Справа № 484/2346/25
Провадження № 3/484/1245/25
Постанова
іменем України
02.06.2025 року м. Первомайськ
Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Максютенко О.А.., за участі прокурора Стоянової І.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську Миколаївської області матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Первомайська Миколаївської області, громадянки України, з вищою освітою, одруженої, є фізичною особою-підприємцем, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
встановив
до суду від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України протоколи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 від 18.04.2025 року № 211 (справа № 484/2346/25 провадження № 3/484/1245/25), №210 (справа № 484/2347/25 провадження № 3/484/1246/25), №209 (справа № 484/2348/25 провадження № 3/484/1247/25), №208 (справа № 484/2349/25 провадження № 3/484/1248/25), та №207 (справа № 484/2350/25 провадження № 3/484/1249/25).
ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Первомайської міської ради Миколаївської області та будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до п.п. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Закон) порушила вимоги ч. 1, абз. 1, 2 ч. 2 ст. 45 Закону, а саме: щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, декларації типу "щорічна" за 2021 - 2023 роки, щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, декларації типу "щорічна" за 2024 рік (особи, що припинила виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування), щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин декларації типу "при звільненні" за період не охоплений раніше поданими деклараціями, тобто вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, за які передбачена відповідальність за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала повністю.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, яка просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, приходжу до наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
На підставі викладеного, вважаю за необхідне об'єднати вищевказані справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП в одне провадження і надати об'єднаним справам номер провадження 3/484/1245/25.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, який просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, приходжу до наступного висновку.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до рішення Первомайської міської ради Миколаївської області №1 від 18.11.2020 року "Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Первомайської міської ради восьмого скликання" та протоколу 1-ої сесії 8 скликання Первомайської міської ради Миколаївської області від 18.11.2020 року, ОСОБА_1 набула повноважень депутата 8 скликання Первомайської міської ради Миколаївської області.
Згідно з п.п. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", депутати місцевих ради є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Указом Президента України від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, на території України введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу, у зв'язку з чим НАЗК, відповідно до роз'яснень від 07.03.2022 "Щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок)", які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 № 2115-ІХ "Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни" - відтерміновано обов'язок подання декларації.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" від 20.09.2023 № 3384-ІХ, який набрав чинності 12.10.2023, було відновлено обов'язок декларування.
Згідно прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік та за 2022 рік подала лише 09.04.2025 року, чим допустила порушення встановленого строку подання щорічної декларації, що підтверджується витягом з веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до роз'яснення НАЗК "Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4 встановлено, що щорічну декларацію за 2023 рік необхідно подати у термін до 31.03.2024.
За результатами огляду веб-сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», встановлено, що ОСОБА_1 , будучи зобов'язаною подати декларацію "щорічну" за 2023 рік у термін до 31.03.2024, подала її лише 10.04.2025.
Відповідно до роз'яснення НАЗК "Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4 встановлено, що декларацію типу "при звільненні" за період, не охоплений раніше поданими деклараціями необхідно подати протягом 30 днів з дня припинення перебування на посаді/ в статусі, що визначені ст. 3 Закону, тобто до 23.59 год. 24.08.2024.
Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу "щорічна" за 2024 рік (особи, що припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування) зобов'язана була подати до 31.03.2025.
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу "при звільненні" подала лише 12.04.2025 року, а типу "щорічна" за 2024 рік (особи, що припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування) подала лише 10.04.2024, чим допустила порушення встановленого строку подання щорічних декларацій, що підтверджується витягом з веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З матеріалів справи та наданих в судовому засіданні пояснень ОСОБА_1 встановлено, що вона належним чином була ознайомлена з вимогами Закону України "Про запобігання корупції", будь-яких доказів пропуску строку подачі декларацій типу "щорічних" за 2021, 2022 та 2023 рік, типу "при звільненні" та типу "щорічна" за 2024 рік (особи, що припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування) з поважних причин в судовому засіданні не здобуто.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколами про вчинення адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією № 207 від 18.04.2025 року, № 208 від 18.04.2025 року, № 209 від 18.04.2025 року, № 210 від 18.04.2025 року, та №211 від 18.04.2025 року, поясненнями ОСОБА_1 під час складення протоколів; рапортами оперуповноваженого ОСОБА_2 , скріншотами Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; запитом Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про надання інформації та копій документів Первомайської міської ради Миколаївської області; листом виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області від 25.03.2025 про надання інформації та копій підтверджуючих документів; копією протоколу 1-ої сесії 8 скликання Первомайської міської ради Миколаївської області від 18.11.2020 року, копією рішення 1 сесії 8 скликання Первомайської міської ради Миколаївської області №2 від 18.11.2020 року "Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Первомайської міської ради восьмого скликання", якими визнано повноваження депутата Первомайської міської ради Миколаївської області 8 скликання з 18.11.2020 року, повідомленнями та листами роз'ясненнями про необхідність подання декларацій; копією рішення 67 сесії 8 скликання Первомайської міської ради Миколаївської області від 25.07.2024 року №1 "Про дострокове припинення повноважень депутата Первомайської міської ради Первомайського району Миколаївської області VІІІ скликання ОСОБА_3 "; копіями листів Національного агентства з питань запобігання корупції від 01.04.2024 та 22.04.2024, де вказані дати некоректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУПАП.
Надані суду докази на підтвердження поважності несвоєчасного подання декларацій ОСОБА_1 , суд не вважає такими, що беззаперечно вказують на неможливість подання декларацій ОСОБА_1 , так як вважає, що в цілому у останньої було достатньо часу та можливостей для подання декларацій типу "щорічних" в строки, а саме за 2021 рік та за 2022 рік у термін до 31.01.2024, за 2023 рік у термін до 31.03.2024, типу "при звільненні" у термін до 23.59 год. 24.08.2024 та типу "щорічна" за 2024 рік (особи, що припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування) у термін до 31.03.2025.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «б» п. 1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на який поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції", достовірно знаючи про зобов'язання своєчасного подання декларацій, несвоєчасно подала їх 09.04.2025, 10.04.2025 та 12.04.2025 відповідно, без поважних причин, тобто вчинила правопорушення, передбачені ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
При призначенні покарання суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини порушника, те, що ОСОБА_1 вперше притягається до адміністративної відповідальності за аналогічні правопорушення, свою вину визнає, характеризується позитивно, та відсутність обставин, що відповідно до 35 КУпАП обтяжують відповідальність, конкретні обставини справи та вважає за необхідне піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню, відповідно до ст. 36 КУпАП, в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу в дохід держави в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Крім того, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп.
Також, суддя вважає за необхідне роз'яснити гр. ОСОБА_1 строки та порядок виконання постанови про накладення штрафу, та порядок примусового виконання постанови про стягнення штрафу, передбачені ст.ст. 307, 308 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 9, 23, 33, 34, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283-285, 294 КУпАП,
постановив
об'єднати справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 провадження №3/484/1245/25, №3/484/1246/25, №3/484/1247/25, №3/484/1248/25 та №3/484/1249/25 в одне провадження і присвоїти номер провадження №3/484/1245/25.
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та піддати її адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, в сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, встановлений статтею 307 КпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: