Справа № 303/4079/25
Провадження № 3/303/1406/25
02 червня 2025 року м.Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Іваненко О.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , учня МКПП, паспорт громадянина України НОМЕР_1 від 20.01.2023,
за ч.1 ст.175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАД № 542976 від 21.05.2025 року, 21 травня 2025 року, о 11 год. 55 хв. в м.Мукачево, по вул. Кооперативна, неповнолітній ОСОБА_1 викурював тютюнові вироби, а саме цигарки марки «Вінстон», чим порушив ЗУ.
У відповідності до ст.278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали про адміністративне правопорушення.
Згідно із ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення для захисту інтересів неповнолітнього було повідомлено відповідний орган у справах дітей або залучено захисника чи іншого спеціаліста в галузі права, а тому вбачається, що адміністративний протокол складений з порушенням ст. 256 КУпАП.
Між тим, як вбачається з матеріалів справи, особа, стосовно якої складався зазначений протокол, на час його складання була неповнолітньою.
Відповідно до ч. 1 ст. 270 КУпАП інтереси особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).
Згідно з вимогами п. 7 Мінімальних стандартних правил ООН, що стосуються відправлення здійснення правосуддя щодо неповнолітніх, право мати адвоката та право на присутність батьків є основними процесуальними гарантіями захисту прав неповнолітніх.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.
Таким чином, забезпечення права на захист неповнолітньої особи при її притягненні до будь - якого виду юридичної відповідальності здійснюється шляхом обов'язкового залучення законного представника.
Однак, уповноважена особа не переконалась у тому, що ОСОБА_1 правильно розуміє суть правопорушення, вчинення якого йому ставиться у провину, хоча в цьому випадку зобов'язана була такі дії вчинити шляхом повідомлення і залучення до справи захисника або кого-небудь з батьків - законних представників, як того вимагають загальні положення норм права як національного так і міжнародного, зокрема Конвенції ООН про права дитини, що регламентують захист прав дитини, а також особливість порядку притягнення неповнолітніх до відповідальності за вчинення правопорушення.
Крім того, з матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що уповноважена особа, яка складала протокол про адміністративне правопорушення, не ознайомила неповнолітнього зі спеціальним правом, визначеним у ст. 270 КУпАП.
Диспозиція ч.1 ст.175-1 КпАП України передбачає відповідальність, зокрема, за куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.
Куріння тютюнових виробів - це дії, що призводять до згорання тютюнових виробів, у результаті чого утворюється тютюновий дим, який виділяється в повітря та вдихається особою, яка їх курить.
Стаття 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» від22.09.2005 № 2899-IV передбачає місця, де забороняється куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов'язаних з їх вживанням, трав'яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів.
Протокол про адміністративне правопорушення не містить вказівки на конкретне місце, де курилися тютюнові вироби, а також вказівки на те, яким саме законом або рішенням міської ради заборонено куріння в цьому місці.
Крім того, відповідно до ст.33 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський може опитати особу, якщо існує достатньо підстав вважати, що вона володіє інформацією, необхідною для виконання поліцейських повноважень. Для опитування поліцейський може запросити особу до поліцейського приміщення. Надання особою інформації є добровільним. Особа може відмовитися від надання інформації. Проведення опитування неповнолітніх допускається тільки за участю батьків (одного з них), іншого законного представника або педагога.
При підготовці до розгляду справи встановлено, що при складенні матеріалів про адміністративне правопорушення до протоколу про адміністративне правопорушення додано пояснення неповнолітнього ОСОБА_1 , якого опитано працівниками поліції в порушення вимог ст.33 Закону України «Про національну поліцію» без участі батьків або іншого законного представника.
До матеріалів адміністративної справи взагалі не надано будь-яких відомостей про законних представників неповнолітнього, що унеможливлює їх виклик в судове засідання для розгляду справи у суді.
Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладений на суд. Суддя позбавлений можливості усунути існуючі недоліки, адже не може перебирати на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя. Наслідком недотримання цієї вимоги є повернення протоколу до відповідного органу для належного оформлення.
Вказані недоліки протоколу про адміністративне правопорушення позбавляють суд можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, вирішити її в точній відповідності з законом, а тому приходжу до висновку про необхідність повернення справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення до Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області.
Керуючись ст. 9, 256, 266, 270, 278, 280, 283 КУпАП, суддя,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Мукачівського
міськрайонного суду О. В. Іваненко