Рішення від 02.06.2025 по справі 905/373/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

02.06.2025 Справа №905/373/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Курило Г.Є.,

розглянувши матеріали справи

у справі за позовом: Приватного підприємства «Промподшипник», м.Павлоград

до відповідача: Державного підприємства «Добропіллявугілля-Видобуток», м.Добропілля

про стягнення 27168,00 грн

без виклику представників сторін

Суть спору: Позивач, Приватне підприємство «Промподшипник», м.Павлоград звернувся до Господарського суду Донецької області із позовною заявою до відповідача, Державного підприємства «Добропіллявугілля-Видобуток», м.Добропілля про стягнення 27168,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання умов договору №1178-23ШУН від 30.10.2023 на закупівлю товару внаслідок чого утворилась заборгованість у розмірі 27168,00 грн.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 14.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/373/25; постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідно до ч.11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Відповідно до п.2 ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Ухвала суду від 14.04.2025 була направлена сторонам до їх електронних кабінетів в підсистемі «Електронний суд», що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку електронного листа від 14.04.2025 та на електронні адреси, що підтверджується наявними в матеріалах справи журналами вихідної кореспонденції.

Отже, сторони були належним чином повідомлені про рух справи.

30.05.2025 від через підсистему «Електронний суд» до суду від позивача надійшло клопотання про прискорення розгляду справи, за змістом якого позивач зазначає, що враховуючи те, що спрощене провадження у справі було відкрито 14 квітня 2025 року, суд мав розглянути позовні вимоги та прийняти рішення до 15 травня 2025 року, однак, на день подачі даної заяви, рішення у справі відсутнє, справа не розглянута, що порушує право позивача на своєчасне та справедливе судочинство.

Щодо означеного клопотання, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі, крім випадку, передбаченого частиною другою цієї статті.

З огляду на зазначене, суд відзначає, що розгляд справи №905/373/25 здійснюється у встановлений чинним процесуальним законодавством строк.

Станом на дату винесення цього рішення у встановлений строк відповідачем не надано відзиву на позовну заяву, про причини та/або намір вчинити відповідні дії відповідач суд не повідомив.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено учасникам справи необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, зважаючи на належне повідомлення учасників справи про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику їх уповноважених представників (без проведення судового засідання) та наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд встановив.

Між позивачем, Приватним підприємством «Промподшипник» (постачальник) та відповідачем, Державним підприємством «Добропіллявугілля-Видобуток» (покупець) 30.10.2023 був укладений договір №1178-23ШУН про закупівлю товару (договір).

Відповідно до пункту 1.1 договору, в порядку і на умовах, передбачених цим договором, постачальник зобов'язується передати (поставити) у власність покупця продукцію виробничо-технічного призначення ДК 021:2015:44440000-6 «Вальниці» (далі - «продукція»), в асортименті, кількості, в термін, за ціною і з якісними характеристиками, погодженими сторонами в цьому договорі і специфікаціях, що є невід'ємними частинами до цього договору.

Покупець зобов'язується прийняти і оплатити продукцію, що поставляється у його власність відповідно до умов цього договору (п.1.2 договору).

Поставка продукції здійснюється партіями в асортименті, кількості, за цінами, з якісними характеристиками і в терміни, погоджені сторонами в специфікаціях до цього договору. Під партією продукції сторони розуміють будь-яку кількість продукції, однорідної за своїми якісними показниками, яка супроводжується одним документом про якість та/або одним товаросупровідним документом (п.4.1 договору).

Відповідно до п.4.2 договору, умови поставки продукції - DDP, EXW, «Інкотермс-2020», з урахуванням умов і обмовок, що містяться в цьому договорі і/або відповідних специфікаціях до цього договору. Погоджене місце поставки вказується у специфікаціях до цього договору.

Згідно з п.4.3 договору, постачальник зобов'язаний надати покупцеві наступні документи, зокрема: рахунок, якщо була попередня оплата на продукцію; видаткову накладну або акт прийому-передачі; відповідні товаросупровідні накладні (залізничну/товарно-транспортну накладну/накладну поштового кур'єра; сертифікат якості заводу-виробника та/або паспорт.

Пунктом 4.6 договору встановлено, що датою поставки продукції вважається дата її передачі покупцеві, вказана представником покупця у відповідних товаросупровідних документах, наданих постачальником.

Відповідно до п.5.1 договору, загальна сума договору визначається загальною сумою усіх специфікацій, що є невід'ємною частиною цього договору. Загальна орієнтована сума договору складає 27168,00 грн з ПДВ, у тому числі ПДВ: 4528,00 грн. Ціни на продукцію, що поставляється постачальником, встановлюються сторонами у відповідних специфікаціях до договору.

Розрахунки за поставлену постачальником продукцію за цим договором здійснюються покупцем протягом 30 (тридцяти) календарних днів з дати поставки продукції на склад покупця на підставі первинної документації. Оплата поставленої продукції здійснюється покупцем виключно за умови надання постачальником оригіналів первинних документів та реєстрації податкової накладної, а також інших документів, надання/реєстрації яких постачальником є обов'язковим в силу договору та законодавства. Остаточні взаєморозрахунки між покупцем і постачальником проводяться на підставі даних якості, кількості, асортименту та комплектності продукції, визначених відповідно до розділу 2 цього договору (пункт 5.3. договору).

Цей договір може бути скріплений печатками сторін, вступає в силу з дати його підписання уповноваженими представниками сторін і діє до 31.12.2023, а в частині проведення розрахунків та виконання зобов'язань за договором - до повного виконання сторонами грошових зобов'язань та всіх інших своїх зобов'язань за цим договором (п.8.1 договору).

Договір №1178-23ШУН від 30.10.2023 підписаний сторонами та скріплений їх печатками.

Сторонами погоджена, підписана та скріплена печатками сторін специфікація до договору №1178-23ШУН від 30.10.2023, згідно змісту якої, загальна сума з ПДВ 27168,00грн (Підшипник 7530); умови постачання: DDP, EXW, «Інкотермс-2020»; строк поставки: до 30.11.2023; місце поставки та місце призначення продукції.

На підтвердження виконання зобов'язань за договором №1178-23ШУН від 30.10.2023 щодо поставки товару, позивачем до матеріалів справи надано видаткову накладну №2926 від 30.10.2023 на суму 27168,00 грн, яка підписана сторонами без заперечень.

Також до матеріалів справи, на підтвердження наявності повноважень на отримання товару за спірним договором, позивачем надано копію наряду на отримання ТМЦ №390 від 26.10.2023 (дійсний до 05.11.2023) на підписанта вищевказаної видаткової накладної.

В матеріалах справи наявна копія претензії вих.№01/П від 03.03.2024, що адресована відповідачу, за змістом якої, позивач вимагає у відповідача сплату заборгованості, зокрема, за договором №1178-23ШУН від 30.10.2023 у розмірі 27168,00 грн.

Означена претензія направлялась на юридичну адресу відповідача, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями: накладної №4905123485189 від 04.03.2025, опису вкладення у цінний лист ПВ 4905123485189, роздруківкою з сайту АТ «Укрпошта» з розділу Трекінг з інформацією про вручення відправлення №4905123485189 (вручено 07.03.2025).

Позивач, вважаючи, що його права порушено, а відповідачем не здійснено оплату за поставлений товар за договором №1178-23ШУН від 30.10.2023 на закупівлю товару, звернувся до суду з цим позовом про стягнення з відповідача заборгованості у загальному розмірі 27168,00 грн.

Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, суд дійшов наступного.

За змістом частини другої статті 11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Статтею 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно вимог ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.

За приписом ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Дослідивши зміст договору №1178-23ШУН від 30.10.2023 про закупівлю товару, який укладений між позивачем та відповідачем, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором поставки.

Відповідно до ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно зі ст.655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Частиною першою статті 662 Цивільного кодексу України передбачено, що продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.664 Цивільного кодексу України обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар.

Суд встановив, що на виконання умов договору №1178-23ШУН від 30.10.2023 позивачем було поставлено відповідачу товар на загальну суму 27168,00 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи видатковою накладною №2926 від 30.10.2023, підписаною повноважними представниками сторін.

Господарський суд при розгляді спору приймає до уваги відсутність у матеріалах справи доказів стосовно наявності у відповідача, як покупця, будь-яких заперечень та претензій щодо неналежного виконання продавцем прийнятих зобов'язань з передання товару.

В матеріалах справи відсутні докази того, що передана продукція відповідачем не була прийнята з підстав неналежної якості або порушення продавцем умов щодо кількості та асортименту продукції, так само в матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують факт застосування відповідачем передбачених законом наслідків порушення продавцем умов домовленостей щодо порядку та строків продажу, кількості, асортименту, якості товару.

Тобто, як встановлено судом, товар був отриманий відповідачем та прийнятий ним без заперечень.

У відповідності до ст.692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Розрахунки за поставлену постачальником продукцію за цим договором здійснюються покупцем протягом 30 (тридцяти) календарних днів з дати поставки продукції на склад покупця на підставі первинної документації. Оплата поставленої продукції здійснюється покупцем виключно за умови надання постачальником оригіналів первинних документів та реєстрації податкової накладної, а також інших документів, надання/реєстрації яких постачальником є обов'язковим в силу договору та законодавства. Остаточні взаєморозрахунки між покупцем і постачальником проводяться на підставі даних якості, кількості, асортименту та комплектності продукції, визначених відповідно до розділу 2 цього договору (п.5.3. договору).

Згідно з частинами 1, 2 статті 662 Цивільного кодексу України продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.

Згідно ч.1 ст.666 Цивільного кодексу України, якщо продавець не передає покупцеві приналежності товару та документи, що стосуються товару та підлягають переданню разом з товаром відповідно до договору купівлі-продажу або актів цивільного законодавства, покупець має право встановити розумний строк для їх передання.

Якщо приналежності товару або документи, що стосуються товару, не передані продавцем у встановлений строк, покупець має право відмовитися від договору купівлі-продажу та повернути товар продавцеві (ч. 2 ст. 666 Цивільного кодексу України).

Зазначеною нормою закону визначено право покупця в односторонньому порядку відмовитися від договору та повернути товар продавцю. Однак, зазначене право виникає виключно за одночасної наявності двох умов: у разі встановлення покупцем для продавця розумного строку для передання ненаданих документів; якщо продавець, у встановлений строк, зазначені документи на передав покупцю.

Відповідно до статті 689 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний прийняти товар, крім випадків, коли він має право вимагати заміни товару або має право відмовитися від договору купівлі-продажу.

У той же час, статтею 688 Цивільного кодексу України передбачений обов'язок покупця повідомити продавця про порушення умов договору купівлі-продажу щодо кількості, асортименту, якості, комплектності, тари та (або) упаковки товару у строк, встановлений договором або актами цивільного законодавства, а якщо такий строк не встановлений, в розумний строк після того, як порушення могло бути виявлене відповідно до характеру і призначення товару.

Виходячи зі змісту статей 688 та 690 Цивільного кодексу України, товари, від яких покупець відмовився, повинні прийматися ним на відповідальне зберігання.

Оскільки суду не надано доказів незгоди відповідача щодо належності виконання позивачем прийнятих на себе згідно договору зобов'язань з передачі документів, що відповідачем виставлялися позивачу претензії щодо не передання відповідних документів на отриманий товар, не надано доказів відмови відповідача від цієї продукції та прийняття її у встановленому порядку на відповідальне зберігання, суд дійшов висновку, що свої зобов'язання позивач виконав у відповідності з умовами договору та надав відповідачу первинну документацію разом з товаром.

Відповідно до ч.1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

На дату подачі позовної заяви строк виконання зобов'язання по оплаті за спірною видатковою накладною, наявною в матеріалах справи є таким, що настав.

Доказів сплати заборгованості за отриманий товар відповідачем у розмірі 27168,00грн суду не надано.

Частиною 1 ст.610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених за змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з ч.1 ст.612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Зважаючи на встановлені обставини справи та вимоги правових норм викладених вище, а також на те, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував, розміру позовних вимог не оспорив, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню.

Згідно із ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає віднесенню на відповідача.

Водночас, оскільки позивач, Приватне підприємство «Промподшипник», м.Павлоград, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача, Державного підприємства «Добропіллявугілля-Видобуток», м.Добропілля через підсистему «Електронний суд», то за розгляд позовної заяви належить до сплати судовий збір у розмірі 2422,44 грн (3028,00 грн. х коефіцієнт 0,8).

Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 46, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241, 248, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Приватного підприємства «Промподшипник», м.Павлоград, до Державного підприємства «Добропіллявугілля-Видобуток», м.Добропілля про стягнення 27168,00 грн - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Добропіллявугілля-Видобуток» (85001, Донецька обл., м.Добропілля, пр.Шевченка, буд.2, код ЄДРПОУ 43895975) на користь Приватного підприємства «Промподшипник» (51400, Дніпропетровська обл., м.Павлоград(з), вул.Терьошкіна, буд.7, код ЄДРПОУ 39507154) заборгованість в розмірі 27168,00 грн, судовий збір у розмірі 2422,44 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 02.06.2025.

Суддя Г.Є. Курило

Попередній документ
127784349
Наступний документ
127784351
Інформація про рішення:
№ рішення: 127784350
№ справи: 905/373/25
Дата рішення: 02.06.2025
Дата публікації: 03.06.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Донецької області
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів (крім категорій 201000000-208000000), з них; поставки товарів, робіт, послуг, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (02.06.2025)
Дата надходження: 08.04.2025
Предмет позову: Заборгованість