Постанова від 02.06.2025 по справі 352/781/25

Справа № 352/781/25

Провадження № 3/352/394/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2025 рокум. Івано-Франківськ

Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Кузьменко С.В., розглянувши матеріали, що надійшли з відділення поліції №1 (місто Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення

ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,

до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

1.Зміст протоколу про адміністративне правопорушення:

Поліцейським офіцером громади Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області Ляцьким Р.Б. 25 березня 2025 року складено протокол про адміністративне правопорушення за наступних обставин:

22 березня 2025 року близько 20:00 годин в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп?яніння, вчинив домашнє насильство відносно дружини ОСОБА_2 , а саме висловлювався в її адресу нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою, внаслідок чого була завдана шкода психологічному здоров'ю ОСОБА_2 .

Згідно протоколу про адміністративні правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення.

2.Рух провадження

04 квітня 2025 року протокол про адміністративне правопорушення із доданими матеріалами надійшов до Тисменицького районного суду та призначений для розгляду по суті на 06 травня 2025 року.

06 травня 2025 року розгляд справи відкладено на 02 червня 2025 року у зв'язку із неявкою ОСОБА_1

02 червня 2025 року в судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, будучи повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить помітка «вручено особисто» на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Стаття 172-3 кодексу України про адміністративні правопорушення відповідно до частини другої статті 268 кодексу України про адміністративні правопорушення НЕ належить до переліку статей, при розгляді справ за якими присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.

За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_1 належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, він своїм правами на захист та участь в судовому засіданні не скористався, пояснення по суті справи не надав, його присутність при розгляді справи не є обов'язковою, суддя вважає можливим розглянути справу по суті за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

3.Докази, досліджені під час судового розгляду:

3.1 Письмові докази, надані особою, уповноваженою на складання протоколу:

Протокол про адміністративне правопорушення:

Згідно із текстом протоколу, 22 березня 2025 року близько 20:00 годин в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп?яніння, вчинив домашнє насильство відносно дружини ОСОБА_2 , а саме висловлювався в її адресу нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою, внаслідок чого була завдана шкода психологічному здоров'ю ОСОБА_2 .

Потерпілій ОСОБА_2 матеріальну шкоду правопорушенням не завдано.

ОСОБА_1 надав пояснення на окремому аркуші паперу.

Протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 22 березня 2025 року

ОСОБА_2 заявила, що 22 березня 2025 року близько 20:00 годин її чоловік ОСОБА_1 прийшов додому у стані алкогольного сп?яніння, почав кричати, погорджувати фізичною розправою, внаслідок чого їй була завдано психологічну шкоду.

Пояснення ОСОБА_2 від 22 березня 2025 року

ОСОБА_2 , пояснила, що 22 березня 2025 року близько 20:00 годин її чоловік ОСОБА_1 прийшов додому у стані алкогольного сп?яніння, почав себе поводити агресивно, кричати, погрожувати фізичною розправою в присутності її синів. Вона подзвонила на гарячу лінію «102», оскільки її чоловік погрожував спалити будинок та гупав по вікнах будинку.

Пояснення ОСОБА_1 від 25 березня 2025 року

ОСОБА_1 пояснив, що 22 березня 2025 року близько 20:00 годин прийшов додому у нетверезому стані, внаслідок чого у нього виник із дружиною конфлікт, в ході якого він ображав її нецензурними словами та погрожував фізичною розправою. Вийшов на вулицю і почав стукати по вікнах, оскільки дружина не пускала його до будинку. Діти в цей час перебували у своїй кімнаті не чули конфлікту.

Вину визнає та більше такого не повторить.

4.Опис обставин, встановлених під час розгляду справи та висновки суду

У відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення суддя оцінює докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

При цьому суддя вважає, що на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, розповсюджуються такі ж гарантії, як і на осіб, що притягаються до кримінальної відповідальності, зокрема норми частин третьої статті 62 Конституції України та частини четвертої статті 17 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Частиною першою статті 251 кодексу України про адміністративні правопорушення обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів по адміністративні правопорушення, в даному випадку на посадових осіб Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області

За результатами дослідження доказів у справі у відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення, у суду відсутні будь-які сумніви щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення.

щодо вчинення домашнього насильства

Так, в ході розгляду справи встановлено, що 22 березня 2025 року близько 20:00 годин в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп?яніння, вчинив домашнє насильство відносно дружини ОСОБА_2 , а саме висловлювався в її адресу нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою, внаслідок чого була завдана шкода психологічному здоров'ю ОСОБА_2 .

Факт спричинення фізичного насильства підтверджується в своїй сукупності поясненнями потерпілої ОСОБА_2 , поясненнями ОСОБА_1 , протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію, протоколом про адміністративне правопорушення, складеним відповідною посадовою особою, уповноваженою на складення протоколів про адміністративне правопорушення за статтею 173-2 кодексу України про адміністративне правопорушення.

При цьому суддя бере до уваги той факт, що вказані пояснення та документи складались у короткий проміжок часу безпосередньо після події правопорушення, в зв'язку із чим у судді відсутні будь-які сумніви щодо достовірності відомостей в протоколі про адміністративне правопорушення та в інших наданих документах.

висновки суду щодо кваліфікації дій ОСОБА_1 .

Відповідно до пункту третього частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Пунктом чотирнадцятим статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено, що психологічне насильство - це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки він вчинив домашнє насильство психологічного характеру, що виразилось в сторону дружини погрозами фізичної розправи, внаслідок чого потерпілій завдана шкода психологічному здоров'ю, що повністю доведено в суді.

5.Щодо виду та розміру адміністративного стягнення

Санкцією частини першої статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення передбачені такі альтернативні види адміністративного стягнення, як штраф, громадські роботи або адміністративний арешт.

При обранні виду стягнення суддя враховує особу, що притягається до адміністративної відповідальності, а саме те, що ОСОБА_1 постановою суду від 23 квітня 2025 року притягнутий до відповідальності за статтею 173-2 КУпАП за вчинення 07 квітня 2025 року домашнього насильства, відсутність обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, в зв'язку із чим призначення найм'якшого виду стягнення буде недостатнім для дотримання мети стягнення

За таких обставин, Суддя вважає, що в цій конкретній справі меті стягнення відповідатиме адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт.

Санкція частини другої статті 173-2 кодексу України передбачає можливість призначення адміністративного стягнення у виді громадських робіт у розмірі від 30 до 40 годин

Враховуючи, що такий вид стягнення застосовується до ОСОБА_1 вперше, суддя вважає необхідним для досягнення мети адміністративного стягнення та виконання завдань кодексу України про адміністративні правопорушення призначити стягнення в мінімальному розмірі цього виду стягнення, передбаченого санкцією статті.

6.Щодо проходження програми для кривдників

Відповідно до статті 39-1 кодексу України про адміністративні правопорушення, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 24 Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству, серед іншого, належить направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 1 Закону Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» кривдником є особа, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі.

ОСОБА_1 є особою, яка вже вчиняла аналогічне правопорушення, в зв'язку із чим суддя вважає за необхідне у відповідності до статті 39-1 кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» направити ОСОБА_1 для проходження програми для кривдників.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування. Суб'єкт, відповідальний за виконання програм для кривдників, організовує та забезпечує проходження кривдниками таких програм. Кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.

Враховуючи, що стосовно ОСОБА_1 вперше ухвалюється рішення про направлення на проходження програми для кривдників, суддя вважає недоцільним його направляти на максимальний строк. Одночасно, враховуючи притягнення до адміністративної відповідальності вперше, мінімальний строк програми, на думку судді, буде достатнім.

7.Щодо судового збору

Відповідно до статті 40-1 кодексу України про адміністративні правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» установлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 3028 гривень.

Таким чином, розмір судового збору станом на час розгляду справи становить 3028х0.2=605 гривень 60 копійок.

В зв'язку із викладеним, керуючись статтями 252, 283-285,294 кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді громадських робіт на строк 30 (тридцять) годин.

Стягнути з ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір в дохід державного бюджету в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок (стягувач - ДСА України на рахунок: отримувач коштів ГУК у м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 820019, рахунок отримувача UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).

Направити ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» строком на 3 (три) місяці.

Роз'яснити ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що за умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність за статтею 390-1 Кримінального кодексу України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

У випадку набрання постановою законної сили скерувати її копію до Івано-Франківської районної державної адміністрації та Лисецької селищної ради для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Суддя Сергій КУЗЬМЕНКО