Рішення від 27.05.2025 по справі 476/30/25

нп 2/490/1939/2025 Справа № 476/30/25

Центральний районний суд м. Миколаєва

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2025 року м. Миколаїв

Центральний районний суд м. Миколаєва у складі: головуючого судді Гуденко О.А., при секретарі Вознюк Д.І., без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В МИКОЛАЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ до ОСОБА_1 стягнення надміру виплаченої пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

13.01.2025 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення надміру виплаченої пенсії за період з 01.06.2023 по 31.08.2023 в розмірі 62790 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Миколаївській області та отримував пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону №1058.

Відповідачу було призначено пенсію по інвалідності на період з 17.05.2022 р. по 31.05.2023 р., що підтверджується Рішенням призначення пенсії від 27.05.2022 № 143450002165.

Відповідно до виписок з акта огляду МСЕК до довідки серії 12ААВ № 450817 (інвалідність - загальне захворювання), 12ААВ № 651269 (інвалідність - поранення та інше ушкодження здоров'я, одержане від вибухово - небезпечних предметів) пенсія виплачувалась по 31.05.2023. З 01.06.2023 по 31.08.2023 виплату подовжено на умовах пункту 14-6 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058.

Згідно Рішення Головного управління від 17.05.2023 № 143450002165 розмір пенсійної виплати позивачу становить 20 930, 00 грн. При проведенні перевірки пенсійних справ було встановлено, що ОСОБА_1 невірно продовжено виплату пенсії.

Так, відповідно до вимог ч. 2 ст. 35 Закону № 1058, оскільки ОСОБА_1 не з'явився для проведення оцінювання (повторного оцінювання) повсякденного функціонування особи у визначений для цього строк, виплату пенсії по інвалідності зупинено з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому мало бути проведено оцінювання (повторне оцінювання) повсякденного функціонування Відповідача, відтак пенсійна справа приведена у відповідність, згідно Рішення Головного управління від 24.08.2023 № 143450002165, інвалідність подовжено по 31.05.2023.

Враховуючи зазначене, утворилася переплата пенсії за період з 01.06.2023 по 31.08.2023 у сумі 62 790 грн. 00 коп. Тому ГУ ПФУ у Миколаївській області просить суд стягнути з відповідача безпідставно отримані грошові кошти в зазначеному розмірі.

Ухвалою Єланецького районного суду Миколаївської області від 22.01.2025 року справу передано за підсудністю до Центрального районного суду м.Миколаєва.

Ухвалою Центрального районного суду м.Миколаєва від 21.02.2025 року справу прийнято до розгляду та призначено підготовче судове засідання .

10.03.2025 року на адресу суду від представника ОСОБА_1 адвоката Соколік В.Д. надійшов відзив на позовну заяву , в якому він зазначає , що позовні вимоги позивача є не обгрунтованими, підстави для стягнення з ОСОБА_1 на користь ГУПФ України в Миколаївській області надміру виплаченої пенсії за цей період відсутні.

В обгрунтування заперечень посилається на те, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Миколаївській області з 17.05.2022 року та отримував пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону №1058. Відповідно до виписок з акта огляду МСЕК до довідки серії 12ААВ № 450817 (інвалідність - загальне захворювання), 12ААВ № 651269 (інвалідність - поранення та інше ушкодження здоров'я, одержане від вибухово - небезпечних предметів) ОСОБА_2 було встановлено 2 групу інвалідності з 09.05.2022 р. по 31.05.2023 р., дата чергового переогляду - травень 2023 р.

Так, строк продовження ним повторного огляду припав на дію двох режимів з особливими умовами виплат пенсії та проходження МСЕК. Такі особливі умови були встановлені на період дії карантинних заходів (до 30.06.2023 р.), а також запроваджені на період дії воєнного стану на території України (продовжено до 09.05.2025 р.). Під час дії воєнного стану (продовжений до 09.05.2025 року) особам з інвалідністю не потрібно повторно проходити медико-соціальну експертизу, щоб продовжити довідку про інвалідність. Якщо термін інвалідності закінчився під час дії воєнного стану, інвалідність продовжується автоматично без перекомісії до кінця дії воєнного стану та 6 місяців після його припинення/скасування.

Також особливості виплат пенсії по інвалідності за час дії воєнного стану передбачені і пунктом 14-6.1 розділу розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058. Зокрема, для осіб з інвалідністю, яким призначено пенсію по інвалідності або пенсію у зв'язку з втратою годувальника, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення або скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення або скасування (для осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період воєнного стану - не менш як на весь строк їх військової служби). Якщо при повторному огляді особі з інвалідністю встановлено іншу групу (підгрупу) інвалідності, розмір пенсії, продовженої відповідно до цього пункту, переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження висновку медико_соціальної експертизи до територіального органу Пенсійного фонду.

Аналіз вищевказаних норм чинного законодавства свідчить про те, що ОСОБА_1 досі має право на отримання виплати пенсії в силу продовження строку дії інвалідності на весь термін дії воєнного стану на території України (і мав таке право водночас у зв'язку з дією карантинних заходів до 01.07.2023 року), що і підтверджує безпосередньо позивач, нараховуючи пенсійні виплати з посиланням на Закон. Передбачена відстрочка з приводу повторного огляду особи з інвалідністю, не обмежує таку особу термінами проходження огляду та охоплює весь період дії воєнного стану. Розмір пенсії переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження висновку медико-соціальної експертизи до територіального органу Пенсійного фонду, а не коли закінчився строк дії інвалідності.

Проте, ГУ ПФУ у Миколаївській області залишає поза увагою вищенаведене і вимагає повернути на розрахунковий рахунок Головного управління на думку позивача надміру виплачену суму пенсії. При цьому навпаки, Головним управлінням неправомірно було припинено виплату пенсії по інвалідності.

Зі змісту зазначених норм Закону №1058-IV та Порядку №6-4 вбачається, що відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов, зокрема, зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних. Позивач посилається в позові в тому числі на ці ж норми законодавства, але фактично вимагає стягнення надміру виплаченої пенсії через не з'явлення відповідача для проведення оцінювання (повторного оцінювання) повсякденного функціонування особи у визначений для цього строк, тому виплату пенсії по інвалідності зупинено з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому мало бути проведено оцінювання (повторне оцінювання) повсякденного функціонування Відповідача, яке не проводилось.

Таким чином, позивачем будь-яких належних доказів фактів зловживання з боку відповідача або подання ним недостовірних даних не надано. Водночас, Позивач підтверджує факт добровільної виплати пенсії по інвалідності зі сторони самого ж органу ПФУ.

Враховуючи вищевказане, органи Пенсійного фонду самостійно контролюють період, на який установлено інвалідність, та приймають відповідні рішення щодо виплат сум пенсії або ж зупинення. А обов'язок повідомляти відповідну інформацію про огляд осіб, яким призначена пенсія по інвалідності чи про їхню неявку на огляд, покладено на самі ж органи МСЕК і аж ніяк не на осіб, які отримують пенсію (це вже їх право, щоб у подальшому отримувати пенсію надати необхідний пакет документів, в т.ч. висновок МСЕК), а тим більше, не у формі з висловленим бажанням щодо встановлення групи інвалідності.

З наведених у позові обставин вбачається, що позивач за відсутності даних про переогляд особи з інвалідністю та при закінченні терміну, на який встановлено інвалідність, самостійно прийняв рішення про продовження виплати пенсії відповідачу з 01.06.2023 року по 31.08.2023 року, керуючись вимогами Закону №1058, а саме п.14-6 розділу XV «Прикінцеві положення». Таке рішення свідчить про добровільність дій щодо пенсійних виплат зі сторони ГУ ПФУ у Миколаївській області. І, як наслідок, така поведінка не може бути в подальшому тягарем для особи з інвалідністю, тим більше у вигляді вимог про сплату надмірно виплачених пенсійних виплат.

Тобто наведене вище свідчить про те, що відповідач на даний час має право на отримання виплати пенсії в силу продовження строку дії інвалідності на весь термін дії воєнного стану на території України і мав таке право водночас у зв'язку з дією карантинних заходів до 01.07.2023 року, що не заперечує позивач, нараховуючи пенсійні виплати з посиланням на Закон.

21.03.2025 року на адресу суду від представника ОСОБА_1 адвокта Соколік В.Д. надійшло клопотання , в якому просить суд долучити лист щодо здійснення протезування в період з 28.09.2022 року по 20.06.2024 року в Канстанц, Німеччина, яке задоволено судом.

Ухвалою суду від 15 квітня 2025 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 27.05.2025 року .

Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи без участі представника позивача, просили про задволення позову в повному обсязі.

Представник відповідача надав заяву про розгляд справи без участі відповідача та представника, в задоволені позову з підстав наведених у відзиві, з урахуванням долучених доказів, просять відмовити в повному обсязі.

У відповідності до вимог ч. 2ст. 247ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст. 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійнестрахування» (надалі Закон №1058), особи, яким установлено інвалідність, маютьправо на пенсію по інвалідності, зокрема, залежно від групи інвалідності.

Статтею 34 Закону №1058 визначено, що пенсія по інвалідності призначається навесь строк встановлення інвалідності.Згідно зі ст. 35 Закону №1058, у разі якщо особа не з'явилася в органи медико_соціальної експертизи на повторний огляд у визначений для цього строк, виплатапенсії по інвалідності зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, уякому вона мала з'явитися на повторний огляд.

Органи медико-соціальної експертизи зобов'язані повідомити територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результатиповторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез'явленняцих осіб на зазначений огляд

Відповідно до ст. 45 Закону №1058, пенсія призначається довічно або на період,протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Пунктом 14-6 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 визначено, що увипадку пропуску, в період здійснення заходів щодо запобігання виникнення та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю, виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведеннямперерахунку виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи зінвалідністю.

За вимогами постанови КМУ №651 від 27.06.2023 року «Про відміну на всій територіїУкраїни карантину», встановленого з метою запобігання поширенню на територіюУкраїни гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS_CoV-2», карантин діяв до кінця дня 30.06.2023 року.

13.03.2025 р. ОСОБА_1 отримано лист підтвердження про перебування його закордоном та здійснення протезування в період з 28.09.2022 до 20.06.2024 року в Констанц, Німеччина, що підтверджує поважність причин неможливостіпроходження повторного огляду у визначені строки.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області і отримувала пенсію по 2-й групі інвалідності в період з 27.05.2022 відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка їй була призначена на підставі пред'явленої нею виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №450817.

Так, відповідно до наявної у матеріалах справи виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії до довідки серії 12 ААВ №450817 вбачається, що відповідач є інвалідом другої групи з 10 травня 2022 року по 01 червня 2023 року каліцтво, отримано внаслідок військової агресії РФ, особливий статус - інвалід війни. Дата чергового переогляду - травень 2023 року. Діагноз «мінно-вибухова травма (02.03.2022), травматична ампутація лівої верхньої кінцівки на рівні н/з лівого плеча, поранення грудної клітки».

Рішенням № 143450002165 від 17.05.2023 ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності відповідно до ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, розмір пенсійної виплати позивачу становить 20 930 грн., строком до 20.11.2023 року, вид перерахунку- продовження інвалідності (без зміни групи).

При проведенні перевірки пенсійних справ встановлено, що невірно продовжено виплату пенсії ОСОБА_1 .

Відповідно до вимог ч.2 ст. 35 Закону, оскільки відповідач не з'явивися до проведення оцінювання (повторного оцінювання) повсякденного функціонування особи у визначений для цього строк, виплату пенсії по інвалідності було зупинено з першого числа місяця, в якому мадо бути проведено повторне оцінювання Відповідача, згідно рішення Головного управління від 24.08.2023 року , інвалідність продовжено до 31.05.2023 року. Враховуючи зазначене, позивачем нараховано переплата пенсії за період з 01 травня 2023 року по 31 серпня 2023 року у сумі 62 790 грн 00 коп.

З метою реалізації права щодо повернення бюджетних коштів у досудовому порядку, на адресу відповідача, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області направлялось повідомлення від 05.09.2023 року щодо необхідності повернути виниклу переплату пенсії як надміру виплачену у зазначеній сумі - проте, станом на день подання позову до суду відповідачем кошти у вказаному розмірі добровільно не повернуті.

Згідно листа ОАК Каса медичного страхування , Констанц, Німеччина , підтверджено, що остаточне протезування верхніх кінцівок ОСОБА_1 тривало в період з 28.09.2022 року по 20.06.2024 року в Канстанц, Німеччина.

Згідно зі ст. 1 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ст. 9 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

Згідно зі ст. 34 Закону пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.

Строки виплати пенсії по інвалідності в разі зміни групи інвалідності або відновлення працездатності визначені ст. 35 Закону, зокрема, у разі визнання особи, яка пройшла повторний огляд здоровою, пенсія виплачується до кінця місяця, по який встановлено інвалідність.

Органи медико-соціальної експертизи зобов'язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез'явлення цих осіб на зазначений огляд (ч.3 ст. 35 Закону Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування).

Отже, законодавець покладає обов'язок саме на органи медико-соціальної експертизи повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про результати повторного огляду осіб.

Як вбачається із наявного у матеріалах справи рішення 143450002165 від 17.05.2023 про перерахунок пенсії відповідачу ОСОБА_1 , саме управління визначило право відповідача на отримання пенсії по інвалідності, де також вказали період встановлення інвалідності з 01.06.2023 по 20.11.2023, а також зазначено період встанволення інвалідності - з 15.03.2023 року по 20.11.2023 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COV1D-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території' України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з 12 березня 2020 року на всій території України введено карантин, строк дії якого діяв до 01.07.2023.

Згідно з п. 14.6. Розділу XV Прикінцевих положень ЗУ"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі пропуску в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю.

Також, пунктом 14-6.1 вищевказаного Закону, для осіб з інвалідністю, яким призначено пенсію по інвалідності або пенсію у зв'язку з втратою годувальника, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення або скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення або скасування (для осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період воєнного стану - не менш як на весь строк їх військової служби). Якщо при повторному огляді особі з інвалідністю встановлено іншу групу (підгрупу) інвалідності, розмір пенсії, продовженої відповідно до цього пункту, переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження висновку медико-соціальної експертизи до територіального органу Пенсійного фонду.

Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_1 мав об'єктивні поважні причини щодо непроходження ним черговоого огляду в травні 2023 року.

Згідно з ч. 1 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживаньз бокупенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відповідно до ст. 102 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсіонери зобов'язаніповідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати, про що відповідач був повідомлений і мається його підпис у заяві про призначення пенсії. У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсію, заподіяну шкоду.

Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 за № 6-4 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 3, 4 вказаного Порядку суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії. У разі припинення виплати пенсії відповідно до частини першої статті 49 Закону , решта переплати пенсії, що стягувалася за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України, або суми пенсії, виплачені надміру внаслідок рахункової помилки, у випадку відмови пенсіонера від добровільного повернення виплачених сум стягуються в судовому порядку.

У разі припинення виплати пенсії відповідно до частини 1 статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» решта переплати пенсії, що стягувалася за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України, або суми пенсії, виплачені надміру внаслідок рахункової помилки, у випадку відмови пенсіонера від добровільного повернення виплачених сум, стягуються в судовому порядку.

За приписами ч. ч. 1, 4 ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. У разі припинення виплати пенсії (внаслідок відновлення здоров'я тощо) до повного погашення заборгованості решта заборгованості стягується в судовому порядку.

Аналіз зазначених норм чинного законодавства свідчить, що зайво сплачені суми пенсії можуть бути утримані позивачем за умови зловживань збоку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.

Відповідно до ч.1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Положеннями ст.1215 ЦК України визначені випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Зокрема, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, закон встановлює два виключення із загального правила, щодо повернення майна набутого без достатньої правової підстави: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презумуються, тому тягар доказування рахункової помилки та недобросовісності набувача покладено на платника відповідних грошових коштів.

Такі висновки суду узгоджуються з висновками Верховного Суду викладеними у постанові по справі №711/1509/17 від 12.12.2018, від 31.10.2018 у справі 307/2100/16-ц та від 13.04.2020 у справі № 487/2596/17.

Добросовісність (пункт 6 статті 3 ЦК України) - це певний стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.

Відповідно до статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

За змістом статті 13 ЦК України, цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором та/або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.

Відповідно, у разі вчинення дій, які не врегульовані нормами цивільного законодавства, перед судом може постати завдання оцінки таких дій.

З формулювання статті 11 ЦК України можна зробити висновок, що такі дії повинні відповідати загальним засадам цивільного законодавства України, які закріплені в статті 3 цього Кодексу.

Отже, принцип добросовісності передбачає, що сторони повинні діяти добросовісно під час реалізації своїх прав та передбаченого договором та/або законом виконання своїх зобов'язань.

Введення в цивільне законодавство принципу добросовісності як одного з найбільш загальних і важливих принципів цивільного права є заходом, спрямованим на зміцнення моральних засад цивільно-правового регулювання. Саме з позиції моральності слід підходити до оцінки поведінки суб'єкта права як добросовісного або недобросовісного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до положень пунктів 14-6, 14-6.1 розділу XV Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у вказаний період не втратив право на нарахування пенсії по інвалідності, а позивачем не надано доказів на підтвердження обставин про те, що відповідач вчинив зловживання з метою безпідставного отримання пенсії.

За фактичними обставинами справи на спірний період припадала як дія карантину (який припинено з 30.06.2023) , так і воєнного стану в Україні.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивач не довів наявність правових підстав для стягнення з відповідача суми надміру переплаченої пенсії в розмірі 62 790 грн., а саме, що відповідач вчинив недобросовісні дії з метою отримання пенсії по інвалідності та свідомо не повідомляв управління недостовірні відомості для її отримання, що виключає можливість покладення на відповідача обов'язку з їх повернення.

Отже, враховуючи правові висновки Верховного Суду щодо застосування норми статті 1212 ЦК України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача нарахованої відповідно до пункту 14-6 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплаченої пенсії у період з 01.06.2023 по 31.08.2023, оскільки недобросовісності в діях відповідача не вбачається.

Відповідно до ч. 3 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» саме на органи медико-соціальної експертизи покладено зобов'язання повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез'явлення цих осіб на зазначений огляд.

Суд констатує, що у вказаний період пенсія була виплачена відповідачеві на підставі положень закону, яким передбачено право пенсійного фонду у подальшому провести перерахунок розміру виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю. Тому відсутні підстави стверджувати, що ОСОБА_1 , який до того ж у цей період перебував на протезуванні за кордоном, і , загальновідомим є те, за ці три місяці ампутована кінцівка не могла у нього відновитися, допустив недобросовісні дії з метою отримання пенсії у спірний період.

З огляду на викладене, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в повному обсязі за безпідставністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 17, 81, 89, 141, 259, 263-265, 354, 355 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фондуУкраїни в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої пенсії - відмовити.

Рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня його ухвалення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.

Рішення суду може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів.

Суддя Гуденко О.А.