Вирок від 02.06.2025 по справі 531/701/24

Машівський районний суд Полтавської області

Справа № 531/701/24

Номер провадження 1-кп/948/3/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.06.2025 Машівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого-судді ОСОБА_1 ,

за участю: секретарів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

прокурорів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

захисника ОСОБА_6 ,

обвинуваченого ОСОБА_7 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Машівка кримінальне провадження № 42023172070000007 від 10.02.2023 стосовно:

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Мартинівка (колишнього с. Халтурине) Полтавського (колишнього Карлівського) району Полтавської області, зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, освіта вища, одруженого, військовозобов'язаного, працює головою Мартинівської сільської ради, особа з інвалідністю 3 групи, раніше не судимого,

обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України,

ВСТАНОВИВ:

на підставі рішення І сесії 8 скликання Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 25.11.2020, а також рішення Мартинівської сільської територіальної виборчої комісії про результати голосування з виборів Мартинівського сільського голови, ОСОБА_7 склав Присягу посадової особи місцевого самоврядування та вступив на посаду Мартинівського сільського голови.

Відповідно до ст. 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно з ч. 2 ст. 141 Конституції України територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях.

Стаття 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2492-Ш (далі по тексту - Закон № 2492) передбачає, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно - дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно зі статтею 3 Закону № 2492 посадами в органах місцевого самоврядування є, крім іншого, виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі по тексту - Закон № 280/97-ВР), сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону №280/97-ВР, сільський, селищний, міський голова забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально - економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання; є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів.

Відповідно до ч. 5 ст. 42 Закону №280/97-ВР, сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України бюджетна система України ґрунтується на принципі ефективності та результативності - при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути, досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Згідно з п. 7 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне, і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

Таким чином, Мартинівський сільський голова Полтавського району Полтавської області ОСОБА_7 являється керівником органу місцевого самоврядування - Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 04383475), що розташована за адресою: 39520, Полтавська область, Полтавський район, село Мартинівка, вул. Хмельницького Богдана, будинок 18, та є представником органу місцевого самоврядування, що наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими повноваженнями, тобто є службовою особою у відповідності до вимог ч. 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України.

Відповідно до ч. 10 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VІІІ (далі за текстом - Закон) забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом, та укладення договорів про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом.

Згідно із ч. 1 ст. 40 Закону переговорна процедура закупівлі використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю після проведення переговорів щодо ціни та інших умов договору про закупівлю з одним або кількома учасниками процедури закупівлі.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 40 Закону переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі, якщо було двічі відмінено процедуру відкритих торгів, у тому числі частково (за лотом), через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної цим Законом. При цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, а також вимоги до учасника процедури закупівлі не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації.

Згідно із ч. 4 ст. 40 Закону за результатами проведених переговорів з учасником (учасниками) процедури закупівлі замовник приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю.

Відповідно до п. п. 2, 4 ч. 8 ст. 40 Закону переговорна процедура закупівлі відміняється замовником у разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства щодо закупівель; скорочення видатків бюджету на закупівлю товарів, робіт чи послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Згідно із ч. 4 ст. 41 Закону умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Відповідно до ч. 3 ст. 180 Господарського кодексу України при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Згідно з п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

Річним планом закупівель Виконавчого комітету Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на 2022 рік, затвердженого протоколом уповноваженої особи № 2803 від 28.03.2022, заплановано закупівлю товару: «Трактори - МТЗ -1221.2 з відвалом - 1 шт.; - МТЗ - 320.4 з навісним обладнанням - 1 шт. (або еквівалент за технічними характеристиками) (код за ДК 021:2015(CPV): 16700000-2 Трактори)».

З огляду на викладене, головним спеціалістом відділу бухгалтерського обліку та звітності апарату виконавчого комітету Мартинівської сільської ради ОСОБА_8 на виконання вимог п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону 28.03.2022 через авторизований електронний майданчик опубліковано оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, тендерну документацію та проєкт договору про закупівлю (Ідентифікатор закупівлі: UA-2022-03-28-003817-b про проведення відкритих торгів для потреб на 2022 рік на закупівлю товару: Трактори - МТЗ -1221.2 з відвалом - 1 шт.; - МТЗ - 320.4 з навісним обладнанням - 1 шт. (або еквівалент за технічними характеристиками) (код за ДК 021:2015(CPV): 16700000-2 Трактори).

16.04.2022 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 32 Закону вказаний тендер автоматично відмінений електронною системою закупівель, оскільки станом на кінцеву дату подання тендерних пропозицій відсутня достатня кількість тендерних пропозицій та учасників аукціону, а саме: подано менше двох тендерних пропозицій.

У зв'язку з викладеним головним спеціалістом відділу бухгалтерського обліку та звітності апарату виконавчого комітету Мартинівської сільської ради ОСОБА_8 на виконання вимог п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону 28.04.2022 через авторизований електронний майданчик повторно опубліковано оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, тендерну документацію та проект договору про закупівлю (Ідентифікатор закупівлі: UA-2022-04-28-000131-a про проведення відкритих торгів для потреб на 2022 рік на закупівлю товару: Трактори - МТЗ -1221.2 з відвалом - 1 шт.; - МТЗ - 320.4 з навісним обладнанням - 1 шт. (або еквівалент за технічними характеристиками) (код за ДК 021:2015(CPV): 16700000-2 Трактори).

14.05.2022 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 32 Закону вказаний тендер автоматично відмінений електронною системою закупівель оскільки станом на кінцеву дату подання тендерних пропозицій відсутня достатня кількість тендерних пропозицій та учасників аукціону, а саме: подано менше двох тендерних пропозицій.

У зв'язку з викладеним головним спеціалістом відділу бухгалтерського обліку та звітності апарату виконавчого комітету Мартинівської сільської ради ОСОБА_8 на виконання вимог п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону 14.07.2022 через авторизований електронний майданчик утретє опубліковано оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, тендерну документацію та проект договору про закупівлю (Ідентифікатор закупівлі: UA-2022-07-14-003831-a за предметом: Трактори - МТЗ -1221.2 з відвалом - 1 шт.; - МТЗ - 320.4 з навісним обладнанням - 1 шт. (або еквівалент за технічними характеристиками) (код за ДК 021:2015(CPV): 16700000-2 Трактори).

Під час вказаної закупівлі на підставі п.l ч. 2 ст. 40 Закону застосовано переговорну процедуру закупівлі.

14.07.2022 за наслідками переговорної процедури між Замовником - Виконавчим комітетом Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, в особі сільського голови Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області ОСОБА_7 , та Учасником - ПП «МазурТехСервіс», в особі директора ОСОБА_9 , складено протокол переговорів № 1 відповідно, до якого сторони дійшли домовленості про закупівлю та уклали протокол переговорів від 14.07.2022 № 1 щодо проведення переговорної процедури закупівлі між Виконавчим комітетом Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області та приватним підприємством «МазурТехСервіс».

Відповідно до змісту вказаного протоколу, представник учасника ПП «МазурТехСервіс» підтвердив можливість постачання предмету закупівлі (ТРАКТОР ArmaTrac 1104 LUX w/Cabin (Рік виготовлення - 2022. Новий) - 1 шт. (код за ДК 021:2015 (CPV): 16700000-2 Трактори) у період з моменту підписання договору до 31.12.2022 згідно встановлених цін на загальну суму 1 635 400,00 грн з ПДВ.

У подальшому, 25.07.2022 між Виконавчим комітетом Мартинівської сільської ради, в особі сільського голови ОСОБА_7 (далі - Покупець), та ПП «МазурТехСервіс», в особі директора ОСОБА_9 (далі - продавець), укладено договір № 104 про закупівлю (поставку) товарів (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1 Договору Продавець зобов'язується до 31.12.2022 року поставити Замовнику Товар відповідно специфікації (Додаток № 1), а Покупець - прийняти й оплатити такий Товар.

Згідно з п. 1.2 Договору найменування товару (номенклатура, асортимент): ТРАКТОР ArmaTrac 1104 LUX w/Cabin (Рік виготовлення - 2022. Новий.) - 1 шт. (код за ДК 021:2015 (CPV): 16700000-2 Трактори).

Відповідно до п. п. 3.1 - 3.3 Договору ціни договору встановлюються в національній валюті; загальна вартість даного договору складає 1 635 400,00 грн. разом з ПДВ; ціна враховує вартість доставки товару на територію Покупця.

Крім цього, у підпункті 7 пункту 11.2. Розділу XI договору зазначено: «Умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 41 ЗУ «Про публічні закупівлі»: зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в Договорі про закупівлю, у разі встановлення в Договорі про закупівлю порядку зміни ціни. Сторони можуть внести відповідні зміни у разі зміни регульованих цін (тарифів), при цьому, підтвердженням можливості внесення таких змін будуть чинні (введені в дію) нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу або Держави щодо встановлення регульованих цін.

Одразу після цього, більш точні час та дата не встановлені, у ОСОБА_7 виник злочинний умисел, спрямований на використання свого службового становища всупереч інтересам служби, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи - ПП «МазурТехСервіс» у вигляді надмірно перерахованих грошових коштів за придбаний Товар, а саме: трактор ArmaTrac 1104 Lux w/Cabin шляхом безпідставного завищення його вартості у спосіб, що передбачав укладення додаткової угоди.

ОСОБА_7 , перебуваючи у приміщенні Виконавчого комітету Мартинівської сільської ради за адресою: вул. Богдана Хмельницького, 18, с. Мартинівка, достовірно знаючи, що:

- станом на дату укладення договору (25.07.2022) сторонами погоджено, в тому числі його ціну на рівні 1 635 400,00 гривень з ПДВ;

- умовами договору № 104 від 25.07.2022 валютного еквіваленту вартості товару в іноземній валюті (із зазначенням розміру (суми), виду іноземної валюти) не передбачено; - зміну курсу іноземної валюти, яка мала місце 21.07.2022, тобто до дати укладення договору (25.07.2022), сторони мали можливість врахувати під час його укладення, а відтак вказана обставина не може слугувати підставою для внесення змін до договору (в частині зміни ціни) у зв'язку із пунктом 7 частини п'ятої статті 41 Закону;

- у період 25.07.2022 - 01.08.2022 зміни (коливання) курсу гривні до долару США не було, що свідчить про відсутність підстав для укладання додаткової угоди відповідно до пункту 7 частини п'ятої статті 41 Закону, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи можливість та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків, діючи з порушенням вимог п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону та п. п. 7 п. 11.2 Розділу XI Договору, тобто протиправно, всупереч положенням п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої; юридичної особи - ПП «МазурТехСервіс» у вигляді надмірно перерахованих грошових коштів за товар - трактор ArmaTrac 1104 Lux w/Cabin, від імені Виконавчого комітету Мартинівської сільської ради, 01.08.2022 уклав додаткову угоду № 1 до Договору про закупівлю (поставку) товарів № 104 від 25.07.2022, з ПП «МазурТехСервіс», в особі директора ОСОБА_9 .

Відповідно до п. 1 вказаної додаткової угоди, сторони у зв'язку з тим, що Національний банк України з 09:00 год 21 липня 2022 року скорегував офіційний курс гривні до долара США на 25 % до 26,5686 грн/дол. США, прийшли до згоди внести зміни до п. 3.2 Договору про закупівлю (поставку) товарів № 104 від 25.07.2022 року та викласти його в наступній редакції: «загальна вартість даного Договору складає 1 866 280,00 грн. разом з ПДВ».

Відповідно до п. 2 угоди, сторони у зв'язку з тим, що Національний банк України з 09:00 21 липня 2022 скорегував офіційний курс гривні до долара США на 25 % до 26,5686 грн/дол. США прийшли до згоди внести зміни до Додатку № 1 Договору про закупівлю (поставку) товарів № 104 від 25 липня 2022 року та викласти його у наступній редакції: «найменування продукції: «ТРАКТОР ArmaTrac 1104 Lux w/Cabin (Рік виготовлення - 2022. Новий)»; загальна кількість, шт. -1; ціна за шт., грн. без ПДВ., грн. 1 555 233,33; загальна вартість грн. без ПДВ, грн. 1 555 233, 33; всього без ПДВ: 1 555 233,33; ПДВ: 311 046, 37; всього з ПДВ: 1 866 280, 00».

Таким чином, вартість трактора ArmaTrac 1104 Lux w/Cabin шляхом укладення додаткової угоди, безпідставно зросла на загальну суму 230 880,00 грн.

У подальшому, на підставі Рахунку на оплату № 922 від 02.08.2022, видаткової накладної № 1016 від 02.08.2022 та акту прийому-передачі товарів від 02.08.2022 з розрахункового рахунку Виконавчого комітету Мартинівської сільської ради НОМЕР_1 на розрахунковий рахунок ПП «МазурТехСервіс» НОМЕР_2 перераховані грошові кошти у сумі 1 866 280,00 грн., з яких надлишково перераховано 230 880,00 грн, що у 184 рази перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, та є істотною шкодою.

Таким чином, умисними діями ОСОБА_7 спричинено збитків територіальній громаді в особі Виконавчого комітету Мартинівської сільської ради на загальну суму 230 880,00 грн.

Отже, дії ОСОБА_7 необхідно кваліфікувати за ч.1 ст. 364 КК України, як умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, яке спричинило істотну шкоду державним інтересам.

Обвинувачений ОСОБА_7 вину не визнав та показав, що він працює головою Мартинівської сільської ради з 2010 року, тричі переобраний, всі питання закупівель завжди вирішуються на сесії. Оскільки була створена нова громада - Мартинівська селищна рада, до якої ввійшли нові села та потрібно було їх обслуговувати, а техніка була застріла, в.о. директора ГСКП звернувся на сесії із проханням закупити нову техніку для ГСКП. У 2022 році до бюджету Мартинівської сільської ради надійшли значні кошти від ренти та на сесії було прийнято рішення закупити техніку для потреб громади, прийнято програму закупівлі техніки: тракторів МТЗ, екскаватора, пожежного автомобіля та автомобілів для старостатів, виділені кошти на вказану Програму. Програмою визначалася технічна характеристика техніки та її перелік. В послідуючому від закупівлі легкових автомобілів відмовилися, оскільки почалася війна і вирішили придбати тільки найнеобхідніше.

Також повідомив, що в послідуючому вирішили придбати два трактори, не МТЗ, оскільки виробник тракторів Білорусь - країна-пособник рф та зупинилися на виробництві фірми Арматрек, оскільки вони добре себе зарекомендували та фірми поставщики пропонували хорошу програму обслуговування. Вказані трактори Арматрек запропонував придбати він, бо обізнаний про хорошу якість такої моделі. Про вказані трактори дізнався будучи на виставках сільськогосподарської техніки. У подальшому було проведено переговорну процедуру з ПП «МазурТехСервіс» та підписано протокол переговорів від 14.07.2022, за яким ПП «МазурТехСервіс» мало поставити трактор вартістю 1,6 млн.грн.

Коли пройшли відповідні процедури і договір подали на затвердження до казначейської служби, фірма продавець повідомила про збільшення ціни внаслідок підняття курсу валют, на 230 000,00 грн. З представниками фірми-продавця спілкувалася фахівець із закупівель. Ціна в договорі була визначену у гривні, оскільки в іноземній валюті визначити ціну не дозволяє законодавство. Фахівець із закупівель ОСОБА_10 підготувала додаткову угоду до договору, згідно з якою ціну трактора збільшили на 230 000,00 грн та повідомила, що угода відповідає вимогам закону, та він підписав угоду. Питання підвищення ціни за договором на сесію не виносилось, оскільки вартість трактора не виходила за ліміт, який був затверджений на сесії. Договір вони не розривали, оскільки потрібно було би проводити нову процедуру закупівлі, натомість курс валют продовжував зростати і відповідно вартість техніки теж. Тільки коли трактори були доставлені сільській раді, у вересні 2022 року Антимонопольний комітету надіслав вимогу про розірвання договору. При проведенні процедури закупівлі техніки він керувався виключно інтересами громади, оскільки трактори були потрібні для виконання робіт по благоустрою, а ціни продовжували зростати, якщо би договір був розірваний, громада би змушена була в послідуючому витратити на придбання такого трактора значно більше коштів.

Незважаючи на невизнання обвинуваченим вини по вказаному обвинуваченню, суд вважає, що винуватість ОСОБА_7 підтверджується зібраними під час досудового розслідування та дослідженими в судовому засіданні доказами в сукупності, які узгоджуються між собою, та уважає його винуватість у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України повністю доведеною.

Так, з витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження №42023172070000007 вбачається, що 09.02.2023 р. до ЄРДР були внесені відомості на підставі самостійного виявлення прокурором кримінального правопорушення, з правовою кваліфікацією за ч.1 ст.364 КК України про те, що посадові особи Мартинівської сільської ради упродовж 2022 року використовуючи свої повноваження всупереч інтересам служби, з метою одержання неправомірної вигоди в інтересах третіх осіб - підрядників, провели ряд закупівель щодо придбання товарів (техніки) та робіт без наявних достатніх правових підстав, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб (а.с.76 т.1).

Згідно з рапортом прокурора Карлівського відділу Решетилівської окружної прокуратури ОСОБА_11 від 09.02.2023, прокурор доповіла заступнику керівника Решетилівської окружної прокуратури ОСОБА_12 про те, що в ході вивчення стану законності при використанні бюджетних коштів Мартинівською сільською радою було встановлено, що Виконавчим комітетом Мартинівської сільської ради протягом 2022 р. проведено ряд закупівель щодо придбання товарів (техніки) та проведення робіт, а саме: UA-2022-07-14-003831-а, за результатами проведення вказаної закупівлі з ПП «МазурТехСервіс» 25.07.2022 укладено договір №104 на придбання трактора ArmaTrac 1104 Lux w/Cabin вартістю 1 635400 грн, а у подальшому згідно додаткової угоди від 01.08.2022 р. №1, ціну договору збільшено та встановлено у сумі 1 866280 грн.

Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області проведено моніторинг вказаної процедури закупівлі та виявлено порушення законодавства, а саме: безпідставне збільшення ціни договору, за результатами чого замовника зобов'язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень, шляхом припинення зобов'язань за вищевказаною додатковою угодою.

Крім цього встановлено, що протягом 2022 р. було проведено також інші закупівлі техніки. Загальна вартість коштів запланованих на придбання техніки та проведення робіт становить 18000000,00 грн. У даному рапорті зазначено, що посадові особи виконавчого комітету Мартинівської сільської ради нераціонально використовують бюджетні кошти та без наявних достатніх правових підстав укладали відповідні договори, а тому зазначені обставини можуть свідчити про зловживання посадовими особами вказаної установи, що завдало істотної шкоди, у зв'язку з чим просить внести відомості до ЄРДР за ч.1 ст.364 КК України (а.с.77,78 т.1).

За постановою Мартинівської сільської територіальної виборчої комісії Полтавського району Полтавської області про визнання особи обраною Мартинівським сільським головою №32 від 27.10.2020 р. вирішено визнати ОСОБА_7 обраним Мартинівським сільським головою та за рішенням першої сесії восьмого скликання Мартинівської сільської ради Карлівського району Полтавської області від 25.11.2020 р. «Про початок повноважень голови Мартинівської сільської ради» вирішено інформацію голови Мартинівської виборчої комісії про результати виборів Мартинівського сільського голови та обрання на посаду Мартинівського сільського голови ОСОБА_7 взяти до уваги, а також заслухати складання присяги посадової особи місцевого самоврядування Мартинівським сільським головою ОСОБА_7 та вважати таким, що вступив на посаду (а.с.137,153,154 т.1).

З інформації особової картки №01 на ім'я ОСОБА_7 вбачається, що останній з 26.11.2020 р. був призначений на посаду сільського голови виконавчого комітету Мартинівської сільської ради, підписав присягу посадової особи органів місцевого самоврядування (а.с.124,125,138 т.1).

Згідно з протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою №2803 від 28.03.2022 р. було вирішено затвердити зміни до річного плану закупівель на 2022 р. та оприлюднити відповідну інформацію (а.с.83 т.1).

З річного плану закупівель на 2022 р. виконавчого комітету Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 15.09.2014 р. №1106 вбачається, що заплановано закупівлю товару: трактор Arma Trac 1104 Lux w/Cabin (рік виготовлення - 2022. Новий) - 1 шт. код за ДК 021:2015 (СРУ): 16700000-2 Трактори), в кількості - 1 шт., код КЕКС 3110, очікувана вартість предмета закупівлі - 1 635 400 грн, за рекомендованою процедурою закупівлі у вигляді відкритих торгів, орієнтовний початок проведення процедури закупівлі - березень 2022, липень 2022 (а.с.84 т.1).

Згідно з тендерною документацією виконавчого комітету Мартинівської сільської ради на закупівлю на відкритих торгах затверджену протоколом уповноваженою особою від 28.03.2022 р. протокол №17/03 за предметом закупівлі: трактори - МТЗ - 1221.2 з відвалом - 1 шт.; МТЗ - 320.4 з навісним обладнанням - 1 шт. вбачається, що у загальних її положеннях викладена інформація про замовника, яким вказано виконавчий комітет Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, що знаходиться за адресою: вул. Б. Хмельницького,18 с. Мартинівка, Полтавського району Полтавської області, процедура закупівлі проводиться на відкритих торгах, вказаний предмет закупівлі, строк, кількість та обсяг поставки товару згідно технічної специфікації. В інших розділах відображений порядок внесення змін та надання роз'яснень до тендерної документації, інструкція з підготовки тендерної пропозиції, подання та розкриття тендерної пропозиції, її оцінка, результати торгів та укладення договору про закупівлю тощо, а також додані додатки №1-6 до тендерної документації такі як тендерна пропозиція на закупівлю, кваліфікаційні критерії до учасників, перелік необхідних документів, інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі, зразок договору про закупівлю (поставку) товарів (а.с.155-192 т.1).

Рішенням виконавчого комітету Мартинівської сільської ради №127/2022 від 23.02.2022 р. затверджено проєкт Програми оновлення матеріально-технічної бази бюджетних установ, організацій та КП «Халтуринське СКП» Мартинівської сільської ради за 2022 р. (а.с.60-67 т.4).

Рішенням сімнадцятої чергової сесії восьмого скликання Мартинівської сільської ради від 25.02.2022 р. було вирішено затвердити Програму оновлення матеріально-технічної бази бюджетних установ, організацій та КП «Халтуринське СКП» Мартинівської сільської ради за 2022 р. за затвердження якої проголосували 16 осіб та сільський голова, всього 17 голосів (а.с.68-76 т.4).

Вказана програма передбачала зокрема придбання двох тракторів типу МТЗ та передбачала придбання техніки шляхом проведення тендерних процедур та підписання договору поставки з переможцем. Фінансування заходів здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень на її виконання, передбачених в бюджеті Мартинівської сільської ради на 2022 рік. Орієнтовні обсяги фінансування програми 18,2 млн.грн.

17.03.2022 висвітлено на онлайн - платформі Prozorro інформацію про план закупівлі, зокрема: про замовника, яким вказаний виконавчий комітет Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, форма річного плану закупівель вказана за 2022 рік, предметом закупівлі є: Трактори - МТЗ -1221.2 з відвалом - 1 шт.; - МТЗ - 320.4 з навісним обладнанням - 1 шт. (або еквівалент за технічними характеристиками) (код за ДК 021:2015(CPV): 16700000-2 Трактори), очікувана вартість предмета закупівлі 1 500 000 грн, також зазначено про проведення процедури закупівлі у вигляді відкритих торгів та орієнтовний початок процедури на березень 2022 р., що підтверджується витягом з онлайн - платформи Prozorro (а.с.38,39 т.2).

Як убачається з онлайн - платформи Prozorro 28.03.2022 р. було опубліковано оголошення про проведення процедури закупівлі UA-2022-03-28-0038317-b замовником виконавчим комітетом Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, також зазначена інформація про процедуру торгів, про предмет закупівлі, якими є: трактори - МТЗ -1221.2 з відвалом - 1 шт.; - МТЗ - 320.4 з навісним обладнанням - 1 шт. (або еквівалент за технічними характеристиками) (код за ДК 021:2015(CPV): 16700000-2 Трактори), порядок здійснення розрахунків, тендерна документація, а також вказано про те, що 16.04.2022 р. вказаний тендер відмінений, у зв'язку з тим, що подано менше двох тендерних пропозицій (а.с.30-32.40-72 т.2).

Зі змісту оголошення про проведення відкритих торгів UA-2022-03-28-0038317-b вбачається, що замовником вказано виконавчий комітет Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, а контактна особа, яка здійснює зв'язок з учасниками є ОСОБА_13 , предмет закупівлі - товари, а саме: Трактори - МТЗ -1221.2 з відвалом або еквівалент- 1 шт.; - МТЗ - 320.4 з навісним обладнанням - 1 шт. (або еквівалент за технічними характеристиками) (код за ДК 021:2015(CPV): 16700000-2 Трактори), строк поставки яких вказаний з 25.04.2022 р. по 31.12.2022 р., оплата здійснюється протягом 7 робочих днів після його поставки та очікувана вартість предмета закупівлі складає 1 500 000,00 грн (а.с.33,34 т.2).

Згідно зі звітом про результати проведення процедури вищевказаної закупівлі вбачається, що закупівля не відбулася, оскільки було подано для участі в торгах менше двох тендерних пропозицій (а.с.35-37 т.2).

28.04.2022 вдруге на онлайн - платформі Prozorro було висвітлено інформацію про план закупівлі замовником виконавчим комітетом Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (а.с.81,82), а також цієї ж дати було висвітлено оголошення про проведення процедури закупівлі UA-2022-04-28-000131-a замовником виконавчим комітетом Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області щодо предмету закупівлі: Трактори - МТЗ -1221.2 з відвалом або еквівалент - 1 шт.; - МТЗ - 320.4 з навісним обладнанням - 1 шт. (або еквівалент за технічними характеристиками) (код за ДК 021:2015(CPV): 16700000-2 Трактори) та інші дані, що і в попередньому вищевказаному оголошенні та зазначено, що 14.05.2022 р. вказаний тендер відмінений, у зв'язку з тим, що подано менше двох тендерних пропозицій (а.с.73-75,83-115 т.2).

Зі змісту оголошення про проведення відкритих торгів UA-2022-04-28-000131-a вбачається, що замовником вказано виконавчий комітет Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, а контактна особа, яка здійснює зв'язок з учасниками є ОСОБА_13 , предмет закупівлі - товари, а саме: Трактори - МТЗ -1221.2 з відвалом або еквівалент- 1 шт.; - МТЗ - 320.4 з навісним обладнанням - 1 шт. (або еквівалент за технічними характеристиками) (код за ДК 021:2015(CPV): 16700000-2 Трактори), строк поставки вказаний з 23.05.2022 р. по 31.12.2022 р., оплата здійснюється протягом 10 робочих днів після його поставки та очікувана вартість предмета закупівлі складає 1 500 000,00 грн (а.с.76,77 т.2).

Згідно зі звітом про результати проведення процедури вищевказаної закупівлі вбачається, що закупівля не відбулася, оскільки було подано для участі в торгах менше двох тендерних пропозицій (а.с.78-80 т.2).

Втретє, 14.07.2022 р. на онлайн - платформі Prozorro було висвітлено інформацію про план закупівлі замовником виконавчим комітетом Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (а.с.123,124), а також цієї ж дати було висвітлено оголошення про проведення процедури закупівлі UA-2022-07-14-003831-a замовником виконавчим комітетом Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області щодо предмету закупівлі, яким вказано: 1 шт. трактор Arma Trac 1104 Lux w/Cabin (Рік виготовлення - 2022. Новий) (код за ДК021:2015 (СРУ):16700000-2 Трактори), вказано обґрунтування застосування переговорної процедури, інформація про процедуру, порядок здійснення розрахунків, тендерна документація, протокол розкриття, повідомлення про намір укласти договір, інформація про укладений договір, зміни до договору, його виконання, а також а також вказана інформація про моніторинг, де зазначено про виявлені порушення, а саме: порушення порядку визначення предмета закупівлі та внесення змін до істотних умов договору про закупівлю, у випадках не передбачених законом (а.с.116-122, 125-167 т.2).

Згідно зі звітом про результати проведення процедури вищевказаної закупівлі вбачається, що підстави для прийняття рішення про не укладення договору про закупівлю відсутні та вказано дату укладення договору про закупівлю - 25.07.2022 предмета закупівлі: 1 шт. трактор Arma Trac 1104 Lux w/Cabin (Рік виготовлення - 2022. Новий) (код за ДК021:2015 (СРУ):16700000-2 Трактори), сума закупівлі визначена договором 1 635 400,00 грн, учасником з яким укладено договір - ПП «МазурТехСервіс» (а.с.125-127 т.2).

14.07.2022 було оголошено про переговорну процедуру UA-2022-07-14-003831-a закупівлі предмета закупівлі: трактора Arma Trac 1104 Lux w/Cabin (Рік виготовлення - 2022. Новий) (код за ДК021:2015 (СРУ):16700000-2 Трактори), очікуваною вартістю предмета закупівлі у розмірі 1 635 400,00 грн (а.с.128,129 т.2).

За протоколом розкриття тендерних пропозицій без дати UA-2022-07-14-003831-a зазначено, що учасник процедури закупівлі ПП «МазурТехСервіс» відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим у тендерній документації та відсутні підстави для відмови, установлені ст.17 Закону України «Про публічні закупівлі» (а.с.148,149 т.2).

У повідомленні про намір укласти договір (під час застосування переговорної процедури) UA-2022-07-14-003831-a зазначений замовник - виконавчий комітет Мартинівської сільської ради Полтавського району, учасник - ПП «МазурТехСервіс», назва номенклатурної позиції предмета закупівлі - трактор Arma Trac 1104 Lux w/Cabin (Рік виготовлення - 2022. Новий) (код за ДК021:2015 (СРУ):16700000-2 Трактори) - 1 шт., джерело фінансування - місцевий бюджет у сумі 1635400 грн, яка узгоджена з учасником процедури закупівлі (а.с.150-153 т.2).

Відповідно до протоколу переговорів №1 щодо проведення переговорної процедури закупівлі між виконавчим комітетом Мартинівської сільської ради та ПП «МазурТехСервіс» від 14.07.2022 р. за результатами проведених переговорів здійснена домовленість між замовником та учасником про таке: представник учасника - ПП «МазурТехСервіс» підтвердив можливість постачання, а саме: трактора Arma Trac 1104 Lux w/Cabin (рік виготовлення - 2022. Новий) - 1 шт. код за ДК 021:2015 (СРV): 16700000-2 Трактори), що є предметом закупівлі у період з моменту підписання договору до 31.12.2022 р., згідно встановлених цін на загальну суму 1 635 400,00 грн (з ПДВ) (а.с.85,86 т.1).

З договору про закупівлю (поставку) товарів №104 від 25.07.2022 р. та додатку №1 до нього вбачається, що він укладений між виконавчим комітетом Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області в особі голови ОСОБА_7 (покупець) та Приватним підприємством «МазурТехСервіс», в особі директора ОСОБА_9 (продавець) за яким продавець зобов'язався до 31.12.2022 р. поставити замовникові товар відповідно до специфікації (Додаток №1), а покупець прийняти і оплатити цей товар, зокрема: трактор Arma Trac 1104 Lux w/Cabin (рік виготовлення - 2022. Новий) - 1 шт. код за ДК 021:2015 (СРV): 16700000-2 Трактори. Загальна вартість даного договору складає 1 635 400,00 грн. Товар має бути поставлений за адресою: вул. Богдана Хмельницького,18, с. Мартинівка Полтавського району Полтавської області. Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2022 р. та/або до повного його виконання сторонами умов договору (а.с.87-90 т.1).

01.08.2022 р. між вищевказаними сторонами була укладена додаткова угода №1 до Договору про закупівлю (поставку) товарів №104 від 25.07.2022 р. за якою п. 3.2 вказаного договору вирішено викласти у такій редакції: Загальна вартість даного договору складає 1 866 280,00 грн разом з ПДВ, а також змінено Додаток №1 до цього договору (специфікацію), у зв'язку з тим, що Національний банк України з 09 год. 00 хв. 21.07.2022 р. скорегував офіційний курс гривні до долара США на 25 % до 36,5686 грн/дол. США (а.с.91,92 т.1).

За повідомленням про внесення змін до договору про закупівлю UA-2022-07-14-003831-a зазначено, що сторони у зв'язку з тим, що Національний банк України з 09 :00 21.07.2022 скорегував офіційний курс гривні до долара США на 25 % до 35,5686 грн/дол.. США, прийшли до згоди внести зміни до п.3.2 Договору про закупівлю (поставку) товарів №104 від 25.07.2022 р. та викласти його внаступній редакції: «3.2 Загальна вартість даного договору складає 1 866 280,00 грн разом з ПДВ (а.с.163,164 т.2).

За розпорядженням сільського голови Мартинівської сільської ради Карлівського району Полтавської області №04-ос від 05.01.2021 р. було призначено ОСОБА_8 з 06.01.2021 р. на посаду провідного спеціаліста з тендерних закупівель відділу бухгалтерського обліку та звітності апарату виконавчого комітету Мартинівської сільської ради та за розпорядженням №4-од від 15.01.2021 р. про виконання функцій уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівлі/ спрощених закупівель виконавчого комітету Мартинівської сільської ради покладено на ОСОБА_8 , а на час її відсутності на ОСОБА_14 (а.с.77 - 83 т.4).

За розпорядженням сільського голови Мартинівської сільської ради Карлівського району Полтавської області №98-ос від 25.10.2022 р. було прийнято ОСОБА_15 на посаду головного спеціаліста бухгалтерського обліку та звітності апарату виконавчого комітету Мартинівської сільської ради, тимчасово, на період відпустки по вагітності і пологах основного працівника ОСОБА_8 , з 26.10.2022 р. по 26.02.2023 р., а також згідно розпорядження №96-од від 26.10.2022 р. виконання функцій уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівлі/ спрощених закупівель виконавчого комітету Мартинівської сільської ради покладено на ОСОБА_16 , а на час його відсутності на ОСОБА_14 (а.с.150 - 155 т.4).

Свідок ОСОБА_17 показала, що вона працює у Виконавчому комітеті Мартинівської сільської ради та є уповноваженою особою по закупівлях. У 2022 році на початку року на сесії було прийнято рішення придбати техніку для потреб громади, зокрема трактори МТЗ, проте з початком війни вирішено було придбати техніку іншого виробника, бо МТЗ виробляє білорусь - країна пособник рф. Оскільки тендер двічі не відбувся по причині відсутності достатньої кількості учасників, було проведено переговорну процедуру з ПП «Мазур Тех Сервіс» та придбано два трактори Арматрек. Трактори вказаної марки дав вказівку придбати ОСОБА_7 , вказані транспортні засоби гарної якості та підходили по технічним характеристикам. В послідуючому відбулося підвищення вартості трактору, оскільки Нацбанк підвищив курс іноземних валют, а техніка імпортна, тому була укладена додаткова угода. Договір не розірвали, оскільки законом не передбачено як підстава розірвання договору підвищення ціни в період до укладення договору, підвищення ціни було не критичним, вони вкладалися у суму, яка була виділена на сесії для придбання техніки. Дати в договорах вона проставляла після переговорної процедури, під час якої і змінилася вартість техніки. Про додаткову угоду їй повідомив сільський голова ОСОБА_7 , проєкт угоди готували постачальники.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_18 показала, що вона працює головним бухгалтером в Мартинівській сільській раді, на виконання Програми оновлення матеріально-технічної бази КП «Халиуринське ГСКП» Мартинівської сільської ради, яка була затверджена на сесії сільської ради та відповідно виділені кошти на її реалізацію 18,2 млн.грн Заплановані вказаною програмою трактори МТЗ було приянто рішення не придбавати, натомість закупити трактори Арматрек, хто прийняв вказане рішення, вона не обізнана. Вона проводила оплату за вказані трактори, для чого було надано договори, рахунки, накладну, в послідуючому додаткову угоду, з письмовою вказівкою сільського голови.

За актом прийому-передачі товарів, за яким продавець ПП «МазурТехСервіс», в особі заступника директора з комерційних питань ОСОБА_19 передає, а покупець виконавчий комітет Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, в особі сільського голови ОСОБА_7 приймає товар згідно Договору №104 від 25.07.2022 р., а саме: трактор Arma Trac 1104 Lux w/Cabin (рік виготовлення - 2022. Новий) - 1 шт. на суму з ПДВ 1 866 280,00 грн (а.с.93 т.1, а.с.164 т.3).

За видатковою накладною №1016 від 02.08.2022 р., рахунком на оплату №922 від 02.08.2022 р. видно, що ці документи складені для подальшої оплати покупцем Виконавчим комітетом Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області постачальнику ПП «МазурТехСервіс» за товар, зокрема трактор згідно договору №104 від 25.07.2022 у сумі 1 866 280,00 грн з ПДВ. Вказану суму було сплачено 09.08.2022 р, що підтверджується платіжним дорученням №4 від 02.08.2022 р. (а.с.94-96 т.1, а.с. 165,166 т.3).

За висновком судово-почеркознавчої експертизи №2801 від 04.08.2023 р. підписи від імені ОСОБА_7 у графах: «Сільський голова ОСОБА_7 » в документі «Протокол переговорів №1 від 14.07.2022»; «Сільський голова ОСОБА_7 » в документі «Договір №104 від 25.07.2022 про закупівлю (поставку) товарів UA-2022-07-14-003831-a»; «Сільський голова ОСОБА_7 » в документі «Додаткова угода №1 від 01.08.2022 до Договору про закупівлю (поставку) товарів №104 від 25.07.2022; «Від Покупця Сільський голова ОСОБА_20 » в документі «АКТ прийому-передачі товарів від 02.08.2022»; «Отримав (ла) сільський голова ОСОБА_20 » в документі «Видаткова накладна №1016 від 02.08.2022», що знаходяться у документах, які стосуються закупки UA-2022-07-14-003831-a трактора Arma Trac 1104 Lux виконані ОСОБА_7 (а.с.193-201 т.1).

За висновком судової економічної експертизи №2790 від 06.06.2023 р. в межах компетенції експерта економіста та в обсязі наданих документів, різниця між вартістю трактора Arma Trac 1104 Lux w/Cabin (Рік виготовлення - 2022. Новий) встановленою за договором №104 від 25.07.2022 про закупівлю (поставку) товару та вартістю, встановленою додатковою угодою №1 від 01.08.2022 до Договору про закупівлю (поставку) товарів №104 від 25.07.2022 р. складає суму 230 880,00 грн, в т.ч. ПДВ 38480,00 грн.

Також зазначено, що вищевказана додаткова угода була укладена у порушення вимог чинного законодавства, вартість безпідставно перерахованих коштів виконавчим комітетом Мартинівської сільської ради на рахунок ПП «МазурТехСервіс» за придбання трактора Arma Trac 1104 Lux w/Cabin (Рік виготовлення - 2022. Новий) складає 230 880,00 грн, в т.ч. ПДВ 38480,00 грн (а.с.202-214 т.1).

Так, з свідоцтва про реєстрацію машини серія НОМЕР_3 від 01.11.2022 р. вбачається, що трактор колісний марки Arma Trac 1104 Lux власником якого вказаний ПП «МазурТехСервіс» 01.11.2022 знятий з обліку для реалізації (а.с.219 т.1).

30.03.2023 р. за заявою голови виконавчого комітету Мартинівської сільської ради ОСОБА_7 було направлено пакет документів до ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області для оформлення реєстрації трактора (а.с.219-231 т.1).

За повідомленням Полтавської митниці Державної митної служби України від 06.06.2023 р. відомо, що факти митного оформлення в зоні діяльності Полтавської митниці колісного трактора марки Arma Trac 1104 Lux за період з 01.01.2022 по теперішній час відсутні (а.с.233 т.1).

За інформацією наданою Державною митною службою України відомо, що станом на 07.06.2023 р. митне оформлення у митний режим «Імпорт (випуск для вільного обігу)» трактора марки «Arma Trac» моделі «1104 Lux» відбувалося за митною декларацією від 25.07.2022 р., також повідомлено, що починаючи з березня 2002 р. Держмитслужба передає електронні копії митних декларацій та електронні копії посвідчень про реєстрацію транспортних засобів до МВС України (а.с.234 т.1).

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 - депутати Мартинівської сільської ради, кожен окремо, показали, що у 2022 році на сесії Мартинівської сільської ради розглядалося питання закупівлі техніки для ГСКП, для оновлення сільськогосподарської техніки. Техніка дійсно була необхідна громаді, оскільки наявна техніка застаріла та її не вистачало, щоб забезпечити виконання необхідних робіт по благоустрою на всій території сільської ради. На сесії було прийнято рішення закупити техніку, під вказану програму виділено кошти. Попередньо виконавчий комітет розробив та затвердив програму придбання техніки. Вказана програма передбачала закупівлю тракторів, пожежної машини, службових автомобілів. У подальшому, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, яка здійснювалася за сприяння республіки білорусь, від придбання тракторів МТЗ відмовилися та вирішено було придбати трактори з аналогічними характеристиками. За вказаною програмою було придбано трактори, які працюють в громаді, службові автомобілі не купляли, оскільки почалася війна і потрібно було спрямовувати кошти на допомогу ЗСУ. Також повідомили, що характеристики в загальних рисах обговорювалися та заплановано було придбати трактори, які би виконували необхідні роботи в громаді: косіння трави, прибирання снігу, навантаження та інші.

У звіті про виконання договору про закупівлю UA-2022-07-14-003831-a сформований 13.10.2022 р. відображений номер оголошення про проведення процедури закупівлі UA-2022-07-14-003831-a, номер договору про закупівлю - 104, дата його укладення - 25.07.2022 р., ціна договору - 1 866 280,00 грн, найменування замовника - виконавчий комітет Мартинівської сільської ради Полтавського району, найменування учасника, з яким укладено договір про закупівлю - ПП «МазурТехСервіс», предмет закупівлі - 1 шт. трактор Arma Trac 1104 Lux w/Cabin (Рік виготовлення - 2022. Новий) (код за ДК021:2015 (СРУ):16700000-2 Трактори), Трактори - МТЗ -1221.2 з відвалом; - МТЗ - 320.4 з навісним обладнанням - 1 шт. (або еквівалент за технічними характеристиками) (код за ДК 021:2015(CPV): 16700000-2 Трактори), зазначена назва номенклатурної позиції предмета закупівлі - 1 шт. трактор Arma Trac 1104 Lux w/Cabin (Рік виготовлення - 2022. Новий) (код за ДК021:2015 (СРУ):16700000-2 Трактори), строк дії договору - 25.07.2022 - 31.12.2022 р., сума оплати за договором - 1 866 280,00 грн, розрахунок здійснюється протягом 10 календарних днів після поставки товару, з місцевого бюджету та причини розірвання договору відсутні (а.с.165-167 т.2).

За інформацією з висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2022-07-14-003831-a зазначено, що за результатами аналізу питання визначення предмета закупівлі встановлено порушення п.3 Розділу 1 Порядку №708., за результатами аналізу питання відповідності договору та додаткової угоди до нього законодавству встановлено порушення п.7 ч.5 ст.41 Закону. За результатами аналізу питань: щодо відображення закупівлі у річному плані; оприлюднення інформації про закупівлю; наявності підстав для застосування переговорної процедури закупівлі; відповідності повідомлення про намір укласти договір вимогам закону; відповідність договору законодавству, то порушень не виявлено. З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області зобов'язало здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень (а.с.140-144 т.2).

Згідно з довідкою керівника з роздрібного бізнесу Миронівського відділення АТ «Райффайзен Банк» ОСОБА_35 відомо, що згідно із змінами НБУ з 09:00 21.07.22 р. скорегував офіційний курс гривні до долара США на 25 % до 36,5686 грн/дол., а також вжив низку додаткових заходів для збалансування валютного ринку та дотримання стійкості економіки в умовах війни. Згідно НБУ офіційний курс гривні щодо євро становив: на дату 21.07.2022 р. - 1 євро = 29,8064 грн, на дату 22.07.2022 - 1 євро = 37,2689 грн. Курс гривні щодо євро згідно НБУ 22.07.2022 порівняно з 21.07.2022 зменшився на 25 %. Курси продажу євро на міжбанку становили: на дату 24.02.2022 - 1 євро = 33,3972 грн, на дату 21.07.2022 - 1 євро = 37,6130 грн, на дату 22.07.2022 - 1 євро = 37,5210 грн. АТ Райффайзен Банк здійснював продаж євро клієнтам згідно заявок за курсами: 15.03.2022 - 32,5169 грн за 1 євро, 21.07.2022 - 37,6176 грн за 1 євро та 22.07.2022 - 37,507 грн за 1 євро (а.с.9 т.4).

За повідомленням директора Департаменту митного аудиту та обліку осіб ОСОБА_36 станом на 07.06.2023 митне оформлення у митний режим «Імпорт (випуск для вільного обігу)» трактора марки «Arma Trac» моделі «1104 Lux» (VIN-код № НОМЕР_4 ) відбувалося з митною декларацією типу «ІМ40ДЕ» №UA100320/2022/387380 від 25.07.2022 (а.с.35 т.4).

Наказом начальника Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області ОСОБА_37 від 08.08.2022 р. «Про початок моніторингу закупівель» вирішено почати моніторинг закупівель, зокрема закупівель з ідентифікаторами: UA-2022-01-25-019220-b, UA-2022-01-18-010592-а, UA-2022-01-13-001046-b, UA-2022-07-14-003831-а, UA-2019-11-15-003329-b (частково за лотом «Причепи»), UA-2021-10-29-001392-с, у зв'язку з виявленими органом державного фінансового контролю ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній формі закупівель (а.с.39-41 т.4).

Згідно з висновком головного державного аудитор відділу контролю у сфері закупівель ОСОБА_38 про результати моніторингу процедури закупівлі виконавчого комітету Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області № UA-2022-07-14-003831-а, затвердженого начальником Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області ОСОБА_37 моніторинг розпочато 09.08.2022 р., а закінчено 29.08.2022 р. за результатами якого було установлено, що замовником визначено предмет закупівлі трактор Arma Trac 1104 Lux w/Cabin (Рік виготовлення - 2022. Новий) - 1 шт. код за ДК 021:2015 (СРV): 16700000-2 Трактори) (трактори - МТЗ-1221.2 з відвалом, МТЗ - 320.4 з навісним обладнанням (або еквівалент за технічними характеристиками) (код за ДК 021:2015 (СРV): 16700000-2 Трактори)» (ДК 021:2015:16700000-2:Трактори) з порушенням п.3 Розділу 1 Порядку визначення предмету закупівлі №708, так як замовником застосовано код Єдиного закупівельного словника - «ДК 021:2015:16700000-2: Трактори», тобто за показником третьої цифри цього словника, що є порушенням, тоді як він має визначатись згідно пп.31,34 ч.1 ст.1 Закону та за показником 4 цифри вищевказаного словника.

Також виявлено, що за результатами переговорної процедури між замовником та ПП «МазурТехСервіс» 25.07.2022 було укладено Договір та погоджено його ціну у розмірі 1 635 400,00 грн з ПДВ, а в подальшому 01.08.2022 укладено додаткову угоду до цього договору, в результаті внесених змін вартість договору змінилась та склала у розмірі 1 866 280,00 грн, тобто збільшилась на 230 880,00 грн(на 14,1%), у зв'язку з тим, що 21.07.2022 НБУ скорегував офіційний курс гривні до долара США до 36,5686 грн. З урахуванням того, що обставина, яку використали сторони для внесення змін до договору, виникла 21.07.2022, тобто до дати укладення договору (25.07.2022), вказане не може слугувати підставою для внесення змін до договору ( в частині зміни ціни), у зв'язку з зміною курсу іноземної валюти.

Разом з цим повідомлено, що з інформації з офіційного сайту НБУ як на дату укладення договору 25.07.2022, так і на дату укладення додаткової угоди від 01.08.2022 офіційний курс гривні до долару США становив 36,5686, що свідчить про те, що за період з 25.07.2022 по 01.08.2022 р. зміни (коливання) курсу гривні до долару США не було, а тому не було і підстав для укладення додаткової угоди відповідно до п.7 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі». Таким чином додаткова угода від 01.08.2022 №1 до договору укладена з порушенням вищевказаної норми. За результатами проведеного аналізу, інших порушень законодавства не було виявлено. Зобов'язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень законодавства у сфері публічних закупівель в установленому законом порядку (а.с.42-47 т.4).

Свідок ОСОБА_39 показала, що в 2022 році Держаудитслужбою було проведено перевірку дотримання законодавства процедури закупівлі Мартинівською сільською радою тракторів та складено висновок згідно зі ст.8 ЗУ «Про публічні закупівлі», було виявлено порушення та надано 5 днів для їх усунення, шляхом розірвання додаткової угоди, якою було незаконно збільшено вартість трактора. Також повідомила, що при перевірці було встановлено, що зміна курсу валют відбулася 21.07.2022, натомість договір укладео 25.07.2022, додаткова угода укладена 01.08.2022 року, тобто в період з 25.07.2022 по 01.08.2022 року курс не змінювався. Порушення не були усунуті, договір не розірваний. Про виявлене вказаного порушення направлено повідомлення до праовохороних органів, а саме до прокуратури.

Свідок ОСОБА_40 показала, що в 2022 році вона працювала головним державним аудитором у відділі закупівлі Держаудитслужби та проводила перевірку закупівлі трактора Мартинівською сільською радою. Договір на закупівлю був укладений 25.07.2022 року, додаткова угода 08.08.2022, якою було підвищену вартість трактора, на підставі збільшення курсу валют, яке відбулося до укладення основного договору, тому істотні умови договору не можна було змінювати на цій підставі, збільшення ціни транспортного засобу незаконне. Про вказане порушення було складено висновок та направлено вимогу до Мартиніської сільської ради про розірвання договору, проте порушення не було усунуте, висновок не був оскаржений, а тому направлено повідомлення до прокуратури.

Відповідно до висновку експерта сектору Полтавського відділення «Інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса» ОСОБА_41 №2322-2325 від 30.11.2023 за результатами проведення транспортно-товарознавчої експертизи по матеріалам досудового розслідування кримінального провадження внесеного до ЄРДР за №42023172070000007 від 09.02.2023 р. зазначено, що ринкову вартість зокрема і нового трактора Arma Trac, 1104 Lux, 2022 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_5 , шасі № НОМЕР_4 , двигун Parkins № НОМЕР_6 , станом на 25.07.2022 р. та на 01.08.2022 визначити не представилось можливим (а.с.191-234 т.4).

За рішенням Господарського суду Київської області від 12.02.2024 р. у справі №911/3965/23 позов заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору Північно-східний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області до ПП «Мазуртехсервіс» про визнання недійсною додаткову угоду до договору та стягнення 230 880,00 грн задоволено у повному обсязі та визнано недійсною додаткову угоду №1 від 01.08.2022 р. до договору №104 від 25.07.2022 про закупівлю (поставку) товарів, укладеного між Виконавчим комітетом Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області та ПП «Мазуртехсервіс», вирішено стягнути з останнього на користь Виконавчого комітету Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області безпідставно набуті кошти в сумі 230 880,00 грн, а також здійснено розподіл судових витрат (а.с.48-61 т.5).

Згідно з платіжною інструкцією №248 від 29.02.2024 ПП «МТС» на користь Виконавчого комітету Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області перераховано кошти у розмірі 230 880,00 грн за призначенням платежу: повернення зайво сплачених коштів, згідно рішення Господарського суду Київської області від 12.02.2024 (а.с.13 т.5).

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_9 показав, що він є директором ПП «Мазур Тех Сервіс», яке займається продажем сільськогосподарських машин, є дилером. У 2022 році продали Мартинівській сільській раді трактор Арматрек, попередньо керівник сільської ради телефонував його заступнику, цікавився технікою та її характеристикою. Під час оформлення договорів виникло питання ціни, оскільки техніка іноземного виробництва, внаслідок збільшення курсу Євро до гривні, збільшилася і вартість вказаного транспортного засобу. Ціна в договорі була визначена в розмірі 1 600 000 грн., після укладення договору, була підготовлена додаткова угода на збільшення ціни на 230 000,00 грн. Переговорною процедурою займався ОСОБА_19 від ПП «Мазур Тех Сервіс» та від сільської ради ОСОБА_42 . Він, як керівник, підписав договір, проте без дати, бо сільська рада мала зареєструвати договір в казначействі. Також повідомив, що ціна в договорі була визначена в гривнях, бо за повідомленням сільської ради, прив'язки до іноземної валюти не можна було вказувати за вимогами законодавства. Про порушення дізнався коли документи вилучила прокуратура, кошти в розмірі 230 000 грн повернуті підприємством до бюджету.

Свідок ОСОБА_19 показав, що в 2022 році він працював заступником директора ПП «Мазур Тех Сервіс», є керівником відділу продажів сільськогосподарської техніки. Підприємство має виставкові майданчики, інтернет-ресурс для реклами техніки, є дилери, через яких вони продають техніку. Підприємство реалізує техніку іноземного виробництва, тому ціна товару визначена в іноземній валюті. У червні 2022 року до них звернувся голова Мартинівської сільської ради ОСОБА_7 та попросив перелік та технічну характеристику тракторів, бо громаді був потрібен трактор. У 2022 році вони за результатами переговорної процедури між ПП «МазурТЕхСерівіс» та Мартинівською сільською радою був укладений договір купівлі-продажу, спочатку без дати, дату 25.07.2022 проставили в казначействі, який їм передала сільська рада, акти приймання-передачі, накладні. Внаслідок підняття курсу валют 21.07.2022 ціна збільшилася, а тому 08.08.2022 уклали також додаткову угоду про збільшення вартості трактора. Він пропонував укласти новий договір, проте ОСОБА_43 повідомила що основний договір пройшов казначейство та запропонувала укласти додаткову угоду. Доставка трактора була здійснена за рахунок поставщика. Коли їм повідомили про порушення, підприємство повернуло кошти до бюджету, оскільки дорожить репутацією підприємства.

Сторона захисту просила виправдати обвинуваченого, покликаючись на те, що переговорна процедура та укладення договору та додаткової угоди на придбання трактора було проведено у відповідності із Законом України «Про публічні закупівлі», ОСОБА_7 переговорів із постачальником не вів, товар одноособового не обирав, особисто не спілкувався, а вибір був зроблений після моніторингу ринку, в т.ч. пропозицій ПП «МазурТехсервіс», яким до того ж було продано трактори іншим покупцям за аналогічною ціною. Кошти на трактори були виділені за цільовою програмою, тому були придбані саме трактори, а не інші техніка. Також захисник уважала, що ОСОБА_7 діяв в інтересах громади, техніка придбана в межах цільової програми, оскільки депутатами було відхилено придбання техніки білоруського виробництва, було придбано трактори Арматрек, які мають аналогічні характеристики та добре зарекомендували себе на ринку.

Суд відкидає доводи захисту щодо недоведеності в діянні ОСОБА_7 складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, та зазначає таке.

Зловживання владою або службовим становищем визнається злочином за наявності трьох ознак у їх сукупності: 1) використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби; 2) вчинення такого діяння з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах або в інтересах третіх осіб; 3) заподіяння такими діями істотної шкоди охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб. Відсутність однієї із зазначених ознак свідчить про відсутність складу злочину, передбаченого ст. 364 КК України.

У постанові від 10 лютого 2025 року по справі № 757/11969/18-к (провадження № 51-5885кмо19) Верховний Суд виснував, що головним для складу злочину, передбаченого ст. 364 КК, є усвідомлене вчинення зловживання владою або службовим становищем. Якщо суб'єкт цього злочину вчинює певні діяння всупереч інтересам служби, і внаслідок цього інша фізична або юридична особа безпідставно незаконно отримує нематеріальні або матеріальні блага, то це є достатньою підставою для інкримінування особі складу злочину, передбаченого ст. 364 КК, якщо у вчиненому наявні всі інші ознаки цього складу.

Однак важливо враховувати, що не є зловживанням владою чи службовим становищем помилкове вчинення дій службовою особою, яке спричинило одержання неправомірної вигоди третіми особами.

Таке помилкове діяння не характеризуватиметься умисною формою вини, яка вочевидь є обов'язковою для складу зловживання.

Як наслідок, колегія суддів констатувала, що вчинення зловживання службовою особою, яке призвело до отримання неправомірної вигоди третіми особами, передбачає:

1. обов'язкове встановлення факту усвідомленого використання влади або службового становища всупереч інтересам служби службовою особою;

2. усвідомлення факту отримання внаслідок такого зловживання неправомірної вигоди самим суб'єктом або третьою особою (третіми особами);

3. можливість кримінально-правової кваліфікації вчиненого за ст. 364 КК й у разі відсутності попередніх домовленостей між тим, хто вчинює зловживання із вигодонабувачем.

Фактично одержання неправомірної вигоди може бути очікуваним для третьої особи, яка знає, що суб'єкт, який зловживає владою або службовим становищем, діє з метою одержання нею неправомірної вигоди, а може бути й неочікуваним для такої третьої особи, наприклад, «неправомірна вигода - подарунок».

Об'єкт відповідного кримінально караного діяння страждає незалежно від зв'язків між службовою особою, яка є суб'єктом злочину, передбаченого ст. 364 КК, та вигодонабувачем. Фактично саме форма вини, тобто вчинення зловживання із прямим умислом, та усвідомлення саме суб'єктом факту одержання ним самим або третьою особою неправомірної вигоди є визначальними для встановлення базових ознак складу аналізованого злочину.

Усвідомлення вчинюваних діянь суб'єктом, як і усвідомлення факту потенційного отримання неправомірної вигоди внаслідок його дій, зазвичай притаманне для так званих вигодонабувачів неправомірної вигоди, однак все ж не є обов'язковим.

При службовому зловживанні прийняття рішення чи вчинення дій в інтересах певної особи, яке стає причиною користування такою особою певною пільгою, несплатою певних платежів або ж сплатою їх у меншому розмірі завжди потрібно розглядати в контексті усвідомленості саме службовою особою факту вчинення зловживання з метою отримання неправомірної вигоди фізичною або юридичною особою.

Службова особа повинна розуміти, що невчинення нею певних дій або ж навпаки їх вчинення призведе до отримання неправомірної вигоди нею самою або третьою особою.

Стаття 19 Конвенції ООН проти корупції констатує, що на відміну від одержання неправомірної вигоди або зловживання впливом, які вимагають доведення взаємодії між двома або більше особами, зловживання владою або службовим становищем зосереджується виключно на діях та намірах службової особи, яка ймовірно вчинила правопорушення. Таким чином, ст. 19 Конвенції вимагає лише доведення того, що службова особа вчинила злочинні дії без необхідності встановлювати поведінку інших осіб, які могли, наприклад, пропонувати гроші в обмін на послуги.

Виходячи із викладеного, об'єднана палата виснувала, що факт наявності або відсутності певних домовленостей чи зв'язків службової особи з іншою фізичною чи юридичною особою, яка отримала неправомірну вигоду не має кримінально - правового значення для кваліфікації дій службової особи за відповідною частиною ст. 364 КК.

Суд зауважує, що з матеріалів провадження вбачається, що обвинувачений ОСОБА_7 у повному обсязі усвідомлював протиправний характер свого діяння, а саме, що у результаті його дій порушуються охоронювані кримінальним законом суспільні відносини.

Так, ОСОБА_7 , був обізнаний, що станом на дату укладення договору за №104 25.07.2022 року сторонами погоджено ціну тракторі ArmaTrac 1104 Lux w/Cabin на рівні 1 635 400,00 гривень з ПДВ та умовами вказаного договору валютного еквіваленту вартості товару в іноземній валюті (із зазначенням розміру (суми), виду іноземної валюти) не передбачено, за відсутності зміни (коливання) курсу гривні до долару США у період 25.07.2022 - 01.08.2022, 01.08.2022 підписав додаткову угоду № 1 до Договору про закупівлю (поставку) товарів № 104 від 25.07.2022, з ПП «МазурТехСервіс», відповідно до змісту якої сторони скоригували ціну договору відповідно до актуального курсу іноземних валют станом на 21.07.2022 року та визначили вартість транспортного засобу в розмірі 1 866 280,00 грн. разом з ПДВ.

Як установлено в судовому засіданні, ОСОБА_7 був проінформований про результати моніторингу процедури закупівлі Виконкому Мартинівської сільської ради, яким константовано порушення п.7 ч.5 ст.41 ЗУ «Про публічні закупівлі», за результатами якого було зобов'язано Виконавчий комітет Мартинівської сільської ради усунути порушення в установленому законом порядку, зокрема шляхом припинення зобов'язань за додатковою угодою №1 від 01.08.2022 року, проте вказані вимоги Держаудитслужби не були виконані.

Отже, обвинувачений передбачав настання суспільно небезпечних наслідків від своєї поведінки, та бажав їх настання.

Суд зауважує, що надані як стороною обвинувачення так і стороною захисту документи про вартість трактора Arma Trac 1104 Lux та інформацію про суму за договорами купівлі-продажу таких тракторів з іншими особами (а.с.9-163 т.3, 18-34 т.4, 76-136 т.5), в яких відображені ціни зокрема і на трактор Arma Trac 1104 Lux, вартість якого на 1 шт. станом на 01.07.2022 та на 01.08.2022 складала 48 100,00 євро з ПДВ, свідчить про обізнаність обвинуваченого з вартістю транспортного засобу, яка як на момент укладення договору, так і на час укладення додаткової угоди була незмінною, а тому суд уважає резонними доводи прокурора про підписання ОСОБА_7 протоколу переговорів про закупівлю вказаного трактора на явно невигідних для Виконавчого комітету Мартинівської сільської ради умовах та підписання в незаконний спосіб додаткової угоди з метою приховання першопочатково визначеної ціни трактора.

Факт отримання юридичною особою ПП «МазурТехСервіс» неправомірної вигоди в розмірі 230 880,00 грн. стверджується рішенням Господарського суду Київської області від 12.02.2024 року у справі за № 91183965/23.

Як особа, ОСОБА_7 характеризується позитивно - зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 , має вищу освіту, одружений, військовозобов'язаний, з листопада 2010 р. і по даний час перебуває на посаді сільського голови Мартинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області та за період роботи характеризується позитивно, за місцем проживання також характеризується позитивно, раніше не судимий, до лікаря-психіатра та лікаря-нарколога за медичною допомогою не звертався (а.с.62,63,75 т.5).

За висновком досудової доповіді виправлення особи ймовірне без ізоляції від суспільства, орган пробації вважає що існує середній ризик вчинення повторного кримінального правопорушення та середній ризик небезпеки для суспільства (а.с.66-69 т.1).

Обставин, що пом'якшують та обтяжують його покарання, суд не вбачає.

При обранні покарання обвинуваченому суд у відповідності зі ст. 65 КК України враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке класифікується як нетяжкий злочин, особу обвинуваченого, який раніше не судимий та позитивно характеризується за місце проживання та роботи, відношення обвинуваченого до вчиненого кримінального правопорушення та обставини його вчинення, висновок органу пробації, та доходить висновку, що необхідним та достатнім покаранням обвинуваченому для його виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень буде покарання у виді пробаційного нагляду на строк 02 (два) роки з покладанням обов'язків, передбачених ч. 2, п. 4 ч. 3 ст. 59-1 КК України, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, на строк 02 роки зі штрафом у розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 грн.

Саме таке покарання, яке полягає в обмеженні прав і свобод обвинуваченого, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства буде необхідним і достатнім для досягнення мети покарання - виправлення та запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як ним, так і іншими особами.

Відповідно до ч.1 ст. 49-2 КВК України строк покарання у виді пробаційного нагляду обчислюється з дня постановки засудженого на облік уповноваженим органом з питань пробації.

Відповідно до ч.1ст. 331 КПК України під час судового розгляду суд за клопотанням сторони обвинувачення або захисту має право своєю ухвалою змінити, скасувати або обрати запобіжний захід щодо обвинуваченого.

Згідно ч. 2 ст.177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність відповідних ризиків, передбачених ч.1 даної статті.

Частиною 1 ст.179 КПК Українита ч.6 ст.194 КПК Українипередбачено, що особисте зобов'язання полягає у покладенні на обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу. Обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.

При вирішенні клопотання прокурора про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання ОСОБА_7 суд оцінює в сукупності всі обставини, у тому числі суспільну небезпечність та тяжкість кримінального правопорушення, покарання, що призначене обвинуваченому, а також дані про особу обвинуваченого та вважає за необхідне задовольнити клопотання прокурора та обрати стосовно обвинуваченого запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання на строк два місяці.

Долю речових доказів, суд вирішує відповідно до вимог ст. 100 КПК України і вважає, що документи, вилучені на підставі ухвал слідчого судді Карлівського районного суду Полтавської області від 07.03.2023, 29.05.2023, 30.05.2023 (а.с.79-81, 120,121, 232 т.1), документи, які вилучені 24.05.2023 під час огляду документів матеріалів кримінального провадження (а.с.119 т.1), компакт-диски та оптичні диски(а.с.240, 246 т.1, а.с.228,229 т.3), документи, які вилучені на підставі ухвали слідчого судді Карлівського районного суду Полтавської області від 31.05.2023 (а.с.216-221 т.2), та документи, які вилучені на підставі ухвали слідчого судді Карлівського районного суду від 09.10.2023 (а.с.58,59 т.4), які зберігаються в матеріалах кримінального провадження, потрібно зберігати в матеріалах кримінального провадження.

Згідно із ст.124 КПК України стягнути із ОСОБА_7 на користь держави процесуальні витрати, затрачені на проведення експертиз у загальному розмірі 54 248,46грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 370, 371, 374 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_7 визнати винуватим та призначити покарання за ч.1 ст.364 КК України у виді пробаційного нагляду на строк 02 (два) роки з покладанням обов'язків, передбачених ч. 2, п. 4 ч. 3 ст. 59-1 КК України, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, на строк 02 роки зі штрафом у розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 грн.

На підставі ч. 2, п. 4 ч. 3 ст. 59-1 КК України покласти на ОСОБА_7 наступні обов'язки:

- періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;

- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи або навчання;

- не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації;

- виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою.

Строк покарання у виді пробаційного нагляду ОСОБА_7 обчислювати з дня постановки засудженого на облік уповноваженим органом з питань пробації.

Обрати стосовно обвинуваченого ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,, запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання строком на 2 місяці з визначенням строку дії до 02 серпня 2025року з покладенням наступних обов'язків:

- з'являтися до суду за першою вимогою;

- не відлучатися з населеного пункту, в якому він проживає, а саме із с.Мартинівка Полтавського району Полтавської області, без дозволу суду;

- повідомляти суд про зміну свого місця проживання та роботи.

Речові докази: документи, вилучені на підставі ухвал слідчого судді Карлівського районного суду Полтавської області від 07.03.2023, 29.05.2023, 30.05.2023, документи, які вилучені 24.05.2023 під час огляду документів матеріалів кримінального провадження, компакт-диски та оптичні диски, документи, які вилучені на підставі ухвали слідчого судді Карлівського районного суду Полтавської області від 31.05.2023, документи, які вилучені на підставі ухвали слідчого судді Карлівського районного суду від 09.10.2023, які зберігаються в матеріалах кримінального провадження - зберігати в матеріалах кримінального провадження.

Стягнути з ОСОБА_7 на користь держави витрати на проведення експертиз в загальному розмірі 54 248,46грн.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а у випадку його оскарження, після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Вирок може бути оскаржений до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Машівський районний суд Полтавської області.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.

Вирок вручити обвинуваченому та прокурору.

Суддя ОСОБА_1