справа № 2010/2-712/11
провадження № 6/619/43/25
іменем України
02 червня 2025 року м. Дергачі
Суддя Дергачівського районного суду Харківської області Овсянніков В.С., за участі секретаря судового засідання Кісіль А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дергачі, заяву Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником, -
Солоницівська селищна рада Харківського району Харківської області звернулася до суду із заявою, в якій просили замінити сторону стягувача Пересічанську селищну раду Харківського району Харківської області на Солоницівську селищну раду Харківського району Харківської області у виконавчому провадженні №28805981 від 21.09.2011 року, у зв'язку з реорганізацією Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області шляхом приєднання до Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області.
Заява мотивована тим, що на примусовому виконанні у Зміївському відділі державної виконавчої служби у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавче провадження № 28805981, відкрите від 21.09.2011 на підставі виконання виконавчого листа №2-712 у справі №2010/2-712/11, виданого 14.07.2011 Дергачівським районним судом Харківської області, про стягнення з боржника ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 11 793, 66 гривень.
Згідно Вимоги виконавця від 08.05.2024 року №18099 направленої на адресу стягувача -Пересічанської селищної ради, судовий виконавець вимагав у стягувача надати банківські реквізити, на які необхідно перерахувати стягнуті із боржника кошти.
Відповідно до рішення Солоницівської селищної ради від 15.12.2020 року №18 «Про початок реорганізації Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області шляхом приєднання до Солоницівської селищної ради» було розпочато процедуру реорганізації Пересічанської селищної ради (код ЄДРПОУ: 04398838), а Солоницівська селищна рада, згідно зазначеного рішення є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Пересічанської селищної ради.
Наразі, Пересічанська селищна рада перебуває у стані припинення.
Так, на вимогу виконавця, листом від 03.06.2024 року №02-22/3126 Солоницівська селищна рада, як правонаступник стягувача повідомила свої банківські реквізити для перерахування коштів за виконавчим листом №2-712 виданим 14.07.2011 року.
Станом на сьогодні, кошти за виконавчим листом на вказані банківські реквізити Солоницівської селищної ради не надходили.
Згідно листа № 8667 від 23.05.2025 року, що надійшов на адресу Солоницівської селищної ради Зміївський відділ ДВС повідомив, що відсутні підстави для перерахування на рахунки Солоницівської селищної ради стягнутих з боржника коштів, оскільки Солоницівська селищна рада не є стороною виконавчого провадження.
Представник заявника зазначає, що у зв'язку з тим, що Пересічанську селищну раду у зв'язку з проведенням процедури реорганізації, приєднано до Солоницівської селищної ради, у Солоницівської селищної ради наявний лише номер справи за яким було видано виконавчий лист №2-712 від 14.07.2011 року.
За цих умов представник Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області звернувся до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, шляхом заміни стягувача його правонаступником та замінити вибулого стягувача Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області (код ЄДРПОУ: 04398838) на його правонаступника Солоницівську селищну раду Харківського району Харківської області (код ЄДРПОУ: 04398821).
Розгляд заяви про заміну сторони на правонаступника просить здійснити без участі представника заявника.
Заявник, представник Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області у судове засіання не з'явився, надіслав до суду заяву, в якій просив праву розглянути без участі сторони заявника, заяву просив задовольнити.
У судове засідання боржник ОСОБА_1 не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про час та місце розгляду справи був повідомленим своєчасно та належним чином, про що свідчить поштовий конверт, який направлявся рекомендованим листом з повідомленням, відзиву чи клопотання щодо розгляду справи до суду не подавав (а.с. 26-27, 37-38).
Стягувач - представник Зміївського ВДВС у Чугуївському районі Харківської області Східного МРУ МЮ у суове засідання не з'явився, повіомлявся своєчасно та належним чином, судову повістку про виклик у судове засіання отримали у кабінет Електронного суду, про що свідчать відповідна довідка про достаку електронного документу, сформована в АСДС у автоматичному ражимі, будь-яких заяв чи клопотань щодо розгляду справи до суду не подавали (39).
Враховуючи положення частини 3 ст. 442 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути заяву за відсутності учасників справи, які були належним чином повідомлені про дату слухання справи, оскільки їх неявка не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Суд, дослідивши матеріали заяви, приходить до наступного висновку.
Матеріали справи свідчать, що 21.09.2011 державним виконавцем служби Зміївського районного управління юстиції Харківської області було відкрито виконавче провадження №28805981 на підставі виконавчого листа №2-712 виданого 14.07.2011 Дергачівським районним судом Харківської області про стягнення з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Пересічанської селищної ради, суми боргу у розмірі 11 793, 66 гривень (а.с. 7).
Відповідно до вимоги державного виконавця Зміївського відділу державної виконавчої служби у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 08.05.2024 року №18099, судовий виконавець вимагав у стягувача надати банківські реквізити, на які необхідно перерахувати стягнуті із боржника кошти у межах цього вищевказаного виконавчого провадження № 28805981 (а.с. 5).
Листом від 03.06.2024 Солоницівська селищна рада Харківського району Харківської області повідомила Зміївський ВДВС у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про реквізити стягувача та долучила копію рішення Солоницівської селищної ради, щодо реорганізації та правонаступництва пересічанської селищної ради (а.с. 8).
Відповідно до рішення Солоницівської селищної ради від 15.12.2020 року №18 «Про початок реорганізації Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області шляхом приєднання до Солоницівської селищної ради» було розпочато процедуру реорганізації Пересічанської селищної ради (ідентифікаційний код 04398838), а Солоницівська селищна рада, згідно зазначеного рішення є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Пересічанської селищної ради (а.с. 8).
Наразі, Пересічанська селищна рада перебуває у стані припинення.
Згідно до вимог ст. 442 ЦПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
За змістом ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання судового рішення покладається на органи державної виконавчої служби (державного виконавця) та у передбачених Законом випадках на приватних виконавців шляхом здійснення виконавчого провадження на підставі виконавчих документів, різновидом яких є виконавчий лист, виданий судом за своїм рішенням, ухваленим за результатами розгляду цивільної справи.
Відповідно до ч. 2, ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Суддя зазначає, що заміна сторони правонаступника може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчинення іншої дії згідно із Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення. У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив. У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім'я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та і посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Статтею 6 цього Закону визначено, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об'єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову.
Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» врегульовано відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад.
Згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 8 названого Закону об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
Відповідно до п.п. 1, 4, 9 п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування» у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади). Сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту. Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.
Відповідно до п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування» до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України. Рішення Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад подається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і сільських, селищних, міських голів відповідних територіальних громад.
Згідно з частинами першою, п'ятою статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно з ч. 1 ст. 106 Цивільного кодексу України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Рішенням Солоницівської селищної ради №18 від 15.12.2020 було розпочато процедуру реорганізації Пересічанської селищної ради (код ЄДРПОУ: 04398838) шляхом приєднання до Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області. Солоницівську селищну раду визначено правонаступником всього майна, прав та обов'язків Пересічанської селищної ради.
Згідно з правовими висновками, які наведені у п.п. 37, 38, 43 постанови від 16.06.2020 Великої Палати Верховного Суду у справі № 910/5953/17, при реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов'язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов'язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент. Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов'язків, а усієї їх сукупності. Лише при припиненні суб'єкта господарювання шляхом поділу в розподільчому балансі визначається правонаступництво. Внаслідок же злиття, приєднання або перетворення правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов'язків при таких видах реорганізації неможливий.
Враховуючи правову позицію Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладену у постанові від 30.12.2020 по справі №805/4361/17-а, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.
Таким чином, у зв'язку з приєднанням Пересічанської селищної ради до Солоницівської селищної ради та переходом у зв'язку з цим до Солоницівської селищної ради усіх майнових прав та обов'язків реорганізованої сільської ради слід задовольнити заяву Солоницівської селищної ради про заміну сторони її правонаступником та замінити стягувача у справі №2010/2-712/11, у виконавчому листі №2-712 від 14.07.2011, виданого Дергачівським районним судом Харківської області - Пересічанську селищну раду Дергачівського району Харківської області області на її правонаступника - Солоницівську селищну раду Харківського району Харківської області.
З врахуванням вищезазначеного, заява Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області про заміну сторони виконавчого провадження підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 512, 514 ЦК України, ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 442 ЦПК України,-
Заяву Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області про заміну сторони її правонаступником - задовольнити.
Замінити стягувача у справі №2010/2-712/11 (виконавчий лист №2-712 від 14.07.2011) - Пересічанську селищну раду (код ЄДРПОУ: 04398838, місцезнаходження: Харківська область, Харківський район, с-ще Пересічне, вул. Захисників, 5), на її правонаступника - Солоницівську селищну раду Харківського району Харківської області (код ЄДРПОУ: 04398821, місцезнаходження: Харківська область, Харківський район, с-ще Солоницівка, вул. Визволителів, 6) з виконання виконавчого листа №2-712 від 14.07.2011 виданого Дергачівським районним судом Харківської області, щодо стягнення з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , суми у розмірі 11 793 (одинадцять тисяч сімсот дев'яносто три) гривні 66 копійок на користь Пересічанської селищної ради.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Відповідно до п. 15.5 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Цивільного процесуального кодексу України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Реквізити учасників справи:
Заявник: Солоницівська селищна рада Харківського району Харківської області, код ЄДРПОУ: 04398821, місцезнаходження: Харківська область, Харківський район, с-ще Солоницівка, вул. Визволителів, 6;
Боржник: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
Заінтересована особа: Зміївський відділ державної виконавчої служби у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ: 34713099, місцезнахлжєення: 63404, Чугуївський район, Харківська область, м. Зміїв, вул. Лиманська, буд. 15, ел. пошта info@zm.kh.dvs.gov.ua.
Суддя В. С. Овсянніков