Рішення від 12.10.2012 по справі 0418/1643/2012

Справа № 0418/1643/2012

2/0418/1630/2012

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2012 року Кіровський районний суд м.Дніпропетровська в складі:

головуючого-судді - Казака С.Ю.

при секретарі - Ткаченко А.О.

за участю позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Мокрянської Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_1 до Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради, Комунальної виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулись до суду з вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого зазначили, що 26.05.2011 року відповідно до розпорядження голови міської ради від 29.04.2011 року №279-р «Про проведення громадських слухань з питань затвердження тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій для населення'були проведені громадські слухання мешканців будинків АДРЕСА_1 . Комісія довела зборам про встановлені різні розміри тарифу на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій. Вирішивши з'ясувати розкид в ціноутворенні та обґрунтованість призначених розмірів тарифів, мешканці провели збори та звернулись в департамент ЖКГ з проханням надати мешканцям вихідні дані для перевірки обґрунтованості тарифів, схему прибираємої території, її розмірі та інш. У відповіді Управління житлового господарства від 20.06.2011 року в числі іншого було сказано, що відповідно до діючого законодавства отримувати інформацію про перелік послуг, структуру тарифу, загальну суму місячного платежу, норми споживання, режим надання послуг, про ї споживчі властивості мають право тільки органи самоорганізації населення (будинкхози, вуличні, квартальні комітети, ОСББ). Для пересічних мешканців такого порядку не існує. Вважають, що така відповідь є неправомірною та порушує їх права споживачів послуг отримувати інформацію про обсяг наданих послуг за призначеною на них ціною, в тому числі тарифів, порушенням п.п.10,13 типового договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. В зв'язку з цим, просили визнати неправомірною відмову керівництва Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради та Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району в наданні їм вихідних даних для перевірки обсягів та вартості послуг з утримання будинку АДРЕСА_2 і його прибудинкової території та такою, що порушують їх права споживачів послуг; зобов'язати керівництво Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району до укладення в установленому порядку нового типового договору, затвердженого постановою КМУ від 20.05.2009 року №529 та стягування оплати за надані послуги з утримання будинку в розмірах, передбачених чинним типовим договором, затвердженим постановою КМУ від 12.06.2005 року №560, укладеним сторонами в січні 2006 року з наступними змінами тарифів, зобов'язати керівництво Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району укласти з ними в установленому законом порядку договір про надання послуг з утримання будинку відповідно до вимог типового договору, затвердженого постановою КМУ від 20.05.2009 року №529; для визначення обґрунтованості відповідності вартості послуг, що надаються виконавцем, їх обсягів і періодичності, зобов'язати Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Кіровського району надати розрахунки вартості послуг з прибирання прибудинкової території із зазначенням вихідних даних для розрахунку, норми часу і розцінки на роботи по санітарному утриманню прибудинкової території, або нормативи чисельності робітників, зайнятих прибиранням, розмір заробітної плати двірників на місяць, нормативні акти, використані при розрахунку, розрахунки вартості послуг з технічного обслуговування внутрішньо будинкових систем, розрахунки вартості освітлення місць загального користування, дати розшифровку складової тарифу послуги «Поточний ремонт конструктивних елементів'в частині робіт, обсягів та періодичності їх проведення, перелік робіт з утримання будинку, що підлягають виконанню силами власників квартир.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та, посилаючись на викладені в позовній заяві підстави, просив задовольнити позов в повному обсязі.

Позивачка ОСОБА_2 , в судове засідання не з'явилась. В наданій заяві просила провести розгляд справи у її відсутності, зазначивши про підтримання позовних вимог.

Представник відповідача - Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на його необґрунтованість, а також відсутність доказів щодо звернення позивачів до підприємства з зазначених в позові питань.

Представник відповідача - Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради в судове засідання не з'явився, по причини неявки не повідомив.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Як встановлено судом та не заперечувалось сторонами, позивачі проживають в будинку АДРЕСА_2 , який перебуває у комунальній власності територіальної громади м.Дніпропетровська та знаходиться на балансі Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району.

26.05.2011 року відповідно до розпорядження голови міської ради від 29.04.2011 року №279-р «Про проведення громадських слухань з питань затвердження тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій для населення'були проведені громадські слухання мешканців будинків АДРЕСА_1 на яких останнім комісією Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району було доведено інформацію про перелік складових тарифу, вартості складової послуги з утримання будинків та прибудинкових територій (а.с.25).

Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради №964 від 13.07.2011 року було затверджено типовий перелік послуг з утримання будинків та прибудинкових територій; порядок, періодичність та строки виконання робіт з утримання будинків та прибудинкових територій; перелік складових тарифу на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, у тому числі будинку АДРЕСА_2 (а.с.63-69).

Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради №1284 від 28.09.2011 року було внесено зміни та доповнення до рішення №964 від 13.07.2011 року в частині, з урахуванням протесту прокурора м.Дніпропетровська (а.с.70-71,72).

Про прийняття рішення №964 від 13.07.2011 року та розмір встановленого ним тарифу на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій мешканців будинку АДРЕСА_2 було повідомлено шляхом розміщення оголошення (а.с.26).

Згідно протоколу зборів мешканців будинків АДРЕСА_3 від 26.05.2011 року за наслідком громадських слухань мешканцями будинків, згідно доданого списку, було прийнято рішення не погоджувати розмір тарифів та уповноважити секретаря зборів ОСОБА_3 звернутись до Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району щодо надання вихідних даних для розрахунку тарифів, з посиланням на нормативні акти, для визначення правильності розрахунку тарифів (а.с.8-14).

Разом з тим, згідно наданих позивачами документів, вказаний протокол було направлено до Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради та на вказане звернення Управлінням 20.06.2011 року надано відповідь, що тарифи розраховувались відповідно до постанови КМУ №529 від 20.05.2009 року «Про затвердження порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», на підставі якої Управлінням житлового господарства Дніпропетровської міської ради було підготовлено відповідний проект рішення «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по кожному будинку окремо для житлово-експлуатаційних підприємств комунальної власності територіальної громади міста». Також зазначено, що відповідно до діючого законодавства отримувати інформацію про перелік послуг, структуру тарифу, загальну суму місячного платежу, норми споживання, режим надання послуг, про ї споживчі властивості мають право тільки органи самоорганізації населення (будинкхози, вуличні, квартальні комітети, ОСББ). Для пересічних мешканців такого порядку не існує (а.с.7,15-16).

На вказану відповідь Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради ОСОБА_1 було направлено претензію з повторною вимогою надання вихідних даних для перевірки обґрунтованості встановлення тарифів, на яку Управлінням було повідомлено про надання відповіді Комунальним виробничим житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством Кіровського району, як балансоутримувачем будинку, в якій надано інформацію щодо даних для розрахунку тарифу (а.с.19-21,22).

Як зазначили позивачі в позові, вони вважають, що така відповідь є неправомірною та порушує їх права споживачів послуг отримувати інформацію про обсяг наданих послуг за призначеною на них ціною, в тому числі тарифів, порушенням п.п.10,13 типового договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.

Таким чином, судом встановлено, що спір між сторонами виник з приводу правовідносин у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг, що регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до ст.1 вказаного закону житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

Норми споживання - кількісні показники споживання житлово-комунальних послуг, затверджені згідно із законодавством відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.

Утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

Якість житлово-комунальної послуги - сукупність нормованих характеристик житлово-комунальної послуги, що визначає її здатність задовольняти встановлені або передбачувані потреби споживача відповідно до законодавства.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, окрім іншого: встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону; затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'стандарти, нормативи, норми і правила встановлюють комплекс якісних та кількісних показників і вимог, які регламентують вироблення та виконання житлово-комунальних послуг з урахуванням соціальних, економічних, природно-кліматичних та інших умов регіонів та населених пунктів.

Стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері стандартизації, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'контроль за дотриманням стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунальних послуг здійснюють центральні органи виконавчої влади та інші спеціально уповноважені на це органи виконавчої влади, а також органи місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень.

Зазначені у частині першій цієї статті органи можуть залучати до своєї роботи на громадських засадах представників органів самоорганізації населення та членів правлінь об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів, молодіжних житлових комплексів тощо.

Результати перевірок відповідності дотримання стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунальних послуг та висновки, отримані в результаті роботи комісій, які створені з ініціативи або за участю органів місцевого самоврядування та/чи органів самоорганізації населення та членів правлінь об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів, молодіжних житлових комплексів тощо, мають безперешкодно надаватися для ознайомлення цим представникам за їхнім зверненням.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'громадські слухання у сфері житлово-комунальних послуг проводяться в порядку, визначеному статутом територіальної громади.

З метою забезпечення прав населення на отримання інформації щодо дотримання вимог законодавства, а також стандартів, нормативів, норм і правил у сфері житлово-комунальних послуг органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень: 1) не рідше одного разу на рік через засоби масової інформації інформують населення про стан та плани, проекти розвитку, реформування житлово-комунального господарства відповідного населеного пункту; 2) залучають представників органів самоорганізації населення та членів правлінь об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів, молодіжних житлових комплексів тощо, які зареєстровані в установленому порядку, до участі в обговоренні стану та планів, проектів розвитку, реформування житлово-комунального господарства відповідного населеного пункту; 3) готують пропозиції органам місцевого самоврядування щодо погодження інтересів територіальних громад та виконавців/виробників у разі виникнення розбіжностей при визначенні потреби територіальної громади в цих послугах, їх кількості, якості та вартості.

Відповідно до ч.2 ст.14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.

Перелік житлово-комунальних послуг, що надаються споживачу, залежить від рівня благоустрою відповідного будинку (споруди).

Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'споживач має право, окрім іншого: одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг; одержувати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо.

Споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Відповідно до ч.2 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'виконавець зобов'язаний надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо.

Відповідно до ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої і другої груп визначає Кабінет Міністрів України.

Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.

Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Відповідно до ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору.

Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.

Розмір плати за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій встановлюється залежно від капітальності, рівня облаштування та благоустрою.

Як зазначалось вище, під час громадських слухань 26.05.2011 року позивачам та іншим мешканцям будинку АДРЕСА_2 , комісією Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району (виконавця послуг) було доведено інформацію про перелік складових тарифу, вартості складової послуги та загальну вартість послуги з утримання будинків та прибудинкових територій (а.с.25).

Шляхом розміщення оголошення повідомлено про встановлення рішенням виконкому Дніпропетровської міської ради №964 від 13.07.2011 року розміру тарифу на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій для будинку АДРЕСА_2 (а.с.26).

З вказаним рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради №964 від 13.07.2011 року та додатками до нього щодо затвердження типового переліку послуг з утримання будинків та прибудинкових територій; порядку, періодичності та строків виконання робіт з утримання будинків та прибудинкових територій; переліку складових тарифу на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, у тому числі будинку АДРЕСА_2 , як зазначив сам позивач в судовому засіданні він був ознайомлений.

Останнє приймалось у відповідності до вимог постанови КМУ №529 від 20.05.2009 року «Про затвердження порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», якою передбачено порядок формування, розрахунку та визначення вартості зазначених вище послуг та яка є загальнодоступною для ознайомлення.

З урахуванням зазначених вище обставин та положень закону суд приходить до висновку, що до позивачів, як споживачів послуг по АДРЕСА_2 відповідно до вимог постанови КМУ №529 від 20.05.2009 року «Про затвердження порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій'та ст.ст.20,21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'було доведено передбачену вказаними статтями необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо.

Крім того, в якості правових підстав пред'явленого позову позивачі посилаються на порушення їх прав, як споживачів послуг, передбачене пп.10,13 типового договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Разом з тим, вказаний договір між ними та Комунальним виробничим житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством Кіровського району не укладався. А тому посилання на порушення умов вказаного договору є безпідставними.

Окрім цього, в своєму позові позивачі посилаються на відмову у наданні вихідних даних керівництвом відповідачів. Проте, до позовної заяви останніми було надано лише їх звернення щодо надання цих даних до Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради. Доказів щодо направлення аналогічних звернень позивачами до Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району, їх прийняття та відмови у наданні таких даних позивачами у відповідності до вимог ст.ст.10,60 ЦПК України не надано.

Так, надана позивачами заява на адресу директора Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району не містить даних щодо заявника, її направлення (надходження) до відповідача та в останній йдеться мова про необхідність укладення договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій та про надання проекту такого договору (а.с.28).

Звернення позивача ОСОБА_1 на адресу відповідачів (а.с.29-30) також не містить вимог щодо надання вихідних даних, зазначених в позові, а містить пропозицію з додатками щодо розгляду відповідачами проекту заявника щодо розрахунку складових тарифу та методики розрахунку.

А тому вимоги позивачів, викладені в п.1 прохальної частини позову щодо визнання неправомірної відмови керівництва відповідачів у видачі ним вихдіних даних для перевірки обсягів та вартості послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, а також вимога про зобов'язання Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району, як виконавця послуг, надати ним вихідні дані, викладені в п.4 прохальної частини позову, є необґрунтованими та в задоволенні позову в цій частині останнім слід відмовити.

В п.2 прохальної частини позову позивачами заявляється вимога про зобов'язання керівництва Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району до укладення в установленому порядку нового типового договору оплату за надані послуги з утримання будинку стягувати в розмірах, передбачених чинним типовим договором, затвердженим постановою КМУ №560 від 12.06.2005 року.

Разом з тим, вказана постанова КМУ №560 від 12.06.2005 року на теперішній час втратила чинність, в зв'язку з прийняттям КМУ постанови №529 від 20.05.2009 року, якою було затвердженого форма типового договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.

Рішеннями виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради №964 від 13.07.2011 року та №1284 від 28.09.2011 року, прийнятими у відповідності до ч.2 ст.14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'було затверджено нові розміри тарифів, з урахуванням постанови КМУ №529 від 20.05.2009 року «Про затвердження порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».

Крім того, позивачами типовий договір з Комунальним виробничим житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством Кіровського району не укладався.

В звязку з цим, заявлені в п.2 прохальної частини позову вимоги також є необгрунтованими, протирічать вимогам ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'та в їх задоволенні позивачам слід відмовити.

Не підлягають задоволенню і вимоги позивачів, викладені в п.3 прохальної частини позову щодо зобов'язання Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району укласти з ними в установленому законом порядку договір про надання послуг з утримання будинку АДРЕСА_2 відповідно до вимог типового договору, затвердженого постановою КМУ від 20.05.2009 року №529.

Про необхідність укладення такого договору позивачів було повідомлено в розміщеному оголошенні про затвердження та розмір тарифів з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій (а.с.26) та такий обов'язок споживачів випливає з положень ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відповідно до якої споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Проте, будь-яких доказів щодо звернення позивачів до Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району з приводу укладення такого договору та відмови в цьому, позивачами не надано.

В зв'язку з викладеним вимоги, викладені в п.3 прохальної частини позову є необґрунтованими та в їх задоволенні слід відмовити та таким чином повністю відмовити в задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1,7,8,9,11,14,16,19,20,21,31,32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'ст.ст.3,10,11,15,58-60,88,169,212-215 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_2 , ОСОБА_1 до Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради, Комунальної виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії -відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.

Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Дніпропетровської області через Кіровський районний суд м.Дніпропетровська шляхом подачі протягом десяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя С.Ю.Казак