доповненнями.
Не погоджуючись з вищевказаними висновками акту, позивач звернувся до відповідача із запереченням на акт від 01.11.2021 №4070.
Відповідач надіслав позивачу відповідь, в якій висновки акту фактичної перевірки залишив без змін, а заперечення - без задоволення.
Відповідачем на підставі акту було прийняті наступні податкові повідомлення - рішення:
- Податкове повідомлення - рішення від 26.11.2021 №0858360902 (форма «Р») відповідно до якого позивачу було збільшено суму грошового зобов'язання на суму 1 060 667,91 грн. (один мільйон шістдесят тисяч шістсот шістдесят сім гривень 91 копійка);
- Податкове повідомлення - рішення від 26.11.2021 №0858370902 (форма «ПС») відповідно до якого Позивачу нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1 000 000,00 грн. (один мільйон гривень 00 копійок);
- Податкове повідомлення - рішення від 26.11.2021 №0858380902 (форма «ПС») відповідно до якого Позивачу нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1 020,00 грн. (одна тисяча двадцять гривень 00 копійок).
Позивач, не погоджуючись з прийнятими вищевказаними податковими повідомленнями - рішеннями, використовуючи процедуру адміністративного оскарження, звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою від 26.01.2022 №4173.
За результатами розгляду скарги позивачеві надійшло рішення Державної податкової служби України № 12201/6/99-00-06-03.02-06, яким ДПС України частково задовольнило скаргу і скасувало податкове повідомлення - рішення від 26.11.2021 № 0858360902 (форма «Р»), а податкове повідомлення - рішення з розрахунком фінансових санкцій - рішення від 26.11.2021 № 0858370902 (форма «ПС») та податкове повідомлення - рішення від 26.11.2021№ 0858380902 (форма «ПС») залишило без змін.
За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Встановлене статями 75-81 Податкового кодексу України правове регулювання податкових перевірок визначає певні обов'язкові умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, дотримання яких може бути належною підставою для прийняття керівником податкового органу наказу про проведення перевірки.
За змістом підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Порядок проведення фактичної перевірки контролюючим органом регламентовано правовими нормами встановленими статтею 80 Податкового кодексу України.
На підставі пункту 80.2 статті 80 ПК України, встановлено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:
- у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів (підпункт 80.2.1 пункту 80.2 статті 80 ПК України);
- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів (підпункт 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України);
- письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування (підпункт 80.2.3 пункту 80.2 статті 80 ПК України);
- неподання суб'єктом господарювання в установлений законом строк обов'язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками (підпункт 80.2.4 пункту 80.2 статті 80 ПК України);
- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України);
- у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у підпункті 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України (підпункт 80.2.6 пункту 80.2 статті 80 ПК України).
Саме наявність та існування хоча б однієї з вищевказаних правових підстав передбачених положеннями Податкового кодексу України та наведення відповідних фактичних обставин, наділяє контролюючий орган правом на проведення фактичної перевірки.
Як встановлено судом, відповідачем проведено фактичну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства у сфері ліцензування, виробництва, придбання, зберігання, реалізації, транспортування та обліку пального ТОВ «ПАН ЛОГІСТИК».
За результатами перевірки складено акт фактичної перевірки від 11.10.2021 №76425/Ж5/26-15-09-02/36958491.
Перевіркою встановлено порушення: - п. 85.2 ст. 85 ПК України; - пункту б абзацу 6 п.п. 230.1.2. п. 230.1. ст. 230 ПК України, а саме: не зареєстрований в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового акцизний склад; - встановлено здійснення операції з списання пального у загальному обсязі 496 426,03 л., у т.ч. за кодом УКТ ЗЕД 2710194300 - 477 172,02 л.; за кодом УКТ ЗЕД 2710124194 - 3 706,81 л., за кодом УКТ ЗЕД 2710124512 - 1 780,41 л.; за кодом УКТ ЗЕД 2710194710 - 10 756,60 л., за кодом УКТ ЗЕД 2711129700 - 1 881,82 л., та за кодом УКТ ЗЕД 2711139700 - 1 128,37 л., без реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, чим порушено вимоги п.231.1., п.231.3 та абзацу 1 п. 231.6 ст. 231 ПК України зі змінами та доповненнями.
Актом зафіксовано, що в адресу ТОВ «ПАН ЛОГІСТИК» за період з 01.01.2020 року по дату завершення перевірки контрагентами - постачальниками зареєстровані акцизні накладні з кодом операції «3»: реалізація пального суб'єкту господарювання - неплатнику на фізичне відвантаження (відпуск) пального з акцизного складу з акцизних складів пересувних, напрям використання «0», а саме: дизельного палива (код УКТ ЗЕД 2710194300) у загальній кількості 2 601 450,39 л., а саме: у 2020 - 1 866 522,50 л., у 2021 році - 734 927,89 л.
Також, відповідач в акті фактичної перевірки вказав, що відповідно до даних бухгалтерського обліку по рахунку 203 у 2020 році у місце зберігання пального за адресою: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, 20 було оприбутковано дизельне пальне (код УКТ ЗЕД 2710194300) в загальній кількості 1 317 588,26 літрів, що, підтверджується даними ЄРАН та наданими до перевірки видатковими накладними та товарносупровідними документами.
Відповідно до обліку позивача та відповідно до оборотно - сальдової відомості по рахунку 203 (склад палива склад Новосілки склад АВТО) за 2020 рік, де відображається поставки пального в розрізі контрагентів за адресою: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Новосілки, позивачем отримано дизельне в тому числі й від Товариства з обмеженою відповідальністю «Сокол Ойл» в кількості 490 128,26 літрів.
До матеріалів позовної заяви позивач додав оборотно - сальдову відомість по рахунку
105 за 2020 рік, які свідчать про наявність у позивача вантажних автомобільних транспортних засобів (тягачів та напівпричепів - рефрижераторів). І тягачі, і напівпричепи - рефрижератори обладнані паливними баками, в яких зберігається пальне, що використовується під час експлуатації цих транспортних засобів.
Станом на 2020 рік на балансі позивача відповідно до Оборотно - сальдової відомості
по рахунку 105 за 2020 рік, налічувалося 51 (п'ятдесят одна) одиниця автомобільної техніки, серед яких 27 (двадцять сім) тягачів, 21 (двадцять один) напівпричіп - рефрижератор), 3 (три) одиниці легкової автомобільної техніки. Свідоцтва про реєстрації даних транспортних засобів наявні у матеріалах справи.
Крім того, станом на 2020 рік в користуванні позивача на умовах договорів оренди перебували й інші транспортні засоби. Відповідні договори оренди та копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів наявні у матеріалах справи.
Автомобільна техніка обліковується на балансі позивача, що підтверджується оборотно - сальдовою відомістю по 105 рахунку станом на 01.01.2020 року і по 31.12.2020 року.
З метою забезпечення потреб в дизельному паливі для заправлення власного парку вантажних транспортних засобів позивач укладав договори на поставку дизельного палива, копії яких наявні в матеріалах справи.
В позовній заяві позивач навів розрахунки витрат палива, перевезень (в кілометрах) та годин робіт рефрижераторів за 2020 рік і довів яким чином та скільки пального витрачалося за 2020 рік. Дизельне пальне, яке було придбане у ТОВ "СОКОЛ ОЙЛ" і яке поставлялося за
адресою: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, 20, відвантажувалося безпосередньо в баки транспортних засобів ТОВ «ПАН ЛОГІСТИК» за адресою постачання: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, 20.
Протягом 2020 року у ТОВ "СОКОЛ ОЙЛ" було придбано 490 128,26 літрів дизельного
пального, яке отримувалось позивачем на умовах відвантаження безпосередньо у паливні баки транспортних засобів позивача у пункті с. Новосілки, вул. Озерна, 20.
В акті фактичної перевірки відповідачем помилково зазначено, що перевіркою встановлено отримання пального на територію за адресою: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, 20, яка на момент перевірки використовувалася ТОВ «ПАН ЛОГІСТИК» для зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) в загальній кількості, що перевищує 1 000 кубічних метрів (1 000 000 літрів) на не зареєстрований акцизний склад, оскільки 490 128,26 літрів було отримано безпосередньо у паливні баки транспортних засобів позивача, а вже залишок, що становив 827 460,00 літрів - зберігався у ємності для зберігання.
Так, відповідно до підпункту 14.1.6. пункту 14.1. статті 14 ПК України акцизний склад - це:
а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;
б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Не є акцизним складом:
а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;
б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.
в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб'єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;
г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;
ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.
Варто зазначити, що відповідно до статті 1 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (далі - Закону № 481/95-ВР ), під місцем зберігання пального розуміється місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування; під зберіганням пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.
Частиною 1 статті 15 Закону № 481/95-ВР визначено, що оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Позивач отримав ліцензію на право зберігання пального за № 10130414202000817 за адресою: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, 20. Таким чином, матеріалами справи доводиться законність зберігання пального на території Позивача за адресою місця зберігання: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, 20.
За приписами пункту «б» абз. 6 п. п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів- лічильників рівня пального у резервуарі; б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Пунктом 128-1.2 статті 128-1 ПК України передбачено, що відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку - розпорядником акцизного складу - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000000 гривень.
Під час розгляду справи з'ясовано, що контролюючий орган, виносячи оскаржуване податкове повідомлення-рішення виходив з того, що позивач є розпорядником акцизного складу та не виконав обов'язку зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального акцизний склад.
Безпосередньо до резервуару (ємності), що знаходиться за адресою: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, 20, за період з 01.01.2020 року по 31.12.2020 року було поставлено 827 460,00 літрів, що не перевищує 1 000 кубічних метрів пального. Решта дизельного пального у кількості 490 128,26 літрів було розвантажено безпосередньо у паливні баки транспортних засобів позивача.
Згідно з п.п. «г» п.п. 14.1.6 п.14.1. ст.14 ПК України не є акцизним складом паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або технічному обладнанні, пристрої.
Отже, обсяг пального, що було заправлено в паливний бак як ємності для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або технічному обладнанні, пристрої не враховується до обсягу отриманого пального в ємності для навантаження-розвантаження та зберігання пального.
З обсягу вищевказаних обставин випливає, що ТОВ «ПАН ЛОГІСТИК» пального в стаціонарну ємність за адресою: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, 20, у кількості 827 460,00 літрів, не підпадає під поняття «акцизний склад» і, відповідно, такий склад не потрібно реєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Крім цього, слід зазначити, що наявність вини платника податків є обов'язковою умовою притягнення до відповідальності за п.п. 128-1.2. ст. 128-1 ПК України. Вина юридичної особи випливає безпосередньо з її поведінки, тобто основою є об'єктивна сторона правопорушення, і юридична особа визнається винною, виходячи з її фактичних діянь як деліктоздатного суб'єкта права. Доведеність вини не може ґрунтуватися на припущеннях.
Отже, враховуючи вищевикладене, твердження Відповідача про те, що ТОВ «ПАН ЛОГІСТИК» отримало на склад за адресою: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, 20 дизельне паливо в загальній кількості 1 317 588,26 літрів не відповідає дійсності, оскільки від цього об'єму потрібно відняти 490 128,26 літрів, які були заправлені безпосередньо в паливні баки транспортних засобів Позивача. Відповідно, в ємності зберігалося 827 460,00 літрів дизельного палива протягом 2020 року, що не перевищує 1 000 кубічних метрів пального на час перевірки.
Таким чином, резервуари (ємності) ТОВ «ПАН ЛОГІСТИК» для зберігання пального,
що знаходяться безпосередньо на транспортних засобах Позивача (паливні баки), а також резервуар (ємність) для зберігання пального, що знаходиться за адресою: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, 20, не підпадають під поняття «акцизного складу» у розумінні п.п.14.1.6 п. 14.1. ст. 14 ПК України, а відтак у позивача був відсутній обов'язок щодо реєстрації акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Отже, за вирахуванням дизельного пального, безпосередньо заправленого у паливні
баки транспортних засобів позивача, обсяг зберігання дизельного пального ТОВ «ПАН ЛОГІСТИК», придбаного ним у 2020 році, за адресою: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, 20, склав 827 460,00 літрів (1 317 588,26 л - 490 128,26 л), що не перевищує 1000 кубічних метрів (1 000 000 л).
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відтак, позивач у періоді, що перевірявся, не був розпорядником акцизного складу з огляду на те, що місткість ємності - резервуару для зберігання пального, розміщеного на його території за адресою: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Новосілки, вул. Озерна, 20, не перевищує 200 кубічних метрів, а обсяг отриманого пального не перевищував 1000 кубічних метрів. Позивач використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснював операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.
Резервуар (ємність) ТОВ "ПАН ЛОГІСТИК" для зберігання пального не підпадає під поняття "акцизного складу" у розумінні пп.14.1.6 п.14.1 ст.14 ПК України, а відтак у позивача був відсутній обов'язок щодо реєстрації акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Таким чином, позивач вважає, що в його діях немає порушень правил обліку, виробництва та обігу пального на акцизних складах, а тому накладення на нього штрафу, передбачених пунктами 1281.2, 1281.1 статті 128-1 Податкового кодексу України - є безпідставним. Враховуючи наведене, висновки акту фактичної перевірки є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно, винесені на підставі цього акту: - податкове повідомлення - рішення від 26.11.2021 № 0858370902 (форма «ПС») та податкове повідомлення - рішення від 26.11.2021 № 0858380902 (форма «ПС») - є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Згідно зі ст.249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав Відповідачем у справі, або якщо Відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивачем, за звернення до суду з даним адміністративним позовом, було сплачено судовий збір у розмірі 15015,30 грн.
У зв'язку з задоволенням даного адміністративного позову суд дійшов висновку про стягнення з Головного управління Державної податкової служби у м. Києві на користь позивача судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 15015,30 грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАН ЛОГІСТИК" (вул. Деміївська, 43, Київ, 03040, код ЄДРПОУ 36958491) до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (вул. Шолуденка 33/19, Київ 116, 04116, код ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.11.2021 № 0858370902 (форма «ПС») з розрахунком фінансових санкцій до даного податкового повідомлення-рішення, відповідно до якого позивачу нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1 000 000,00 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.11.2021 № 0858380902 (форма «ПС») з розрахунком фінансових санкцій до даного податкового повідомлення-рішення, відповідно до якого позивачу нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1 020,00 грн.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАН ЛОГІСТИК" (вул. Деміївська, 43, Київ, 03040, код ЄДРПОУ 36958491) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 15015,30 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (вул. Шолуденка 33/19, Київ 116, 04116, код ЄДРПОУ 44116011).
Рішення ухвалене та повне судове рішення складено 30.05.2025.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов